««Պատրիդա»-ն դիմում է ԼՂՀ և Արևմտյան Հայաստանի կառավարություններին՝ ընդունել հույների ցեղասպանությունը Օսմանյան Թուրքիայում» թեմայով ասուլիսի տեսագրությունը
• 23-01-2015 12:00:00   | Հայաստան  |  Մամուլի սրահ
Հունվարի 23-ին ժամը 12,00-ին «Նոյյան Տապան» լրատվական գործակալության մամուլի սրահում  տեղի  ունեցավ  ասուլիս:
Թեման՝ ««Պատրիդա» Հայաստանի և ԼՂՀ հույների հասարակական կազմակերպությունը դիմում է ԼՂՀ և Արևմտյան Հայաստանի կառավարություններին ընդունել հույների ցեղասպանությունը Օսմանյան Թուրքիայում»:
Բանախոսն է՝
Էդուարդ Պոլատով - «Պատրիդա» հունական կազմակերպության նախագահ
Ուղերձ
ԼՂՀ նախագահ պարոն Բակո Սահակյանին
ԼՂՀ վարչապետ պարոն Արայիկ Հարությունյանին
ԼՂՀ ԱԺ նախագահ պարոն Աշոտ Ղուլյանին
ԼՂՀ ԱԺ «Ժողովրդավարություն» խմբակցության ղեկավար տիկին Ժաննա Գալստյանին
ԼՂՀ ԱԺ «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար պարոն Գագիկ Պետրոսյանին
ԼՂՀ ԱԺ «Դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար պարոն Արմեն Սարգսյանին
Հայերի ցեղասպանություն իրականացրած Թուրքիան մի ամբողջ դարի ընթացքում բազմիցս հնարավորություն ուներ զղջման համար, թեկուզև Գերմանիային հետևելով, սակայն բավարար ազնվություն և տղամարդկայնություն չունեցավ գոնե այդ օրինակից օգտվելու: Ավելին` նա ոչ միայն ժխտում է իր կատարած հրեշավոր չարագործությունը, այլև շարունակում է իրականացնել այնպիսի քաղաքականություն, որում ցեղասպանությունն առաջվա պես դիտվում է որպես նպատակներին հասնելու միջոց: Ահա թուրքերի, ինչպես նաև նրանց ջանասեր աշակերտների` ադրբեջանցիների իրականացրած չարագործությունների համառոտ թվարկումը Մեծ Եղեռնից հետո. • 1955թ: Հրդեհվել է Աթաթուրքի տուն-թանգարանը, ինչից հետո Անկարան, հրդեհը որպես առիթ օգտագործելով, կազմակերպեց Թուրքիայի հույների սպանդ, որի ընթացքում տուժեցին նաև հայերը: Հետո պարզվեց, որ հրկիզումն իրականացրել էին իրենք` թուրքերը: • 1974թ: Թուրքիան բռնազավթեց Կիպրոսի տերիտորիայի 37% -ը: Ե՛վ Հունաստանը, և՛ Թուրքիան այն ժամանակ ՆԱՏՕ-ի անդամներ էին, սակայն Հյուսիսատլանտյան դաշինքը թուրքական ագրեսիային հակադարձող ոչինչ չարեց: Դրա հետևանքով զոհվեցին և անհետ կորան հազարավոր հույներ, որոնց ճակատագիրն անհայտ է առ այսօր: Ինչպես և ցեղասպանության այլ դրվագներում, հույների հետ տուժեցին և հայերը: • 1981թ: Ստամբուլում հանդիսավոր պայմաններում նշվեց քրիստոնյա ժողովուրդների սպանդի հեղինակ Թալիաթի մահվան 60-ամյակը: Կատարվեցին ավանդական թուրքական արարողակարգեր մարդկանց հոծ զանգավածների ուղեկցությամբ, պետական և ռազմական ղեկավարների ներկայությամբ: • 1988-1992թթ: Թուրքերի մշակած տեխնոլոգիաներով ադրբեջանցիների կողմից իրականացվեց Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի հայ բնակչության կոտորած: Արտաքսվեցին հարյուր հազարավոր հայեր: Ղարաբաղում գրավվեց ու ավերվեց հունական Մեխմանա գյուղը, բնակիչները արտաքսվեցին: • 1993թ: Ղարաբաղյան ճակատով մեկ լայնածավալ հարձակման նախապատրաստման համար թուրքական կառավարությունը Ադրբեջանին որպես օգնություն տրամադրեց կենդանի ուժ և տեխնիկա, կազմակերպվեց 5 հազար վարձկանների հավաքագրումն ու ֆինանսավորումը: • 2004թ: Եվրոպայի սրտում` Բուդապեշտում, զինվորական և գաղափարական պատրաստականությունը Կիպրոսի բռնազավթված տարածքում տեղակայված թուրքական ճամբարներում ձեռք բերած ադրբեջանական բանակի սպան ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ժամանակ կացնով սպանում է ՀՀ բանակի քնած հայ սպային` Գ. Մարգարյանին: • 2007թ: Սպանվեց հայտնի լրագրող և իրավապաշտպան Հրանտ Դինքը, որը խոսում էր ցեղասպանությունից և հանդես էր գալիս հօգուտ երկու ժողովուրդների հաշտեցման: Կոնստադնուպոլսի տասնյակ հազարավոր քրդեր, քրիստոնյաներ և թուրքեր դուրս եկան լրագրողին ու իրավապաշտպանին ուղեկցելու վերջին ճանապարհին` «Մենք բոլորս Դինք ենք», «Դինքին սպանեց Թուրքիան» ցուցապաստառներով: Սակայն մի քանի օր անց ամեն ինչ վերադարձավ ի շրջանս յուր: Թուրքիայի ազգայնամոլական մամուլում հայտնվեցին հոդվածներ` «Թուրքիան` թուրքերի համար», «Մենք բոլորս օգյուն ենք» կարգախոսներով և նմանատիպ քարոզչական նյութերով: Զուգահեռաբար սկսվեցին վախեցնել հայ հոգևորականությանը: Ակամայից հիշում ես ադրբեջանցիների հանրահավաքները` հաջակցություն Սումգայիթում հայերին սպանողների, հետո` հաջակցություն հայ սպային սպանած Ռամիլ Սաֆարովի: Եթե 1998թ-ին հանրահավաքներն անցկացվում էին «Սումգայիթի հերոսներին` ազատություն», «Ադրբեջանը` ադրբեջանցիների համար» կարգախոսներով, ապա 2004թ-ին վանկարկում էին` «Մենք բոլորս Ռամիլ ենք». ադրբեջանական մամուլը հպարտորեն հաղորդում էր, որ այդ օրերին բազմաթիվ նորածին տղաների և աղջիկների անվանակոչել էին մարդասպանի անունով` «Ռամիլ» կամ «Ռամիլա»: Այսօր Թուրքիան կենտրոնացրել է իր զորքերը Սիրիայի սահմանին և սպառնում է բռնազավթել Սիրիայի տարածքները` վերջնագրային եղանակով առաջարկելով հայերին լքել իրենց տները: Սպառնալիքներից անցնելով գործի` թուրքերը գրավեցին և ամայացրին Քեսաբ քաղաքը` հալածելով քաղաքի հայ բնակչությանը: Այն բանից հետո, երբ հոշոտված հայերի, հույների և այլ ժողովուրդների ոսկորների վրա ստեղծվեց Թուրքիայի Հանրապետությունը, դրա նոր ղեկավարությունը չտարանջատվեց զանգվածային սպանդների կազմակերպիչներից ու իրականացնողներից, այլ ընդհակառակն, բարձր պետական պաշտոններ տրամադրեց երիտթուրքերին, որոնք ցեղասպանություն իրականացրած «Հատուկ կազմակերպության» անդամներ էին: Առ այսօր Թուրքիայում հանցագործների հիշատակը սրբերեն հարգում են: Ի դեպ, թուրք դահիճների նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքով առանձնանում է և ֆաշիստական Գերնամիան: Իսրայելական «Էտիոտ Ախրոնատ» թերթի (12.12.1983.) վկայությամբ` Հիտլերն անձամբ էր զբաղվում հայերի և հույների դահճի` Թալեաթ փաշայի վերաթաղման հարցերով` 1943թ-ի սկզբին հանձնարարելով Մարտին Բորմանին թուրքական կառավարության հետ համատեղ Բեռլինից Ստամբուլ տեղափոխել մարդասպանի մնացորդները: Հայերի, հույների, ասորիների ցեղասպանությունը չճանաչող, Հայաստանը շրջափակած, Կիպրոսի տարածքի մի մասը բռնազավթած, հանցագործներին հերոսների շարքում դասող, մարդու իրավունքները կոպտորեն ոտնահարող, ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքները խախտող Թուրքիան ձգտում է ընդգրկվելու Եվրամիության կազմի մեջ: Կասկած չի հարուցում այն, որ Եվրամիության մեջ ընդգրկվելով որպես լիիրավ անդամ` Թուրքիան վերջնականապես կսեփականացնի ջարդարարությամբ և կողոպուտով ձեռք բերած սպանված ժողովուրդների ժառանգությունը Ընդհանուր դիմումի մեջ չենք նշում զոհերի վիճակագրությունը, թե որտե՛ղ, ե՛րբ, և որքա՛ն անզեն հայ, հույն և ասորի կոտորվեց: Այդ թվերն զգալիորեն նվազեցվել են Թուրքիայի նախագահ Քեմալ Աթաթուրքի ջանքերով: Հենց նա 1931թ-ին հրապարակեց «Թուրքական պատմաբանական նախաձեռնություն» ստեղծելու հրահանգը. «Նախաձեռնության» կազմի մեջ ներառվել էին թուրք և օտարազգի վարձու պատմաբաններ, որոնց պատվեր էր տրված արխիվները մաքրելու, կեղծելու և հորինելու օսմանյան սրի տակ ապրած ժողովուրդների հին ու նոր պատմությունը: Բնականաբար, թուրք պատմաբանների ուշադրության կենտրոնում հայտնվեցին հույներն ու հայերը, որոնք Եվրոպայի ժողովուրդների լեզուներով իրենց կորուստների հարցը բարձրացրին: Ցավոք, թուրքական կեղծարարության մեջ որոշակի փուլում ներգրավվեցին նաև լենինյան պատգամներով պատմության նենգափոխման փորձ ունեցող խորհրդային պատմաբանները: Արդյունքում` հույն-թուրքական պատերազմը ձեռք բերեց հակահունական և հակահայկական մեկնաբանություն: Այդ նույն բաղադրատոմսն օգտագործվեց և այն ժամանակ, երբ ստեղծվում էր Ադրբեջանի պատմությունը, որից հայերը` որպես այսօրվա Ադրբեջանի տարածքի բնիկներ, ջնջված են: Թուրքական ցուցումների համաձայն` հայերի ստեղծարար դերակատարումը նույնպես չի ճանաչվում: Մնում է զարմանալ այն բանի վրա, թե ինչու այդքան «աննշան» ժողովուրդը «արժանացավ» ցեղասպանության և արտաքսման: Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Արցախի հայերը, որոնք բազմիցս ենթարկվել են թուրքերի և թուրքական ցեղերի ասպատակություններին, այսօր պաշտպանում են իրենց պետականությունը և իրենց հողի վրա ապրելու իրավունքը: Համոզված ենք, որ նրանք կկարողանան դրանք պաշտպանել հարձակողականորեն տրամադրված, ռևանշիստական զառանցանքներ ունեցող հարևանից: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից հույների և ասորիների` Թուրքիայում իրականացված ցեղասպանության ճանաչումն անխուսափելի է, բայց կուզենայինք, որ հենց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը` որպես բոլոր առումներով կայացած պետություն, հայկական երկու պետություններից առաջինը լիներ, որ կդատապարտեր հույների և ասորիների ցեղասպանությունը Թուրքիայում: Ժամանակին Կիպրոսի Հանրապետությունը (1982թ) ճանաչեց և դատապարտեց հայերի ցեղասպանությունը, և միայն դրանից հետո դա արեց Հունաստանը: Ճիշտ է, Հունաստանն ավելի առաջ գնաց և երկրի խորհրդարանը 2014թ-ի սեպտեմբերի 9-ին ընդունեց օրենք` Օսմանյան Թուրքիայում հայերի ցեղսպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին: Ամփոփելով վերն ասվածը` Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հույների «Պատրիդա» կազմակերպությունը դիմում է Ձեզ` Թուրքիայում հույների և ասորիների ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն սկսելու խնդրանքով: Մենք կոչ ենք անում ցեղասպանության ենթարկված ժողովուրդների հետնորդներին և միջազգային ամբողջ հանրությանը այսօրվա Թուրքիային ներկայացնելու դատական հայց` մեր ժողովուրդների դեմ կատարած հանցագործությունների պատասխանատվության ենթարկելու և յուրացրած պատմական, մշակութային և այլ արժեքներն իսկական տերերին վերադարձնելու պահանջով: Մեզ հետ է Աստված և մեր նախնիների հիշատակը
Արցախի և Հայաստանի հույների «Պատրիդա» կազմակերպության
Նախագահ
Էդ. Պոլատով (Պոլատիդիս)
Հունական կազմակերպությունների միության նախագահ
Ա. Խիտարով
ՀՀ, Երևան, Սեբաստիա 141 / 2բն.,11 Հեռ.` (+374) 99774500; Էլ. փոստ` epolatov@rambler.ru 23.12. 2014.
Ասուլիսին ներկա են եղել հետեւյալ լրատվամիջոցները
1.ArmeniaTV
3Aravot.am
Ասուլիսի լուսանկարներն այստեղ
Հավելյալ տեղեկությունների համար դիմել 060-27-64-62 կամ 093-669-339 հեռախոսահամարներով՝ Մարի Պետրոսյանին:

Председателю Национального Собрания НКР господину Ашоту  Гуляну
На протяжении века Турция, совершившая Геноцид  армян,  имела множество возможностей для покаяния, хотя бы по примеру Германии, однако ей не хватило честности и мужества ими воспользоваться. Более того, она не только отрицает совершенное ею чудовищное злодейство, но и продолжает осуществлять политику, в которой геноцид по прежнему является инструментом достижения целей. Вот краткий перечень злодеяний как турок, так и их старательных учеников – азербайджанцев, совершенных после основного события Геноцида:
-1955 г. Подожжен дом - музей Ататюрка, после чего Анкара, использовав пожар как повод,  организовала погромы греков в Турции, во время которых пострадали и армяне. Как потом выяснилось, поджог устроили сами турки.
-1974г.  Турция оккупирует 37% территории Кипра. И Греция, и Турция являлись тогда членами НАТО, однако Северо-атлантический альянс ничего не сделал для противодействия турецкой агрессии. В результате погибли и пропали без вести тысячи греков, судьба которых по сей день неизвестна. Как и в других эпизодах геноцида, вместе с греками пострадали и армяне.
-1981г.  В Стамбуле в торжественной обстановке было отмечено 60-летие со дня гибели убийцы христианских народов Талаата. Были совершены традиционные турецкие церемонии при стечении больших масс людей, в присутствии  государственных и военных руководителей Турции.
-1988-1992гг.  По отработанной турками технологии азербайджанцами была учинена резня над армянским населением Азербайджанской ССР. Депортированы сотни тысяч армян. В Карабахе было захвачено и разрушено греческое село Мехмана,  его жители были депортированы.
-1993г.  Для подготовки широкомасштабного наступления на карабахском фронте, турецкое правительство оказало Азербайджану помощь в живой силе и технике,  были организована вербовка и финансирование 5 тысяч наемников из Турции.
-2004г.  В сердце Европы, в Будапеште азербайджанский офицер, прошедший военную и идеологическую подготовку в турецких лагерях, размещенных на оккупированной территории Кипра, на курсах НАТО убивает топором спящего армянского офицера Г.Маркаряна.
-2007г. Убит  известный  журналист и правозащитник  Грант  Динк, говоривший о Геноциде и выступавший за примирение двух народов. Десятки тысяч курдов, христиан Константинополя и турок вышли проводить в последний путь журналиста и правозащитника с плакатами:  “мы все Динки”, “Динка убила Турция”. Однако спустя несколько дней после похорон все вернулось на круги своя. В националистической прессе Турции появились статьи, пропагандирующие лозунги типа “Турция для турок” или “мы все огюны”. Параллельно начинается запугивание армянского духовенства. Невольно вспоминаешь митинги азербайджанцев в поддержку убийц армян в Сумгаите, а потом и в поддержку убийцы армянского офицера Рамиля Сафарова. И если в 1988 году митинги проводились под лозунгами “свободу героям Сумгаита”, “Азербайджан для азербайджанцев”, то в 2004 году азербайджанцы скандировали “все мы Рамили”,  а азербайджанская пресса с гордостью сообщала, что в эти дни многих новорожденных мальчиков и девочек называли именем убийцы – “Рамиль” или “Рамиля”.
-Сегодня Турция сконцентрировала  свои войска на границе с Сирией  и грозится оккупировать ее территорию, ультимативно предлагая армянам покинуть свои дома. Перейдя от угроз к действию, турки  захватили и опустошили  город Кесаб,   изгнав с насиженных мест его армянское население.
После того, как на костях растерзанных армян, греков и других народов была создана Турецкая Республика, ее новое руководство не дистанцировалось от организаторов и исполнителей массовых убийств, а, наоборот,  предоставило высокие государственные посты младотуркам, входившим в созданные для проведения геноцида “специальные организации”. В Турции по сей день свято чтят память преступников.
Впрочем, трепетным отношением к турецким палачам отличилась и фашистская Германия. По свидетельству израильской газеты “Этиот Ахронат” (12.12.1983г.), Гитлер лично занимался вопросом перезахоронения праха палача армян и греков Талаата - паши, поручив Мартину Борману в начале 1943 года совместно с турецким правительством перенести останки убийцы из Берлина в Стамбул.
Не признающая геноциды армян, греков и ассирийцев, блокирующая Армению, оккупировавшая часть территории Кипра, сопричислившая преступников к лику героев, Турция стремится попасть в ЕС, грубо попирая при этом права человека, национальных и религиозных меньшинств. Не вызывает сомнения, что, попав в ЕС в статусе полноправного члена,  Турция окончательно приватизирует добытое разбоем и грабежом наследство убиенных народов.
В нашем обращении  мы не приводим статистику жертв: где, когда и сколько было истреблено безоружных армян, греков и ассирийцев. Эти цифры изрядно занижены благодаря стараниям президента  Турецкой республики Кемаля  Ататюрка.     Именно он в 1931г. издал указ о создании «Турецкой исторической компании», в состав которой были включены ангажированные  турецкие и иностранные историки. Им был спущен заказ на чистку архивов, на фальсификацию старой и фабрикацию новой истории народов, живших под османским мечом. Естественно, что в центре внимания турецких   «историков» оказались греки и армяне, которые на языках народов Европы подняли вопрос о своих потерях.  К сожалению, на определенном этапе в турецкие фальсификации оказались вовлечены и советские историки, уже имевшие  опыт переиначивания истории в соответствии с ленинскими заветами. В результате греко – турецкая война получила антигреческую и антиармянскую трактовку.                                              Эти же рецепты были использованы в деле создания истории Азербайджана, из которой вычеркнуты армяне как аборигены территории сегодняшнего Азербайджана. Согласно турецким рецептам,  созидательная роль армян также никак не признается. Остается удивляться тому, почему столь неприметный народ удостоился геноцида и депортации.
Дорогие  соотечественники!  Армяне Арцаха,   пережившие на протяжении своей истории  не одно нашествие турецких и туранских племен, ныне отстаивают свою государственность  и право жить на своей земле. Мы уверены, что они сумеют ее защитить от агрессивного соседа, бредящего реваншизмом. Признание Национальным Собранием  Республики Армения  геноцида греков и ассирийцев в Турции неизбежно, но мы бы хотели, чтобы  именно Нагорный  Карабах,  как состоявшееся во всех отношениях  государство,  первым из двух армянских  государств осудило геноцид греков и ассирийцев в Турции.  В свое время  Республика Кипр  (1982 г.)  признала и осудила  армянский Геноцид, и  только потом  это сделала Греция. Правда, Греция пошла дальше, и парламент страны 9 сентября 2014 года принял закон о криминализации отрицания Геноцида Армян в Османской Турции.
Резюмируя вышеизложенное, Организация греков Армении и Нагорного Карабаха «Патрида» обращается к Вам с просьбой начать процесс  признания геноцида греков и ассирийцев в Турции.  Мы также призываем потомков подвергшихся геноциду народов и все мировое сообщество предъявить иск к сегодняшней Турции за совершенные преступления против наших народов и вернуть украденные ею исторические, культурные и другие ценности их истинным владельцам.