««Պատրիդա»-ն դիմում է ԼՂՀ և Արևմտյան Հայաստանի կառավարություններին՝ ընդունել հույների ցեղասպանությունը Օսմանյան Թուրքիայում» թեմայով ասուլիսի տեսագրությունը
• 23-01-2015 12:00:00   | Հայաստան  |  Մամուլի սրահ
Հունվարի 23-ին ժամը 12,00-ին «Նոյյան Տապան» լրատվական գործակալության մամուլի սրահում  տեղի  ունեցավ  ասուլիս:
Թեման՝ ««Պատրիդա» Հայաստանի և ԼՂՀ հույների հասարակական կազմակերպությունը դիմում է ԼՂՀ և Արևմտյան Հայաստանի կառավարություններին ընդունել հույների ցեղասպանությունը Օսմանյան Թուրքիայում»:
Բանախոսն է՝
Էդուարդ Պոլատով - «Պատրիդա» հունական կազմակերպության նախագահ
Ուղերձ
ԼՂՀ նախագահ պարոն Բակո Սահակյանին
ԼՂՀ վարչապետ պարոն Արայիկ Հարությունյանին
ԼՂՀ ԱԺ նախագահ պարոն Աշոտ Ղուլյանին
ԼՂՀ ԱԺ «Ժողովրդավարություն» խմբակցության ղեկավար տիկին Ժաննա Գալստյանին
ԼՂՀ ԱԺ «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար պարոն Գագիկ Պետրոսյանին
ԼՂՀ ԱԺ «Դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար պարոն Արմեն Սարգսյանին
Հայերի ցեղասպանություն իրականացրած Թուրքիան մի ամբողջ դարի ընթացքում բազմիցս հնարավորություն ուներ զղջման համար, թեկուզև Գերմանիային հետևելով, սակայն բավարար ազնվություն և տղամարդկայնություն չունեցավ գոնե այդ օրինակից օգտվելու: Ավելին` նա ոչ միայն ժխտում է իր կատարած հրեշավոր չարագործությունը, այլև շարունակում է իրականացնել այնպիսի քաղաքականություն, որում ցեղասպանությունն առաջվա պես դիտվում է որպես նպատակներին հասնելու միջոց: Ահա թուրքերի, ինչպես նաև նրանց ջանասեր աշակերտների` ադրբեջանցիների իրականացրած չարագործությունների համառոտ թվարկումը Մեծ Եղեռնից հետո. • 1955թ: Հրդեհվել է Աթաթուրքի տուն-թանգարանը, ինչից հետո Անկարան, հրդեհը որպես առիթ օգտագործելով, կազմակերպեց Թուրքիայի հույների սպանդ, որի ընթացքում տուժեցին նաև հայերը: Հետո պարզվեց, որ հրկիզումն իրականացրել էին իրենք` թուրքերը: • 1974թ: Թուրքիան բռնազավթեց Կիպրոսի տերիտորիայի 37% -ը: Ե՛վ Հունաստանը, և՛ Թուրքիան այն ժամանակ ՆԱՏՕ-ի անդամներ էին, սակայն Հյուսիսատլանտյան դաշինքը թուրքական ագրեսիային հակադարձող ոչինչ չարեց: Դրա հետևանքով զոհվեցին և անհետ կորան հազարավոր հույներ, որոնց ճակատագիրն անհայտ է առ այսօր: Ինչպես և ցեղասպանության այլ դրվագներում, հույների հետ տուժեցին և հայերը: • 1981թ: Ստամբուլում հանդիսավոր պայմաններում նշվեց քրիստոնյա ժողովուրդների սպանդի հեղինակ Թալիաթի մահվան 60-ամյակը: Կատարվեցին ավանդական թուրքական արարողակարգեր մարդկանց հոծ զանգավածների ուղեկցությամբ, պետական և ռազմական ղեկավարների ներկայությամբ: • 1988-1992թթ: Թուրքերի մշակած տեխնոլոգիաներով ադրբեջանցիների կողմից իրականացվեց Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի հայ բնակչության կոտորած: Արտաքսվեցին հարյուր հազարավոր հայեր: Ղարաբաղում գրավվեց ու ավերվեց հունական Մեխմանա գյուղը, բնակիչները արտաքսվեցին: • 1993թ: Ղարաբաղյան ճակատով մեկ լայնածավալ հարձակման նախապատրաստման համար թուրքական կառավարությունը Ադրբեջանին որպես օգնություն տրամադրեց կենդանի ուժ և տեխնիկա, կազմակերպվեց 5 հազար վարձկանների հավաքագրումն ու ֆինանսավորումը: • 2004թ: Եվրոպայի սրտում` Բուդապեշտում, զինվորական և գաղափարական պատրաստականությունը Կիպրոսի բռնազավթված տարածքում տեղակայված թուրքական ճամբարներում ձեռք բերած ադրբեջանական բանակի սպան ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ժամանակ կացնով սպանում է ՀՀ բանակի քնած հայ սպային` Գ. Մարգարյանին: • 2007թ: Սպանվեց հայտնի լրագրող և իրավապաշտպան Հրանտ Դինքը, որը խոսում էր ցեղասպանությունից և հանդես էր գալիս հօգուտ երկու ժողովուրդների հաշտեցման: Կոնստադնուպոլսի տասնյակ հազարավոր քրդեր, քրիստոնյաներ և թուրքեր դուրս եկան լրագրողին ու իրավապաշտպանին ուղեկցելու վերջին ճանապարհին` «Մենք բոլորս Դինք ենք», «Դինքին սպանեց Թուրքիան» ցուցապաստառներով: Սակայն մի քանի օր անց ամեն ինչ վերադարձավ ի շրջանս յուր: Թուրքիայի ազգայնամոլական մամուլում հայտնվեցին հոդվածներ` «Թուրքիան` թուրքերի համար», «Մենք բոլորս օգյուն ենք» կարգախոսներով և նմանատիպ քարոզչական նյութերով: Զուգահեռաբար սկսվեցին վախեցնել հայ հոգևորականությանը: Ակամայից հիշում ես ադրբեջանցիների հանրահավաքները` հաջակցություն Սումգայիթում հայերին սպանողների, հետո` հաջակցություն հայ սպային սպանած Ռամիլ Սաֆարովի: Եթե 1998թ-ին հանրահավաքներն անցկացվում էին «Սումգայիթի հերոսներին` ազատություն», «Ադրբեջանը` ադրբեջանցիների համար» կարգախոսներով, ապա 2004թ-ին վանկարկում էին` «Մենք բոլորս Ռամիլ ենք». ադրբեջանական մամուլը հպարտորեն հաղորդում էր, որ այդ օրերին բազմաթիվ նորածին տղաների և աղջիկների անվանակոչել էին մարդասպանի անունով` «Ռամիլ» կամ «Ռամիլա»: Այսօր Թուրքիան կենտրոնացրել է իր զորքերը Սիրիայի սահմանին և սպառնում է բռնազավթել Սիրիայի տարածքները` վերջնագրային եղանակով առաջարկելով հայերին լքել իրենց տները: Սպառնալիքներից անցնելով գործի` թուրքերը գրավեցին և ամայացրին Քեսաբ քաղաքը` հալածելով քաղաքի հայ բնակչությանը: Այն բանից հետո, երբ հոշոտված հայերի, հույների և այլ ժողովուրդների ոսկորների վրա ստեղծվեց Թուրքիայի Հանրապետությունը, դրա նոր ղեկավարությունը չտարանջատվեց զանգվածային սպանդների կազմակերպիչներից ու իրականացնողներից, այլ ընդհակառակն, բարձր պետական պաշտոններ տրամադրեց երիտթուրքերին, որոնք ցեղասպանություն իրականացրած «Հատուկ կազմակերպության» անդամներ էին: Առ այսօր Թուրքիայում հանցագործների հիշատակը սրբերեն հարգում են: Ի դեպ, թուրք դահիճների նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքով առանձնանում է և ֆաշիստական Գերնամիան: Իսրայելական «Էտիոտ Ախրոնատ» թերթի (12.12.1983.) վկայությամբ` Հիտլերն անձամբ էր զբաղվում հայերի և հույների դահճի` Թալեաթ փաշայի վերաթաղման հարցերով` 1943թ-ի սկզբին հանձնարարելով Մարտին Բորմանին թուրքական կառավարության հետ համատեղ Բեռլինից Ստամբուլ տեղափոխել մարդասպանի մնացորդները: Հայերի, հույների, ասորիների ցեղասպանությունը չճանաչող, Հայաստանը շրջափակած, Կիպրոսի տարածքի մի մասը բռնազավթած, հանցագործներին հերոսների շարքում դասող, մարդու իրավունքները կոպտորեն ոտնահարող, ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքները խախտող Թուրքիան ձգտում է ընդգրկվելու Եվրամիության կազմի մեջ: Կասկած չի հարուցում այն, որ Եվրամիության մեջ ընդգրկվելով որպես լիիրավ անդամ` Թուրքիան վերջնականապես կսեփականացնի ջարդարարությամբ և կողոպուտով ձեռք բերած սպանված ժողովուրդների ժառանգությունը Ընդհանուր դիմումի մեջ չենք նշում զոհերի վիճակագրությունը, թե որտե՛ղ, ե՛րբ, և որքա՛ն անզեն հայ, հույն և ասորի կոտորվեց: Այդ թվերն զգալիորեն նվազեցվել են Թուրքիայի նախագահ Քեմալ Աթաթուրքի ջանքերով: Հենց նա 1931թ-ին հրապարակեց «Թուրքական պատմաբանական նախաձեռնություն» ստեղծելու հրահանգը. «Նախաձեռնության» կազմի մեջ ներառվել էին թուրք և օտարազգի վարձու պատմաբաններ, որոնց պատվեր էր տրված արխիվները մաքրելու, կեղծելու և հորինելու օսմանյան սրի տակ ապրած ժողովուրդների հին ու նոր պատմությունը: Բնականաբար, թուրք պատմաբանների ուշադրության կենտրոնում հայտնվեցին հույներն ու հայերը, որոնք Եվրոպայի ժողովուրդների լեզուներով իրենց կորուստների հարցը բարձրացրին: Ցավոք, թուրքական կեղծարարության մեջ որոշակի փուլում ներգրավվեցին նաև լենինյան պատգամներով պատմության նենգափոխման փորձ ունեցող խորհրդային պատմաբանները: Արդյունքում` հույն-թուրքական պատերազմը ձեռք բերեց հակահունական և հակահայկական մեկնաբանություն: Այդ նույն բաղադրատոմսն օգտագործվեց և այն ժամանակ, երբ ստեղծվում էր Ադրբեջանի պատմությունը, որից հայերը` որպես այսօրվա Ադրբեջանի տարածքի բնիկներ, ջնջված են: Թուրքական ցուցումների համաձայն` հայերի ստեղծարար դերակատարումը նույնպես չի ճանաչվում: Մնում է զարմանալ այն բանի վրա, թե ինչու այդքան «աննշան» ժողովուրդը «արժանացավ» ցեղասպանության և արտաքսման: Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Արցախի հայերը, որոնք բազմիցս ենթարկվել են թուրքերի և թուրքական ցեղերի ասպատակություններին, այսօր պաշտպանում են իրենց պետականությունը և իրենց հողի վրա ապրելու իրավունքը: Համոզված ենք, որ նրանք կկարողանան դրանք պաշտպանել հարձակողականորեն տրամադրված, ռևանշիստական զառանցանքներ ունեցող հարևանից: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից հույների և ասորիների` Թուրքիայում իրականացված ցեղասպանության ճանաչումն անխուսափելի է, բայց կուզենայինք, որ հենց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը` որպես բոլոր առումներով կայացած պետություն, հայկական երկու պետություններից առաջինը լիներ, որ կդատապարտեր հույների և ասորիների ցեղասպանությունը Թուրքիայում: Ժամանակին Կիպրոսի Հանրապետությունը (1982թ) ճանաչեց և դատապարտեց հայերի ցեղասպանությունը, և միայն դրանից հետո դա արեց Հունաստանը: Ճիշտ է, Հունաստանն ավելի առաջ գնաց և երկրի խորհրդարանը 2014թ-ի սեպտեմբերի 9-ին ընդունեց օրենք` Օսմանյան Թուրքիայում հայերի ցեղսպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին: Ամփոփելով վերն ասվածը` Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հույների «Պատրիդա» կազմակերպությունը դիմում է Ձեզ` Թուրքիայում հույների և ասորիների ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն սկսելու խնդրանքով: Մենք կոչ ենք անում ցեղասպանության ենթարկված ժողովուրդների հետնորդներին և միջազգային ամբողջ հանրությանը այսօրվա Թուրքիային ներկայացնելու դատական հայց` մեր ժողովուրդների դեմ կատարած հանցագործությունների պատասխանատվության ենթարկելու և յուրացրած պատմական, մշակութային և այլ արժեքներն իսկական տերերին վերադարձնելու պահանջով: Մեզ հետ է Աստված և մեր նախնիների հիշատակը
Արցախի և Հայաստանի հույների «Պատրիդա» կազմակերպության
Նախագահ
Էդ. Պոլատով (Պոլատիդիս)
Հունական կազմակերպությունների միության նախագահ
Ա. Խիտարով
ՀՀ, Երևան, Սեբաստիա 141 / 2բն.,11 Հեռ.` (+374) 99774500; Էլ. փոստ` epolatov@rambler.ru 23.12. 2014.
Ասուլիսին ներկա են եղել հետեւյալ լրատվամիջոցները
1.ArmeniaTV
3Aravot.am
Ասուլիսի լուսանկարներն այստեղ
Հավելյալ տեղեկությունների համար դիմել 060-27-64-62 կամ 093-669-339 հեռախոսահամարներով՝ Մարի Պետրոսյանին:

To Chairman of the NKR National Assembly Mr. Ashot Ghulyan
Appeal Throughout a century Turkey which made Genocide of Armenians had a great number of opportunities for a repentance, at least by an example of Germany, however it didn't have enough honesty and courage by them to use. Moreover, it not only denies the accomplished terrible villainy, but also continues to carry out policy in which the genocide is still the instrument of achievement of the objectives. Here the short list of crimes as the Turk, and their diligent students – the Azerbaijanians made after the main event of Genocide: -1955 The house - museum of Ataturk was set on fire. Then Ankara, having used the fire as an occasion, organized massacres of Greeks in Turkey, during which also Armenians suffered. As then it became clear, Turks arranged the arson themselves. - 1974 Turkey occupies 37% of the territory of Cyprus. Both Greece and Turkey were then members of NATO, however the North Atlantic alliance did nothing for counteraction of Turkish aggression. As a result thousands of Greeks perished and disappeared without a new, their fate till today is unknown. As well as in other episodes of genocide, Armenians suffered together with Greeks. - 1981. In Istanbul the 60 anniversary from the date of death of the murderer of the Christian people Talaat was celebrated in a festive atmosphere. Traditional Turkish ceremonies were made at confluence of big mass of people, in the presence of the state and military heads of Turkey. - 1988-1992. On the improved turk technology Azerbaijanians made slaughter over the Armenian population of Azerbaijan SSR. Hundreds of thousands Armenians are deported. In Karabakh the Greek village of Mekhmana was taken and destroyed, his inhabitants were deported. -1993. For the preparation of large-scale offensive on the Karabakh front, the Turkish government to assist Azerbaijan in manpower and equipment organized recruitment and financing of 5,000 mercenaries from Turkey. - 2004. In heart of Europe, in Budapest the Azerbaijan officer who had military and ideological training in the Turkish camps placed on the occupied territory of Cyprus on courses of NATO kills with an axe of the asleep Armenian officer G. Markaryan. -2007. The famous journalist and the human rights activist Grant Dink who was speaking about Genocide and supporting reconciliation of two nations is killed. Tens of thousands of Kurds, Christians of Constantinople and the Turks came to pay their last tribute to a journalist and human rights activist with placards: "All of us Dinky", "Dink killed by Turkey." However, a few days later after the funeral, everything was back to normal. In the nationalist press of Turkey there were articles propagandizing slogans "Turkey for Turks" or "All of us are Ogun." In parallel intimidation of the Armenian clergy begins. Involuntarily you remember meetings of Azerbaijanians in support of murderers of Armenians in Sumgait, and then in support of the murderer of Armenian officer Ramil Safarov. And if in 1988 meetings were held under the slogans "Freedom to the heroes of Sumgait", "Azerbaijan for Azerbaijanians", in 2004 Azerbaijanians scanned "we are all Ramili" , and the Azerbaijanian press reported proudly that these days many newborn boys and girls called by the name of the murderer - "Ramil" or "Ramila". Today Turkey has concentrated the troops on border with Syria and threatens to occupy its territory, categorically suggesting Armenians to leave the houses. Having passed from threats to action, the Turks took and devastated the city of Kesab, having expelled from familiar spots its Armenian population. After on the bones of the tormented Armenians, Greeks and other people the Republic of Turkey was created, its new management didn’t separate from the organizers and performers of massacre, but on the contrary, provided high state posts to Young Turks entering into the "special organizations" created for carrying out genocide. Turkey still sacredly reveres the memory of criminals. However, fascist Germany also distinguished in reverent attitude to the Turkish executioners. According to the Israeli newspaper "Etiot Ahronat" (12.12.1983), Hitler personally dealt with an issue of the reburial of ashes of the executioner of Armenians and Greeks Talaat - Pasha, instructing Martin Bormann at the beginning of 1943, together with the Turkish government to transfer the remains of the murderer from Berlin to Istanbul. Not acknowledging the genocides of Armenians, Greeks and Assyrians, blocking Armenia, occupying the part of the territory of Cyprus, adding criminals in the ranks of heroes, Turkey seeks to get to the EC, roughly violating human rights, ethnic and religious minorities. There is no doubt that, once having got to the EU in the status of the full membership; Turkey finally privatizes the inheritance of the murdered people got by robbery. We don't provide statistics of the victims in our address: where, when and how many unarmed Armenians, Greeks and Assyrians were destroyed. These figures are considerably underestimated due to the efforts of the President of the Republic of Turkey Kemal Ataturk. Exactly he in 1931 issued a decree on the establishment of the "Turkish historical company" which structure included the engaged Turkish and foreign historians. They had launched an order for cleaning of archives, for falsification and fabrication of an old and a modern history of the peoples, living under an Ottoman sword. Naturally, the focus of the Turkish "historians" was Greeks and Armenians who brought up the question about their losses on the languages of the peoples of Europe. Unfortunately, at the certain stage the Soviet historians already having an experience of modifying of history according to Lenin precepts also were involved in the Turkish falsifications. As a result, the Greek - Turkish war got anti-Greek and anti-Armenian interpretation. The same recipes were used in the creation of history of Azerbaijan, from which Armenians as natives of the territory of today's Azerbaijan are deleted. According to the Turkish recipes, the creative role of Armenians also doesn’t confess in any way. It is necessary to be surprised to why so imperceptible people awarded with genocide and deportation. Dear compatriots! Armenians of Artsakh who survived not one invasion of the Turkish and the Turanian tribes throughout the history, nowadays assert the statehood and the right to live on their land. We are sure that they will manage to protect it from the aggressive neighbor, raving revanchism. Recognition of genocide of Greeks and Assyrians in Turkey is inevitable by National Assembly of the Republic of Armenia, but we would like that Nagorno-Karabakh as held in all respects state, the first of two Armenian states, condemned genocide of Greeks and Assyrians in Turkey. In due time the Republic of Cyprus (1982) recognized and condemned the Armenian Genocide, and only then it was done by Greece. However, Greece went further, and the parliament of the country on September 9, 2014 adopted the law on criminalization of denial of Genocide of Armenians in Ottoman Turkey. Summarizing the above, the Organization of Greeks of Armenia and Nagorno- Karabakh "Patrida" appeals to you to begin process of recognition of genocide of Greeks and Assyrians in Turkey. We also call the descendants of the people which underwent genocide and all world community to make the claim to today's Turkey for the committed crimes against our people and return the stolen historical, cultural and other values to their rightful owners. The God Almighty and the memory of our ancestors are with us.
THE CHAIRMAN THE CHAIRMAN Of the «PATRIDA» Organization of Of the Union of Greek Organizations Greeks of Armenia and Artsakh