«Ղարաքիլիսայի տակ հայերը ցույց տվեցին, որ կարող են լինել աշխարհի լավագույն զինվորները».Վեհիբ փաշա
Մայիս 27-ի այս օրը, 96 տարի առաջ, Բաշ-Ապարանի ճակատի վրա, ծանր պարտություն կրեցին Հայաստանի սիրտը՝ Երևանը գրավելու ընդհանուր հարձակողականի ձեռնարկած թուրքական զորքերը:
Իսկ Մայիսի 21-ին սկսված և Ղարաքիլիսայի (Վանաձոր) ճակատը ճեղքելով դեպի Երևան առաջանալու թուրքական շարժումները, մի ամբողջ շաբաթ  Գարեգին Նժդեհի հրամանատարությամբ մարտնչող հայկական ուժերի դիմադրության անխորտակ պատնեշի դեմ կռվելուց հետո, Մայիսի 28-ին ի վերջո չարաչար պարտություն կրեցին և ծանր կորուստներ տալով նահանջեցին:
Այդպե՛ս, մայիսի 25-26-ին Սարդարապատի ճակատի վրա պարտվելուց և նահանջելուց հետո, թուրքական բանակը շուտով ընկավ նաև Բաշ-Ապարանի ու Ղարաքիլիսայի ճակատների վրա:
Բաշ-Ապարանի ճակատի վրա, Դրոյի հրամանատարության տակ թշնամու դեմ օրհասական կռիվ մղող հայկական ուժերը՝ զորայիններ թե կամավորականներ, Մայիսի 23-ից սկսված թուրքական հրետանու և գերազանցորեն մեծաթիվ զորքի առաջխաղացին հերոսաբար դիմադրելուց հետո, Մայիսի 26-ին ի վերջո կարողացան կոտրել թշնամու թափը և անցնել հակահարձակման:
Ինչպես որ Սիմոն Վրացյանն է վկայում՝ «Մայիսի 23-ին թշնամին, խոշոր ուժերով, հարձակման դիմեց Բաշ-Ապարանի ճակատում։ Սկսվեցին արյունահեղ կռիվներ։ Դրոյին հաջողվեց կանգնեցնել նրա առաջխաղացումը՝ զգալի կորուստ պատճառելով նրան: Ստանալով օժանդակ ուժեր, թուրքերը նորից անցան հարձակման՝ հանդիպելով մերոնց համառ դիմադրությանը։ Կռիվները տևեցին մի քանի օր։ Այստեղ էլ մեր զորքերը երևան բերեցին արտակարգ տոկունություն ու քաջություն։ Դրոյի հմուտ ղեկավարության տակ նրանք ետ շպրտեցին թշնամու բոլոր գրոհները և Մայիսի 27-ին, մի խիզախ հակագրոհով, փախուստի մատնեցին թշնամուն։ Այդ ճակատամարտում հերոսական մահով ընկավ հայ լավագույն հայդուկներից մեկը՝ ձիավոր խմբի հրամանատար Զեմլյակը»:
Թուրքական զորքի հրամանատարությունը, հայկական ուժերի թույլ կողմերը հարվածելու մարտավարական հատուկ հաշվարկով, Բաշ-Ապարանը ընտրել էր իբրև իր ընդհանուր հարձակողականի երեք ուղղություններից մեկը: Թեև թուրքական զորքի գլխավոր կենտրոնացումը Սարդարապատի ճակատի վրա էր, բայց Երևանի դիմադրական ուժը ջախջախելու համար, Վեհիբ փաշան իր հույսը դրել էր Բաշ-Ապարանի ու Ղարաքիլիսայի դիմադրությունը ճզմելու և Երևանը թիկունքից հարվածելու մարտավարության վրա:
Թշնամու հաշիվները սխալ դուրս եկան և Բաշ-Ապարանի ու Ղարաքիլիսայի հաջող դիմադրությունը հնարավորություն ընձեռեց Երևանին, որպեսզի թիկունքից ապահով՝ ինքնավստահ ու վճռական կռիվ մղի Սարդարապատի ուղղությամբ գրոհող թուրքական զորքի գլխավոր կենտրոնացումի դեմ։ Եվ Մայիսի 25-ին թափ առած հայկական հաղթական հակահարձակումը իր առաջին պտուղը տվեց Բաշ-Ապարանի ճակատի վրա ևս՝ անփառունակ պարտության մատնելով ցեղասպան Թուրքիայի բանակը:
Նույնքան բախտորոշ կռիվ մղվեց Ղարաքիլիսայի ճակատի վրա, որը դեպի Բաքու արշավող թուրքական զորքի հաղթարշավի մեջ, Երզնկայի, Կարինի, Կարսի և Ալեքսանդրապոլի (Գյումրի) իրարահաջորդ անկումներից հետո, դարձել էր Արարատյան դաշտի մեջ ծվարած հայության ամենից թույլ թիկունքի կետը։ Այսուհանդերձ՝ շնորհիվ Ղարաքիլիսան անառիկ պահող հայկական ուժերի մարտունակության, թուրքական զորքերը չկարողացան առաջ շարժվել և չհաջողացրին թիկունքից հարվածել Սարդարապատի ճակատի վրա կենտրոնացած հայկական ուժերին։ Իսկ Մայիսի 25-ից սկսած, երբ Սարդարապատի մեջ հաղթանակած հայկական ուժերի զորավար Սիլիկյանը տվեց ընդհանուր հակահարձակման անցնելու հրամանը, Ղարաքիլիսայի ճակատի վրա կռվող հայկական ուժերը դիմադրական կռվից անցան հարձակողական գրոհի:
1918 թվականի մայիսյան հերոսամարտերի շարքում Ղարաքիլիսայի հերոսամարտը բացառիկ նշանակություն է ունեցել: Նժդեհը գրել է. «1918թ. մայիսի վերջերին վարել եմ Ղարաքիլիսայի ճակատամարտը: Առանց Ղարաքիլիսայի ճակատամարտի ոչ միայն այսօրվա Խորհրդային Հայաստանը, այլև այդ երկրամասի վրա այսօր ապրող հայություն չէինք ունենա: Ղարաքիլիսայի եռօրյա հերոսականը գլխովին ոչնչացումից փրկեց Արարատյան հայությանը և Հայկական պետության հիմքը դրեց»:
1919 թվականի Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Ավետիս Ահարոնյանը Ղարաքիլիսայի հերոսամարտը համարել է 20-րդ դարի Ավարայր. «...Ղարաքիլիսայի բախտորոշ ու արյունահեղ ճակատամարտի ոգին ու մեծությունն ըստ արժանվույն գնահատելուև ըմբռնելու համար, հարկ է գրեթե կրոնական երկյուղածությամբ մոտենալ փաստերին: Ղարաքիլիսայի պատմական կռիվը հայ-թուրքական պատերազմի ամենից բնորոշ դրվագն է իր ծավալով ու տևողությամբ: ...Հայ ցեղի լինել-չլինելու խնդիրն էր վճռվում Ղարաքիլիսայի առջև»:
Հիմա տեսեք, թե ի՛նչ է ասել 1918 թվականի Մայիսի 31-ին, Բաթումիի բանակցությունների ժամանակ, Կովկասում թուրքական զորքերի հրամանատար Վեհիբ փաշան.- «Ղարաքիլիսան բացառիկ ճակատամարտ էր համաշխարհային այս պատերազմի պատմության մեջ։ Դա ամենից լուրջ ճակատամարտն էր, որին ես մասնակցեցի Դարդանելից հետո: Ղարաքիլիսայի տակ հայերը ցույց տվեցին, որ կարող են լինել աշխարհի լավագույն զինվորները»:
Հիմա ընթերցենք «Մշակ» թերթի գնահատականը 1918 թվականի հունիսի 9-ին. «Հայերի՝ թուրքական զորքերի դեմ մղած պայքարի մեջ, Ղարաքիլիսայի կռիվը բռնում է բացառիկ տեղ իր խիզախությամբ և հերոսական ոգով: Հայ-թուրքական կռիվներում ոչ մի տեղ հայկական զորքերը այնպիսի խիզախ, անձնուրաց դիմադրություն չցուցաբերեցին, ինչպես այդ արեցին Ղարաքիլիսայի մոտ հայ գյուղացիները. այդ լեռնական, երկրագործ և հովիվ մարդիկ։ Այդ հերոսամարտը զգալի չափով թեթևացրել է թուրքական ուլտիմատումի ծանրությունը և թուրք պատվիրակներին թելադրել է զիջող լինել: Եվ այն 1500 քառակուսի վերստ տարածությունը, որ թուրքական պատվիրակությունը զիջել է մեր պատվիրակությանը, դա եղել է Ղարաքիլիսայի հերոսամարտի շնորհիվ: Փա՜ռք, ուրեմն, այդ հերոսներին»:
Այսպիսի՛ հերոսական՝ Ազգ ու Հայրենիք, Պատմություն և Պետություն կերտող մայիսյան օրեր ապրեց հայությունը, 96 տարի առաջ, Արարատյան դաշտի մեջ և շուրջ:
«Մայիսի 28»-ի խորհուրդը օրհասական վտանգի և գերագույն ծառացումի, դիմադրական անձնուրաց կռվի և ռազմական փայլուն հաղթանակի այսօրինակ պահերի խտացումն է, որոնք ներշնչման աղբյուր և նոր կյանքի՝ ազատ ու անկախ հայրենիքի մեջ գերիշխան ապրելու մեր արժանավորության երաշխիքը կազմեցին:
Այդ ներշնչումով է, որ ամեն Մայիսի 28-ին, աշխարհի չորս ծագերից, հայ մարդկանց հայացքը ուղղվում է դեպի Սարդարապատ, Բաշ-Ապարան և Ղարաքիլիսա։ Նույն հպարտությամբ և ջերմեռանդությամբ, այս օրերին, Հայաստան աշխարհն ու հանուր հայությունը տոնում են հայոց ազգային անկախ պետականության ստեղծման 96 ամյակը:
Ի՜նչ փույթ, որ վերանկախացյալ Հայաստանի Հանրապետությունը, պաշտոնապես, իբրև սոսկ Հանրապետության Օր տոնում է Մայիսի 28-ը. իր լիարժեք ու ամբողջական նշանակությամբ դեռ վերականգնված չէ Հայաստանի Անկախության նվաճման Օրը:
Կարևորն ա՛յն է, որ ի հեճուկս տասնամյակների ուրացումին, հայ ժողովուրդը իր հոգու ու մտքի խորերը անեղծ պահեց Մայիսի 28-ով նվիրագործված «Ազատ, Անկախ և Միացյալ Հայաստան»ի հանգանակը և այսօր, ազգային ու պետական իր տոների շարքին, արժանի տեղը տալիս է նույնիսկ ոչ լիարժեք վերարժևորված Մայիսի 28-ին:
Եվ ինչպես որ Մայիսի 28-ը կերտած Հայաստանի Անկախության Սերնդի տարագիր պատգամաբերները, մոտավոր անցյալի և այս օրվա առթիվ, մարգարեական շնչով ավետում էին՝ անպայման կգա նաև այն օրը, երբ արդեն «Ազատ ու Անկախ» Հայաստանը կնվաճի «Միացյալ»ով առաջադրված իր ամբողջացումը ևս:
Պարզապես պետք է հավատա՛լ, ինչպես անցյալին՝ նույնպես և այսօր, որ անկախության պայքարը շարունակելու, թշնամու հարվածների տակ անձնատուր չլինելու և հարատև կռվին տոկալու մարտունակության մեջ է փրկության և ամբողջական հաղթանակի անփոխարինելի երաշխիքը:
Մայիսի 28-ն է դարձյալ և այսօր, ավելի քան երբեք, Հայաստանի Ազատության ու Անկախության փաստի և գաղափարի շուրջ համախմբված ու միացված են աշխարհով մեկ սփռված հայ ժողովրդի անխտիր բոլոր զավակները, քաղաքական և կուսակցական, դավանական կամ ընկերային ի՛նչ կողմնորոշում էլ որդեգրած լինեն անցյալում, կամ շարունակում են ունենալ հիմա էլ:
Հայ քաղաքական մտքի այդ միասնականության արմատավորումն ու վերանորոգումը, իբրև այսօրվա և վաղվա ազգային ռազմավարության ու հայ ժողովրդի և Հայաստանի լինելության գլխավոր նախադրյալ և երաշխիք, հանդիսանում են Մայիս 28-ին ճամփա ելած Հայաստանի Անկախության մեծ երթի թիվ մեկ ուղենիշը:
Մայիսի 28-ի ուղենշային ա՛յս պատգամը՝ Հայաստանի անկախության և հայոց ազգային պետականության շուրջ բոլորվելու և միավորվելու ա՛յս ավանդն է, որ այսօր աշխարհի չորս ծագերին, հայ ժողովրդի անխտիր բոլոր զավակների միտքն ու հոգին հպարտությամբ է լցնում:
Եվ բոլորիս քայլերն ու հայացքը ուղղվում է դեպի Սարդարապատ, Բաշ-Ապարան և Ղարաքիլիսա՝ դեպի ազգային ինքնաճանաչման մեր հերոսական պատն ու պատնեշը:

Трудный путь к независимости
26 и 28 мая в Грузии и Армении празднуют День Независимости. Именно в эти дни 96 лет тому назад грузины и армяне обрели независимость для своих государств, но все ли из нас знают в каких условиях это произошло, проводим ли мы параллели с нашей современностью?
На момент начала 1918 года в России уже произошел государственный переворот, и пришедшее к власти правительство большевиков готовилось к подписанию позорного Брест-Литовского мира с Германией и ее союзником -Турцией, по условиям которого Россия уступала Турции Карскую и Батумскую области. Первая мировая война близилась к концу. Страны Антанты –Великобритания, Россия, Франция, США  и др. на тот момент уже практически одержали победу, и естественно выход России из войны, да еще и заключение сепаратного договора с Германией не могло не вызвать мягко говоря разочарования… Русские войска начали покидать линию фронта. Грузины и армяне остались один на один перед злейшим врагом –турками, которые еще несколько недель назад готовились к капитуляции, а теперь, увидев добровольное отступление войск Российской империи вновь вспомнили о своей давнишней мечте –захватить Кавказ. Началось движение турецких войск по направлению к линии Батуми-Карс.
Именно в таких условиях 10 февраля 1918г. на территории Закавказья был создан Закавказский Сейм –совещательный орган, своеобразный парламент народов Закавказья. В работе Закавказского Сейма принимали участие 32 депутата от Социал-Демократов, 27 депутатов от Дашнакцутюн и 50 депутатов от фракции партии Мусават и беспартийных. Одной из основных целей создания Закавказского Сейма была подготовка к проведению мирных переговоров с Турцией.
Начало переговоров с Турцией было назначено на 23 февраля в Трабзоне. Перед тем, как отправиться в Трабзон на переговоры с Турцией, Закавказский Сейм принял решение, согласно которому его представители, во время заключения мирного договора с Турцией должны были настаивать на проведении границы между Турцией и Закавказьем по границе довоенного времени (1914г). Не смотря на ярый протест татарских депутатов, Сейм все же принял решение включить вопрос создания армянской автономии в составе Турции в текст условий, на котором Закавказский Сейм должен был подписать договор с Турцией. Определившись с «повесткой дня» представители Закавказья направились в Трабзон.
Переговоры в Трабзоне начались 1 марта, и турецкая делегация сразу же поставила под сомнение вопрос легитимности представителей Закавказского Сейма. Турки настаивали на двух вещах. Во первых они требовали от закавказских делегатов объявить о независимости Закавказья от России, а во вторых –принять условия Брест-Литовского договора. Если говорить простым языком, то турки требовали, чтобы Закавказье объявило о независимости и при этом согласилось на такие условия, при которых независимость стала бы лишь чистой формальностью. Естественно, что ни грузины, ни армяне не могли согласиться с таким предложением. Принять условия Турции означало бы для нас –армян и грузин, подписание смертного приговора для наших народов. Спустя месяц после начала трабзонских переговоров делегация Закавказского Сейма покинула переговоры с Турцией.
31 марта в Тбилиси состоялось заседание Сейма в ходе которого председатель Закавказского комиссариата Евгений Гегечкори заявил «Мы слабы, но не на столько, чтобы признать условия Брест-Литовского договора! Признать этот договор –значит отказаться от независимости Закавказья и стать одним из вилайетом Турции. Мы не можем взять на себя этот позор! Мы сделаем все, чтобы дать должный отпор притязаниям турецких агрессоров». Заявление Гегечкори было встречено аплодисментами грузинских и армянских депутатов. Единственные, кто не аплодировали –были татарские депутаты.
«Мы сможем победить в нашей борьбе только в том случае, если нам в спину не ударят предатели», -заявил депутат Александр Церетели.
«Все вы прекрасно знаете позицию мусульманской демократии в вопросе войны. Во первых до сих пор она не участвовала в войне, а во вторых ее особые религиозные связи с Турцией делают невозможной войну против нее. Господин Церетели считает, что мы сможем победить только в том случае, если наши усилия будут совместными. Мы сомневаемся, что в этой войне можно всем действовать заодно и создать общий союз», -в ответ на заявление Церетели заявил представитель от партии «Мусават». Таким образом азербайджанские депутаты Закавказского Сейма открыто заявили, что являются представителями турецких интересов и не собираются помогать грузинам и армянам. Грузины и армяне, так же, как и на протяжении всей своей многовековой истории остались один на один перед лицом мощного захватчика. Достаточно вспомнить армяно-грузинской противостояние персам, борьбу Давида Строителя против турок и мн. др… История повторяется.
Для ведения войны за независимость, Закавказский Сейм сформировал Чрезвычайный орган в состав которого вошли Гегечкори(председатель и военный министр), Карчикян (министр финансов) и Рамишвили(министр внутренних дел). События начали развиваться с молниеносной скоростью.
В начале апреля турки захватив город-порт Батуми и Гурию  начали продвигаться вглубь Грузии в направлении Тбилиси. Одновременно с захватом Грузии, турки подступили к Карсу. Одновременно с этим начались боевые столкновения между армянами и азербайджанцами на территории Ереванской губернии и в Арцахе. Ситуация была безысходной. И грузины и армяне понимали, что объявлять о провозглашении независимости в таких условиях –равносильно самоубийству, однако турки с каждым днем продвигались все ближе и ближе к сердцу Грузии и 9 апреля 1918г. грузинские депутаты, после долгих консультаций с армянами приняли решение о провозглашении независимости Закавказья. Таким образом они думали спасти Грузию от турецкого нашествия… Была образованна Закавказская Демократическая Федеративная Республика. 12 апреля по приказу правительства Закавказской Республики был сдан город Карс, а турки в нарушение всех договоров продолжали вести себя так, как вели всегда –по турецкий, продолжали наступление по всем фронтам.
В начале мая турецкая армия продолжила движение в сторону Александрополя(Гюмри). В то же время, в Батуми проходила «мирная» конференция между «независимым» Закавказьем и Турцией, в ходе которой турки требовали от грузин и армян признать передачу Батуми, Ахалцихе, Карса, Гюмри и части Ереванской губернии под управление Турции, а так же требовали полный контроль над железными дорогами Закавказья. Сомнений уже не оставалось -турки решили захватить все Закавказье.
15 мая был захвачен Александрополь. Турки начали движение в сторону Араратской долины, чтобы раз и на всегда уничтожить армянский народ. Но планы турок потерпели крах. Армянский народ смог собрать все свои немногочисленные силы и дать отпор турецким войскам.
В те майские дни, 96 лет назад весь армянский народ встал на защиту обескровленной и разоренной Родины. Весь народ –мужчины и женщины, старики и дети взяли в руки оружие и с боевым кличем «Свобода или смерть» наголову разбили турецкие войска в сражениях у Сардарапата, Баш Апаран, Каракилиса(Ванадзора) и в сражении у Гарни, заставили турок отступить от сердца армянского народа -от Араратской долины. Воодушевленные победой армянские войска планировали преследовать турок вплоть до Карса и освободить все прилегающие к нему территории, но 26 мая, под вечер пришли известия, о том, что Грузия неожиданно объявила о распаде Закавказской Республики и о провозглашения собственной независимости. С этого момента Грузия вступила в новую жизнью.  Она начала самостоятельные переговоры с Турцией и то же самое должны были сделать и армяне… Другого выхода не оставалось…
28 мая Армения провозгласила свою независимость, а уже 30 мая начались армяно-турецкие переговоры по результатам которых 4 июня 1918г. был подписан договор о перемирии между Турцией и Арменией. Если бы армяне не смогли одержать победу в Сардарапатском сражении и Баш Апаранской битве, то не было бы и этого соглашения, по условиям которого создалась независимая Армения, общей площадью 12 000кв. километров. С дрожью в сердце, усталая, обескровленная, голодная, но завоевавшая независимость ценой крови героев Сардарапата и Баш Апарана Армения,  вступила в новую жизнь.