Քննարկվել է Արցախի 2014թ. բյուջետային գործընթացը եւ 2015թ. պետական բյուջեի նախագիծը
Նոյեմբերի 18-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հրավիրել է ընդլայնված խորհրդակցություն՝ նվիրված 2014թ. բյուջետային գործընթացի եւ 2015թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանը:
Համապատասխան զեկույցով հանդես է եկել Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարար Սպարտակ Թեւոսյանը, շահագրգիռ մարմինների ղեկավարներ:
Նախագահ Սահակյանն իր ելույթում նշել է, որ Արցախի պետական բյուջեն եղել է, կա եւ կմնա սոցիալական ուղղվածությամբ, ինչը եւ պարտավորեցնում է վարել համապատասխան քաղաքականություն:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ պետական կառավարման մարմիններից ակնկալում է բյուջետային պլանավորման ոլորտում աշխատանքների նոր որակ` առաջին հերթին ծախսերի արդյունավետության գնահատման, ծախսային կառուցվածքի վերանայման եւ հասարակության համար էական արդյունք ապահովող ծրագրերի նախատեսման տեսքով՝ հավելելով, որ պատասխանատու կառույցների ղեկավարները պետք է հրաժարվեն նեղ ոլորտային եւ ժամանակավոր լուծումներից՝ ի օգուտ առանցքային խնդիրների լուծման:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք: Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ վարչությունից։

Bako Sahakyan convoked an enlarged consultation devoted to the discussion of the 2014 budgetary process and the 2015 draft state budget
• 18-11-2014 14:47:18   |   |  Economy
On 18 November Artsakh Republic President Bako Sahakyan convoked an enlarged consultation devoted to the discussion of the 2014 budgetary process and the 2015 draft state budget.
Minister of finance and economics Spartak Tevosyan and heads of concerned bodies delivered corresponding reports.
President Sahakyan noted in his speech that Artsakh state budget was and would be socially oriented in its nature, which requires pursuing the appropriate policy.
The Head of the State underlined that he expected from the state bodies a new quality of work in the sphere of budget planning primarily in evaluating the efficiency of expenditures, reviewing their structure and providing projects securing significant outcome for the society, adding that heads of responsible structures should prioritize the solution of key issues over the narrow and temporary solutions.
Speaker of the National Assembly Ashot Ghoulyan, prime-minister Ara Haroutyunyan and other officials partook in the consultation.