Հարութ Սասունյան. Եվրոպական կովերը չեն կարողանում դիմանալ Ադրբեջանի վատ կենսապայմաններին
«Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայության թղթակից Սաադաթ Ակիֆկիզին իր «Ներմուծված խոշոր եղջերավոր անասունները բարիք չեն Ադրբեջանի համար» վերնագրով հոդվածում տեղեկացնում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը 23 միլիոն դոլար է ծախսել «Գերմանիայից և Ավստրիայից 4500 գլուխ տոհմային կովեր ներմուծելու համար՝ անասունների որակն ու կաթնատվությունը բարձրացնելու նպատակով»: Ակիֆկիզին գրում է, որ յուրաքանչյուր եվրոպական կովից սպասվում էր օրական 40 լիտր կաթ մթերել՝ ի տարբերություն տեղական ադրբեջանական կովերի, որոնք ընդամենը 9 լիտր կաթ էին տալիս:
Ցավոք, ծրագիրը ձախողվեց, և ներդրված միջոցները վատնվեցին: Եվրոպական բարձրակարգ բազմաթիվ կովեր չկարողացան կենդանի մնալ Ադրբեջանում տիրող թշվառ կենսապայմաններում:
Բաքվի պաշտոնատարները ֆերմերներին մեղադրեցին «ներմուծված կովերի ոչ պատշաճ խնամքի համար, որոնք, ըստ երևույթին, հատուկ գուրգուրանք են պահանջում»: Գյուղատնտեսական հարցերով ադրբեջանցի վերլուծաբան Վահիդ Մահարամովը բացատրեց, որ արտերկրից ներկրված եղջերավոր անասունները «բարձրորակ անասնակեր և հատուկ հիգիենա են պահանջում»:
Մյուս կողմից, ֆերմերները բողոքում են, որ իրենք չեն կարող օտար կովերի հանդեպ նման շռայլ խնամք և ուշադրություն ցուցաբերել, քանի որ «դա կհանգեցնի կաթի մթերման գների կտրուկ աճի»:
Ֆերմեր Թարբիա Յուսիֆովան դժգոհ է, որ ներմուծված կովերի համար իր կատարած խոշոր ներդրումային ծախսերը  չեն փոխհատուցվի. «Մեր արտադրած կաթի գինը հաճախորդների մեծ մասի համար թանկ է, քանի որ անասունների կերակրման համար անհրաժեշտ անասնակերը շատ թանկ գնով ենք ձեռք բերում»:
Ահա թե ինչպես է գործում կառավարության «կովի վարձակալությունը». ֆերմերները պետության հսկողության տակ գտնվող «Ագրոլիզինգ» ընկերությունից դրանք վարձակալելիս վճարում են կովերի արժեքի կեսը, իսկ մնացած մասը պետք է մարեն երեք տարվա ընթացքում: Ֆերմերները պետք է «ունենան իրենց սեփական արոտավայրը և իրենց գոմերում խստորեն պահպանեն կանոնակարգը»: Ակիֆկիզին բացատրում է, որ «Խոնավությունն ու լուսավորությունը պետք է պատշաճ լինեն, իսկ կերակրումն ու առողջապահական պայմանները եվրոպական անասուններին պետք է հիշեցնեն նրանց երկրի պայմանները»:
Այնուամենայնիվ, ներմուծված կովերի համար Ադրբեջանում պայմանները շատ հեռու են գերազանց լինելուց: Երբ «Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակիցը այցելել է Քուշչի գյուղում գտնվող Ֆիրուդին Հասանովի ֆերման, նա տեղեկացել է, որ ֆերմերն իր 30 տոհմային կովերին ստիպված բաժանել է Բաքվի շրջակայքում ապրող հարազատներին, քանի որ իր վիճակի չի եղել համապատասխան կենսապայմաններ ապահովել նրանց համար:
Ակիֆկիզին Հասանովի ֆերման նկարագրում է որպես «կեղտոտ տեսք ունեցող մի ախոռ, որը կարծես թե ամիսներով չէր մաքրվել: Այն լցված էր գոմաղբով, պատերի վրայով վազում էին սարդերը, իսկ ճանճերը պտտվում էին կերակրամանների շուրջը»: Հասանովը բացատրել է, որ «իր վիճակի չէ բարեկարգել իր գոմերը, որովհետև գյուղում չի կարող վաճառել իր կովերի կաթը» այն գնով, որը կծածկի նրա ծախսերը:
Իրավիճակն էլ ավելի է բարդանում, քանի որ ֆերմերները «Ագրոլիզինգ» ընկերությանը պետք է վճարեն վարձակալության լրիվ գումարը, անգամ եթե կովերը վաղաժամ սատկեն: «Ազատություն» ռադիոկայանը հաղորդում է, որ «2009 թվականից սկսած, ներկրված կովերի առնվազն 260-ը սատկել է, իսկ կորուստները կազմել են 1.3 միլիոն դոլար»: Հայտնի չէ, թե այդ կովերից քանիսն են ինքնասպան եղել՝ չդիմանալով տիրող նման անտանելի պայմաններին:
Պատմությունն ավելի լուրջ շրջադարձ է ստանում, երբ «Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակիցը լուրջ հարցեր է բարձրացնում եվրոպական կովերի գնի և դրանք ներկրող ընկերությունների ինքնության մասին:
Գյուղատնտեսական հարցերով վերլուծաբան Մահարամովը նշում է, որ «այն գները, որոնք ադրբեջանցի ֆերմերներից պահանջում են վճարել տոհմային կովերի համար, զգալիորեն բարձր են, քան այլ երկրներում»: «Ազատություն» ռադիոկայանը պարզել է, որ «Ավստրիայից ներմուծված յուրաքանչյուր տոհմային կովի արժեքը կազմել է 5 հազար դոլար, մինչդեռ Թուրքիայում այն շուրջ 3 հազար դոլար է»:
Ըստ «Ագրոլիզինգ» ընկերության՝ Ադրբեջան եվրոպական կովեր ներմուծելու հայտամրցույթի հաղթողներ են ճանաչվել երեք անհայտ ընկերություններ՝ «Rista Alliance», «Ninox Alliance» և «Swisspoint Merchants Limited». վերջինս Նոր Զելանդիայում գրանցվել է 2009-2011 թվականներին: «Ազատություն» ռադիոկայանը բացահայտել է. «Նոր Զելանդիայի առևտրական գրանցամատյանի կայքում նշվում է, որ այդ ընկերությունը ղեկավարում է Լատվիայի քաղաքացի Ինտա Բիլդերը»: Գրանցամատյանի որոնումը ցույց է տվել, որ «Բիլդերը հարյուրավոր ընկերությունների տնօրեն կամ բաժնետեր է: Այս տարվա սկզբին ուկրաինական «Զերկալո նեդելի» թերթը հաղորդել է, որ այդ ընկերություններից մեկը՝ «Falcona Systems»-ը կապ ունի պետական ընկերությունների ավելի քան 150 միլիոն դոլար գումարի կասկածվող խարդախության մեջ»:
Մահարամովը կասկածներ ունի և «Ազատություն» ռադիոկայանին ասել է. «Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ կառավարությունը հապշտապ բյուջետային միջոցներ է  ուղղել [արտերկրից խոշոր եղջերավոր անասուններ ձեռքբերելու համար] առանց որևէ նախապատրաստության, ապա կարող եք կասկածել, որ այս գործում առկա են նաև այլ մտադրություններ»:
Ներմուծված կովերի մասին խոսելիս Մահարամովը պետք է շատ զգույշ լինի: 2009 թվականին, ադրբեջանցի բլոգեր Էմին Միլին բանտարկվել էր, որովհետև գրել էր, թե Ադրբեջանի կառավարությունը ներմուծված էշերի համար շատ խոշոր գումարներ էր վճարել:

Арут Сасунян. Европейские коровы не выдерживают плохих условий жизни в Азербайджане
Корреспондент азербайджанской службы радио «Свободная Европа / Свобода» Сеадет Акифгызы в своей статье под заголовком «Импортированный крупнорогатый скот не принес добра Азербайджану» сообщает, что правительство Азербайджана потратило 23 млн долларов на «импорт 4500 племенных коров из Германии и Австрии с целью повышения качества и удойности коров». Акифгызы пишет, что ожидалось от каждой европейской коровы получать до 40 литров молока в день, в то время как местные  азербайджанские коровы дают лишь до 9 литров молока.
К сожалению, программа провалилась, и вложенные средства были пущены на ветер. Многочисленные европейские высококлассные коровы не сумели выжить в тяжелых условиях, царящих в Азербайджане.
Бакинские чиновники обвинили фермеров «в ненадлежащем уходе за коровами, которые, по сути, требуют особой заботы». Азербайджанский специалист по вопросам сельского хозяйства Вахид Махаррамов объяснил, что крупнорогатый скот, завезенный из-за рубежа, «требует высококачественного корма и специальной гигиены».
С другой стороны, фермеры жалуются, что они не могут проявлять такую щедрую заботу об иностранных коровах, поскольку «это приведет к резкому росту цен на заготовку молока».
Фермер Тарбия Юсифова недовольна тем, что крупные средства, вложенные ею в импортных коров, не будут компенсированы: «Стоимость молока, которое мы производим, дороговата для большинства покупателей, потому что сено, которое мы покупаем для скота, очень дорогое».
Вот как действует «лизинг коровы», разработанный правительством: фермеры, приобретая коров у компании «Агролизинг», находящейся под контролем государства, платят половину стоимости коров, а остальную часть они должны погасить в течение трех лет. Фермеры «должны иметь свои пастбища и следовать строгим нормативам в своих коровниках». Акифгызы поясняет, что «влажность и освещение должны находиться в заданных пределах, а рацион питания и гигиенические условия содержания европейских коров должны напоминать им привычные, домашние».
Тем не менее, условия в Азербайджане для импортированных коров далеко не так хороши. Когда корреспондент радио «Свобода» посетила ферму Фирудина Хасанова в поселке Кущи, он сообщил, что вынужден был раздать 30 племенных коров своим родственникам, проживающим в окрестностях Баку, поскольку оказался не в состоянии обеспечить для них соответствующие условия.
Акифгызы описывает ферму Хасанова как «убогий сарай, который выглядит так, словно его не чистили месяцами»: «Коровник завален навозом, по стенам бегают пауки, а вокруг кормушек – рой мух». Хасанов объяснил, что «не может благоустроить свои хлева, так как не может продать в деревне молоко, произведенное его коровами, по той цене, которая покрыла бы расходы.
Ситуация еще больше усложнилась, ведь фермеры должны выплатить компании «Агролизинг» всю стоимость скота, даже если коровы преждевременно сдохнут. Радио «Свобода» сообщает, что «начиная с 2009г., по меньшей мере, 260 импортированных коров подохли, а убытки составили 1.3 млн долларов». Неизвестно, сколько из этих телок совершили самоубийство, не выдержав невыносимых условий.
Далее история получает новый, более серьезный, поворот: корреспондент радио «Свобода» поднимает серьезные вопросы о стоимости европейских коров и о компаниях, импортирующих их.
Специалист по вопросам сельского хозяйства Махаррамов отмечает, что «цены, запрашиваемые у азербайджанских фермеров за племенных коров, значительно выше, чем в других странах». Радиостанция «Свобода» выяснила, что «стоимость каждой племенной коровы, завезенной из Австрии, составила 5 тыс. долларов, между тем, в Турции она составляет около 3 тыс. долларов».
Согласно компании «Агролизинг», победителями тендера на импорт европейских коров в Азербайджан были признаны три малоизвестные компании - «Rista Alliance», «Ninox Alliance» и «Swisspoint Merchants Limited». Последняя компания была зарегистрирована в Новой Зеландии в 2009-2011 гг. Радиостанция «Свобода» выяснила следующее: «На сайте торгового реестра Новой Зеландии отмечается, что этой компанией руководит гражданин Латвии И. Билдер». Поиск в том же реестре показал, что «Билдер – директор или акционер сотен компаний. В начале этого года украинская газета «Зеркало недели» сообщила, что одна из этих компаний - «Falcona Systems», имеет отношение к предполагаемому мошенничеству на сумму более 150 миллионов долларов с участием государственных компаний».
У Махаррамова есть свои подозрения на сей счет, и в интервью радио «Свобода» он сказал: «Учитывая, что правительство направляет бюджетные средства [чтобы купить крупный рогатый скот из-за рубежа] впопыхах и без всякой подготовки, можно заподозрить, что здесь были и какие-то другие намерения».
Говоря об импортированных коровах, Махаррамов должен быть весьма осмотрительным. В 2009г. азербайджанский блоггер Эмин Милли был арестован после того, как написал, что правительство Азербайджана заплатила крупную сумму за импорт ишаков.