Ի՞ՆՉ Է ՆՇԱՆԱԿՈՒՄ ՌՈՒՍ-ԱԴՐԲԵՋԱՆԱԿԱՆ ՌԱԶՄԱՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԱՇԽՈՒԺԱՑՈՒՄԸ
Վերջին ժամանակահատվածում մեծացել է հայկական լրատվամիջոցների և հանրության հետաքրքրությունը ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ տիրող իրավիճակի հանդեպ, ինչն, առաջին հերթին, պայմանավորված է Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմաքաղաքական մի շարք մասշտաբային պայմանագրերի (որոնց շուրջ բանակցությունները վարվում էին դեռ 2011 թվականից) իրագործման մասին տեղեկատվությամբ։ Թեև ՍՌՏ (սպառազինություններ և ռազմական տեխնիկա) արդիական տեսակների մատակարարումը մի երկրի, որը Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակցի և ՀԱՊԿ անդամի հավանական ռազմական հակառակորդն է, քաղաքական բարոյականության հետ շաղկապվող բավական ինքնատիպ երևույթ է, բայց բնորոշ է Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի վարած ռազմատեխնիկական քաղաքականությանը։ Մոսկվան հայ-ադրբեջանա-ռուսական ռազմաքաղաքական եռանկյունում իրեն այդպես է պահում ահա արդեն ավելի քան երկու տասնամյակ։
Վերջին անգամ Հայաստանում նմանատիպ բուռն արձագանք էր առաջացրել Մոսկվայի կողմից Բաքվին 2011-2012թթ. ժամանակակից С-300ПМУ-2 զենիթահրթիռային «Ֆավորիտ» համալիրների և Ми-35М հարվածային ուղղաթիռների վաճառքը։ Սակայն այս անգամ արձագանքը Հայաստանի ներսում անհամեմատ ավելի բուռն էր։ Կամ հայ հանրության ընկալումներում մատակարարվող սպառազինությունների տեսականին չափից ավելի տպավորիչ էր, կամ էլ նման քայլերի հաճախականությունն է էլ ավելի մեծ վրդովմունք առաջացնում Հայաստանում և սփյուռքի հայ համայնքներում։ Բայց այս ամենն այնքան էլ կարևոր չէ...
Կարևոր է մեկ այլ բան, այն, ինչը չեն ցանկանում նկատել հանրային շրջանակներում ինչպես Հայաստանում, որտեղ դեր է խաղում խոցված հպարտությունը, այնպես էլ Ադրբեջանում, որտեղ չեն ուզում ընդունել իրենց աննպատակ «սիզիփոսյան աշխատանքն» իրենց արյուն-քրտինքով վաստակած նավթադոլարներով ձեռք բերած սպառազինությունների մրցավազքում։ Չէ՞ որ, ըստ էության, ոչ մի նոր բան տեղի չի ունեցել, տեղի չի ունենում և հազիվ թե տեղի ունենա տեսանելի ապագայում։ Գուցե միայն այն է տեղի ունեցել, որ Ադրբեջանն այժմ ծախսել (կամ դեռ ծախսելու է) հավելյալ 1, թե 3 մլրդ նավթադոլար՝ ի հավելումն արդեն ծախսած 15-20 մլրդ-ի, բայց կրկին՝ առանց ռազմական հաշվեկշռի որևէ էական փոփոխության ղարաբաղյան հակամարտության գոտում։
Ռուսաստանն ինչպես վաճառել, այնպես էլ շարունակում է սպառազինություն և ռազմատեխնիկա վաճառել Ադրբեջանին շուկայական գներով՝ դրա հետ մեկտեղ կոմպենսացնելով ռազմական հավասարակշռությունը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում արտոնյալ հիմունքներով, իսկ հաճախ էլ՝ ձրի արդիական սպառազինությունների մատակարարումներ կատարելով հայկական բանակին։ Թող որ այդ տեխնիկան մի կես սերնդով զիջի ամենաարդիական այն սպառազինություններին (օրինակ, Ադրբեջանի գնած Т-90С տանկերն իրականում այդ նույն «հին ու բարի» Т-72 տանկի ավելի արդիականացված տեսակն են), որոնք Ադրբեջանը գնում է շուկայական գներով, բայց սպառազինությունների բոլոր տեսակները, որ ստանում է Հայաստանը, կարելի է արդիականացնել և կոմպենսացնել այդ հարաբերակցությունը։ Մյուս կողմից, որակական գերազանցությունը կարելի է կոմպենսացնել նաև քանակականով։
Այլ խոսքով, եթե Ադրբեջանին մատակարարվի մոտ 200 Т-90 տանկ (հայտարարված է 94 տանկից բաղկացած մեկ գնդային համախմբի մատակարարման պայմանագրի և նույնքան տանկերի օպցիոնի մասին), ապա դա նշանակում է, որ Հայաստանը կստանա, առնվազն, նախկին մոդելների 300 հատ Т-72 տանկ։ Դրանք կարդիականացվեն՝ հաշվի առնելով տեղանքի ռելիեֆն ու այն խնդիրները, որոնք կանգնած են հայկական և ղարաբաղյան բանակների առջև, և կարող են կոմպենսացնել որակական այս տարբերությունը։ Նույնը կլինի նաև ՍՌՏ այլ տեսակների պարագայում։ Արդյունքում՝ այնպիսի իրավիճակ է ստացվում, երբ Ադրբեջանը, փաստորեն, իր իսկ փողերով ֆինանսավորում է նաև հայկական բանակի վերազինումը։
Ցավոք, հոդվածի ծավալը հնարավորություն չի ընձեռում հիմնավորելու այն պնդումը, որ ուժերի իրական ռազմաքաղաքական հավասարակշռությունը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում էապես չի խախտվում որոշ թվերով։ Պարզապես սահմանափակվենք փաստելով, որ Գյումրու ռուսական 102-րդ ռազմակայանի վերազինման զուգահեռ գործընթացի հաշվառմամբ՝ ռուսական և հայկական կողմերը սկսել են ռազմատեխնիկական հավասարակշռության պահպանման աշխատանքը նախքան Ադրբեջանին նոր սպառազինությունների մատակարարումը։ Գյումրու ռուսական ռազմակայանի վերազինումը փաստորեն ավարտվել է այս տարվա սկզբին։ Բնականաբար, ռազմական ամբողջ տեխնիկան այդ ռազմակայանից (գրեթե դիվիզիոնային մակարդակի), չգիտես ինչու, չի ուղարկվել ինչ-որ տեղ Սիբիր՝ ժանգոտելու, և հասկանալի է, թե որտեղ է այն այժմ գտնվում։
Բայց սա միակ մեխանիզմը չէ, որի միջոցով Ռուսաստանն ապահովում է ռազմատեխնիկական հավասարակշռությունը Հայաստանի հետ։ Այդ մատակարարումների ծավալները, մասշտաբները, տեսականին «Պոլիշինելի գաղտնիք» են միայն երեք միլիոն հայերի և վեց միլիոն ադրբեջանցիների համար։ Ավելին, վերջերս Ռուսաստանից մատակարարված Т-90С տանկերի, «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի (РСЗО), БМП-3-ի, ТОС-1А «Солнцепек»-ի ցուցադրման հետ գրեթե միաժամանակ Երևանում էին ՀԱՊԿ և ՌԴ Անվտանգության խորհրդի ներկայացուցչական պատվիրակությունները՝ քննարկելու համար Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմատեխնիկական հետագա համագործակցության, Հայաստանի տարածքում բազմապրոֆիլ օդուժի ձևավորման, 102-րդ ռազմակայանի հետագա վերազինման և այլ հարցեր։ Այնպես որ՝ ուժերի հավասարակշռությունը ներկայում իսկապես չի փոխվում, մանավանդ որ ադրբեջանա-ռուսական պայմանագրերում հայտարարված սպառազինությունների ծավալները, մասնավորապես՝ Т-90С տանկերը և БМП-3-ները, հիմնականում դեռ պետք է արտադրվեն ռուսաստանյան ռազմարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկություններում, և դրա համար դեռ մեկ-երկու տարի պետք կգա։
Վերջին հաշվով, որքան էլ որ տարօրինակ հնչի, ստեղծվում է մի իրավիճակ, երբ գրեթե բոլորը «երջանիկ» են։ Ադրբեջանն իր համար բավական թանկ հաճույք է գնում, ինչն ադրբեջանական իշխանությունները ոչ պակաս հաճույքով ցուցադրեցին 2013թ. հունիսի 26-ի զորահանդեսին (աշնանը կայանալիք նախագահական ընտրությունների նախաշեմին)։ Ադրբեջանական հասարակության մի մասը երջանիկ է, որ տեսնում է այդ տեխնիկան զորահանդեսի ժամանակ և շարունակում է հավատալ իր ղեկավարության շարունակվող հավաստիացումներին, թե շուտով (ինչպես արվում է գրեթե երկու տասնամյակ և այսուհետ ևս բավական երկար կշարունակվի) Ադրբեջանն սկսելու է Ղարաբաղի ազատագրման գործողությունը։ Իր հերթին, Ռուսաստանը (հատկապես հանձին բավական կոռումպացված ռազմարդյունաբերական համալիրի) նույնպես երջանիկ է, որովհետև միլիարդավոր դոլարներ է ստացել երկնքից ընկած պատվիրատուից։ Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, որ հրապարակավ դժգոհություն է արտահայտել, վերջնարդյունքում նույնպես գոհ կմնա, քանի որ այս բազմաքայլ և, միևնույն ժամանակ, կանխատեսելի գործողության արդյունքում հնարավորություն կստանա վերազինելու իր տանկային և հրանոթային համակազմը, արդիականացնելու այլ տեսակի սպառազինություններն ու ռազմական տեխնիկան։
Եվ վերջապես, Հայաստանի արևմտյան գործընկերները նույնպես երջանիկ են, որովհետև այս պատմության արդյունքում Հայաստանի հանրությունում և քաղաքական ուժերի շրջանում հակառուսական տրամադրությունները սաստկանում են։ Բայց առավել երջանիկ են Հայաստանի այն կազմակերպություններն ու քաղաքական ուժերը, որոնք գիտակցված (կամ էլ ոչ այնքան) ձևով իրականացնում և փաստարկում են հակառուսական քաղաքականություն, որովհետև դրա արդյունքում իրենց գործունեության համար էլ ավելի պարարտ հող են ստանում։
Կարո՞ղ էր արդյոք Ռուսաստանը չանել սա՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի և Հայաստանի ռազմավարական գործընկերությունը։ Հավանաբար կարող էր, բայց, մյուս կողմից, երբ, օրինակ, Հայաստանի համար բավականաչափ բարեկամական Ուկրաինան, կամ, ասենք, Իսրայելը սպառազինությունների գրեթե երկու միլիարդանոց մատակարարումներ իրականացրին Ադրբեջանին, Ռուսաստանն այդ ժամանակ իրեն պարտավորված կամ հարկադրված չզգաց ՍՌՏ ինչ-որ մատակարարումներ անել Հայաստանին, որոնցով պետք է հավասարակշռեր սպառազինությունների՝ Ադրբեջանին արվող միլիարդանոց հոսքը։ Այս պարագայում իրավիճակն այնպիսին է, որ Ռուսաստանը և՛ պարտավոր է, և՛ ստիպված նման «հավասարակշռող» մատակարարումներ անել Հայաստանին։ Բայց այս ամենից զատ, չէ՞ որ գլխավորը ոչ թե այս ամենի տեխնիկական մեխանիզմներն են, այլ քաղաքական բաղադրիչը։
Պետք է հասկանալ, որ Ռուսաստանը պարզապես շահագրգռված չէ մարտական գործողությունների վերսկսմամբ, այդ թվում ելնելով այն բանից, որ այդ դեպքում ստիպված է լինելու ինչ-որ կերպ արձագանքել։ Պարզ է, որ Մոսկվայում բացարձակապես չեն ուզում մասնակցել մարտական որևէ գործողության Ղարաբաղում կամ նրա շուրջ, բայց հասկանալի է նաև, որ կան ինչ-որ քաղաքական պարտավորություններ (ինչպես երկկողմանի, այնպես էլ ՀԱՊԿ շրջանակներում), որոնց չկատարումը նույնպես ունի իր քաղաքական և ռազմավարական գինը։ Հետևաբար, Մոսկվան շարունակելու է անել այն, ինչ արել է նախորդ երկու տասնամյակում. պահել հավասարակշռությունը՝ դրանով իսկ թույլ չտալով, որ մարտական գործողությունները վերսկսվեն, և չստեղծելով մի իրավիճակ, երբ Ռուսաստանի մատակարարած այդ նույն սպառազինությունն օգտագործվի այդ թվում և ռուսական բանակի դեմ՝ լինի Հայաստանի տարածքում, թե հարակից որևէ այլ շրջանում՝ համապատասխան անվտանգության ոլորտում երկկողմանի և բազմակողմանի պարտավորությունների իր միակ ռազմաքաղաքական դաշնակցի հանդեպ։
Ի դեպ, Ռուսաստանն իր դաշնակիցների ու նրանց հակառակորդների հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում վարվող այս քաղաքականությամբ ամենևին էլ բացառություն չի կազմում։ Հիշենք այն քաղաքականությունը, որը տասնամյակներ շարունակ վարում էր ԱՄՆ-ը Հունաստանի և Թուրքիայի, Եգիպտոսի և Իսրայելի հանդեպ։
Նշենք ևս մեկ բավական հետաքրքիր փաստ։ «Վիքիլիքսի» գաղտնազերծված հեռագրերից մեկի (2009թ.) համաձայն՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն արևմտյան դիվանագետների հետ զրույցի ժամանակ, երբ խոսքը վերաբերել է Իսրայելի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության աշխուժացման և ՀՕՊ համակարգերի մատակարարման մասին, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու են իրենք փորձում անել դա, երբ արդեն Ռուսաստանից գնել են С-300 զենիթահրթիռային համալիրներ, ասել է, որ Բաքվում վստահ չեն, թե «եթե բան պատահի»՝ С-300 համակարգերն արդյունավետորեն կօգտագործվեն։ «Վիքիլիքսի» հեռագրում հիշատակվում է, որ Ալիևը դա պատճառաբանել է նրանով, որ արդիական բարձրտեխնոլոգիական էլեկտրոնային համակարգերը կարող են համապատասխան ձևով վերահսկվել մատակարարողի կողմից։ Չենք կարող հարյուր տոկոսանոց վստահությամբ պնդել, թե հենց այսպես է ասվել կամ ոչ (սա միայն հղում է «Վիքիլիքսի» հեռագրին), բայց տեղեկությունը բավական հատկանշական է...
Ընդ որում՝ պետք է հատկապես ընդգծել, որ մեր ներկայացրած իրավիճակն ամենևին էլ չի նշանակում, թե այն պետք է մեկնաբանել որպես «արտաքուստ հանգստության ներքո սեփական անհաջողությունը թաքցնելու» փորձ։ Բնական է, որ ռազմաքաղաքական հարաբերությունների ավելի կոշտ համակարգում իրավիճակը բավական տրամաբանական է։ Կարելի է տարբեր գնահատականներ տալ Մոսկվայի գործողություններին (էթիկայի իմաստով), բայց այն, որ նրա «ռազմատեխնիկական վարքագծի» այս բազմաքայլ կառույցը կատարում է իր դերը տարածաշրջանում կայունության պահպանման գործում՝ փաստ է։ Այն, որ դա համապատասխան արձագանք է առաջացնում Հայաստանում, նույնպես միանշանակ և բավական զգայուն փաստ է, և հարկ չկա, որ Ռուսաստանում որևէ մեկը խուսափի դրանից։ Դա այն է, ինչի շուրջ Մոսկվայում պետք է մտածեն, քանի որ, չնայած տարածաշրջանում նման մատակարարումները հավասարակշռելու Ռուսաստանի փորձերի բերված սխեմային, ակնհայտ է, որ այս պատմությունն անհետևանք չի անցնի Հայաստանի ներսում Ռուսաստանի հանրային ընկալման համար։
Կարող են լինել նաև որոշակի ռազմաստրատեգիական հետևանքներ, ինչին Ռուսաստանը ստիպված կլինի, եթե գա «Х ժամը», արձագանքել համապատասխան ձևով։ Որպեսզի հետո հանկարծ չզարմանա, թե ինչու ռուսական ռազմավարական Ту-23М3 ռմբակոծիչները կխփվեն հենց ռուսական արտադրության «Բուկ» զենիթահրթիռային համալիրներով (ինչպես եղավ 2008թ. օգոստոսին), եթե հանգամանքների որոշակի բերումով Ռուսաստանը ներքաշվի մի հակամարտության մեջ, որը շատ բանով պայմանավորված կլինի իր սեփական քաղաքական վրիպումներով...

WHAT DOES THE STIRRING UP OF THE RUSSIAN-AZERBAIJANI MILITARY AND TECHNICAL COOPERATION MEAN?
In the recent weeks the interest of the Armenian mass media and public towards the situation around the Nagorno-Karabakh conflict has grown; it has been first of all conditioned by the information concerning realization of a number of large-scale military and technical treaties between Russia and Azerbaijan, which has been negotiated since 2011. Though this is rather strange phenomenon in the aspect of political ethics – supplying modern weapons to the country which is the probable military enemy of Russia’s strategic partner and the CSTO member, it is at the same time rather traditional for the Russian military-technical policy in the South Caucasus. Moscow has been behaving the same way in the Armenian-Azerbaijani-Russian military-political triangle for more than 20 years.
The last time Armenia’s similar angry reaction was caused by the sales of S-300PMU-2 Favourite missile system and Mi-35M strike helicopters by Moscow to Baku in 2011-2012. But this time public reaction in Armenia was incomparably stronger. Either the stock-list of the sold weapons was too impressive for the Armenian public or the frequency of such steps caused irritation of Armenia and Armenian Diaspora. However, this is not that important …
The other thing which remains unnoticed by both political circles in Armenia, where they are guided by the hurt pride, and in Azerbaijan, where they do not what to admit meaninglessness of their “Sisyphean labor” in the form of permanent race of armaments initiated at the expense of their bloody petrodollars, is important. Nothing new happened, is happening or will happen in the foreseeable future. Except for Azerbaijan spent either 1 or 3 billion petrodollars in addition to $15-20 billion which have already been spent without changing essentially military balance in the zone of Nagorno-Karabakh conflict.
Russia sold and it still continues to sell weapons and equipment to Azerbaijan at the market prices, and at the same time it compensates military balance in the zone of the Karabakh conflict by the supplying appropriate weapons and equipment to the Armenian army on easy terms or even almost for free. Though these weapons are half-generation older than the weapons bought by Azerbaijan at market prices (e.g. very good T-90S tanks bought by Azerbaijan in reality are just an advanced modification of and an “old and good” T-72 tank), at the same time all the types of weapons received by Armenia can be modernized and thus compensate this balance. On the other hand qualitative advantage can be compensated at the expense of the quantitative one.
In the other words if 200 T-90 tanks will be supplied to Azerbaijan (it was announced about the contract on buying one regiment unit consisting of 94 tanks and an option on buying just as many tanks), it means that Armenia will receive at least 300 T-72 tanks of preceding modifications. They will be modernized taking into account terrain configuration and tasks faced by the Armenian and Karabakh armies and they can compensate given qualitative difference. The same can be said about other types of weapons. In consequence, we have a situation when Azerbaijan finances re-armament of the Armenian army as well.
Unfortunately the extent of the article does not allow substantiating the statement that the real military and political balance in the Karabakh conflict zone is not essentially disrupted, by bringing some figures and more detailed analysis. Let us confine to stating the fact that taking into consideration the re-armament of the 102nd Russian military base in Gyumri, which was proceeding at the same time, Russian and Armenian parties initiated works directed to preservation of the military and technical balance before the supplies of new weapons to Azerbaijan began. Re-armament of the Russian base in Gyumri was finished at the beginning of this year. Obviously, all the military equipment from this base (of the division level) was not sent to rust somewhere in Siberia, so it is clear where it is know.
But this is not the only mechanism by means of which Russia provides military and technical balance with Armenia. Amounts, volume, stock-list of these military sales are an “open secret” only for three million Armenians and six million Azerbaijanis. Moreover, almost at the same time with the demonstration of T-90S tanks newly bought from Russia, “Smerch” multiples rocket launchers, BMP-3, TOS-1A “Solntsepyok” Heavy Flame Thrower System and other weapons at the military parade in Baku on June 26, 2013, the delegations of the CSTO and Security Council of Russia visited Yerevan and discussed further military and technical cooperation between Armenia and Russia, formation of multi-profile air force component of the CSTO on the territory of Armenia, further rearmament of the 102nd base, etc. So the balance at given moment will not change, especially taking into consideration the fact that the weapons which have to be supplied to Azerbaijan in accordance with the Azerbaijani-Russian contracts, and in particular T-90Ss and BMP-3s, mostly have to be produced at the Russian military industrial factories and this will take another couple of years.
In the end, no matter how paradoxical it may seem, a situation is created when everybody is almost “happy”. Azerbaijan buys very expensive weapons, which were demonstrated with pleasure at the parade on June 26, 2013 on the eve of the presidential elections which have to be held in autumn. Part of Azerbaijani society is happy seeing that equipment at the parade and continues to believe in permanent affirmations of their authorities that in the nearest future (as they have for the recent two decades, and most probably they will do it in the future) they will initiate operation on liberation of Karabakh. In its turn Russia (especially represented by its rather corrupted military industrial complex, which, as some officials try to find some excuses, every time in spite of the opinion of their generals, pushes through Azerbaijani military contracts) is also happy because it earned its billions from the customer which dropped from the clouds. Military and political authorities of Armenia, which also express their discontent in public, in the end will be satisfied too, because in consequence of this multi-way but at the same time predictable combination they will have an opportunity to re-arm its tank and artillery park, modernize other weapons and equipment.
And finally, western partners of Armenia are also happy because in consequence of this situation anti-Russian moods will intensify in the public and political community in Armenia. But even happier are the organizations and political powers in Armenia which, consciously or unconsciously carry out substantiated anti-Russian policy, because in consequence they will have even more propitious field for their activity.
Could Russia not do this, taking into consideration strategic partnership between Russia and Armenia? Probably it could, but, on the other hand, when, for example, Ukraine, which is rather friendly country to Armenia, or Israel carried out billion dollars cost military sales to Azerbaijan, Russia never felt obliged to provide Armenia with weapons, which had to balance billion dollars cost weapons flows to Azerbaijan. In this situation Russia is both obliged and forced to make such “balancing” supplies to Armenia. Besides, the point here is rather political component than technical mechanisms of all of this.
One should understand that Russian is simply not interested in resumption of the military activities because among other reasons, it will have to react somehow. It is clear that nobody in Moscow wants to participate in any military actions in Karabakh or around it, but it is also clear that there are some political obligations (both bilateral and within the framework of the CSTO), non-fulfillment of which also has its political and strategic price. Correspondingly, Moscow will continue doing what it has been doing successfully for recent two decades – suspend balance, thus not allowing resumption of the military actions and creation of the situation when the weapons supplied by Russia can be used against the Russian army too, whether it will be on the territory of Armenia or in any other adjoining regions, in correspondence with bilateral and multilateral obligations in the sphere of security to its only military and political ally.
By the way, Russia with this kind of policy in the sphere of the military and technical cooperation with its allies and their rivals is not exclusion in this aspect. Let us remember the similar policy carried out by the US in regard to Greece and Turkey, Egypt and Israel. The situation is that even if such a power is not a monopolist but a dominant weapons supplier to the both parties, it also has definite leverages to influence the situation.
Let us bring another interesting fact. According to the cables leaked from Wikileaks, dated 2009, president of Azerbaijan Ilham Aliyev in his conversation with the western diplomats while speaking about the military-technical cooperation with Israel concerning buying anti-aircraft defence systems, answering a question why they were buying it if they had already bought S-300 from Russia said that in Baku they were not confident about the efficient usage of S-300 if something happened.. It is mentioned in the cable that Aliyev motivated it by the fact that the modern high-tech electronic systems could be controlled by the country which produced it. However, it cannot be stated for sure whether this conversation took place or not; it is just a reference to the cable from Wikileaks, but nevertheless this information is rather remarkable…
It should be specially underlined that the situation described should not be taken as attempts “to put on a good face”. It is natural that this situation is rather consistent within tougher system of military and political relations. One can judge in different ways ethics of Moscow’s actions, but the fact is that the multi-way “military and technical policy” plays its role in preserving stability in the region. The appropriate reaction in Armenia is also an ambiguous and sensitive fact and in Russia nobody should avoid it. In Moscow they should give a thought to this fact because despite the aforementioned scheme of Russia’s attempts to balance such military sales in the region, it is obvious that this story cannot but affect the perception of Russia by the Armenian society.
This may also have definite military and strategic consequences, and Russia will have to react properly when the time will come, in order not to be surprised why the Russian Tu-23M3 strategic bombers are being shot down by the Russian “Buk” missile systems (as it was in August 2008), in case if by bad chance Russia will be involved in a conflict which will mainly be cause by its political errors.