Կայացել է ավանդական ծաղկահավաք Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիրում
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամն արդեն 4-րդ անգամ իր գլխավոր գործընկեր, ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հետ համատեղ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում կազմակերպում է արդեն ավանդական դարձած ծաղկահավաք, որն այս տարի տեղի ունեցավ ապրիլի 26-ին: Միջոցառմանը մասնակցելու ցանկություն հայտնած մի շարք կամավորներ, բազմաթիվ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, դպրոցականներ և ուսանողներ նոր շունչ են հաղորդեցին ապրիլի 24-ին Մեծ Եղեռնի զոհերի հուշահամալիր բերված հազարավոր ծաղիկների: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի անձնակազմը նույնպես մասնակցել է ծաղկահավաքին:
Նախքան 2010 թվականը շուրջ 2 տոննա ծաղիկներ հավաքվում և այրվում էին որպես աղբ: Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը այս խնդրի բնապահպանական լուծումն ապահովելու նպատակով նախաձեռնեց ծաղկահավաքի միջոցառումը, որը և սկսեց իրականացնել 2010 թվականից: Ծաղկահավաքի նախաձեռնությունը Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի կողմից Երկրի օր քարոզարշավի շրջանակներում իրականացվող հիմնական միջոցառումներից է, որն իրականացվում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության հետ համատեղ:
Միջոցառման շրջանակներում անմար կրակի մոտ բերված ծաղիկները խնամքով հավաքվում են, ցողուններն առանձնացվում են ծաղկաթերթիկներից, որոնցից պատրաստվում է պարարտախառնուրդ՝ այգիների մշակման համար, իսկ ծաղկաթերթիկներն առանձնացվում և օգտագործվում են թղթի վերամշակման համար, որոնք հետագայում Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից օգտագործվում են բացիկների, շնորհակալագրերի և նամակների նպատակով:
«Թեև նախաձեռնողն ենք, բայց մենք ձգտում ենք այն բանին, որ, մեզ հետ թե առանց մեզ, ծաղկահավաքը գեղեցիկ ավանդույթ դառնա և շարունակական լինի»,-ասում է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը:
«Մարդիկ  հարգանքի տուրք են մատուցում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին` հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ ծաղիկներ դնելով: Մի քանի օր հետո այդ ծաղիկները թոշնում են: Ինչպե՞ս կարելի է վարվել այդ ծաղիկների հետ: Հարց, որն առաջին հայացքից պարզ է թվում, սակայն, շատ ավելի բարդ է իրականում և բարձրացնում է կարևոր հարցադրում` որքանո՞վ է նպատակահարմար և թույլատրելի, որ այդ ծաղիկները հայտնվեն աղբանոցում կամ այրվեն: Հատկանշական է, որ այրելը բացասական ազդեցություն է թողնում շրջակա միջավայրի և հանրային առողջության վրա: Մեր համատեղ ջանքերի շնորհիվ, այդ ծաղիկները ծառայում են մեր Պահանջատիրության գործին», - նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

The annual Flower Gathering Event at Genocide Memorial
Already for the fourth time the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) in cooperation with VivaCell-MTS and the Armenian Genocide Museum-Institute organizes the Flower Gathering Event at the Genocide Memorial complex. This year the event tօօk place on April 26th with the support of many volunteers including representatives of organizations and companies, as well as schoolchildren and university students. VivaCell-MTS staff also participated in the tree planting activities.
With their active support all volunteers contributed to a new life for the flowers left next to the Eternal Flame of the Genocide Memorial on April 24th by thousands of people to honour the Genocide victims. A few days later these flowers wither and have to be disposed. Before 2010 each year approximately 2 tons of flowers were therefore burnt as garbage. To promote a more respectful and environmental solution for this problem FPWC implemented in 2010 a new initiative – the Flower Gathering Event.
The Flower Gathering has become very popular and is since 2010 a peak point of FPWC’s annual Earth Day Campaign implemented in cooperation with VivaCell-MTS. During the flower gathering event the stalks of the flowers are cut off to become compost for the memorial park whereas the flower petals are carefully collected and later dried. These petals are later utilized by FPWC to decorate handmade recycled paper. The paper cannot be purchased but is only used for special purposes as for certificates, thank-you letters and invitations to the Armenian Genocide Museum-Institute.
"Although we have initiated this, we strive to make the flower gathering an event that with us or without us becomes a beautiful tradition and has a continuous character" said the founder of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) Ruben Khachatryan.
"People pay tribute to the memory of the victims of Genocide, by walking up to the Memorial, and laying down flowers. In several days those flowers vanish. What to do with those flowers? A question that seems simple and inappropriate at first glance, however, is very complex, and raises important questions – isn’t it unethical that the final destination for those flowers will be the landfill and burning? Besides, burning has a quite negative effect on public health and environment. Thus, as part of our joint effort, these flowers will serve to our Issue – the Recognition," mentioned VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.