Հայաստանի և Օսեթիայի խորհրդարանների նախագահների միջև կայացած հանդիպումը դժգոհություն է առաջացրել Վրաստանում. ՀՀ դեսպանին կանչել են Վրաստանի ԱԳՆ
• 05-05-2015 10:38:57   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
«Խորհրդարանում «Պաշտպանության մասին» օրենքը մինչ այժմ խնդիրներ ունի: Կարծում եմ` կարևոր է, որպեսզի մենք իրապես անցնենք փոփոխությունների այն չափանիշներին, որոնք պահանջում է մեզնից ՆԱՏՕ-ում և միջազգային հանրությունում անդամակցությունը: Կլինեն դեպքեր, երբ հնարավոր է, դուք ինձ տեսնեք ռազմական հագուկապով: Բայց դա չէ պաշտպանության նախարարի գլխավոր գործը: Պաշտպանության նախարարը պետք է կարողանա ծառայել բանակին այստեղից՝ քաղաքացիական սեկտորից: Նա պարտավոր չէ զինվոր դառնալ: Հենց դա է 21-րդ դարի պահանջը, որի առջև մենք կանգնած ենք», -մայիսի 4-ին հայտարարել է Վրատսանի Պաշտպանության նորանշանակ նախարար Թինաթին Խիդաշելին:
«Եվրամիության հետ Ասոցիացիայի մասին պայմանագիրը Վրաստանի, Ուկրաինայի և Մոլդովայի համար կարևոր խթան է, որպեսզի մենք շատ ուղղություններում բեկում իրականացնենք: Այդ բեկումը պարտադիր է: Եվոպական ընտանիքին անդամակցությունը մեր ներկայիս տնտեսական ցուցանիշներով, սկզբունքորեն անհնար է: Անհնար է, որպեսզի լինի նման գործազրկություն, ինչպիսին կա: Անթուլատրելի է, որ քաղաքացիներն ունենան նման ցածր աշխատավարձեր, ինչպես դա Վրաստանում է: Հատկապես այդ պատճառով մեզ անհրաժեշտ են լրացուցիչ էներգիա և խթան», -մայիսի 4-ին հայտարարել է Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուփաշվիլին:
Խորհրդարանական ընդդիմադիր կուսակցությունները դժգոհ են Կառավարությանում նոր նշանակումների հետ: «Խորհրդարանում մեծամասնությամբ այն պատգամավորներն են, որոնք հասկանում են, որ քվեարկելով Կառավարության նոր կազմի օգտին, նրանք քվեարկում են երկրի իրավիճակի վատթարացման օգտին: Մարիոնետ նախարարները և Իվանիշվիլին չեն խոստովանում, որ երկրում կան լուրջ խնդիրներ: Եվ դա արդեն մեծ խնդիր է», -մայիսի 4-ին հայտարարել է «Միացյալ Ազգային Շարժման» ներկայացուցիչը: «Կառավարությանում նոր նշանակումները ոչ մի փոփոխություններ չեն բերի: Այն, ինչ տեղի է ունենում, կապված է կուլիսների ետևից երկրի կառավարման հետ: Երկրի ամենամեծ խնդիրն այն է, որ երկիրը ղեկավարվում է մի մարդու կողմից կուլիսների ետևից: Մինչև այդ խնդիրը չլուծվի, չարժե փոփոխությւոնների սպասել», -հայտարարել է «Ազատ Դեմոկրատներ» խորհրդարանական ընդիմադիր խմբակցության ներկայացուցիչը:
Թբիլիսիի կենտրոնում գտնվող դպրոցներից մեկում մայիսի 4-ին արձանագրվել է դպրոցականների տուբերկուլյոզի վարակի 4 դեպք: Վրաստանի Կրթության նախարարությունը, մեկնաբանելով այդ դեպքը, հայտարարել է, որ անհանգստանալու պատճառ չկա, և համապատասխան գերատեսչությունները վարում են իրավիճակի ուսումնասիրություն:
Մայիսի 4-ին Վրաստանի սահմանային ծառայությունը Սև ծովում բռնել է թուրքական «MECIT KAPTAN» նավը ծովային «հատուկ բարդության շրջաններում» նավիգացիայի կանոնները խախտելու և այլ նավերի համար սպառնալիք առաջացնելու պատճառով: Թուրքական նավը տուգանվել է 50 000 լարիով:
«Ուզում եմ խնդրել լրագրողներին հատուկ զգուշությամբ լուսաբանել ազգային արժույթի կուրսի փոփոխությունների հետ կապված հարցերը: Ցանկացած սխալ գործողությունները կհանգեցնեն իրավիճակի վատթարացմանը», -հայտարարել է Վրաստանի Տնտեսության նախարարը: Վրաստանի Կենտրոնական Bանկը մայիսի 5-ի համար սահմանել է լարիի փոխանակման կուրսը` 1 դոլարն արժե 2.3221 լարի, 1 եվրոն` 2.5859 լարի:
«Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարն աջակցում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և չի ընդունում այսպես կոչված խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք կայացել են մայիսի 3-ին Ադրբեջանի Լեռնային Ղարաբաղի շրջանում: Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարը հուսով է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտը խաղաղ ճանապարհով կլուծվի ամեն հնարավոր ձևաչափի օգտագործմամբ», -ասված է Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարության հայտարարությունում:
Մայիսի 4-ին վրացական մամուլում աղմուկ է բարձրացել այն կապակցությամբ, որ չճանաչված Հարավային Օսեթիայի (Սամաչաբլո շրջան) խորհրդարանի նախագահի վարչությունը նկար է հրապարակել, որտեղ պատկերված  են Հայաստանի Խորհրդարանի նախագահը և չճանաչված Հարավայի Օսեթիայի խորհրդարանի նախագահը: Նկարը լուսանկարվել էր մայիսի 3-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում: Մայիսի 4-ին Վրաստանի Արտաքի Գործերի Նախարարության մամլո-ասուլիսի ժամանակ «Մաեստրո» հեռուստաընկերության լրագրողը հրաց է ուղղել Արտաքին Գործերի Նախարարության մամլո-խոսնակին` «տեղյա՞կ է արդյոք Վրաստանի ԱԳՆ նախարարը, որ Ղարաբաղում հանդիպում է կայացել Հայաստանի Խորհրդարանի նախագահի և բռնագրավված Օսեթիայի խորհրդարանի նախագահի միջև»: «Մենք փորձում ենք ճշտել` համապատասխանո՞ւմ է արդյոք տեղեկատվությունն իրականությանը: Մեր դեսպանությունը Հայաստանում աշխատում է այդ հարցի շուրջ: Եթե դա այդպես է, իհարկե, դա կլինի շատ տխուր փաստ: Մենք կարձագանքենք խստորեն: Բոլոր միջոցներով, ինչ նախատեսում ենք», -հայտարարել է Վրաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Նույն օրը Վրաստանի ԱԳՆ նախարարություն է կանչվել Վրաստանում Հայաստանի Հանրապետության Դեսպան Յուրի Վարդանյանը: «Հանդիպման ընթացքում Վրաստանի ԱԳՆ փոխնախարար Գիգի Գիգիաձեն ծայրահեղ անհանգստություն է արտահայտել Հայաստանի Խորհրդարանի նախագահի և ռուսական օկուպացիոն ռեժիմի Ցխինվալիի շրջանում աշխատող ներկայացուցչի միջև հանդիպման փաստի կապակցությամբ: Տվյալ փաստը հակասում է Վրաստանի և Հայաստանի միջև գոյություն ունեցող ավանդական ընկերության ոգուն, վնաս է հասցնում երկկողմանի հարաբերություններին: Վրաստանի ԱԳՆ փոխնախարարը նաև զարմանք է արտահայտել և նշել, որ բարեկամ պետությունների  պաշտոնական անձանց` և օկուպացիոն ռեժիմի ներկայացուցիչների միջև ցանկացած տեսակի հաղորդակցություն բացարձակապես անընդունելի է վրացական կողմի համար: Իր հերթին Վրաստանում ՀՀ դեսպանը ափսոսանք է հայտնել կատարվածի կապակցությամբ և հայտարարել, որ անհապաղ կփոխանցի Երևանին Վրաստանի դիրքորոշումը», -ասված է Վրաստանի ԱԳՆ-ի տարածած տեղեկատվությունում:
Վրացական ամենաընթերցվող «Ասավալ-Դասավալ» թերթը ապրիլի 4-ի իր համարում հրապարակել է կոչը ԱՄՆ-ի իշխանություններին` ընդունել Վրաստանին իր կազմի մեջ: «Դիմում ենք, դեսպանին, նախագահին, ԱՄՆ-ի կոնգրեսին: Պաշտոնապես ընդունե´ք Վրաստանին ձեր կազմի մեջ: Վրատսանը համաձայն է դառնալ ԱՄՆ-ի 51-րդ նահանգը: Ավելի լավ կլինի, եթե Վրաստանի և ԱՄՆ-ի փոխհարաբերությունների դե-ֆակտո իրականացումը ընդունի պաշտոնական տեսք: Միացրե´ք Վրաստանը ձեզ: Այդ հարցի հետաձգումը ոչ մի իմաստ չունի», -գրում է թերթը:
Մայիսի 4-ին Անկարայում կայացել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի հանդիպումը Թուրքիայի և Վրաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետեր Նեջեթ Օզելիի և Վախթանգ Կապանաձեի հետ։ Ադրբեջանական APA լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ հանդիպմանը որոշվել է ստեղծել համակարգող խումբ, որը կկարգավորի երեք երկրների զինված ուժերի միջև համագործակցությունը։ Կառույցի նպատակն է եռակողմ ձևաչափով ռազմական ոլորտում համագործակցության ընդլայնումը՝ համատեղ զորավարժությունների, դասընթացների անցկացում, ռազմական կրթության և առողջապահության ոլորտում համագործակցության բարձրացում և փորձի փոխանակում։ Հանդիպման ավարտին ստորագրվել է արձանագրություն։

События дня. 4 мая, Грузия
«В Парламенте, у закона «о Обороне» до сих пор есть проблемы. Думаю, что важно, что бы мы реально перешли на те стандарты, которые требует от нас членство в НАТО и международном сообществе. Будут случаи, когда, возможно, вы увидите меня в военной форме. Но не это является главным делом министра Обороны. Министр обороны должен смочь служить армии отсюда –из гражданского сектора. Он не обязан становится солдатом. Именно это является требованием 21 века, перед которым мы стоим», -4 мая заявила новоназначенный министр Обороны Грузии –Тинатин Хидашели.
«Договор о ассоциации с Европейским Союзом является важным стимулом для Грузии, Украины и Молдовы, что бы мы во многих направлениях осуществили бы прорыв. Этот прорыв обязателен! Членство в европейской семье, с нашими сегодняшними экономическими показателями, -принципиально невозможно. Невозможно. Что бы была такая безработица, какая есть у нас. Недопустимо, что бы у граждан были бы такие низкие зарплаты, как это есть в Грузии. Именно по этому нам необходимы дополнительная энергия и стимулы», -4 мая заявил председатель Парламента Грузии –Давит Усупашвили.
Оппозиционные парламентские партии недовольны новыми назначениями в Правительстве. «В Парламенте, в большинстве те депутаты, которые понимают, что давая голос за новый состав Правительства, они голосуют за ухудшения ситуации в стране. Министры-марионетки и Иванишвили –не признают, что в стране есть серьезные проблемы. И это уже большая проблема», -4 мая заявил представитель «Единого национального Движения». «Новые назначения в правительстве не принесут никаких изменений. Все что происходит, связанно с управлением страной из за кулис. Самая большая проблема страны в том, что страна управляется одним человеком –из за кулис. Пока эта проблема не решится -не стоит ожидать изменений», -заявил представитель другой оппозиционной парламентской фракции «Свободные Демократы».
В одной из школ в центре Тбилиси 4 мая зафиксировали 4 случая заболевания школьников туберкулезом. Министерство образования Грузии, комментируя этот случай, заявило, что причин для паники нет, и соответствующие ведомства ведут изучение обстановки.
4 мая пограничная служба Грузии задержала в Черном море турецкий корабль «MECIT KAPTAN» за нарушение правил морской навигации «в районах особенной сложности» создавших угрозы для других судов. Турецкое судно оштрафовано на 50 000 лари.
«Хочу попросить журналистов –с особенной осторожностью освещайте вопросы изменения курса национальной валюты. Любые неправильные действия приводят к ухудшению ситуации», -заявил министр экономики Грузии. Центральный Банк Грузии установил на 5 мая обменный курс лари  -1 доллар -2,3221 лари, 1 евро -2,5859 лари.
«Министерство Иностранных Дел Грузии подтверждает поддержку территориальной целостности Азербайджана и не признает так называемые парламентские выборы, состоявшиеся 3 мая в нагорно-карабахском регионе Азербайджана. МИД Грузии надеется, что нагорно-карабахский конфликт будет мирно урегулирован при использовании всех возможных форматов», -сказано в заявлении МИД Грузии.
4 мая в грузинской прессе поднялся шум в связи с тем, что администрация председателя парламента непризнанной Южной Осети (регион Самачабло), опубликовала фотографию, на которой изображены председатель Парламента Армении вместе с председателем парламента непризнанной южной Осетии. Фотография была снята в Нагорно-Карабахской Республике 3 мая. 4 мая, в ходе пресс конференции в МИД Грузии, журналист телекомпании «Маэстро» задал вопрос пресс спикеру Министерства Иностранных дел –«в курсе ли МИД Грузии, что в Карабахе состоялась встреча председателя парламента Армении с председателя парламента оккупированной Осетии?». «Мы пытаемся уточнить –соответствует ли информация действительности. Наше посольство в Армении работает над этим вопросом. Если это действительно так, конечно же это будет очень грустным фактом. Мы совершим строгое реагирование. Всеми средствами, которыми располагаем», -заявил официальный представитель МИД Грузии.
В тот же день в МИД Грузии был вызван, для разъяснений посол Республики Армения в Грузии –Юрий Варданян. «В ходе встречи, заместитель министра Иностранных Дел Грузии –Гиги Гигиадзе, выразил крайнее беспокойство в связи с фактом встречи председателя парламента Армении с представителем работающего в Цхинвальском регионе российского оккупационного режима. Данный факт противоречит существующему традиционному духу дружбы между Грузией и Арменией и наносит ущерб двухсторонним отношениям. Заместитель министра иностранных дел Грузии так же выразил удивление и отметил, что коммуникация, любого типа, официальных лиц-представителей дружественных государств с представителями оккупационного режима –абсолютно не приемлема для грузинской стороны. В свою очередь посол Армении выразил сожаление по поводу случившегося и заявил, что непременно передаст Еревану позицию Грузии», -сказано в распространенной МИД-ом Грузии информации. »
Одна из самых читаемых грузинских газет –«Асавал-дасавали» в своем номере от 4 апреля опубликовала призыв к властям США –принять Грузии в свой состав. «Обращаемся в послу, президенту, Конгрессу США! Примите, официально, Грузию в свой состав! Грузия согласна стать 51-ым штатом США. Будет намного лучше, если существующие де-факто отношения Грузии с США, примут официальный характер. Присоедините Грузию к себе! Откладывать этот вопрос не имеет никакого смысла!», -пишет газета.
4 мая в Анкаре состоялась встреча министра Обороны Азербайджана с Главами Генеральных Штабов ВС Турции и Грузии. Как сообщает азербайджанский информационный сайт АПА, в ходе встречи было принято решение о создании единого координационного центра, в обязанности которого будет входит координация сотрудничества трех стран в военной отрасли. Цель создания структуры –углубление военного сотрудничества между тремя странами, организация совместных военных учений, и других мероприятий по повышению образования военнослужащих, обмен опытом. По окончанию встречи был подписан меморандум.