Մզկիթը կքանդվի.Պետությունը հարգում է քաղաքացիների կրոնական զգացմունքները
Հոկտեմբերի 22-ին Սամցխե-Ջավախքի շրջանի Ադիգենի մունիցիպալիտետի Մոխե գյուղում մուսուլմանների և իրավապահպան մարմինների ներկայացուցիչների միջև բախում է տեղի ունեցել: Բախման արդյունքում ձերբակալվել է 14 տեղի բնակիչ: Բախման պատճառ է դարձել Մոխե գյուղի կենտրոնում գտնվող նախկին մզկիթի շենքի ապամոնտաժման աշխատանքների սկիզբը: Շենքի ապամոնտաժման գործընթացի սկսվելուն պես մզկիթի մոտ սկսեցին հավաքվել տեղի մուսուլմանները, որոնք պահանջում էին դադարեցնել շենքի քանդումը: Քանդելու լարված պայմանների ընթացքում շենքը շրջափակված էր ոստիկանների շարքերով: Արդյունքում բախում տեղի ունեցավ ոստիկանների և տեղի մուսուլմանների միջև: «Ձերբակալվել է 14 մարդ,որոնցից 3-ը մեղադրվում են ըստ Վրաստանի Քրեական Կոդեքսի (կազմակերպված դիմադրոթյուն ոստիկաններին): Բախման ընթացքում տեղի բնակիչները վնասել են մի քանի ոստիկանական մեքենաներ: Տեղացել են հայհոյանքներ և ֆիզիկական վիրավորանքներ իրավապահպան մարմինների ներկայացուցիչներին և դեպքի վայր ժամանած լրագրողներին», -ասված է Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարության հայտարարությունում: 14 մուսուլմանի ձերբակալությունից հետո Մոխե գյուղի մնացած բնակչությունը ուղևորվեց դեպի շրջանի կենտրոն`Ադիգեն,որտեղ ցույց է կազմակերպել և պահանջել,որ ազատ արձակեն «անօրինականորեն ձերբակալված» քաղաքացիներին:
Բառացիորեն ոստիկանների և մուսուլմանների միջև բախման սկսվելուց հետո մեկ ժամվա ընթացքում «Վրաստանի Մուսուլմանների միությունը» հանդես է եկել հատուկ հայտարարությամբ. «Այնպես, ինչպես շատ այլ եկեղեցիներ և մզկիթներ,Մոխե գյուղի մզկիթը ապօրինի է վերցվել մուսուլմաններից դեռևս խորհրդային ժամանակաշրջանում: Մենք պահանջում ենք, որ մեզ վերադարձնեն մեր շենքը, իսկ ի պատասխան մեզ` ասում են,որ այնտեղ պետք է ինչ-որ ակումբ բացվի: Մզկիթը մեզ համար սուրբ վայր է, և մենք թույլ չենք տա,որ այն վարկաբեկեն: Կա հարցի բարոյական կողմը: Վրաստանում չպետք է քանդվեն շենքերը, որտեղ մարդիկ աղոթում են: Դա ամենասարսափելի վիրավորանքն է, ինչը հնարավոր է պատկերացնել: Այն, ինչ կատարվում է մեր մզկիթի հետ,դա մարդու իրավունքների խախտում է: Նման գործողությունները աջակցում են հասարակության մեջ արմատական տրամադրությունների ուժեղացմանը», -ասված է «Վրաստանի մուսուլմանների Միության» հատուկ հայտարարությունում:
Շրջանի կենտրոնում`Ադիգենում անցկացված ոչ երկար տևած բողոքի ցույցից հետո Մոխե գյուղի բնակիչները և մունիցիպալիտետի ևս 11 գյուղի մուսուլմաներ` մուսուլման քահանաների ղեկավարությամբ ուղևորվեցին դեպի Ախալցիխե, որտեղ ամբողջ գիշերվա ընթացքում ցույց են անցկացրել տարածաշրջանային վարչության շենքի մոտ: Ցույցի մասնակիցները, ավելի քան 300 մարդ, պահանջում էին ազատել ոստիկանների հետ բախման ընթացքում Մոխեի ձերբակալված մուսուլմաններին, ինչպես նաև պահանջում էին վերադարձնել նախկին մզկիթի շենքը մուսուլմաններին:
«Սա ողբերգություն է: Թող Խորհրդարանը, Կառավարությունը, նախագահը և մնացած բոլոր կառույցները խելքի գան: Ինչպե՞ս կարելի է ծեծել և ձերբակալել մարդկանց միայն այն պատճառով, որ նրանք պահանջում են վերադարձնել մզկիթը: Ինչպե՞ս կարելի է կրոնական շենքում կառուցել ակումբներ և այլ ժամանցային հաստատություններ: Այդպես անում էին կոմունիստները…», -Ախալցխայում ոստիկանության վարչության շենքի մոտի բողոքի ցույցի ընթացքում հայտնել է մուսուլման քահանաներից մեկը:
«Մենք դժգոհ ենք իշխանությունների գործունեությունից: Ամբողջ գիշեր մենք պահանջում էինք ազատել մեր երեխաներին, բայց ոչ ոք չի արձագանքում: Ոստիկանության շենք երկու անգամ մտել են շտապօգնության բժիշկները, բայց ոչ ոք մեզ չի ասում, թե ինչ է կատարվում», - ասել է Սաիրմե գյուղի բնակիչ, ցույցի մասնակից Մալխազ Մարկոիձեն:
«Ադիգենի շրջանի բարձրալեռ գյուղերի մուսուլման դպրոցականները և նրանց ծնողները որոշում են ընդունել հոկտեմբերի 23-ից որպես բողոքի նշան չհաճախել դպրոց», -ասել է Դերծելի գյուղի բնակիչ Զուրա Միքելաձեն:
«Տեսնենք` ինչ կպատասխանի մեզ իշխանությունը: Մեր պատասխանը կլինի լայնամասշտաբ բողոքի ցույցեր կազմակերպելը երկրի ամբողջ տարածքով մեկ», -ցուցարարներին դիմելով` հայտարարել է Խուլո շրջանի (շրջան Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետությունում) գլխավոր մուֆթի` Ասլան-Գուրամ Աբաշիձեն:
Ցույցի մասնակիցները հայտարարել են, որ թույլ չեն տա ոտնակոխել իրենց իրավունքները և «եթե պետությունը որոշել է սահման գծել մուսուլմանների և քրիստոնյաների միջև, ապա բոլոր մուսուլմանները կհավաքվեն Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետությունում, և այդ սահմանը կանցնի Աջարիայի և Վրաստանի սահմանով»: «Եթե մենք Վրաստանում տեղ չունենք, ապա մենք կվերադառնանք մեր ինքնավար Աջարիան, որտեղից մեզ դուրս են քշել: Եթե նրանք սահման են ուզում գծել մուսուլմանների և քրիստոնյաների միջև, թող գծեն: Բայց այդ սահմանը կանցնի Աջարիայով: Մենք այլևս չենք հանդուրժի, որպեսզի մեզ վիրավորեն և ստորացնեն», -ցուցարարների առջև ելույթ ունենալով` հայտարարել է «Մուսուլման կանանց Միության» նախագահ Էթեր Աբաշիձեն:
Միևնույն ժամանակ, պետական կառույցները ևս հայտարությամբ են հանդես եկել. «Նախկին մզկիթի շենքում կկառուցվի գրադարան: Դա արդեն որոշված հարց է: Մենք չենք ցանկանում բախում մուսուլման բնակչության հետ, բայց այս շենքում մզկիթ չի բացվի», -հայտարարել է Սամցխե-Ջավախքի մարզպետը:
«Վրաստանի Մարդու իրավունքների Պաշտպանը արդեն մի քանի տարվա ընթացքում կոչ է անում երկրի Կառավարությանը լուծել խորհրդային ժամանակահատվածում կրոնական կազմակերպություններից խլված, այսօր «վիճահարույց» կարգավիճակ ունեցող շենքերի հարցը: Այդ հարցը վերաբերում է նաև Մոխե գյուղի մզկիթին:
Մոխե գյուղում կատարվող իրադարձությունները նորից կրոնական հենքի վրա բախում առաջանալու սպառալիք են ստեղծում: Հաշվի առնելով հարցի զգայունությունն ու կարևորությունը` Վրաստանի Մարդու Իրավունքների Պաշտպանը կոչ է անում Ադիգենի շրջանի մունիցիպալիտետին դադարեցնել շենքի ապամոնտաժումը և հարցը լուծել տեղի բնակիչների և բոլոր շահագրգռված կողմերի միջև երկխոսության միջոցով: Ավելին, տվյալ հարցը կարող է գնահատվել որպես Սահմանադրությամբ երաշխավորված Հավատքի Ազատության և իրավունքի խախտում:
Հատկապես զայրույթ է առաջացնում այն տեղեկությունը, որի համաձայն Սամցխե-Ջավախքի նահանգապետը տեղի բնակիչների հետ հանդիպման ընթացքում կոպիտ ձևով հայտարարել է նրանց, որ շենքը քանդելու որոշումն արդեն ընդունված է, և Մոխե գյուղի մուսուլմանների կարծիքը ոչ ոքի չի հետաքրքրում:
Վրաստանի Մարդու Իրավունքների Պաշտպանը կոչ է անում Կառավարությանը, տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, ինչպես նաև Ներքին գործերի նախարարությանը գործել երկրի օրենսդրության շրջանակներում և պահպանել երկրի Սահմանադրության կողմից հաստատված Վրաստանի քաղաքացիների իրավահավասարության սկզբունքները», -ասված է Մարդու Իրավունքների Պաշտպանի հատուկ հայտարարությունում` տարածված հոկտեմբերի 22-ի գիշերը:
Ոստիկանների և մուսուլմանների միջև տեղի ունեցած բախման վերաբերյալ հայտարարություն է արել նաև Կրոնական հարցերով Պետական Գործակալությունը, ինչպես նաև Վրաստանի վարչապետը:
«Կրոնական հարցերով Պետական գործակալությունը անհանգստություն է հայտնում կատարվող իրադարձությունների վերաբերյալ: Ուզում ենք նշել, որ տվյալ հարցով Մոխե գյուղի մուսուլման համայնքը դեռևս չի դիմել մեր գործակալությանը: Մեզ համապատասխան երաշխավորումներով դիմել է միայն Ադիգենի մունիցիպալիտետի Սակրեբուլոն (վարչություն): Կրոնական հարցերվ Պետական գործակալությունը կարծում է, որ տվյալ հարցի շուրջ անհրաժեշտ է անցկացնել տքնաջան աշխատանք, այդ իսկ պատճառով մենք կցանկանայինք ստանալ Ադիգենի մունիցիպալիտետից ամբողջական տեղեկատվություն:
Կրոնական հարցերով գործակալությունը համոզված է, որ երկրում պետք է հավասարապես պաշտպանվեն բոլոր կրոնական միավորումների իրավունքները և հաշվի առնվեն բոլոր կողմերի շահերը: Քանի որ շենքը, որի պատճառով բախում է տեղի ունեցել, վիճահարույց է  մուսուլմանների և քրիստոնյաների միջև, ապա անհրաժեշտ է խորապես ուսումնասիրել հարցը և ընդունել անկողմնակալ որոշում», -ասված է Կրոնական հարցերով պետական գործակալության` հոկտեմբերի 22-ի հատուկ հայտարարությունում:
«Երբ ես Բաթումիում էի, հանդիպում կայացավ Սամցխե-Ջավախքի մուֆթիների հետ: Հանդիպման ընթացքում նրանք ինձ հայտնեցին, որ խնդիր գոյություն ունի Մոխե գյուղի մզկիթի հետ կապված, և խնդրեցին ինձ լուծել այդ հարցը: Մինչդեռ ես ուզում են հիշեցնել Վրաստանում գործող բոլոր կրոնական միավորումներին, որ մենք ստեղծել ենք Կրոնական հարցերով Պետական գործակալություն, որի նպատակն էլ նման հարցերի ուսումնասիրությունն է: Կրոնական հարցերով պետական գործակալությունը նախ պետք է քննարկի նման հարցերը, իսկ հետո միայն դիմի Կառավարությանը` իրենց աշխատանքով հիմնավորված երաշխավորումներով: Մոխե գյուղի մզկիթի դեպքում այդ գործընթացը չի կատարվել: Ես զրուցել եմ Սամցխե-Ջավախքի նահանգապետի հետ այս հարցի շուրջ, և նա հայտնել է ինձ, որ քննարկել է մզկիթի հարցը տեղի մուսուլմանների հետ և պայմանավորվել, որ մզկիթի շենքում կբացվի գրադարան, իսկ մուֆթիների նստավայրը կկառուցվի Մոխե գյուղում արդեն գործող մզկիթի տարածքում: Այն ինչ կատարվեց երեկ (հոկտեմբերի 22) շատ տխուր փաստ է: Ես քննադատում եմ ցանկացած տեսակի բռնություն: Օրենքի առջև հավասար են բոլոր քաղաքացիները` անկախ նրանց կրոնական պատկանելությունից», -հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը հոկտեմբերի 23-ի առավոտյան անցկացրած երկրի Կառավարության նիստի ընթացքում:

Государство уважает религиозные чувства граждан. Мечеть будет разрушена
22 октября в селе Мохе Адигенского муниципалитета региона Самцхе-Джавахк, произошло столкновение между местными мусульманами и представителями правоохранительных органов. В результате столкновений было задержано 14 местных жителей.  Причиной столкновений стало начало процесса демонтажа здания бывшей мечети, расположенной в центре села Мохе. С начала процесса демонтажа здания у мечети начали собираться местные мусульмане, которые требовали остановить снос здания. По ходу напряжения обстановки сносимое здание было отцеплено нарядом полиции. В результате произошло столкновение между полицейскими и местными мусульманами. «Задержано 14 человек, 3 из которых предъявлены обвинения по Уголовному Кодексу Грузии (организованное сопротивление полиции). В ходе столкновения местные жители повредили несколько полицейских машин. Нанесли словесные и физические оскорбления представителям правоохранительных органов и прибывшим на место конфликта журналистам», -сказано в заявлении министерства Внутренних Дел Грузии. После задержания 14 мусульман остальное мусульманское население мела Мохе отправилось в районный центр –Адигени, где устроило митинг и требовало освободить «незаконно арестованных» граждан.
Буквально в течении часа, после начала столкновений между мусульманами и полицейскими «Союз Мусульман Грузии» выступил с специальным заявлением. «Так же, как и множество других церквей и мечетей, мечеть в селе Мохе была незаконно отобрана у мусульман еще в советское время. Мы требуем, что бы нам вернули наше здание, а в ответ нам говорят, что там должны открыть какой-то клуб. Мечеть -это святое для нас место и мы не допустим, что бы его осквернили. Есть моральная сторона вопроса! В Грузии не должны сноситься здания, где люди молятся. Это является самым страшным оскорблением, какое только можно представить. То, что происходит с нашей мечетью, является нарушением прав человека. Подобные действия содействуют усилению радикальных настроений в обществе», -сказано в специальном заявлении «Союза мусульман Грузии».
После недолгой протестной акции, проведенной в районном центре –в Адигени, жители села мохе, и еще 11 мусульманских сел муниципалитета, возглавляемые мусульманскими священниками, направились в Ахалцихе, где в течении всей ночи проводили митинг у здания регионального управления полиции. Участники акции, более 300 человек, требовали освободить задержанных во время столкновений с полицией мусульман из села Мохе, а так же требовали вернуть здание бывшей мечети под контроль мусульман.
«Это катастрофа! Пусть парламент, правительство, президент и все остальные структуры одумаются! Как можно избивать и арестовывать людей только за то, что они требуют вернуть здание мечети! Как можно устраивать в религиозных зданиях клубы и другие развлекательные организации?! Так делали коммунисты…», -во время акции перед полицейским управлением в Ахалцихе заявил один из мусульманских священников.
«Мы недовольны действиями властей! Всю ночь мы требуем освобождения наших детей, но на нас никто не реагирует. В здание полиции два раза заходили врачи из скорой помощи, но никто нам не говорит –что происходит», -говорит участник акции, житель села Саирме Малхаз Маркоидзе.
«Школьники мусульмане и их родители из высокогорных деревней Адигенского района приняли решение с 23 октября в знак протеста перестать ходить в школы», -говорит житель села Дерцели Зура Микеладзе.
«Посмотрим –что ответить нам власть. Нашим ответом станет проведение широкомасштабных протестных акций по всей территории страны», -заявил выступая перед митингующими муфтий региона Хуло(регион в Аджарской Автономной Республике) –Аслан-Гурам Абашидзе.
Участники акции заявили, что не позволят ущемлять их права и «если государство решило провести границу между мусульманами и христианами, то все мусульмане соберутся в Аджарской Автономной Республике и эта граница пройдет по границе Аджарии и Грузии». «Если нам нет места в Грузии, тогда мы вернемся в нашу автономную Аджарию, откуда нас выселили. Если они хотят провести границу между мусульманами и христианами, пусть проводят! Но эта граница пройдет в Аджарии. Мы больше не потерпим, что бы нас оскорбляли и унижали», -выступая перед митингующими заявила председатель «Союза мусульманских женщин» Этер Абашидзе.
Тем временем, государственные структуры так же сделали заявления. «В здание бывшей мечети будет устроена библиотека. Это уже решенный вопрос. Мы не хотим конфликта с мусульманским населением, но, в этом здании мечеть открыта не будет», -заявил представител краевой администрации Самцхе-Джавахка.
«Народный Защитник Грузии уже в течении многих лет призывает правительство страны решить вопрос зданий, отнятых в советское время у религиозных организаций и имеющих на сегодняшний день «спорный» статус. Этот вопрос касается так же и мечети в селе Мохе.
События произошедшие в селе Мохе вновь создаю угрозу возникновения противостояния на религиозной почве. Ввиду сенситивности и важности вопроса, аппарат Народного Защитника Грузии призывает муниципалитет Адигенского района приостановить демонтаж здания и решить вопрос посредством диалога с местными жителями и всеми заинтересованными сторонами. Тем более, что данный вопрос может быть расценен, как нарушение гарантированного Конституцией право о Свободе вероисповедания.
Особенно вызывает возмущение информация, согласно которой губернатор Самцхе-Джавахка на встрече с местными мусульманами в грубой форме заявил им, что решение о сносе здания уже принято, и мнение мусульман села Мохе никому не интересно.
Народный Защитник Грузии призывает Правительство, органы местного самоуправления, а так же министерство внутренних Дел действовать согласно законодательству страны и сохранять установленные Конституцией страны принципы равноправия и свободы граждан Грузии», -сказано в специальном заявлении народного Защитника Грузии, распространенном ночью 22 октября.
Заявление относительно столкновений между мусульманами и полицией так же сделало Государственное Агентство по вопросам Религии, а так же премьер министр Грузии.
«Государственное Агентство по вопросам Религии выражает беспокойство относительно произошедших событий. Хотим заметить, что по данному вопросу мусульманская община села мохе к нашему Агентству пока что не обращалась. К нам, с соответствующей рекомендацией, обратилось лишь Сакребуло (управление) Адигенского муниципалитета. Государственное Агентство по вопросам Религии считает, что поданному вопросу необходимо провести кропотливую работу и по этому мы бы хотели получить от муниципалитета Адигени всю необходимую информацию.
Государственное Агентство по вопросам Религии убежденно, что в стране должны быть равноправно защищены права всех религиозных объединений и учтены интересы всех сторон. Так как здание, из-за которого произошел конфликт является спорным между христианами и мусульманами, то необходимо углубленно изучить вопрос и принять оптимальное решение», -сказано в специальном заявлении от 22 октября Государственного Агентства по вопросам Религии.
«Когда я был в Батуми, состоялась встреча с муфтиями Самцхе-Джавахка. В ходе встречи они сообщили мне, что существуют проблемы по поводу мечети в селе Мохе и попросили меня решить этот вопрос. Однако, я хочу напомнить всем религиозным объединениям работающим в Грузии, что мы создали Государственное Агентство по вопросам Религии целью которого и является рассмотрение подобных вопросов. Государственное Агентство по вопросам Религии должно в начале обсудить подобные вопросы, а уже потом обратиться к правительству с основанной на их работе рекомендацией. В вопросе мечети села Мохе этот процесс не был пройден. Я пообщался с губернатором Самцхе-Джавахка на эту тему и он сообщил мне, что несколько дней назад он обсудил вопрос мечети с местными мусульманами и они договорились о том, что в здании мечети будет открыта библиотека, а резиденция муфтия будет построена на территории уже действующей в селе Мохе мечети. То что произошло вчера (22 октября)  -очень грустный факт. Я осуждаю любое насилие. Перед законом равны все граждане, вне их религиозной принадлежности», -заявил премьер министр Грузии в ходе проведенного утром 23 октября заседания Правительства страны.