Հարութ Սասունյան. Տասը պատճառ, թե ինչու պետք է նախագահ Օբաման Ապրիլի 24-ին այցելի Հայաստան
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ապրիլի 24-ին Երևան է հրավիրել մի շարք երկրների ղեկավարների՝ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակը ոգեկոչելու համար:
Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Լեհաստանի և Բելառուսի նախագահներն արդեն ընդունել են նախագահ Սարգսյանի հրավերը: Սպիտակ տունը դեռևս հանդես չի եկել հայտարարությամբ, թե արդյոք նախագահ Օբաման պատրաստվում է այցելել Հայաստան այս մեծաշուք առիթով:
Հարյուր տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուն 1.5 միլիոն հայերի կազմակերպված բնաջնջումը բնութագրեց որպես «մի ողջ ազգի սպանություն»: Հրեական ծագումով լեհ իրավաբան Ռաֆայել Լեմկինը «Սի Բի Էս»-ին հայտնեց, որ նա ցեղասպանություն եզրույթը հորինել է՝ Առաջին աշխարհամարտում հայերի և Երկրորդ աշխարհամարտում հրեաների դեմ իրագործված զանգվածային ոճրագործությունների հիման վրա:
Ահա այն տասը պատճառները, թե ինչու պետք է ԱՄՆ նախագահի ինքնաթիռը Ապրիլի 24-ին վայրէջք կատարի Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում.
1. Նախագահ Օբաման հարգանքի տուրք  կմատուցի Ամերիկայի հարյուր հազարավոր գթասիրտ քաղաքացիներին՝ Ցեղասպանությունից հետո թշվառ հայերին օգնելու նպատակով 117 միլիոն դոլար (այսօր ավելի քան 2 մլրդ դոլարին համարժեք գումար) հանգանակելու համար: Դեսպան Մորգենթաուի նախաձեռնությամբ և նախագահ Վուդրու Վիլսոնի աջակցությամբ, Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցը օգնեց փրկել և խնամել ավելի քան 132 հազար հայ որբերի: Այս հսկայական բարեգործական նախաձեռնությունը առաջին միջազգային մարդասիրական օգնությունն էր Միացյալ Նահանգների պատմության մեջ:
2. Այս առիթով այցելելով Հայաստան, նախագահ Օբաման կվերահաստատի վաղուց ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը.  Ցեղասպանությունը  որպես հաստատված պատմական փաստ ճանաչել են.
- ԱՄՆ կառավարությունը Միջազգային դատարան ներկայացրած փաստաթղթում, 1951 թ.-ին,
- ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը 1975 և 1984 թթ. բանաձևերում,
- Նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանը նախագահական հռչակագրում 1981 թ. ապրիլի 22-ին,
- ԱՄՆ 50 նահանգներից 43-ը,
- Աշխարհի ավելի քան երկու տասնյակ երկրներ, ներառյալ Ֆրանսիան, Իտալիան, Ռուսաստանը, Կանադան, Հոլանդիան, Վատիկանը, Շվեյցարիան, Շվեդիան, Արգենտինան, Լիբանանը, Հունաստանը, Կիպրոսը, Լեհաստանը և Վենեսուելան,
- Մի շարք միջազգային կազմակերպություններ, ներառյալ ՄԱԿ-ի խտրականության կանխարգելման և փոքրամասնությունների պաշտպանության ենթահանձնաժողովը, Եվրախորհրդարանը և Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցությունը:
3. Հարյուրամյա տարելիցը կարող է նաև նախագահ Օբամայի վերջին հնարավորությունը լինել՝ վերականգնելու ամերիկահայ համայնքի վստահությունը՝  հարգելով Հայոց  ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ իր լուրջ խոստումները որպես սենատոր և նախագահի թեկնածու:
4. Նախագահ Օբաման կարող է հիմք դնել հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավմանը՝ հիմնված ճշմարտության և արդարության վրա, համահունչ Ներկայացուցիչների պալատում սպասվող բանաձևին և իր նախորդ ապրիլքսանչորսյան ուղերձներին՝ հայտարարելով, որ «փաստերի լիարժեք, անկեղծ ու արդարացի ճանաչումը բխում է բոլորիս շահերից»: Նախագահ Օբամայի այցը նաև կխրախուսի մարդու իրավունքների թուրք պաշտպաններին՝ շարունակելու իրենց դժվարին աշխատանքը՝ օժանդակելու Թուրքիայի կառավարությանը՝ հաշվի նստելու իր անցյալի ամենամութ էջերի հետ:
5. ԱՄՆ նախագահը օգտվելով այս այցից կարող է կոչ անել Թուրքիային վերացնել Հայաստանի շրջափակումը՝ հայացք նետելով փակ սահմանից մի քիչ այն կողմ գտնվող բիբլիական Արարատ լեռանը:
6. Ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից Արցախի վրա հարձակումների ակտիվացմանը՝ նախագահ Օբաման կարող է շեշտել այս բարդ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված Վաշինգտոնի լուրջ աջակցությունը:
7. Նախագահ Օբամայի այցը կօգնի հավասարակշռել Հայաստանի հարաբերությունները Արևմուտքի հետ, հատկապես Ռուսաստանի գլխավորած Եվրասիական տնտեսական միությանը նրա անդամակցությունից հետո, և հաշվի առնելով Ապրիլի 24-ին Պուտինի նախատեսվող այցը Երևան: Հայաստանը սերտ հարաբերությունների մեջ է Արևմտյան Եվրոպայի և Միացյալ Նահանգների հետ և ներգրավված է միջազգային խաղաղապահ ուժերում Աֆղանստանում, Իրաքում, Կոսովոյում և Լիբանանում: Վերջերս, ՀՀ  նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի նշանակումը ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում, ընդգծում է, թե Երևանը որքան է կարևորում Միացյալ Նահանգների հետ իր հարաբերությունները:
8. Քանի որ նախագահ Օբաման ուկրաինական ճգնաժամի պատճառով չի պատրաստվում մեկնել Մոսկվա՝ մասնակցելու մայիսի 9-ին կայանալիք Երկրորդ աշխարհամարտում տարած Հաղթանակի օրվա տոնակատարություններին,  ապա Երևանում նա հնարավորություն կունենա հանդիպելու նախագահ Պուտինին՝ ավելի հանգիստ պայմաններում:
9. Նախագահ Օբամայի այցը Հայաստան բարի կամքի կարևոր դրսևորում կլինի ամերիկահայ համայնքի նկատմամբ: Անցյալ շաբաթ 16 խոշոր ամերիկահայ կազմակերպություններ միասնական նամակով դիմեցին ԱՄՆ նախագահին՝ կոչ անելով նրան մասնակցել Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի միջոցառումներին Հայաստանում:
10. Նախագահ Օբաման կկատարի ԱՄՆ նախագահական առաջին պատմական այցը Հայաստան, որին նախորդել են մի շարք բարձրաստիճան ամերիկացի  պաշտոնյաներ՝ պետքարտուղար Ջեյմս Բեյքեր III-ը, 1992 թ., պաշտպանության քարտուղար Դոնալդ Ռամսֆելդը 2001 թ. և պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը 2010 և 2012 թվականներին, երբ վերջինս ծաղկեպսակ դրեց Երևանում Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում, ինչպես դա անում են Միացյալ Նահանգների բոլոր դեսպանները ամեն տարի Ապրիլի 24-ին՝ սկսած Հայաստանի 1991 թվականի անկախացումից:

Harut Sassounian. Ten Reasons Why Pres. Obama Should Travel to Armenia on April 24
Armenia’s President Serzh Sargsyan has invited several world leaders to Yerevan on April 24 to commemorate the Centennial of the Armenian Genocide.
The Presidents of France, Russia, Poland and Belarus have already accepted Pres. Sargsyan’s invitation. The White House has yet to make a public statement on whether Pres. Obama plans to travel to Armenia on this most solemn occasion.
A Century ago, Henry Morgenthau, US Ambassador to the Ottoman Empire, described the systematic annihilation of 1.5 million Armenians as “The Murder of a Nation.” Raphael Lemkin, a Polish-Jewish lawyer, told CBS that he coined the term genocide based on the mass crimes committed against Armenians during WWI and Jews during WWII.
Here are 10 reasons why Air Force One should make an auspicious landing in Yerevan’s Zvartnots International Airport on April 24.
1. Pres. Obama would pay tribute to hundreds of thousands of compassionate American citizens for having raised over $117 million -- today’s equivalent of over $2 billion -- to aid destitute Armenians in the aftermath of the Genocide. Initiated by Amb. Morgenthau and supported by Pres. Woodrow Wilson, Near East Relief helped rescue and care for 132,000 Armenian orphans. This massive charitable effort was the first international humanitarian outreach in U.S. history.
2. By visiting Armenia on this occasion, Pres. Obama would be reaffirming the longstanding US acknowledgment of the Armenian Genocide -- a settled historical fact recognized as genocide by:
-- The US Government in a document submitted to the World Court in 1951;
-- The House of Representatives in 1975 and 1984;
-- Pres. Ronald Reagan in a Presidential Proclamation issued on April 22, 1981;
-- 43 out of 50 U.S. states;
-- Two dozen countries, including France, Italy, Russia, Canada, Holland, Vatican, Switzerland, Sweden, Argentina, Lebanon, Greece, Cyprus, Poland, and Venezuela;
-- Several international organizations, including the UN Sub-Commission on Prevention of Discrimination and Protection of Minorities; the European Parliament; and the International Association of Genocide Scholars.
3. The Centennial could well be Pres. Obama’s last opportunity to regain the trust of the Armenian-American community by honoring his solemn pledge as Senator and Presidential candidate to acknowledge the Armenian Genocide.
4. Pres. Obama could lay the foundation for improved Armenian-Turkish relations based on truth and justice, in line with a pending resolution in the House of Representatives, and his previous April 24 statements, declaring that “a full, frank, and just acknowledgement of the facts is in all of our interests.” Pres. Obama’s visit would also encourage Turkish human rights activists to continue their arduous task of assisting the Government of Turkey to reckon with the darkest pages of its past.
5. The U.S. President could take advantage of this visit to urge Turkey to lift the blockade of Armenia, while taking a glimpse at the biblical Mount Ararat just across the closed border.
6. In response to mounting attacks by Azerbaijan on Nagorno-Karabakh (Artsakh), Pres. Obama could stress Washington’s strong support for a peaceful settlement of this thorny conflict.
7. Pres. Obama’s visit would help balance Armenia’s relations with the West, particularly after its membership in the Russian-led Eurasian Economic Union, and in view of Putin’s planned trip to Yerevan on April 24. Armenia has enjoyed close relations with Western Europe and the United States, and has participated in international peacekeeping forces in Afghanistan, Iraq, Kosovo and Lebanon. More recently, the appointment of former Prime Minister Tigran Sargsyan as Ambassador to Washington, underscores the importance Yerevan attaches to its relations with the United States.
8. Since Pres. Obama, due to the Ukraine crisis, is not planning to travel to Moscow to take part in the World War II Victory Day celebrations on May 9, he would have the opportunity to meet with Pres. Putin in Yerevan, in a less conspicuous atmosphere.
9. Pres. Obama’s visit to Armenia would be a significant gesture of goodwill toward the Armenian-American community. Last week, 16 major Armenian-American organizations sent a joint letter to the President urging him to participate in the Armenian Genocide Centennial events in Armenia.
10. Pres. Obama would be making a historic first US presidential trip to Armenia, preceded by several high-ranking American officials: Secretary of State James Baker III in 1992; Secretary of Defense Donald Rumsfeld in 2001; and Secretary of State Hillary Clinton in 2010 and 2012, when she laid a wreath at the Armenian Genocide Memorial in Yerevan, as all U.S. Ambassadors have done on every April 24, since the country’s independence in 1991.