Ադրբեջանի փլուզման մասին Վանգայի մոռացված կանխագուշակումը (Տեսանյութ)
Ադրբեջանի բնակիչների էթնոնիմի փնտրտուքի շարունակվող գործընթացը արդեն իսկ հանգեցրել է տեկտոնական տեղաշարժերի այդ երկրի քաղաքացիների գիտակցությունում: Այսօր Բաքվի կամ Իսմաիլի բնակիչը իրականում չի իմանում, թե ինքը որ ազգի ներկայացուցիչ է: Ընդսմին, առարկայի սեփական ընկալման մակարդակի վրա հնարավոր է նա իր համար և լուծել է այդ խնդիրը, սակայն իր հարազատ եղբայրը հաճախ դրա հետ համաձայն չէ: Այսպես ստացվում է, որ միևնույն ծնողների երեխաներից մեկը համարում է իրեն մահմեդական (իսկ Ադրբեջանում դա էթնոնիմ է), մյուսը` ադրբեջանցի, երրորդը` թուրք-ազերի, իսկ չորրորդը՝ պարզապես ազերի կամ պարզապես թուրք:
Ֆիլմում տեղ է գտել նաև Վանգայի կանխագուշակումը Ադրբեջանի փլուզման մասին: 1993 թվականին նա ասել է, որ այդ պետությանը մնացել է ընդհամենը 30 տարվա կյանք: Այն ժամանակվա ադրբեջանական ընդդիմադիր մամուլում տեղ գտնելուց հետո կանխագուշակության մասին հրամայվեց մոռանալ:

Забытое предсказание Ванги о распаде Азербайджана в фильме "Азербайджан в поисках этнонима" (видео)
Накануне в Степанакерте состоялась премьера фильма "Азербайджан в поисках этнонима". Продолжающийся процесс отыскивания этнонима жителей Азербайджана уже начал приводить к тектоническим сдвигам в сознании граждан этой республики. Сегодня житель Баку или Исмаиллы в самом деле не знает, представителем какой национальности он является. То есть на уровне собственного понимания предмета он, может, и решил для себя задачу, да вот незадача - родной его брат зачастую не согласен с этим. Вот и выходит, что дети одних и тех же родителей могут быть каждый в отдельности мусульманином (а в Азербайджане это этноним), азербайджанцем, турком-азери, просто азери или просто турком.
В фильм вошло уникальное предсказание Ванги о распаде Азербайджана: в 1993 году она пророчила этому  госудатству всего 30 лет.