ՄԱԿ-ի նոր անկյուն` Գյումրու Կենտրոնական գրադարանում
Գյումրի, հոկտեմբերի 9, 2013թ. – ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը շարունակում է կարևորել երիտասարդության հնարավորությունների ընդլայնումը մարզերում, և այդ կապակցությամբ այսօր ՄԱԿ-ի մի նոր անկյուն բացվեց Գյումրի քաղաքում: Այժմ ուսանողները, գիտահետազոտական աշխատանք կատարողները,  պաշտոնական անձինք և լրագրողերը ավելի մեծ հնարավորություն կունենան ծանոթանալու ՄԱԿ-ի արժեքների, համաշխարհային օրակարգի և ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի գործունեության հետ՝ օգտագործելով նվիրվաբերված ՄԱԿ-ի 2000 միավոր հրատարակությունները:
ՄԱԿ-ի անկյունը բացվեց Գյումրու քաղաքապետարանի Մկրտիչ Արմենի անվան Կենտրոնական գրադանում` Հայաստանում ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչության (ՀՏՎ) ջանքերով: Անկյունը կլրացնի ՄԱԿ-ի կողմից Գյումրու այլ գրադարաններին ցուցաբերվող աջակցությանը:
Ի հավելումն դրան՝ շրջիկ գրադարան-ավտոբուսի միջոցով ՄԱԿ ՀՏՎ կողմից ավելի քան 2,500 միավոր գրականություն բաշխվեց Գյումրու Մ. Նալբանդյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտում, ԳՊՄԻ Քաղաքացիական հասարակության զարգացման կենտրոնում և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղում: ՄԱԿ-ի աշխատակիցները կայցելեն ՄԱԿ-ի անկյուններ՝ բոլոր հետաքրքրված անձանց հետ քննարկելու ՄԱԿ-ի հետ կապված տարբեր հարցեր:
ՄԱԿ ՀՏՎ ներկայացուցիչ Մարիա Դոցենկոն նշեց. «Երիտասարդների կարողությունների և հնարավորությունների ընդլայնումը և հասարակության հետ երկխոսությունը մշտապես գտնվում է ՄԱԿ-ի ուշադրության կենտրոնում: Քանի որ Գյումրու քաղաքացիները ՄԱԿ-ի բազմաթիվ ծրագրերի ակտիվ մասնակիցներն են, մենք աջակցեցինք Գյումրիում ՄԱԿ-ի անկյուն բացելու գաղափարին, որպեսզի դուք անմիջական հնարավորություն ունենաք օգտվելու ՄԱԿ-ի վերաբերյալ գրականությունից: Դուք մեր վստահելի գործընկերներն եք ՄԱԿ-ի արժեքների՝ մարդու իրավունքների, ժողովրդավարական կառավարման, խաղաղության և անվտանգության, մարդկային կայուն զարգացման առաջ մղման հարցում: Մենք ուրախ ենք աջակցել ձեզ՝ ձեր գիտելիքների հետագա բարելավման և ՄԱԿ-ի գործունեության մեջ ներգրավվելու հարցում»:
Արտուշ Մկրտչյանը, Կենտրոնական գրադարանի տնօրենը, ողջունեց համագործակցությունը ՄԱԿ-ի հետ՝ նշելով, որ նմանօրինակ համատեղ ձեռնարկումները ուսանողներին և հասարակությանը հնարավորություն կտան ներգրավվելու ՄԱԿ-ի աշխատանքներում և դառնալու իրենց երկրի իրազեկ և ակտիվ քաղաքացիներ:
4 ՄԱԿ-ի անկյուններ արդեն կան Հայ-Ռուսական  (Սլավոնական համալսարանում), Խաչատուր Աբովյանի Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանում, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանում և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում, և  երեքը՝ Երևանից դուրս՝ Իջևան, Ստեփանավան և Դիլիջան քաղաքներում: ՄԱԿ-ի երկու ավանդապահ գրադարանները գործում են Երևանի պետական համալսարանում և Հայաստանի Ազգային գրադարանում:

• 09-10-2013 15:41:52   |   |  Social
Gyumri, 9 October, 2013 – UN Office in Armenia continues focusing attention on youth empowerment in the regions and opened a new UN Corner in Gyumri.   Now students, researches, officials and journalists will have more opportunities to further learn about the UN values, global agenda and UN work in Armenia, using donated 2,000 UN publications.
The UN Corner was launched at the Gyumri Municipality Central Library named after Mkrtich Armen with the support of the UN Department of Public Information (UNDPI) and will complement the UN support to the libraries in this city.
In addition, some 2,000 UN publications were distributed with the help of a Bibilo-bus at the Gyumri State Pedagogical Institute (GSPI) named after M. Nalbandyan, Civil Society Development Center of GSPI and at the Gyumri Branch of the Armenian State University of Economics.  UN officials will visit the UN Corners to discuss the UN-related issues with all interested.
Maria Dotsenko, the UNDPI Representative in Armenia, said: “The UN keeps focusing on youth empowerment and dialogue with public. Since the citizens of Gyumri are active participants of many UN activities, we supported your idea to open UN Corner, so that you will have direct access to the UN-related information. You are our reliable partners in promotion of UN values: human rights, democratic governance, peace and security, sustainable human development. We are glad to support you to further improve your knowledge.”
Artush Mkrtchyan, the Central Library Director, expressed his appreciation on the cooperation with the UN emphasizing that such joint activities will allow people to contribute to the work of the UN and become better informed and active citizens.
There are seven UN Corners in Armenia: four in Yerevan: at the Armenian – Russian (Slavonic) University, Armenian State Pedagogical University named after Khachatur Abovyan, the Armenian National Agrarian University and Armenian State University of Economics, and three – outside of Yerevan: in Ijevan, Stepanavan and Dilijan.  There are also two UN Depository Libraries: in the Yerevan State University and the National Library of Armenia.