Մաքսային միությունը ոչ թե կայսերական, այլ տնտեսական նախագիծ է.Վլադիմիր Լեպյոխին
Մաքսային միությունը ոչ թե կայսերական, այլ տնտեսական նախագիծ է, կարծում է ԵվրԱզԷս Ինստիտուտի տնօրեն, ՌԳԱ Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման Գիտական խորհրդի բյուրոյի անդամ Վլադիմիր Լեպյոխինը։
«Մաքսային միությունը կարևոր աշխարհաքաղաքական նախագիծ չէ և, առավել ևս, կայսերական նախագիծ։ Դա միավորում է` այդ միության երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն օպտիմալացնելու նպատակով»,– ուրբաթ «Նովոստի» միջազգային մամուլի կենտրոնում ասաց նա։
Լեպյոխինի խոսքով, ՄՄ–ի շուրջ աղմուկը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Արևմուտքում այն ընկալվել է որպես աշխարհաքաղաքական նախագիծ, և հետխորհրդային երկրների առջև ընտրություն է դրվել «կամ–կամ» ձևաչափով` կամ համագործակցություն ԵՄ–ի, կամ ՄՄ–ի հետ։
«Ռուսաստանը հարցը երբեք այդպես չի դրել, թեև Արևմուտքում դրանում նրան մեղադրում էին... Հակառակը, նա միշտ դրել է այն հարցը, որ իր համար առաջնահերթ է տնտեսական կապերի օպտիմալացումը, և դրա համար դեպի Եվրոպա դուռը չի փակվում»,– ավելացրեց նա։
Լեպյոխինն ընդգծեց նաև, որ Հայաստանի անդամակցումը ՄՄ–ին բխում է իր երկարաժամկետ շահերից։
«Սերժ Սարգսյանի` սեպտեմբերի 3–ին ընդունած որոշումը` ՄՄ–ին Հայաստանի անդամակցության մասին, նշանակալի է ոչ միայն ՄՄ շահերի, այլ նաև դրա կազմում ընդգրկված երկրների, նախևառաջ, Հայաստանի շահերի տեսանկյունից։ Ընդ որում, ելնելով ոչ միայն ընթացիկ, այլ նաև երկարաժամկետ տնտեսական շահերից, ինչպես նաև աշխարհում տարածաշրջանային և աշխարհաքաղաքական դասավորվածությունից»– ասաց նա։
Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Վլադիմիր Պուտինի` սեպտեմբերի 3–ին կայացած բանակցությունների արդյունքում հայտարարվեց, որ Հայաստանը մտադիր է միանալ ՄՄ–ին միանալու և հետագայում մասնակցել Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորման գործընթացին։ Ավելի վաղ նախատեսվում էր, որ Հայաստանը կնախաստորագրի ԵՄ–ի հետ ասոցացման համաձայնագիրը։ ՄՄ–ին միանալու որոշումը արևմտամետ ուժերի վրդովմունքի պատճառ դարձավ Երևանում։

ТАМОЖЕННЫЙ СОЮЗ ЯВЛЯЕТСЯ НЕ ИМПЕРСКИМ, А ЭКОНОМИЧЕСКИМ ПРОЕКТОМ - ЛЕПЕХИН
Таможенный союз является не имперским, а экономическим проектом, считает директор Института ЕврАзЭс, член бюро Научного Совета РАН по Евразийской экономической интеграции Владимир Лепехин.
«Таможенный союз не является важным геополитическим проектом, и, тем более, имперским проектом. Это объединение с целью оптимизации товарооборота между странами этого союза»,- заявил он в Международном пресс-центре «Новости» в пятницу.
По словам Лепехина, резонанс вокруг ТС обусловлен тем, что на Западе он был воспринят как геополитический, и перед постсоветскими странами был поставлен выбор в формате «или-или»: или сотрудничество с ЕС, или с ТС.
«Россия так вопрос никогда не ставила, хотя на Западе ее в этом обвиняли... Наоборот, она всегда ставила вопрос о том, что для нее приоритетна оптимизация экономических связей, и для этого дверь в Европу не закрывается»,- добавил он.
Лепехин также подчеркнул, что вступление Армении в ТС исходит из ее долгосрочных интересов.
«Решение президента Сержа Саргсяна 3 сентября о готовности Армении вступить в ТС является выдающимся, не только с точки зрения интересов ТС и стран входящих в него, но и, прежде всего, интересов самой Армении. Причем, исходя не только из текущих экономических интересов, но и долгосрочных, а также исходя из регионального и геополитического расклада в мире»,- сказал он.
По итогам переговоров президентов Армении и России Сержа Саргсяна и Владимира Путина 3 сентября было заявлено о намерении Армении вступить в ТС и в последующем участвовать в формировании Евразийского экономического союза. Ранее планировалось, что Ереван подпишет соглашения об ассоциации и зоне свободной торговли с Евросоюзом в Вильнюсе на саммите "Восточного партнерства", целью которого является сближение ЕС с Украиной, Арменией, Молдавией, Грузией.