Քննարկվել է Արցախի 2014թ. բյուջետային գործընթացը եւ 2015թ. պետական բյուջեի նախագիծը
Նոյեմբերի 18-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հրավիրել է ընդլայնված խորհրդակցություն՝ նվիրված 2014թ. բյուջետային գործընթացի եւ 2015թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանը:
Համապատասխան զեկույցով հանդես է եկել Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարար Սպարտակ Թեւոսյանը, շահագրգիռ մարմինների ղեկավարներ:
Նախագահ Սահակյանն իր ելույթում նշել է, որ Արցախի պետական բյուջեն եղել է, կա եւ կմնա սոցիալական ուղղվածությամբ, ինչը եւ պարտավորեցնում է վարել համապատասխան քաղաքականություն:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ պետական կառավարման մարմիններից ակնկալում է բյուջետային պլանավորման ոլորտում աշխատանքների նոր որակ` առաջին հերթին ծախսերի արդյունավետության գնահատման, ծախսային կառուցվածքի վերանայման եւ հասարակության համար էական արդյունք ապահովող ծրագրերի նախատեսման տեսքով՝ հավելելով, որ պատասխանատու կառույցների ղեկավարները պետք է հրաժարվեն նեղ ոլորտային եւ ժամանակավոր լուծումներից՝ ի օգուտ առանցքային խնդիրների լուծման:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք: Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ վարչությունից։

Бако Саакян провел расширенное совещание, посвященное обсуждению бюджетного процесса 2014 года и проекта государственного бюджета на 2015 год
• 18-11-2014 14:47:18   |   |  Экономика
18 ноября Президент Республики Арцах Бако Саакян провел расширенное совещание, посвященное обсуждению бюджетного процесса 2014 года и проекта государственного бюджета на 2015 год.
С соответствующими докладами выступили министр финансов и экономики Спартак Тевосян, руководители заинтересованных структур.
Президент Саакян в своем выступлении отметил, что государственный бюджет Арцаха имел, имеет и впредь будет иметь социальную направленность, что и обязывает проводить соответствующую политику.
Глава государства подчеркнул, что ожидает от органов государственного управления нового качества в работах по планированию бюджета, в первую очередь в вопросе эффективной оценки затрат, пересмотра структуры расходов и предусмотрения программ, обеспечивающих существенный результат для общества, добавив, что руководители ответственных ведомств должны отказаться от узкоспециализированных и временных решений в пользу решения приоритетных проблем.
В совещании приняли участие председатель Национального собрания Ашот Гулян, премьер-министр Ара Арутюнян, другие должностные лица.