Հովհաննես Շիրազի ծննդյան 100-ամյակի առթիվ կանցկացվեն հոբելյանական միջոցառումներ
Ապրիլի 27-ին հայ մեծանուն բանաստեղծ Հովհաննես Շիրազի ծննդյան օրն է. լրանում է գրողի ծննդյան 100-ամյակը: Այդ կապակցությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել Հովհաննես Շիրազի 100-ամյակի նշումը նախապատրաստող հոբելյանական հանձնաժողովի նիստը, որը վարել է ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարարի պաշտոնակատար Արմեն Գևորգյանը:
ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը ներկայացրել է Շիրազի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների ծրագիրը, որը հաստատվել է հանձնաժողովի կողմից: Միջոցառումները կմեկնարկեն ապրիլի 27-ին Գյումրիում՝ բանաստեղծին նվիրված հիշատակի երեկոյով, տուն-թանգարան այցելությամբ և կշարունակվեն ինչպես այս, այնպես էլ հաջորդ տարվա ընթացքում: Մասնավորապես, նախատեսվում է նաև 2 հոբելյանական հիշատակի երեկոյի անցկացում Գյումրիում և Երևանում, Հ. Շիրազի գրավոր ժառանգության հանրային շնորհանդեսների կազմակերպում, գրողի երկերի լիակատար ժողովածուի հրատարակում, փաստագրական ֆիլմի նկարահանում, Շիրազին նվիրված միջոցառումների, ցուցահանդեսների, գրական ցերեկույթների, դպրոցական շարադրությունների մրցույթի կազմակերպում և այլն:

В честь 100-летия со дня рождения Ованнеса Шираза будут проведены юбилейные мероприятия
27 апреля – день рождения выдающегося армянского поэта Ованнеса Шираза, 100-летие писателя. В этой связи в Правительстве сегодня состоялось заседание юбилейной комиссии по подготовке празднования 100-летия Ованнеса Шираза, которое вел Вице-премьер-министр, и.о. Министра территориального управления РА Армен Геворкян.
Министр культуры РА Асмик Погосян представила программу юбилейных мероприятий, посвященных 100-летию Шираза, которая была утверждена комиссией. Мероприятия стартуют 27 апреля в Гюмри, с посвященного поэту вечера памяти, посещения дома-музея и продолжатся в течение как этого, так и следующего года. В частности, планируется провести также 2 юбилейных вечера памяти в Гюмри и Ереване, организовать общественные презентации литературного наследия О.Шираза, издать полный сборник произведений писателя, снять документальный фильм, организовать посвященные Ширазу мероприятия, выставки, литературные утренники, конкурс школьных сочинений и др.