Ջանլուկա Մարչիանո. «Երիտասարդական նվագախումբն Ալ Բուստան փառատոն է ժամանել ավելի քան պատրաստված»
Փետրվարի 26-ին Վինչենցո Բելլինիի «Նորմա» օպերայով մեկնարկեցին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի ելույթները Բեյրութում անցկացվող Ալ Բուստան միջազգային փառատոնում։ Նշենք, որ արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ Երիտասարդական նվագախումբը հրավիրվում է հեղինակավոր միջազգային այս փառատոնի կողմից՝ որպես պաշտոնական նվագախումբ։
Փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար, դիրիժոր Ջանլուկա Մարչիանոն, խոսելով Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի մասին, նշեց. «Երիտասարդական նվագախմբից առաջին տպավորությունս ֆանտաստի՜կ է։ Նվագախումբը փառատոն է ժամանել ավելի քան պատրաստված, ինչպես միշտ, թերևս: Հրաշալի և ակտիվ երաժիշտներ են, մեծ պրոֆեսիոնալներ, լի կամքով և ցանկությամբ՝ անելու ամեն հնարավորը լավագույնս ներկայանալու համար: Զարմացած էի, որ լինելով սիմֆոնիկ նվագախումբ՝ Երիտասարդականը լիովին զգում է ներկայացման իր սովորական ոճին ոչ բնորոշ օպերային կատարման ճկունությունը: Սքանչելի երաժիշտներ են, միշտ բարձր տրամադրությամբ, բաց են դիրիժորի հետ համագործակցության համար: Ավելի լավ միջավայր աշխատանքը սկսելու համար անգամ հնարավոր չէ պատկերացնել»։
Ալ Բուստան փառատոնի շրջանակներում Երիտասարդական նվագախումբը կունենա ևս 4 համերգ՝ հանդիսատեսին ներկայացնելով Մոցարտի, Բեթհովենի, Չայկովսկու և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։ Մարտի 10-ին Բեյրութի Էմիլ Բուստանի համերգասրահում տեղի ունենալիք համերգը Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, կնվիրի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին։

Gianluca Marciano. «The orchestra arrived at Al Bustan incredibly well prepared as usual!»
The start of the SYOA's concerts within the framework of the Al Bustan International Festival was marked by the performance of "Norma" opera by Vincenzo Bellini. The Youth Orchestra has been invited to perform in Lebanon as the official orchestra of the Al Bustan International Festival for the second time.
Speaking of the Youth Orchestra Gianluca Marciano, the conductor and the artistic director of the Festival said: "My first impression was fantastic! First of all the orchestra arrived here incredibly well prepared as usual. You have wonderful musicians, they are active and highly professional, not just prepared but they have will and wish  to do the best possible for the performance. I was also surprised by the fact that despite of being the symphony orchestra they can perform and understand the flexibility of the opera performance which is completely different way of playing. Beautiful musicians, always in a good mood and open for the cooperation with the conductor. Can't imagine a better atmosphere to start working again here, in Al Bustan!"
Within the framework of the Festival the SYOA will present another 4 concerts performing the compositions by Mozart, Beethoven, Tchaikovsky, etc. The concert dated on March 10 will be headed by Sergey Smbatyan and dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.