Սինոփսիս Արմենիան հյուրընկալեց Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի Ավագ դպրոցի աշակերտներին
• 15-03-2013 19:18:38   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
Մարտի15-ին Սինոփսիս Արմենիա ընկերությունը հյուրընկալեց Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ) Ավագ դպրոցի աշակերտներին՝ հիմք դնելով երկրի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանն ուղղված մի նոր նախաձեռնության: Նախաձեռնության նպատակն է մեծացնել տեխնիկական հակում ունեցողերիտասարդների մեջ միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտի հանդեպ հետաքրքրությունը ևխանդավառել երիտասարդներին դպրոցական տարիքից ընտրելու ՏՀՏ ոլորտը:Հայաստանի տեխնիկական ուղղվածություն ունեցող ավագ դպրոցների աշակերտների ճանաչողական այցերը Սինոփսիս Արմենիա ընկերություն կունենան ամենամսյա բնույթ:
ՀՊՃՀ Ավագ դպրոցիաշակերտներին ողջույնի խոսքով ընդունեց ընկերություն տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը. «Այսօր ձեր՝ Սինոփսիս Արմենիայում գտնվելը շատ կարևոր խորհուրդ ունի: Հնարավոր է, որ հենց այս այցը դառնա ձեր ապագա մասնագիտության ընտրության առիթը: Մեր երկրի ապագան նորարարությունների զարգացումն է: Օգտագործե՛ք ձեր մտավոր  կարողությունները այդ նորարարական ապագան կերտելու համար»:
Ողջույնի խոսքին հաջորդեց շրջայց ընկերության ճարտարագիտական դեպարտամենտներից մեկում, որտեղ երիտասարդները հնարավորություն ունեցան ազատ շփվել ճարտարագետների հետ բարձր տեխնոլոգիաների արտադրական միջավայրում և ստանալ իրենց հուզող հարցերի պատասխաններ: Այնուհետև աշակերտներն այցելեցին Սինոփսիս Արմենիայի Ուսումնական դեպարտամենտ(ՍԱՈՒԴ), որտեղ նրանք հանդիպեցին ՀՊՃՀ «Միկրոէլեկտրոնային սխեմաներ և համակարգեր» ամբիոնի և Երևանի պետական համալսարանի ուսանողների հետ: Այնուհետև նրանք ծանոթացան ՍԱՈՒԴ-ի կրթական միջավայրին, որին հաջորդեց ՍԱՈՒԴ-ի տնօրեն, պրոֆեսոր Վազգեն Մելիքյանի հակիրճ տեղեկատվական ներկայացումը ՍԱՈՒԴ-ի գործունեության վերաբերյալ:
«Կարծում եմ աշակերտների նմանատիպ այցերը կնպաստեն նրանց մոտ միկրոէլեկտրոնիկայի նկատմամբ հետաքրքրության մեծացմանը, ինչը կլուծի երկակի կարևորության խնդիր՝ նրանց մասնագիտորեն կկողմնորոշի դեպի նորագույն տեխնոլոգիաների առաջատար ուղղություն, իսկ վերջինս ապագայում կհարստանա առաջադեմ և թարմ մտածելակերպով օժտված մասնագետներով», - ասում է պրոֆ. Վազգեն Մելիքյանը:
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Սինոփսիս Արմենիային մեզ հյուրընկալելու համար: Ինձ շատ դուր եկավ այս միջավայրը, որտեղ մարդիկ աշխատում և սովորում են: Ես շատ ոգևորված եմ և լի եմ խանդավառությամբ ուսումս շարունակելու այնպես, որ ապագայում կարողանամ դառնալ ընկերության աշխատակից», - ասում է 11-րդ դասարանի աշակերտ Չատիկյան Սարգիսը:
Հայաստանը ՏՏ ոլորտի բարձր որակավորմամբ մասնագետներով ապահովելու նպատակով 2004 թ. ի վեր Սինոփսիս Արմենիան ներդրումներ է կատարում ՏՏ բնագավառի կրթության ոլորտում և հաջողված համագործակցության ծրագրեր է իրականացնում հանրապետության մի շարք առաջատար բուհերի` Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ), Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ), Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի, Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայի (ԵՏԱ), ինչպես նաև Ռուսաստանի Էլեկտրոնային տեխնիկայի ազգային հետազոտական համալսարանի (ՄԷՏԻ) հետ:Ընկերությունը նաևհետևողականորեն խթանում է հասարակության հետաքրքրությունը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի նկատմամբ՝ հովանավորելով ՏՏ ոլորտում լավագույն ուսանողներին և աշակերտներին շնորհվող ՀՀ նախագահի ամենամյա կրթական պարգևը, անցկացնելով երիտասարդ մասնագետների և ուսանողների մրցույթներ, ինչպիսին է Ամենամյա միջազգային միկրոէլեկտրոնիկայի հայաստանյան օլիմպիադան:

• 15-03-2013 19:18:38   | Armenia  |  Science and Technology
On March 15 at 14:00 Synopsys Armenia hosted the students of State Engineering University of Armenia (SEUA) High School establishing a new initiative aimed at developing the IT in the country. The goal of the initiative is to increase the interest in microelectronics among youngsters with technical capabilities from an early age and inspire them to choose a career in the ICT sector. The introductory visits of students from high schools with an emphasis on technical education to Synopsys Armenia will take place on a monthly basis.
Synopsys Armenia Director Hovik Musayelyan has opened the meeting with a welcome speech:  “Your presence here at Synopsys Armenia today is very symbolic. Maybe this visit will have an impact on your career choice. Innovation is the future of our country. I encourage you to use your intellectual potential to shape that future.”
The welcome speech was followed by a visit to one of the company’s engineering departments, where students had an opportunity to closely interact with engineers in an industrial setting and get answers to their questions. Aftwerwards, the students visited Synopsys Armenia Educational Department (SAED), where they met with students from SEUA (the Faculty of Microelectronic circuits and systems) and Yerevan State University. The high school students familiarized themselves with the educational environment, after which SAED Director, professor Vazgen Melikyan introduced the educational department’s activitiesin a brief presentation.
“I believe such visits will increase the interest in microelectronics among students, which will solve an issue of double importance: the students will be inspired to choose a career in high technologies, and the sphere will benefit fromcutting edge and innovativespecialists in future,” said Vazgen Melikyan.
“I want to thank Synopsys Armenia for hosting us today. I loved the environment where people work and learn. I am very excited and inspired to continue my studies so that I can become Synopsys Armenia employee in the future ,” saidan 11th grade student at SEUA High School Chatikyan Sargis.
To help provide Armenia with highly qualified IT specialists, since 2004 Synopsys Armenia invests locally in IT education and is engaged in a number of successful cooperation programs with major Armenian universities such as State Engineering University of Armenia (SEUA), Yerevan State University (YSU), Russian-Armenian (Slavonic) University, European Regional Academy (ERA), and National Research University of Electronic Technology (MIET) in Russia.The company consistently promotes public interest in the high tech industry by sponsoring Annual Educational Awards of the Republic of Armenia (RA) President to the best IT students and competitions among young specialists and students like Annual International Microelectronics Olympiad of Armenia.