Կմեկնարկի էլեկտրոնային կառավարման զարգացման ԵՄ նոր ծրագիրը
Դեկտեմբերի 3-ին Հայաստանում Եվրոպական Միության ֆինանսավորմամբ կմեկնարկի «Հայաստան – էլեկտրոնային կառավարման համակարգային զարգացում» ծրագիրը: Այս նոր նախաձեռնությունը նպատակ ունի ներդնել էլեկտրոնային գործարքների իրականացման ծրագրեր, օժանդակել քաղաքացիական կացության ռեգիստրի թվայնացմանը եւ Հայաստանի քաղաքացիներին տրամադրել կառավարության հետ հաղորդակցվելու նոր ուղի:
Ծրագրի շրջանակներում նաեւ կիրականացվի ազգային արխիվների թվայնացում, կստեղծվի վիճակագրական հաշվետվությունների էլեկտրոնային համակարգ, եւ կառավարության հետ կապ հաստատելու համար նոր էլեկտրոնային փոստի համակարգ: Ընդհանուր առմամբ, ծրագիրը նպատակ ունի նպաստել Հայաստանում հանրային ոլորտի բարեփոխումներին եւ ներդնել էլեկտրոնային կառավարման նոր համակարգեր՝ դրական ազդեցություն թողնելով ժողովրդավական զարգացման, ինչպես նաեւ թափանցիկ գործունեության ապահովման ու հակակոռուպցիոն միջոցառումների վրա:
«Հայաստան – էլեկտրոնային կառավարման համակարգային զարգացում» ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական Միության կողմից: Ծրագրի ֆինանսավորման չափը կազմում է 1.3 միլիոն եվրո, իսկ տեւողությունն է՝ 2 տարի:
Ծրագրի շնորհանդեսը տեղի կունենա Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցում, ժամը 11:00-ին: Ողջույնի խոսքով հանդես կգան պարոն Տրայան Հրիստեան, Հայաստանում Եվրահանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար, եւ պարոն Պրն. Դավիթ Սարգսյանը, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աշխատակազմի ղեկավար: Ծրագրի, ինչպես նաեւ Հայաստանում էլեկտրոնային կառավարման համակարգի վերաբերյալ զեկույցով հանդես կգա պրն. Իվառ Թալլոն, ծրագրի ղեկավար:

• 30-11-2012 18:04:20   | Armenia  |  Science and Technology
On 3 December a new project on Transactional e-Governance Development will be launched in Armenia with support from the European Union. The new e-Armenia initiative aims to create transactional electronic services, assist the digitalisation of the Armenian civil registry and provide Armenian citizens with a new way to communicate with their Government.
The project will also digitize the national archives, create an electronic statistics system and an email system for government contacts. The overall efforts are expected to strengthen public sector reform in Armenia and introduce new systems for e-Governance, leading to a positive impact on democratic development and good governance, as well as transparency and anticorruption measures.
The “Transactional e-Governance Development in Armenia” project is financed by the European Union with €1.3 million and will last for 2 years.
E-Armenia's opening event will take place at the Marriott Hotel starting from 11:00. The launch will be welcomed by Traian Hristea, the Head of European Union Delegation to Armenia and Mr. David Sargsyan, Chief of the Republic of Armenia Government Staff. They will be followed by a presentation of the project and the overall e-Governance system in Armenia by Mr. Ivar Tallo, the Project team leader.