Ջանլուկա Մարչիանո. «Երիտասարդական նվագախումբն Ալ Բուստան փառատոն է ժամանել ավելի քան պատրաստված»
Փետրվարի 26-ին Վինչենցո Բելլինիի «Նորմա» օպերայով մեկնարկեցին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի ելույթները Բեյրութում անցկացվող Ալ Բուստան միջազգային փառատոնում։ Նշենք, որ արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ Երիտասարդական նվագախումբը հրավիրվում է հեղինակավոր միջազգային այս փառատոնի կողմից՝ որպես պաշտոնական նվագախումբ։
Փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար, դիրիժոր Ջանլուկա Մարչիանոն, խոսելով Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի մասին, նշեց. «Երիտասարդական նվագախմբից առաջին տպավորությունս ֆանտաստի՜կ է։ Նվագախումբը փառատոն է ժամանել ավելի քան պատրաստված, ինչպես միշտ, թերևս: Հրաշալի և ակտիվ երաժիշտներ են, մեծ պրոֆեսիոնալներ, լի կամքով և ցանկությամբ՝ անելու ամեն հնարավորը լավագույնս ներկայանալու համար: Զարմացած էի, որ լինելով սիմֆոնիկ նվագախումբ՝ Երիտասարդականը լիովին զգում է ներկայացման իր սովորական ոճին ոչ բնորոշ օպերային կատարման ճկունությունը: Սքանչելի երաժիշտներ են, միշտ բարձր տրամադրությամբ, բաց են դիրիժորի հետ համագործակցության համար: Ավելի լավ միջավայր աշխատանքը սկսելու համար անգամ հնարավոր չէ պատկերացնել»։
Ալ Բուստան փառատոնի շրջանակներում Երիտասարդական նվագախումբը կունենա ևս 4 համերգ՝ հանդիսատեսին ներկայացնելով Մոցարտի, Բեթհովենի, Չայկովսկու և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։ Մարտի 10-ին Բեյրութի Էմիլ Բուստանի համերգասրահում տեղի ունենալիք համերգը Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, կնվիրի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին։

Джанлука Марчиано: «Оркестр прибыл на фестиваль невероятно подготовленным!»
26 февраля исполнение оперы «Норма» Винченцо Беллини ознаменовало старт выступлений Государственного молодежного оркестра Армении в рамках Международного фестиваля Аль Бустан. Напомним, что Молодежный второй год подряд выступает на мероприятии в качестве официального оркестра фестиваля.
Художественный руководитель фестиваля дирижер Джанлука Марчиано поделился своими впечатлениями о совместной работе с Молодежным: «Мое первое впечатление было фантастическим! Прежде всего оркестр прибыл невероятно подготовленным, впрочем, как обычно. Ваши музыканты прекрасны, они активны и высокопрофессиональны, полны воли и желания работать наилучшим образом. Я был также удивлен тем фактом, что несмотря на то, что Молодежный является симфоническим оркестром, музыканты понимают гибкость оперного жанра, который полностью отличается от привычного им стиля игры. Великолепные музыканты, всегда в хорошем настроении, открыты сотрудничеству с дирижером. Не возможно представить лучшей атмосферы для начала работы здесь, в Аль-Бустане!»
В последующих 4 концертах в рамках Аль Бустана Государственный молодежный оркестр Армении представит произведения Моцарта, Чайковского, Бетховена и многий других композиторов. Заключительный концерт состоится 10 марта, пройдет под руководством художественного руководителя и главного дирижера оркестра Сергея Смбатяна и будет посвящен 100-летию Армянского Геноцида.