«Նահատակված հայ գրողները. 1915-1922թթ.» գրքի շնորհանդեսը Վաշինգտոնում
Փետրվարի 28-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակում «Համազգային» հայ կրթական և մշակութային միության կողմից Վաշինգտոնի Սուրբ Խաչ Հայաստանյայց Առաքելական Եկեղեցու սրահում կազմակերպվել էր նյույորքաբնակ գործիչ Հրանտ Մարգարյանի նոր գրքի շնորհանդեսը: «Նահատակված հայ գրողները. 1915-1922թթ.» անվանումը կրող գիրքն անգլերենով պատմում է Մեծ եղեռնի տարիներին նահատակ դարձած 13 հայ գրողների կյանքի ու գրական գործունեության մասին:
Երեկոյի մասնակիցներին ուղղված իր խոսքում ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Տիգրան Սարգսյանը բարձր գնահատեց հայկական մշակույթը օտարերկրյա լսարանին հասանելի դարձնելու նպատակին ծառայող ազգանվեր այս քայլը: «Հրանտ Մարգարյանի նախաձեռնությունն առավել կարևոր է նաև ամերիկահայ համայնքի նոր սերնդին` հայ ժողովրդի գրական ժառանգությանը ծանոթացնելու տեսակետից»,- նշեց դեսպան Սարգսյանը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, միջոցառման ժամանակ ներկայացվեցին հատվածներ հայ գրականության մեծերի` Սիամանթոյի, Ռուբեն Սևակի, Դանիել Վարուժանի և այլոց ստեղծագործություններից:

Презентация книги в Вашингтоне, посвященная Геноциду армян
28-го февраля в рамках мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, в зале Армянской апостольской церкви Сурб Хач в Вашингтоне Общенациональным армянским образовательным и культурным союзом была организована презентация новой книги проживающего в Нью-Йорке деятеля Гранта Маргаряна. Книга под названием «Армянские писатели-мученики: 1915-1922гг.» повествует о жизни и литературной деятельности ставших мучениками в годы Геноцида армян (Мец егерна) 13 армянских писателей.
В своем обращении к участникам вечера посол Республики Армения в США Тигран Саркисян высоко оценил этот патриотический шаг, имеющий цель сделать доступной армянскую культуру для иностранной аудитории. «Инициатива Гранта Маргаряна особенно важна с точки зрения ознакомления нового поколения армянской общины США с литературным наследием армянского народа»,- отметил посол Саркисян.
В ходе мероприятия были представлены отрывки из произведений великих представителей армянской литературы: Сиаманто, Рубена Севака, Даниела Варужана и других.