ԱՄՆ-ի ԶՈւ հարցերով Կոմիտեի անդամ Ջո Վիլսոնը Թբիլիսիում է
Մայիսի 7-ին Վրաստանի նախագահը ընդունել է Թբիլիսիում պաշտնական այցով գտնվող ամերիկյան խորհրդարանականների պատվիրակությանը: Խորհրդարանականների պատվիրակությունը ղեկավարում է ԱՄՆ-ի Զինված Ուժերի հարցերով Կոմիտեի անդամ Ջո Վիլսոնը: Վրաստանի նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում ամերիկացի խորհրդարանականները քննարկել են երկկողմանի հարաբերությունների հարցերի մի ամբողջ շարք,  ինչպես նաև տարբեր ուղղություններով փոխազդեցությունների խորացման հնարավորությունը: Խորհրդարանականները նշել են օրենսդրական մակարդակում ԱՄՆ-ի և Վրաստանի հետագա համագործակցությանն աջակցելու պատրաստակամություն: «Վրաստանը մեր դաշնակիցն է, և մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի մեր հարաբերությունները նոր որակյալ փուլ թևակոխեն», -հայտնել է Ջո Վիլսոնը:
Մայիսի 7-ին Վրաստանի Զինված Ուժերի Գլխավոր Շտաբի Պետը հանդիպում է անցկացրել վրացի և ամերիկացի զինծառայողների հետ, որոնք կմասնակցելու են «Բարձր մակարդակի համագործակցություն» (Noble Partner) զինավարժույթուններին: Վրաստանի Զինված Ուժերի Գլխավոր Շտաբի Պետը ծանոթացել է նախապատրաստական աշխատանքներին, ինչպես նաև սպասվելիք զինավարժությունների մանրամասներին: Զինծառայողների և ղեկավարության հետ հանդիպման ավարտից հետո Վրաստանի Զինված Ուժերի Գլխավոր Շտաբի Պետը ուսումնասիրել է վրացական և ամերիկյան ռազմական տեխնիկան, որը կօգտագործվի զինավարժությունների անցկացման ժամանակ: Մայիսի 11-15 նախատեսված «Բարձր մակարդակի համագործակցություն» (Noble Partner) անվամբ վրաց-ամերիկյան համատեղ զինավարժությունները նպատակաուղղված են վրացական ընկերությունների հմտությունների մերձեցմանը ՆԱՏՕ-ի արագ արձագանքման ուժերի չափանիշներին, ինչպես նաև պատրաստակամության բարձրացմանը ՆԱՏՕ-ի զինավարժություններին և ապագա գործողություններին մասնակացելու համար, ինչպես այդ մասին հայտնում են Վրաստանի Պաշտպանության նախարարությունը և ԱՄՆ-ի Եվրոպական ուժերի Ղեկավարությունը: Զորավարժություններին կմասնակցեն 600 ամերիկացի և վրացի զինծառայողներ: «Սա առաջին դեպքն է, երբ ամերիկյան բանակը Սև ծովի այն կողմ է փոխադրել մեխանիզացված ընկերության համար անհրաժեշտ ռազմական տեխնիկա», -հայտնում է ԱՄՆ-ի ԶՈւ: Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ-ի Պաշտպանության փոխնախարար Էվելին Ֆարկասը, որն անցյալ շաբաթ Թբիլիսիում էր, ծրագրված զինավարժությունները համարել է «ամենաակտիվ զինավարժությունները», որոնք ԱՄՆ-ն երբևէ անցկացրել է Վրաստանի հետ միասին:
Մայիսի 7-ին Ապրանքների Ազգային Գործակալությունը արգելել է Թուրքիայից Վրաստան ներմուծել կենդանի թռչուններ, միս, ձու և այլ սննդամթերք: Թուրքիայից Վրաստան մսամթերք ներմուծելու արգելքը կապված է նրա հետ, որ Թուրքիայում հաստատվել է ծանր թռչնագրիպի մի քանի հարյուր դեպք: Վրաստանի Գյուղատնտեսության նախարարությունն արդեն տեղյակ է պահել բոլոր պատասխանատու պետական գերատեսչություններին Թուրքիայից նշված մթերքների ներմուծումը արգելելու որոշման մասին: Պահուստնետում իրականացվում են արդեն ներկրված ապրանքի ստուգումները:
Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարար Վախթանգ Գոմելաուրին հայտարարել է, որ ծրագրում է իր գերատեսչությունը բաժանել երկու մասի, և այդ բարեփոխման արդյունքում ՆԳՆ-ն կմնա առանձին գետրատեսչության կարգավիճակում կառավարության կազմում, իսկ կառավարության սահմաններից դուրս կստեղծվի Անվտանգության պետական ծառայություն, որը հաշվետու կլինի ինչպես կառավարությանը, այնպես էլ Խորհրդարանին: Գոմելաուրին ընդգծել է, որ «Վրացական երազանքի» այդ նախընտրական խոստումների իրականացումը, որոնց սկիզբը պահանջում է օրենսդրական փոփոխություններ, կձևավորի նոր,ավելի ժողովրդավարական և հասարակության հանդեպ ավելի հաշվետու համակարգ»: Նախարարի խոսքերի համաձայն` ՆԳՆ-ի հիմնական գործառույթը մնում է հանցագործությունների կանխումը, իսկ Պետական Անվտանգության Ծառայության ձեռքում կգտնվի վտանգների մասին տեղեկությունները, դրանց մշակումը և հատուկ հանցագործությունների դեմ պայքարը: Գոմելաուրիի խոսքերի համաձայն` բարեփոխումների շրջանակներում Օպերատիվ-տեխնիկական մասնաճյուղը, որն իրականացնում է գաղտնի լսումներ, կփոխանցվի Անվտանգության ծառայության կառույցին:
«Ցավոք, վրաց հասարակությունը սովոր չէ իշխող մարմիններին բացեիբաց ասել կառավարման համակարգում եղած թերությունների մասին: Իսկ թերություններ կան: Վրաստանը երիտասարդ պետություն է, և շատ պետական կառույցներ անճշտությունների և սխալների ուղղման աշխատանքի կարիք ունեն»,-մայիսի 7-ին երկրի Խորհրդարանի առջև ելույթ ունենալով, խոստովանել է Վրաստանի Տարածաշրջանային զարգացման նախարարը:
Ազգային արժույթը շարունակում է ընկնել: Վրաստանի Կենտրոնական բանկը մայիսի 8-ի համար հաստատել է փոխարժեքային կուրս: 1 դոլարը` 2.3294 լարի: Լարին արժեզրկվում է նաև եվրոյի համեմատ: 1 եվրոն կարժենա 2.6439 լարի:
«Ապրիլի նախնական տեղեկությունների համաձայն` նկատվում է ներմուծման պակաս, ինչը մատնանշում է, որ լարիի կայունությունը կսկսվի առաջիկա մեկ-երկու շաբաթվա ընթացքում: Այնպես որ, մեր և Ազգային Բանկի կանխատեսմամբ` մինչդեռ ես չեմ ցանկանում խոսել նրանց փոխարեն, չէ՞ որ դա հենց ազգային բանկի արտոնությունն է, և ավելի լավ կլինի, եթե նրանք իրենք լուսաբանեն, մենք ակնկալում ենք, որ լարիի կայունացումը կսկսվի առաջիկա շաբաթների ընթացքում»,- մայիսի 7-ին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:

События дня. 7 мая, Грузия
7 мая президент Грузии принял находящуюся в Тбилиси с визитом делегацию американских конгрессменов. Делегацию конгрессменов возглавляет член Комитета по вопросам Вооруженных Сил США –Джо Вилсон. В ходе встречи с президентом Грузии американские конгрессмены обсудили целый ряд вопросов двухстороннего сотрудничества, а так же возможность углубления взаимодействий по разным направлениям. Конгрессмены отметили готовность способствовать, на законодательном уровне, дальнейшему сближению Грузии и США. «Грузия является нашим партнером и мы сделаем все, что бы наши отношения перешли бы на качественно новый уровень», -заявил Джо Вилсон.
7 мая Начальник Генерального Штаба ВС Грузии провел встречу с американскими и грузинскими военнослужащими, которые будут принимать участие в военных ученьях «Партнерство высокого уровня» (Noble Partner). Начальник ГШ ВС Грузии ознакомился с подготовительными работами, а так же с деталями ожидаемых учений. После окончания встречи с военнослужащими и командованием, начальник ГШ ВС Грузии осмотрел грузинскую и американскую военную технику, которая будет задействована во время проведения учений. Запланированные на 11-15 мая совместные грузино-американские учения под названием «Партнерство высокого уровня» (Noble Partner) ставят своей целью приближение навыков грузинской роты к стандартам Сил быстрого реагирования НАТО, а также повышение готовности к участию в будущих операциях и учениях НАТО, как об этом сообщают Министерство обороны Грузии и Командование Европейских сил США. В учениях будут участвовать 600 американских и грузинских военнослужащих. «Это первый случай, когда американская армия перевезла военную технику, необходимую для механизированной роты, по ту сторону Черного моря», -сообщают ВС США. Заместитель министра обороны США по вопросам России, Украины и Евразии Эвелин Фаркас, которая на прошлой неделе побывала в Тбилиси, запланированные учения назвала «самыми активными» учениями, которые США когда-либо проводили вместе с Грузией.
7 мая Национальное Агентство Продуктов ввело запрет на ввоз из Турции в Грузию живой птицы, мяса, яиц и других продуктов питания. Запрет ввоза мясной продукции из Турции в Грузию связан с тем, что в Турции зафиксировано несколько сотен случаев заболевания кур тяжелой формой птичьего гриппа. Министерство Сельского хозяйства Грузии уже оповестило все ответственные государственные ведомства о принятии запрета на импорт указанных продуктов из Турции. На складах ведутся проверки уже завезенной в страну продукции.
Министр внутренних дел Грузии Вахтанг Гомелаури заявил, что планируется разделение его ведомства на две части и в результате этой реформы, МВД останется в виде отдельного ведомства в составе правительства, а за пределами правительства будет создана Служба государственной безопасности, которая будет подотчетна, как перед правительством, так и перед Парламентом. Гомелаури подчеркнул, что выполнение этого предвыборного обещания Грузинской мечты, начало которых требует принятия законодательных изменений», «обеспечит формирование новой, более демократичной и более подотчетной перед обществом системы». По словам министра, основной функцией МВД останется предотвращение преступлений, а в руках Службы государственной безопасности будет находится сбор информации об угрозах, ее обработка и борьба против специфического преступления. По словам Гомелаури, в рамках реформы, Оперативно-технический департамент, который осуществляет тайное прослушивание, перейдет в структуру Службы госбезопасности.
«К сожалению грузинское общество не привыкло открыто говорить руководящим органам о недостатках имеющихся в системе управления. А недостатки есть! Грузия –молодое государство, и многие государственные структуры нуждаются в работе по выправлению ошибок и неточностей», -7 мая, выступая перед парламентом страны признался министр Регионального развития Грузии.
Национальная валюта продолжает падение. Центральный Банк Грузии установил обменный курс лари на 8 мая. 1 доллар -2,3294 лари. Лари обесценился и по отношению к евро. 1 евро будет стоить  -2,6439 лари.
«Согласно предварительным данным по апрелю, наблюдается сокращение импорта, что указывает на то, что стабилизация лари начнется в ближайшие одну-две недели. Так что, по нашему прогнозу и прогнозу Нацбанка, однако, я не хочу говорить за них, ведь это именно прерогатива Нацбанка, и будет лучше, если они сами сделают пояснения, мы ожидаем, что стабилизация лари начнется в ближайшие недели», -7 мая заявил премьер министр Грузии.