ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Մարտունու ուղղությամբ
• 20-03-2012 11:12:13   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Մարտի 29-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Մարտունու ուղղությամբ, Կուրապատկինո բնակավայրի մերձակայքում: ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումը գլխավորելու է Գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցիչ /ԳՆԱՆ/ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը /Լեհաստան/. Դիտարկման խմբի կազմի մեջ են մտնելու ԵԱՀԿ գրասենյակի համակարգող Փիթեր Կիին /Մեծ Բրիտանիա/ եւ ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Անթալ Հերդիչը /Հունգարիա/: Ինչպես «Նոյյան Տապան»-ին հայտնեցին ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն անց են կացնելու ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական ՈՒիլյամ Պրայորը /Մեծ Բրիտանիա / եւ Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/: ԼՂՀ իշխանությունները պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել դիտարկման անցկացմանը եւ ապահովել ԵԱՀԿ առաքելության անդամների անվտանգությունը: Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցելու են ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարության եւ Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

Миссия ОБСЕ проведет плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана в Мартунинском направлении
• 20-03-2012 11:12:13   | Армения  |  Политика
Согласно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, 29 марта сего года миссия ОБСЕ проведет плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана в Мартунинском направлении, вблизи населенного пункта Куропаткино. С позиций Армии обороны НКР группу наблюдения возглавит Личный представитель Действующего председателя (ЛПДП) ОБСЕ посол Анджей Каспшик (Польша). В состав группы войдут коордитанор офиса ОБСЕ Питер Кии (Великобритания) и полевой помощник ЛПДП Антал Хердич (Венгрия). Как сообщает Пресс-служба МИД НКР, мониторинг с противоположной стороны линии соприкосновения проведут полевые помощники ЛПДП Уильям Прайор (Великобритания) и Христо Христов (Болгария). Власти НКР выразили готовность содействовать проведению мониторинга и обеспечить безопасность членов миссии ОБСЕ. Миссию наблюдения с карабахской стороны будут сопровождать представители министерства иностранных дел и министерства обороны НКР.