Ապրիլի 9-ից մայիսի 10-ը ՀԿԵ-ում անցկացվում է գծի և ենթակառուցվածքի գարնանային զննումը
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունում ապրիլի 9-ից մայիսի 10-ն անցկացվում է գծի և ենթակառուցվածքի գարնանային զննումը:
Զննումն իրականացնում է ղեկավարության պատվիրակությունը՝ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցի գլխավորությամբ:  Գծի ստուգումը սկսվել է Այրումի, Վանաձորի ու Գյումրիի հատվածներից:
Նշված ժամանակահատվածում երկաթուղում անցկացվում է գծի, հարակից տարածքների և արհեստական կառույցների, էներգամատակարարման, ավտոմատիկայի, տելեմեխանիկայի և կապի սարքավորումների զննումը:
Զննման նպատակն է գծային տնտեսության ուսումնասիրումը, բացահայտված բացթողումների վերացումը, գնացքների անվտանգ երթևեկության ապահովումը, գարնանային և ամառային սեզոնին աշխատանքի նախապատրաստումը:
Գարնանային զննման ընթացքում առաջնահերթ ուշադրություն է դարձվելու երկաթուղու այն հատվածներին, որտեղ սահմանափակվել է գնացքների երթևեկության արագութունը, և  գծի առողջացման ծրագրերի իրականացմանը:

На ЮКЖД проводится весенний комиссионный осмотр пути
На Южно-Кавказской железной дороге с 9 апреля по 10 мая проводится весенний комиссионный осмотр пути и инфраструктуры. Осмотр проводит комиссия руководства ЗАО «ЮКЖД» во главе с генеральным директором Виктором Ребцом. Проверка состояния пути началась с поездок в направлении Айрума, Ванадзора и Гюмри.
В указанный период будет проведен сплошной комиссионный весенний осмотр пути, земляного полотна и искусственных сооружений, устройств энергоснабжения, автоматики, телемеханики и связи.
Главной задачей осмотра является, в частности, изучение состояния путевого хозяйства, инфраструктуры, разработка мер по ликвидации выявленных недостатков, обеспечение безопасности движения поездов, приведение установленных скоростей движения в соответствие с техническим состоянием пути и подготовка к стабильной работе в весенне-летний период.
Во время проведения весеннего осмотра первоочередное внимание будет уделено, в частности, участкам железной дороги с ограничениями скорости движения, выполнению планов по оздоровлению пути на решающих станциях и узлах, а также противоаварийных мероприятий, проведению комплекса работ по завершению ремонта пути.