• 17-04-2024 14:22:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Իսրայելական «Հաարեց» (Haaretz) թերթը ապրիլի 11-ին հրապարակել է բացահայտող մի հոդված Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև բարձր մակարդակի լայն կապերի մասին՝ «Ինչպես են Ադրբեջանի հետ ռազմավարական հարաբերությունները դարձել Լիբերմանների ընտանիքի բիզնեսը» վերնագրով: Հոդվածը գրել է հետաքննող լրագրող Գուր Մեգիդոն:
Ավիգդոր Լիբերմանը Իսրայելի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյա էր, որը բազմիցս այցելել է Բաքու, ավելի շատ, քան ցանկացած այլ իսրայելցի քաղաքական գործիչ, յուրաքանչյուր անգամ հանդիպելով նախագահ Իլհամ Ալիևի և ադրբեջանցի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ: Նա երկու անգամ զբաղեցրել է Իսրայելի փոխվարչապետի պաշտոնը և հաջորդաբար դարձել վեց տարբեր նախարարությունների նախարար. Իսրայելի ազգային ենթակառուցվածքների, տրանսպորտի, ռազմավարական գործերի, արտաքին գործերի (երկու անգամ), պաշտպանության և ֆինանսների:
Լիբերմանը միակ իսրայելցի պաշտոնյան չէր, որ այցելել է Ադրբեջան: Բաքու են այցելել նաև Իսրայելի պաշտպանության նախարարներ Բենի Գանցը և Յով Գալանտը, ինչպես նաև վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն՝ 2016 թվականին և նախագահ Իսահակ Հերցոգը՝ 2023 թվականին:
Մեգիդոն հայտարարել է, որ «Իսրայել-Ադրբեջան հարաբերությունները հիմնված են նավթի, զենքի և հետախուզության պիղծ երրորդության վրա: Իսրայելը նավթ է գնում Ադրբեջանից (Իսրայելի հում նավթի մոտ կեսը գալիս է այնտեղից) և վաճառում է առաջադեմ զինտեխնիկա: Փոխարենը, ըստ տեղեկությունների, Ադրբեջանը նրան հնարավորություն է տալիս մուտք գործել Իսրայելի թիվ մեկ հակառակորդի՝ Իրանի հետ իր ցամաքային և ծովային սահմանը»:
Ադրբեջանը հաղթեց 2020 և 2023 թվականների Արցախյան պատերազմներում՝ «շնորհիվ Իսրայելի կողմից մատակարարվող խաղի կանոնները փոխող ոչ փոքրաթիվ սպառազինության», ներառյալ իսրայելական Hermes և Harop անօդաչու թռչող սարքերը և միլիարդավոր դոլարներով գնված այլ ժամանակակից զենքեր։ Ադրբեջանն այդ անօդաչու սարքերից մի քանիսը գնել էր, երբ Լիբերմանը պաշտպանության նախարարն էր»։
2012 թվականին Բաքու կատարած այցի ժամանակ Լիբերմանին հարցրել են Foreign Policy ամսագրի հոդվածի մասին, որտեղ մեջբերված է ԱՄՆ կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյայի խոսքերը. «Իսրայելցիները գնել են օդանավակայան, և օդանավակայանը կոչվում է Ադրբեջան: Նշվել են մի քանի նախկին խորհրդային ռազմաօդային բազաների անուններ, որոնք, ըստ ամսագրի աղբյուրների, Իսրայելի տրամադրության տակ էին կամ կլինեին՝ Իրանի վրա հնարավոր ավիահարվածի դեպքում: Լիբերմանն այդ պատմությունն անվանել է «գիտաֆանտաստիկա», որը «ոչ մի կապ չունի իրականության հետ»:
Այնուամենայնիվ, Լոնդոնի The Times-ը հայտնել է, որ «Իսրայելի լրտեսական գործակալությունը՝ Մոսադը, բազա ունի Ադրբեջանում»։
«Ցանկացած չափանիշով Ադրբեջանը բռնապետություն է», որը 2023 թվականին Economist Intelligence Unit-ի կողմից 167 երկրների մեջ զբաղեցրել է 130-րդ տեղը: Իսրայելի Կնեսետի չորս անդամներից կազմված պատվիրակությունը՝ Լիբերմանի գլխավորությամբ, մեկնել է Ադրբեջան՝ իբր նախագահական ընտրությունները վերահսկելու նպատակով: Նրանք հերքել են ընտրություններում տեղի ունեցած խախտումների մասին հաղորդումները, որոնցում Ալիևը հաղթել է ահռելի 85 տոկոսով։ Նրանք կեղծորեն Ադրբեջանը բնութագրել են որպես «միակ ժողովրդավարությունը Մերձավոր Արևելքում»: Լիբերմանն Ալիևի հաղթանակն անվանել է «լավ դաս որոշ ուժերի համար, որոնք անարդարացիորեն քննադատում են Ադրբեջանին»
Երբ իսրայելաբնակ ռուս բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը ձերբակալվեց և բանտարկվեց Բաքվում Արցախ այցելելու համար, նրա ընտանիքը խնդրեց այն ժամանակ պաշտպանության նախարար Լիբերմանին միջամտել, սակայն նա ոչինչ չարեց նրան օգնելու համար, նույնիսկ այն բանից հետո, երբ Լապշինը հարձակման ենթարկվեց բանտի անվտանգության աշխատակիցների կողմից, որոնք փորձել էին սպանել նրան: Լապշինը կարծում է, որ ի վերջո ռուսներն են օգնել ապահովել նրա ազատ արձակումը:
Մեգիդոն հայտնել է, որ Լիբերմանի երկու որդիները՝ Ամոսը և Կոբին, «խորը գործնական հարաբերություններ» ունեն Ադրբեջանի կառավարության հետ: «Լիբերման եղբայրները, պարզվում է, շատ ժամանակ են անցկացնում Բաքվում, որտեղ նրանք համարվում են միջնորդներ, ովքեր գիտեն, թե ինչպես  բացել դռներն իշխանության առաջ։ Վերջին տարիներին Լիբերմանի որդիները իսրայելական մի շարք բարձր տեխնոլոգիական արտադրանք են մատակարարել Ադրբեջանի կառավարությանը. կիբերհանցագործության արտադրանք, որը պատրաստված է կիբերանվտանգության Candiru ընկերության կողմից. տվյալների մեծ համակարգ՝ կիբերանվտանգության մեկ այլ ընկերության՝ Rayzone-ի կողմից հարկերի հավաքագրումը բարելավելու համար և ջրի աղազերծման տեխնոլոգիաներ՝ իսրայելական IDE ընկերության կողմից։ Միայն այս երեք ձեռնարկությունների միջնորդությամբ հնարավոր միջնորդավճարները կարող են հասնել միլիոնավոր դոլարների: Բացի այդ, մինչև վերջերս Լիբերման եղբայրները ներկայացնում էին «Ադրբեջանական ավիաուղիները» (պետության կողմից վերահսկվող ազգային ավիափոխադրող) Իսրայելում»։
Իսրայելական մի քանի ընկերություններ, ինչպիսիք են Pegasus-ը և Candiru-ն, լրտեսական ծրագրեր են վաճառել Ադրբեջանին՝ վարչակարգի հակառակորդների հեռախոսները կոտրելու համար: Այսօր 18 ադրբեջանցի լրագրողներ բանտերում են։ Candiru-ի վաճառքը միջնորդել են Լիբերմանի երկու որդիները՝ միջնորդավճարի դիմաց՝ «գնահատված հարյուր հազարավոր դոլարներով»։ Rayzone կիբերընկերության հետ գործարքից նրանք վաստակել են «մոտ 200 000 դոլար միջնորդավճար», ըստ «TheMarker»-ի՝ հրապարակված «Հաարեցի» կողմից: Լիբերմանի գրասենյակը հայտարարել է, որ «նա ներգրավված չէ իր երեխաների բիզնեսներում»
Լիբերմանի երեխաները ներկայացնում էին նաև IDE Technologies-ը, որը նախատեսում է Ադրբեջանում կառուցել ջրի աղազերծման մեծ գործարան։ Սա մի «նախագիծ է, որի արժեքը կարող է հասնել հարյուր միլիոնավոր դոլարների, և Լիբերման եղբայրների համար միջնորդավճարը, հավանաբար, կբարձրանա համապատասխանաբար», գրել է Մեգիդոն։
Մեգիդոն հետաքրքրվում է «Կարծո՞ւմ եք, որ երկու որդիները Ադրբեջանի կառավարության հետ կհասնեին նման նշանակալի կարգավիճակի, եթե նրանց ընտանեկան կապերը չլինեին»: Մեջբերում է արվում են մի գործարարի խոսքերից. «Կարող եմ ասել ադրբեջանցիների մասին, որ նրանք այն մարդիկ են, որ գիտեն, թե ինչպես շնորհակալություն հայտնել: Եթե դու լավ բան ես անում նրանց համար, և նրանք գնահատում են քեզ, նրանք գիտեն, թե ինչպես շնորհակալություն հայտնել՝ թե՛ խոսքով, թե՛ գործով»:
Մեգիդոն եզրակացրեց. «հավանաբար իսրայելական կառավարող շրջանակներում չկա մեկը, որ կվիճարկի այն բազմաթիվ օգուտները, որոնք Իսրայելը ստանում է Ադրբեջանի հետ իր նողկալի, բայց, գուցե, կենսական հարաբերություններից: Բայց այս երկու հայտարարությունների միջև հակասություն չկա. նախագահ Իլհամ Ալիևի բարոյապես կասկածելի իշխանության հետ ջերմ հարաբերությունները կարող են լինել Իսրայելի ազգային անվտանգության ռազմավարության և միևնույն ժամանակ նաև Լիբերմանների ընտանիքի բիզնես ռազմավարության մաս»:

11 апреля израильская газета "Гаарец" опубликовала разоблачающую статью о широких связях на высоком уровне между Азербайджаном и Израилем под названием «Как стратегические отношения с Азербайджаном стали семейным бизнесом Либерманов». Статью написал журналист-расследователь Гур Мегиддо.
Авигдор Либерман был высокопоставленным чиновником израильского правительства, который посещал Баку больше, чем любой другой израильский политик, каждый раз встречаясь с президентом Ильхамом Алиевым и другими высокопоставленными азербайджанскими чиновниками. Он дважды занимал пост заместителя премьер-министра Израиля и последовательно становился министром шести различных министерств. Национальная инфраструктура Израиля, транспорт, стратегические дела, иностранные дела (дважды), оборона и финансы.
Либерман был не единственным израильским чиновником, посещавшим Азербайджан. Министры обороны Израиля Бени Ганц и Йоав Галант также посещали Баку, а также премьер-министр Биньямин Нетаньяху в 2016 году и президент Исаак Герцог в 2023 году.
Мегиддо заявил, что «отношения Израиля и Азербайджана основаны на грязной троице: нефти, оружии и разведке. Израиль покупает нефть у Азербайджана (оттуда поступает около половины всей сырой нефти Израиля) и продает современную военную технику. В обмен на это Азербайджан, как сообщается, предоставляет ему доступ к своей сухопутной и морской границе с Ираном - противником Израиля номер один».
Азербайджан выиграл арцахские войны 2020 и 2023 годов «благодаря меняющему правила игры оружию, поставляемому Израилем», включая израильские беспилотники «Гермес» и «Хароп», а также другим видам современного оружия, закупленным на миллиарды долларов. Азербайджан купил несколько таких дронов, когда Либерман был министром обороны».
Во время визита в Баку в 2012 году Либермана спросили о статье в журнале Foreign Policy, в которой цитировались слова высокопоставленного представителя правительства США: «Израильтяне купили аэропорт, и аэропорт называется Азербайджан. Были названы несколько бывших советских авиабаз, которые, по словам источников журнала, находились или окажутся в распоряжении Израиля в случае возможного авиаудара по Ирану. Либерман назвал эту историю «научной фантастикой», которая «не имеет ничего общего с реальностью». Однако лондонская газета «Таймс» сообщила, что «израильское шпионское агентство Моссад имеет базу в Азербайджане».
«По любым стандартам Азербайджан является диктатурой» - согласно рейтингу Economist Intelligence Unit в 2023 году, он занял 130-е место из 167 стран. Делегация из четырех членов израильского Кнессета во главе с Либерманом отправилась в Азербайджан якобы для наблюдения за президентскими выборами. Они опровергли сообщения о нарушениях на выборах, на которых Алиев победил с колоссальным перевесом в 85 процентов. Они ложно назвали Азербайджан «единственной демократией на Ближнем Востоке». Либерман назвал победу Алиева «хорошим уроком для некоторых сил, несправедливо критикующих Азербайджан».
Когда российский блогер израильского происхождения Александр Лапшин был арестован и заключен в тюрьму в Баку за посещение Арцаха, его семья попросила тогдашнего министра обороны Либермана вмешаться, но он не сделал ничего, чтобы помочь, даже после того, как на Лапшина напали тюремные охранники, которые пытались его убить. Лапшин считает, что русские в конечном итоге помогли добиться его освобождения.
Мегиддо заявил, что двое сыновей Либермана, Амос и Кобе, имеют «глубокие деловые отношения» с правительством Азербайджана. «Оказывается, братья Либерманы много времени проводят в Баку, где их считают посредниками, умеющими открыть двери перед властями. В последние годы сыновья Либермана поставили ряд высокотехнологичных израильских товаров правительству Азербайджана. продукт для борьбы с киберпреступностью, созданный компанией по кибербезопасности Candiru; система больших данных для улучшения сбора налогов от Rayzone, еще одной фирмы по кибербезопасности, и технологии опреснения воды от израильской компании IDE. Потенциальные комиссионные только от этих трех предприятий могут исчисляться миллионами долларов. Кроме того, до недавнего времени братья Либерманы представляли в Израиле «Азербайджанские авиалинии» (контролируемая государством национальная авиакомпания).
Несколько израильских компаний, таких как Pegasus и Candiru, продали Азербайджану шпионское ПО для взлома телефонов оппонентов режима. Сегодня 18 азербайджанских журналистов находятся в тюрьмах. При посредничестве продажи Кандиру выступили два сына Либермана за комиссионные, «оцениваемые в сотни тысяч долларов». По данным TheMarker, опубликованным Haaretz, они заработали «около 200 000 долларов в виде комиссионных» от сделки с киберкомпанией Rayzone. В офисе Либермана заявили, что «он не участвует в бизнесе своих детей».
Дети Либермана также представляли компанию IDE Technologies, которая планирует построить в Азербайджане крупный завод по опреснению воды. Это «проект, стоимость которого может исчисляться сотнями миллионов долларов, и комиссия для братьев Либерман, скорее всего, соответственно вырастет», — написал Мегиддо.
Мегидо спрашивает: «Как вы думаете, оба сына достигли бы такого значительного статуса в правительстве Азербайджана, если бы не их семейные связи?». Приводятся слова бизнесмена: «Я могу сказать об азербайджанцах, что это люди, которые умеют говорить спасибо. Если ты делаешь для них что-то хорошее и они тебя ценят, они умеют сказать спасибо и словом, и делом».
Мегиддо заключил: «В израильских правящих кругах, вероятно, нет никого, кто бы оспаривал многочисленные выгоды, которые Израиль извлекает из своих одиозных, но, возможно, жизненно важных отношений с Азербайджаном. Но между этими двумя утверждениями нет противоречия. Теплые отношения с морально сомнительным правительством президента Ильхама Алиева могут быть частью стратегии национальной безопасности Израиля и в то же время бизнес-стратегии семьи Либерман.