Հայկական ձուկը «արտաքին շուկայում»
Հայաստանում այսօր կա 170-180 ձկնարտադրական տնտեսություն, որոնք զբաղվում են իշխանի և թառափազգի ձկների աճեցմամբ, բացի դրանից՝ կա նաև 35-40 կարպային տնտեսություն (հիմնականում տեղակայված Արմաշի տարածքում), որոնք դարձյալ արհեստական կերակրմամբ աճեցնում են ծածանազգի ձկներ` կարպ, սազան, պնդաճակատ, և դրանք հիմնականում իրացնում ներքին շուկայում:
«Իշխանի և թառափազգի ձկնատեսակների արտադրությունը 2013 թվականին կազմել է մոտ 13 500 տոննա, որից մոտ 1800 տոննան անցյալ տարի արտահանվել է հիմնականում Ռուսաստան, առավելապես` Մոսկվայի մարզ,- մեզ հետ զրույցում ասաց «Հայ ձկնարտադրողների և ձկնարտահանողների միասնություն» ՀԿ նախագահ Արթուր Աթոյանը:- Մեր հիմնական շուկան ռուսական շուկան է, որտեղ մենք ունենք լրջագույն մրցակիցներ` հանձինս Թուրքիայի, Նորվեգիայի և եվրոպական այլ պետությունների, մեր հիմնական մրցակիցները Թուրքիան և Նորվեգիան են:
Հայկական ձուկը, ձկնամթերքը, մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ, փոքր քանակությամբ պարբերաբար արտահանվում է նաև Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, բայց այն համակարգված բնույթ չունի, դարձյալ փոքր քանակությամբ արտահանվել է նաև Ուկրաինա, Ղազախստան, Ուզբեկստան, բայց այդ երկրներն առայժմ իրացման լուրջ շուկա չեն հայաստանյան ձուկ արտադրողների, արտահանողների համար: Իսկ Եվրոպա, ինչպես հիշյալ ՀԿ-ի ղեկավարը հավաստեց, առայժմ չի հաջողվել ձուկ արտահանել, փորձեր արվել են, բայց անհաջող:
«Մեր կայացած տնտեսություններից մի քանիսը հիմա նորից ցանկանում են այդ արգելքը, եղած բարդությունները հաղթահարել, համապատասխան կառույցները խոստանում են, որ մինչև 2014 թվականի սեպտեմբերը մենք կունենանք հնարավորություն Եվրոպա արտահանում իրականացնելու, բայց աշխատանքները շատ ծավալուն ու բարդ են,- ասաց Արթուր Աթոյանը:- Երեք տարուց ավելի է, ինչ պատրաստվում ենք Եվրոպա արտահանել, նախատեսում ենք, որ այնտեղ պետք է արտահանենք հիմնականում սև և կարմիր խավիար, քանի որ նրանց մոտ ձկան արտադրության ինքնարժեքը խիստ ցածր է: Նրանք շրջահայաց և իրատեսական միջոցառումների շնորհիվ կարողացել են հասնել համապատասխան լուծումների, որոնք, ցավոք, Հայաստանում առայժմ բացակայում են: Այդ խնդրի կապակցությամբ բազմիցս դիմել ենք մեր իշխանություններին, խոստում ենք ստացել, որ մեզ մոտ առաջացած խնդիրները պետք է լուծվեն»:
Երկրից հիմնական արտահանողը «Յունիֆիշ» խոշորագույն ընկերությունն է, որն իր արտադրանքը ոչ միայն Ռուսաստան է արտահանում, այլև հայկական տեղական շուկայում է իրացնում, որն առանց այն էլ խիստ գերբեռնված է: Այստեղ շուկայի հավասարակշռության հարցում կարևոր դեր է խաղում շատ արտահանողների արդարացի մուտքը արտաքին շուկա, որտեղ պետք է յուրաքանչյուրը դրսևորվի:
Օրինակ` Մոսկվայում «Պրոէքսպո»-յի վերջին ցուցահանդեսի կազմակերպիչների կայքում ներկայացված էր մասնակից միակ հայկական ընկերությունը` «Ֆիշարտ» ՍՊԸ-ն, որը ներկայացրել էր մեր ձկնային արտադրատեսակները, Հայաստանում արտադրված սև խավիարը, իշխանի կարմիր խավիարը և թառափը:
Հաշվի առնելով այս ոլորտի կարևոր նշանակությունը մեր պետության ու հասարակության համար, առաջիկայում մենք առավել մանրամասն կանդրադառնանք ձկնարտադրության խնդիրներին ու Հայաստանից ձուկ արտահանող կազմակերպություններին:

Армянская рыба на «внешних рынках»
В Армении сегодня действуют 170-180 рыбоводческих хозяйств, занимающихся разведением форели и осетровых, еще 35-40 хозяйств (в основном на территории Армаша) разводят карасевых (карп, сазан, толстолобик) и реализуют их главным образом на внутреннем рынке. «В 2013 году объем производства форели и осетровых составил примерно 13 500 тонн, из которых 1800 тонн в прошлом году было экспортировано в Россию, главным образом в Московскую область, — говорит Артур Атоян. – Основной наш рынок – российский, где у нас серьезные конкуренты в лице Турции, Норвегии и других европейских государств. Но главные наши конкуренты – Турция и Норвегия.
Армянская рыба и рыбная продукция, как говорит наш собеседник, малыми партиями периодически экспортируется и в Объединенные Арабские Эмираты,
однако этот экспорт не носит скоординированный характер. Опять же небольшие партии рыбной продукции из Армении экспортировались в Украину, Казахстан, Узбекистан, однако для отечественных производителей и экспортеров рыбы эти страны пока не являются серьезным рынком сбыта. А в Европу, как сообщил председатель вышеназванной общественной организации, рыба из Армении пока не экспортировалась. Подобные попытки предпринимались, однако безуспешно.
«Некоторые из состоявшихся наших хозяйств вновь хотят преодолеть этот барьер, соответствующие структуры обещают, что к сентябрю 2014 года у нас будет возможность осуществлять экспорт в Европу, однако работа предстоит объемная и сложная, — сказал Артур Атоян. – Вот уже больше трех лет мы готовимся экспортировать рыбную продукцию в Европу, в основном черную и красную икру, поскольку себестоимость производства рыбы там очень низкая. Благодаря осмотрительным и реалистичным мерам европейцам удалось добиться соответствующих решений, которых в Армении мы пока, увы, не наблюдаем. С этим вопросом мы не раз обращались к высшему руководству страны, получали обещания, что все наши проблемы будут решены».
Основным  экспортером  из  открытых источников является компания «Юнифиш» — серьезное хозяйство, которое реализовывает  свою продукцию не только в России, но и  на местном, армянском  рынке, который и так перегружен.   В этом плане  важную роль играют сбалансированный рынок из многих экспортеров и появление новых экспортеров,  таких как «Экофиш Трейд», «Эко Фуд» , «Фишарт».
Для  доступа на внешние рынки постоянно необходимо заявлять о себе, конкуренты не спят.
Например на сайте организаторов последней выставки  «Продэкспо» в Москве,  была представлена единственная армянская  компания ООО «Фишарт» представлявшая нашу рыбную продукцию, произведенную в Армении черную икру, осетра и красную икру форели.
Учитывая важное значение данной отрасли для нашего государства и общества, в ближайшее время мы более подробно рассмотрим проблемы производства и экспорта рыбы из Армении с каждым из участников рынка.