ԱՐՄԵՆԱԼ-ը վերազինում է հալա-ձուլման համալիրը
Երևանի փայլաթեթեղագլանման ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանը (մտնում է աշխարհում ալյումինի խոշորագույն արտադրող ՌՈՒՍԱԼ ընկերության կազմի մեջ)  արդիականացման  2013-2014 թթ. ծրագրի շրջանակներում անցկացնում է հալա-ձուլման համալիրի տեխնիկական վերազինում` մեծացնելու համար ալյումինե համաձուլվածքներից նախապատրաստվածքի թողարկումը: Ձուլածո նախապատրաստվածքը կիրառվում է փայլաթիթեղի արտադրության տեխնոլոգիական ցիկլում:
,Մեր նպատակն է ավելացնել ձուլածո նախապատրաստվածքի ամսական արտադրության ծավալը 3100 տոննայից մինչև 3700 տ: Դա կապահովի փայլաթիթեղագլանման սարքավորումների աճող պահանջը միջանկյալ արտադրանքի` ալյումինե ժապավենի տեսքով և թույլ կտա 2015-16 թթ. իրականացնել ռազմավարական նպատակը` հասնել 33,6 հազար տոննա փայլաթեթեղի տարեկան արտադրության ծավալին կամ ավելացնել ձեռնարկության արտադրողականությունը 27%ե,- ասաց ԱՐՄԵՆԱԼ-ի գլխավոր տնօրեն Վյաչեսլավ Սինելնիկովը:
Այս տարի գործարանի հալման տեղամասը կհամալրվի տրանսֆորմատորային ութերորդ ենթակայանով և հավելյալ նոր տիպի հովարանով: ՌՈՒՍԱԼ-ի արտադրական համակարգի շրջանակներում արդեն իրագործվել է հալման տեղամասի անցման ծրագիրը 6 տոննանոց շերեփների, կրճատված է մետաղի լցման ժամանակը, ստեղծած է հալման վառարանների ինդուկտորների վերանորոգման տեղամաս: 2014 թ. նախատեսվում է տեղադրել բյուրեղացնող գլանների պղնձե շապիկներ, որը կավելացնի անձույլ գլանվածքի ագրեգատների արտադրողականությունը 25-30%:

Завод АРМЕНАЛ проводит техническое перевооружение литейного комплекса
Ереван, 1 октября 2013 года. - Ереванский фольгопрокатный завод АРМЕНАЛ (входит в состав крупнейшего в мире производителя алюминия ОК РУСАЛ) в рамках программы модернизации на 2013 - 2014 гг. проводит техническое перевооружение плавильно-литейного комплекса для увеличения выпуска рулонной литой заготовки из алюминиевых сплавов. Литая заготовка используется в технологическом цикле при производстве фольги.
“Наша цель – увеличить объем производства литой заготовки с 3100 т до 3700 т в месяц. Это обеспечит растущую потребность фольгопрокатного оборудования в промежуточном продукте в виде алюминиевой ленты и позволит в 2015 – 2016 гг.  реализовать стратегическую цель – выход на годовой объем производства в 33,6 тысяч тонн товарной фольги или увеличение производительности предприятия на 27%”, - сказал генеральный директор АРМЕНАЛа Вячеслав Синельников.
В этом году плавильный участок завода будет оснащен восьмой трансформаторной подстанцией и дополнительной градирней нового типа. В рамках Производственной системы РУСАЛа уже реализован проект по переводу плавильного участка на 6-тонные ковши, сокращено время разлива металла, создан участок по ремонту индукторов плавильных печей. В 2014 г. планируется освоить технологию литья с использованием медных бандажей валков-кристаллизаторов одного из агрегатов бесслиткового проката, что увеличит его производительность на 25-30%.