Մեկնարկել է «Նոր անուններ» պատանի երաժիշտ-կատարողների միջազգային 4-րդ փառատոնը
Հայաստանի «Նոր անուններ» ծրագրի նախաձեռնությամբ` (ղեկավար` «Մշակույթի գործիչների ընկերակցության նախագահ, ՀՀ Մշակույթի վաստակավոր գործիչ Սիլվա Մեքինյան) տաղանդավոր պատանիների առջև արդեն չորրորդ անգամ իր դռներն է բացել «Նոր անուններ» միջազգային փառատոնը, որի գլխավոր գործընկերը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է:
«Կատարողական արվեստում հաջողության հասնելու համար երկար տարիների քրտնաջան աշխատանք և լսարանի առջև հանդես գալու փորձ է պահանջվում: Ներկայացուցչական դարձած այս փառատոնը թույլ է տալիս բեմը տրամադրել պատանիներին` նրանց կատարողական հնարավորություններն ու կարողությունները բացահայտելու և զարգացնելու համար: Ողջունում եմ «Նոր անուններ» փառատոնի հերթական մեկնարկը` համոզված լինելով, որ տաղանդավոր կատարողների նոր սերունդ բացահայտելուց բացի, այն հաճելի ապրումների առիթ կդառնա հանդիսատեսի համար»,-ասել է  ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հունիսի 1-4-ը Երևանում նախատեսված փառատոնի կազմում ընդգրկվել են 10 երկրի` Հայաստանի, Ռուսաստանի, Դանիայի, Կանադայի, Կուբայի, Լատվիայի, Վիետնամի, Վրաստանի, Չեխիայի և Մալթայի  շնորհալի շուրջ 40 պատանի երաժիշտ-կատարողներ, ովքեր միջազգային և հանրապետական մրցույթների ու փառատոների բազմակի դափնեկիրներ և տարբեր հիմնադրամների կրթաթոշակառուներ են:
Փառատոնն այս տարի նվիրվում է Հայաստանի «Նոր անուններ» ծրագրի հիմնադրման 25-ամյակին և այդ առիթով կատարումներով հանդես են գալու նաև միջազգային ասպարեզում այսօր ճանաչված` «հին» նոր անուններ:
Պատանի երաժիշտները փառատոնի բացմանը կատրումներով հանդես են եկել Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հետ՝դիրիժոր Հարություն Արզումանյանի ղեկավարությամբ:
Փառատոնի ընթացքում երևանյան հանդիսատեսին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը ներկայացվելու են մենանվագ կատարումներ: Փառատոնի հանդիսավոր փակումը և Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ (դիրիժոր Հարություն Արզումանյանի) պատանի մենակատարների ելույթը նախատեսված է հունիսի 4-ին` «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում:

The Fourth International Festival of Young Musicians “New Names” Started
Upon the initiative of the “New Names” program in Armenia (coordinator, president of the Union of Cultural Workers, Honored Worker of Culture of the Republic of Armenia Silva Mekinyan) the international festival “New Names” opened its doors to talented young musicians for the fourth time. The general partner of the festival is VivaCell-MTS.
“To achieve success in performing arts one needs years of hard work and experience on stage before the audience. The-already-representative festival provides stage for young musicians to reveal and develop their performing abilities and talents. I welcome the beginning of the annual “New Names” festival and I am convinced that, besides revealing a new generation of talented performers, it will give the audience unforgettable moments,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The festival, which will be held June 1 through June 4 in Yerevan, will host about 40 talented young musicians from 10 countries: Armenia, Russia, Denmark, Canada, Cuba, Latvia, Vietnam, Georgia, Czech Republic and Malta. The participants of the festival are winners of international and republican festivals and scholars of different funds.
This year the festival is dedicated to the 25th anniversary of the foundation of the “New Names” program and will host also the “new names” of the previous years, which are already known internationally.
At the opening of the festival the young musicians performed musical compositions with the conductor of the State Chamber Orchestra of Armenia Harutyun Arzumanyan.
Solo performances will be played at the Chamber Music House after Komitas during the festival. The closing ceremony of the festival and the performance of the young soloists together with the State Philharmonic Orchestra of Armenia will take place on June 4 in the Aram Khachatryan Concert Hall.