Իրանի հետ Հարավային երկաթուղու կառուցման հարցում «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն զարգացնում է համագործակցությունը
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության  գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը անցյալ շաբաթ Իրան կատարած իր այցի շրջանակներում հանդիպումներ է  ունեցել երկրի Առևտրաարդյունաբերական պալատի և Տրանսպորտի նախարարության ղեկավարության հետ:
Երկկողմանի հանդիպումների շրջանակներում կողմերը քննարկեցին Հարավային երկաթուղու կառուցման հեռանկարները, այս ուղղությամբ նախատեսվող բեռնափոխադրումների ծավալները, ինչպես նաև հայկական Երասխ կայարանի հիմքի վրա նոր լոգիստիկ կենտրոնի կառուցման հնարավորությունները:
Մոտ 3 միլիարդ ԱՄՆ դոլար արժողությամբ «Հայաստանի հարավային երկաթուղի» և «Հայաստանի հարավային արագընթաց ճանապարհ»  ծրագրերի մեկնարկի մասին հայտարարվեց 2013 թվականի հունվարին: Այդ ժամանակ «ՀԿԵ» ՓԲԸ, ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության և Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գրանցված   «Ռասիա ՖԶԷ» ընկերության միջև ստորագրվեց Փոխհամաձայնության մասին հուշագիրը:
Դուբայում տեղակայված «Ռասիա» ընկերությունը արդեն իրականացնում է լայնածավալ գործունեություն՝ նախագծերի տեխնիկատնտեսական հիմնավորման մշակման, նախագծման, ֆինանսավորման, զարգացման և շահագործման համար կոնսորցիումի ստեղծման ռազմավարության հիման վրա:

ЗАО «ЮКЖД» развивает сотрудничество с иранской стороной в вопросе строительства Южной железной дороги
• 02-07-2013 11:17:13   | Армения  |  Экономика
Генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Виктор Ребец в рамках состоявшегося на прошлой неделе визита в Иран провел встречи с руководством Торгово-промышленной палаты и Министерства транспорта страны.
Во время двусторонних встреч стороны обсудили перспективы строительства Южной железной дороги, прогнозируемые грузопотоки в данном направлении, возможность строительства логистического центра на базе станции Ерасх.
О запуске проектов “Южная железная дорога Армении” и “Южная скоростная дорога Армении”, оцениваемых в 3 млрд. долларов США, было объявлено в январе 2013 года. Тогда же был подписан трехсторонний Меморандум о взаимопонимании по региональному сотрудничеству, направленному на развитие Южной железной дороги Армении, между ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога”, Министерством транспорта и связи Республики Армения и компанией “Расиа” ФЗЭ.
Базирующаяся в Дубае инвестиц¬ионная компания “Расиа” уже реализует масштабную деятельность на основании стратегии формирования консорциума для разработки технико-экономического обоснования, проектирования, финансирования, развития и эксплуатации проектов.