Միլիոնավոր մարդիկ դիտեցին հանրահայտ եգիպտական թոք շոուն Հայոց ցեղասպանության մասին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Եգիպտոսի նախագահ Մուհամեդ Մուրսիի տապալումից ի վեր, Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խիստ քննադատաբար է արտահայտվում նոր կառավարության մասին, պահանջելով իր իսլամիստ գործընկերոջ՝ Մուրսիի վերադարձը իշխանություն:
Հաշվի առնելով Էրդողանի անցանկալի միջամտությունը Եգիպտոսի ներքին գործերին, միլիոնավոր եգիպտացիներ իրենց զայրույթն ու դժգոհությունն են արտահայտել Թուրքիայի և նրա վարչապետի դեմ: Եգիպտական թերթերը լիքն են հակաթուրքական զեկույցներով և խմբագրականներով: Տասնյակ հոդվածներ են հրապարակվում` դատապարտելով Հայոց ցեղասպանության թուրքական ժխտողականությունը և հորդորելով Եգիպտոսի նոր ղեկավարներին ճանաչելու այն: Նաև կոչեր են հնչում` Կահիրեում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձան տեղադրելու և պահանջներ՝ հայոց զոհերին Թուրքիայից փոխհատուցում վճարելու համար: Եգիպտոսի Ժողովրդական ճակատ ինստիտուտի ղեկավար, փաստաբան Մուհամեդ Սաադ Խեյրալլահը, աննախադեպ քայլ կատարելով, դատական հայց է ներկայացրել` Թուրքիային մեղադրելով հայերի դեմ գործած ցեղասպանության համար:
Խեյրալլահը և Կահիրեի համալսարանի միջազգային իրավունքի պրոֆեսոր, դոկտ. Այման Սալաման, սեպտեմբերի 4-ին հայտնվեցին Լիլիան Դաուդի «Ալ-Սուրա ալ-Կամիլա» (Ամբողջական պատկերը) հանրահայտ թոք շոուում, ON հեռուստաընկերությունում, որը դիտում են միլիոնավոր հեռուստադիտողներ ինչպես Եգիպտոսում, այնպես էլ ամբողջ արաբական աշխարհում: Շոուին հեռախոսի միջոցով մասնակցում էին նաև` Թուրքիայի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր, Էրդողանի իսլամիստական «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության անդամ Ռեսուլ Թոսունը և «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ Հարութ Սասունյանը: 36 րոպե տևողությամբ հեռուստահաղորդումը վարում էին արաբերեն լեզվով, որը ես հազվադեպ եմ օգտագործել մանկությանս տարիներից ի վեր:
Պրոֆ. Սալաման լսարանին տեղեկացրեց, որ 1919 թվականին Թուրքիայի ռազմական տրիբունալը մեղադրանք էr ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության համար պատասխանատու ոճրագործներին: Տասնյոթ թուրք պաշտոնյա ճանաչվել էր մեղավոր, իսկ երեքը կախվել: Դոկտ. Սալաման նշեց, որ Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան և Ռուսաստանը 1915 թվականին հանդես էին եկել համատեղ Հռչակագրով, նախագզուշացնելով, որ իրենք պատասխանատու են ճանաչելու թուրք ղեկավարներին՝ հայերին կոտորելու և «մարդկության ու քաղաքակրթության դեմ հանցագործություններ» կատարելու համար:
Փաստաբան Խեյրալլահը պնդեց, որ Հայոց ցեղասպանության հարցի բարձրացումը Եգիպտոսում վաղուց է հասունացել և որևէ քաղաքական ենթատեքստ չունի: Նա հույս հայտնեց, որ իր դատական հայցը կստիպի Եգիպտոսին՝ «Մերձավոր Արևելքում սուննի մահմեդական ամենամեծ պետությանը» ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ օրինակ ծառայելով արաբական այլ երկրների համար: Խեյրալլահը հայտարարեց, որ իր հայցը եգիպտական դատարանի կողմից կքննվի նոյեմբերի 5-ին: Նա հուսով է, որ դատարանը պատմական որոշում կկայացնի «մարդու իրավունքների» այս կարևորագույն հարցի վերաբերյալ:
Երբ հեռուստաշոուի հաղորդավարուհին հարցրեց, թե ինչպիսին է իմ կարծիքը եգիպտական դատական հայցի վերաբերյալ, ես մեծ գոհունակություն արտահայտեցի, հուսալով դրական դատավճիռ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի նախօրեին, և ասացի, որ անհամբեր սպասում եմ Ցեղասպանության ճանաչմանը Եգիպտոսի կառավարության կողմից:
Նաև նշեցի, որ Էրդողանն ինքն իրեն կարգել է որպես Մերձավոր Արևելքի նոր սուլթան, և բոլոր մահմեդականների, արաբների ու պաղեստինցիների միակ պաշտպան: Սակայն Էրդողանի խեղաթյուրումները վերջապես բացահայտվեցին, երբ արաբական աշխարհը հասկացավ, որ նա պարզապես փորձում է իշխել տարածաշրջանում, հետամուտ լինելով Թուրքիայի սեփական, այլ ոչ թե արաբների և մահմեդականների շահերին:
Թուրքիայի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Ռեսուլ Թոսունը, շոուին միանալով հեռախոսով, անմիջապես իր դեմ տրամադրեց հեռուստադիտողներին, պնդելով, որ «ներկայիս եգիպտական կառավարությունը, որն իշխանության է եկել ռազմական հեղաշրջման միջոցով, օրինական չէ, ուստի ներկայացված հայցը չի կարող դիտարկվել որպես օրինական»: Թոսունը շարունակեց թութակի պես կրկնել իր թուրք շեֆերի անհիմն ժխտումները Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Պրոֆ. Սալաման, զայրացած Թոսունի ելույթից, Էրդողանին կոչեց «օսմանյան մարդասպանների իրավահաջորդը, որոնք իրականացրել են Հայոց ցեղասպանությունը»:
Այնուհետև հեռուստահաղորդավարուհին հարցրեց, թե ինչպիսին է իմ արձագանքը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Թոսունի արտահայտած աղավաղված տեսակետներին: Ես հեռուստադիտողներին հիշեցրի, որ Քեմալ Աթաթուրքը, «Լոս Անջելես էքզամիներ» թերթում 1926 թվականի օգոստոսի 1-ին հրապարակված հարցազրույցում, պահանջել էր, որ երիտթուրքերը «պատասխան տան մեր միլիոնավոր քրիստոնյա հպատակների կյանքի համար, որոնք դաժանորեն զանգվածաբար քշվեցին և կոտորվեցին»: Ես նաև հիշեցրի, որ Ալ-Ազհարի շեյխը` Կահիրեում գործող իսլամական հետազոտությունների համաշխարհային նշանավոր կենտրոնի առաջնորդը, 1909 թվականին ֆեթվա (կրոնական հրամանագիր) է արձակել, որով դատապարտել է թուրք պաշտոնյաներին Կիլիկիայի Ադանա քաղաքում 30 հազար հայերի կոտորածի համար:
Շոուի ավարտին, փաստաբան Խեյրալլահը հայտարարեց, որ շուտով հանրահավաքներ տեղի կունենան ցույց տալու համար, որ նրա խմբի դատական հայցը բխում է համաժողովրդական պահանջից` եգիպտացիները պահանջում են իրենց կառավարությունից «ճանաչել, որ հայերը կոտորվել են թուրք ոճրագործների ձեռքով»:
Լիբանանն առայժմ միակ արաբական երկիրն է, որ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Եթե Եգիպտոսը հետևի նրա օրինակին, արդյոք հնարավո՞ր է, որ Սիրիան և մյուս արաբական երկրները նրանից հետո երկար սպասեցնել չտան:

Harut Sassounian. Millions Watch Popular Egyptian Talk Show on the Armenian Genocide
Ever since Egypt’s President Mohamed Morsi was removed from office, Turkey’s Prime Minister Recep Tayyip Erdogan has been harshly critical of the new government, strongly advocating his fellow Islamist Morsi’s return to power.
Given Erdogan’s unwelcome meddling in Egypt’s internal affairs, millions of Egyptians have expressed anger and resentment against Turkey and its prime minister. Egyptian newspapers have been replete with anti-Turkish reports and commentaries. Dozens of articles have been published condemning Turkish denials of the Armenian Genocide and urging Egypt’s new leaders to recognize it. There have also been calls for erecting a monument for the Armenian Genocide in Cairo and demands that Turkey pay restitution for the Armenian victims. In an unprecedented move, attorney Muhammad Saad Khairallah, head of the Institute of the Popular Front in Egypt, filed a lawsuit accusing Turkey of committing genocide against Armenians.
On Sept. 4, Khairallah and Dr. Ayman Salama, Professor of International Law at Cairo University, appeared on Lilian Daoud’s highly popular talk show, Al-Soura al-Kamila (The Complete Picture) on ONtv, watched by millions in Egypt and throughout the Arab world. Participating in the show by phone were Resul Tosun, former Turkish Parliament member from Erdogan’s Islamist AK Party, and Harut Sassounian, Publisher of The California Courier. The 36-minute TV program was conducted in Arabic, a language I have rarely used since childhood.
Prof. Salama informed the audience that the Turkish Military Tribunal in 1919 indicted the criminals responsible for the Armenian Genocide. Seventeen Turkish officials were found guilty, and three were hanged. Dr. Salama indicated that France, Great Britain and Russia had issued a joint Declaration in 1915, warning that they would hold Turkish leaders responsible for massacring Armenians and committing “crimes against humanity and civilization.”
Attorney Khairallah insisted that raising the Armenian Genocide issue in Egypt is long overdue and does not have any political undertones. He hoped that his lawsuit will force Egypt, “the largest Sunni country in the Middle East,” to serve as an example for other Arab countries to acknowledge the Armenian Genocide. Khairallah announced that his lawsuit will be considered by the Egyptian Court on November 5. He hoped that the Court would make a historic decision regarding this critical “human rights issue.”
When the hostess of the TV show asked for my opinion on the Egyptian lawsuit, I expressed my great satisfaction, hoping for a positive verdict on the eve of the Centennial of the Armenian Genocide, and looking forward to its recognition by the Egyptian government.
I also commented that Erdogan had anointed himself as the new Sultan of the Middle East, and sole defender of all Muslims, Arabs and Palestinians. However, Erdogan’s misrepresentation was finally exposed when the Arab world realized that he was simply trying to dominate the region, pursuing Turkey’s self-interest rather than that of Arabs and Muslims.
Former Turkish parliament member Resul Tosun, joining the show by phone, quickly antagonized the viewers by claiming that “the current Egyptian government that came to power after the military coup is not legitimate, therefore, the filed lawsuit cannot be considered legitimate.” Tosun then went on to parrot his Turkish bosses’ baseless denials of the Armenian Genocide.
Prof. Salama, incensed by Tosun’s remarks, called Erdogan “the successor of the Ottoman butchers who committed the Armenian Genocide.”
The TV hostess then asked for my reaction to Tosun’s perverted views on the Armenian Genocide. I reminded the viewers that Kemal Ataturk, in an interview published in the ‘Los Angeles Examiner’ on August 1, 1926, had demanded that the Young Turks be “made to account for the lives of millions of our Christian subjects who were ruthlessly driven en masse and massacred.” I also recalled that the Sheikh of Al-Azhar, leader of the globally preeminent center of Islamic studies in Cairo, had issued a Fatwa (religious decree) in 1909 chastising Turkish officials for massacring 30,000 Armenians in Adana, Cilicia.
At the end of the show, attorney Khairallah announced that public rallies will be held shortly to demonstrate that his group’s lawsuit emanates from a popular demand -- Egyptians asking their government “to recognize that Armenians were massacred at the hands of Turkish criminals.”
So far, Lebanon is the only Arab country to have recognized the Armenian Genocide. If Egypt follows suit, can Syria and the rest of the Arab world be far behind?