Մաքսային միությունը ոչ թե կայսերական, այլ տնտեսական նախագիծ է.Վլադիմիր Լեպյոխին
Մաքսային միությունը ոչ թե կայսերական, այլ տնտեսական նախագիծ է, կարծում է ԵվրԱզԷս Ինստիտուտի տնօրեն, ՌԳԱ Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման Գիտական խորհրդի բյուրոյի անդամ Վլադիմիր Լեպյոխինը։
«Մաքսային միությունը կարևոր աշխարհաքաղաքական նախագիծ չէ և, առավել ևս, կայսերական նախագիծ։ Դա միավորում է` այդ միության երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն օպտիմալացնելու նպատակով»,– ուրբաթ «Նովոստի» միջազգային մամուլի կենտրոնում ասաց նա։
Լեպյոխինի խոսքով, ՄՄ–ի շուրջ աղմուկը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Արևմուտքում այն ընկալվել է որպես աշխարհաքաղաքական նախագիծ, և հետխորհրդային երկրների առջև ընտրություն է դրվել «կամ–կամ» ձևաչափով` կամ համագործակցություն ԵՄ–ի, կամ ՄՄ–ի հետ։
«Ռուսաստանը հարցը երբեք այդպես չի դրել, թեև Արևմուտքում դրանում նրան մեղադրում էին... Հակառակը, նա միշտ դրել է այն հարցը, որ իր համար առաջնահերթ է տնտեսական կապերի օպտիմալացումը, և դրա համար դեպի Եվրոպա դուռը չի փակվում»,– ավելացրեց նա։
Լեպյոխինն ընդգծեց նաև, որ Հայաստանի անդամակցումը ՄՄ–ին բխում է իր երկարաժամկետ շահերից։
«Սերժ Սարգսյանի` սեպտեմբերի 3–ին ընդունած որոշումը` ՄՄ–ին Հայաստանի անդամակցության մասին, նշանակալի է ոչ միայն ՄՄ շահերի, այլ նաև դրա կազմում ընդգրկված երկրների, նախևառաջ, Հայաստանի շահերի տեսանկյունից։ Ընդ որում, ելնելով ոչ միայն ընթացիկ, այլ նաև երկարաժամկետ տնտեսական շահերից, ինչպես նաև աշխարհում տարածաշրջանային և աշխարհաքաղաքական դասավորվածությունից»– ասաց նա։
Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Վլադիմիր Պուտինի` սեպտեմբերի 3–ին կայացած բանակցությունների արդյունքում հայտարարվեց, որ Հայաստանը մտադիր է միանալ ՄՄ–ին միանալու և հետագայում մասնակցել Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորման գործընթացին։ Ավելի վաղ նախատեսվում էր, որ Հայաստանը կնախաստորագրի ԵՄ–ի հետ ասոցացման համաձայնագիրը։ ՄՄ–ին միանալու որոշումը արևմտամետ ուժերի վրդովմունքի պատճառ դարձավ Երևանում։

THE CUSTOMS UNION IS NOT A IMPERIAL BUT AN ECONOMIC PROJECT – LEPEHIN
The Customs Union is not an Imperial but economic project, believes Vladimir Lepehin, the director of EurAsEC, the member of Academic Board of the RAS on Eurasian economic integration.
“The Customs Union is not an important geopolitical project and moreover an imperial project. The goal of this union is to optimize commodities turnover between the member countries of this union”, - he said on Friday at “Novosti” International Press-Center.
According to Lepehin the response on Customs Union was conditioned by the fact that it was taken in the West as geopolitical project and the post-Soviet countries were put before the choice either partnership with the EU or with the Customs Union.
“Russia never posed question in this way though the Western countries accused Russia of it... Just the opposite Russia has always said that its priority is the optimization of the economic ties and for this purpose the doors towards Europe are not closed”, - he added.
Lepehin also mentioned that joining the Customs Union by Armenia is in its long-term interests.
“The decision by president Serzh Sargsyan made on September 3 on readiness of Armenia to join the Customs Union is outstanding not only from the point of view of the interests of the Customs Union and its member countries but also, first of all, from the point of view of the interests of Armenia”, - he said.
On September 3, following the results of the negotiations of the president of Armenia Serzh Sargsyan and president of Russia Vladimir Putin, the intention of Armenia to join Customs Union in the future and to take part in the further formation of the Eurasian Economic Union was stated. Previously it was planed that Yerevan will sign European Union Association Agreement at the “Eastern Partnership Summit” in Vilnius, the purpose of which is the rapprochement of the EU with Ukraine, Armenia, Moldova and Georgia.