«Վրաստանի Ազգային Բանկը ակտիվ պայքար է մղում անսպառ վարակի` դոլարականացման դեմ». Գիորգի Քադագիձե
Վրաստանում Եվրամիության դեսպանը հայտարարել է, որ «դժվար է կոնկրետ ամսաթիվ ասել, թե Վրաստանը երբ կանցնի առանց վիզայի ռեժիմի Եվրոպայի հետ»:
«Շատ դժվար է խոսել ժամկետների մասին: Բայց որոշ եվրոպացի առաջնորդներ ասում են, որ եթե Վրաստանը կատարի բոլոր պահանջները և իրականացնի վերցված պարտականությունները, ապա 2016թ. մտածել վիզային ռեժիմի վերացման մասին արդեն իրական կլինի», -հայտնել է Վրաստանում Եվրամիության դեսպանը:
Խորրհրդարանական մեծամասնության պատգամավորը մեկնաբանում է Արևելյան համագործակցության երկրների Ռիգայի գագաթաժողովը: «Եվրոպան բացեիբաց ծաղրում է մեզ: Առանց վիզա ռեժիմի փոխարեն մեզ նվիրեցին փայտյա սուլիչներ: Ի՞նչ էին ուզում նրանք ասել դրանով: Սուլե´ք և ուրախացե´ք: Միևնույն ժամանակ մենք աստիճանաբար կորցնում ենք մեր երկիրը: Ռիգայի գագաթաժողովը ևս մեկ անգամ հաստատեց, որ մենք տեր չունենք, և եթե ինչ-որ մեկն էլ փրկի մեր երկիրը, ապա դա կլինենք մենք ինքներս», -մայիսի 25-ին հայտարարել է Վրաստանի Խորհրդարանի «Վրացական երազանք» կոալիցիայի պատգամավոր Սոսո Ջաճվլիանին:
Մայիսի 25-ին կայացել է Վրաց Ուղղափառ եկեղեցու Սինոդը: Սինոդի ընթացքում վրաց եկեղեցու ղեկավարությունը քննարկել է հարցերի մի ամբողջ շարք, այդ թվում նաև երկրի ժողովրդագրական դրությունը: «Վրաստանի ժողովրդագրական դրությունը շատ ծանր է: Մենք լսել ենք մի քանի լուրջ մասնագետների զեկույցներն ու հաշվետվությունները: Դրությունը ողբերգական է: Սինոդը վճռել է, որ անհրաժեշտ է ստեղծել ժողովրդագրական զարգացման Ծրագիր: Այդ ծրագիրը պետք է մշակի կոնկրետ միջոցառումներ` ուղղված դեմոգրաֆիայի հարցում իրավիճակի բարելավմանը: Եկեղեցին կառավարության հետ համատեղ պետք է անի հնարավորինս: Ինչպես նաև անհրաժեշտ է ստեղծել հատուկ ֆոնդ, որը կյանքի կկոչի մշակված ծրագրի կետերը», -Սինոդի նիստի ավարտին հայտարարել է միտրոպոլիտ Գրիգոլը:
Թբիլիսիի ԲՈՒՀերում անցկացվել է հերթական հարցումը: «Հարցվածներ 67% հայտնել է, որ ուսման ավարտից հետո ցանկանում է գնալ երկրից: 50% նշել է, որ ցանկանում է շարունակել ուսումը արտասահմանում: Հարցվածների 11% ասել է, որ ուզում է արտերկիր գնալ գումար վաստակելու համար, իսկ 5%` գնալ ընդմիշտ: 500 հարցված ուսանողներից ընդամենը 7 մարդ ասաց, որ իր ապագան Վրաստանից բացի ոչ մի այլ վայրում չի տեսնում»:
«Բնակչության մարդահամարի նախնական տվյալները սարսափելի պատկեր են ներկայացնում: 2002թ. մինչ 2014թ. գումար վաստակելու նպատակով երկրից արտասահման է մեկնել 740 000 քաղաքացի: Եթե գործընթացը չվերահսկենք, ապա շուտով մենք կկանգնենք տխուր պատկերի առջև, մենք կկորցնենք Վրաստանում վրացի բնակչությանը: Այսօր երկրում տեղի ունեցող գործընթացը կարելի է անվանել ազգի մահացում: Վրացիները գնում են, այլազգիները գալիս: Մեր հողերը բնակեցվում են այլ ազգերով: Պատմական մարզերի մի ամբողջ շարք արդեն դատարկվել են` Դուշեթին, Փշավին, Խեվսուրիան (լեռնային շրջաններ Ռուսաստանի սահմանին -խմբ.) դատարկ են: 19-րդ դարի ավարտին Ռաճա-Լեչխումիում և Ներքին Սվանեթիում ապրում էր ավելի քան 100 000 մարդ: 2002թ. բնակչությունը կազմել է 52 000, իսկ այսօր 32 000-ի էլ չի հասնում: 10-12 տարի անց այդ շրջանները կդատարկվեն: Իմերեթին միշտ եղել է Վրաստանի ամենախիտ բնակեցված շրջաններից մեկը: 2002թ. այնտեղ ապրում էր 700 000 մարդ: Մարդահամարի նախնական տվյալների համաձայն` 2014թ. Իմերեթիում ապրում է ընդամենը 516 000 մարդ: Նույն իրավիճակն է Գուրիայում, Մեգրելիայում…», -մայիսի 26-ին հայտարարել է ժողովրդագիր Անզոր Թոթաձեն:
«Անդրազգային խոշորագույն կորպորացիաները հետաքրքրվել են Անակլիայում կառուցվող նավահանգստի շինարարությամբ: Այն բանից հետո, երբ «Անակլիայի զարգացման կոնսորցիումի» ներկայացուցիչները ավարտեցին Չինաստանում աշխատանքային այցը, նավահանգստի շինարարությամբ հետաքրքրվել են COSCO, Pacific, TEDA ամերիկյան ընկերությունները, ինչպես նաև Չինաստանի Զարգացման Բանկը: Վերոնշյալ ընկերությունները պատրաստակամություն են հայտնել գալ Վրաստան և ուսումնասիրել Անակլիայի նավահանգստի շինարարության և հետագա շահագործման նախագծերը», -մայիսի 25-ին հայտարարել է Վրաստանի խոշորագույն բանկերից մեկի` «Բանկ ԹԻԲԻՍԻ»-ի հիմնադիր Մամուկա Խազարաձեն:
Վրաստանի Կենտրոնական Բանկը մայիսի 26-ին հաստատել է լարիի փոխարժեքային կուրսը` 1 դոլարն արժե 2.2790 լարի: Լարին արժեզրկվում է նաև եվրոյի նկատմամբ: 1 եվրոն կարժենա 2.5005 լարի: Լարին շարունակում է արժեզրկվել:
«Վրաստանի Ազգային Բանկը ակտիվ պայքար է մղում անսպառ վարակի` դոլարականացման դեմ», -մայիսի 25-ին ներկայանալով երկրի խորհրդարանի առջև` հայտարարել է Վրաստանի Ազգային Բանկի նախագահ Գիորգի Քադագիձեն: «Երկրի քաղաքացիների մեծամասնությունը բանկերում պարտք ունի դոլարով և, բնականաբար, և բնականաբար լարիի կուրսի անկումը ծանր բեռ է այդ մարդկանց համար: Բանկն աշխատում է այդ խնդրի շուրջ: Այսօրվա դրությամբ բանկը կարողացել է այնպես անել, որ քաղաքացիների մի մասը վերածել են իրենց կրեդիտները ազգային արժույթի: Եթե առաջ դոլարականացումը կազմում էր 75%, ապա այժմ այդ թիվը չի գերազանցում 48%», - հայտարարել է Գիորգի Քադագիձեն:

События дня. 25 мая, Грузия
Посол Европейского Союза в Грузии заявил, что «сложно назвать точную дату, когда Грузии сможет получить безвизовый режим с Европой». «Очень сложно говорить о сроках. Но, некоторые европейские лидеры говорят, что если Грузия выполнит все требования и исполнит взятые обязательства, то в 2016 году, думать о снятии визового режима, будет уже реалистично», -25 мая заявил посол Европейского Союза в Грузии.
Депутат от парламентского большинства комментирует решение Рижского Саммита стран Восточного партнерства. «Европа откровенно издевается над нами. Вместо безвизового режима нашей делегации подарили деревянные свистки. Что они хотели эти сказать? Свистите и радуйтесь?! Тем временем мы постепенно теряем свою страну. Рижский Саммит еще раз подтвердил, что у нас нет хозяина и если кто то и спасет нашу страну, то это должны быть мы сами», -25 мая заявил депутат парламента Грузии от коалиции «грузинская мечта» Сосо Джачвлиани.
25 мая состоялся синод грузинской православной церкви. В ходе Синода руководство грузинской церкви обсудило целый ряд вопросов, в том числе и демографическое положение в стране. «Демографическое положение Грузии –очень тяжелое. Мы заслушали доклады и отчеты нескольких серьезных специалистов. Положение –катастрофическое. Синод постановил, что необходимо создать Программу демографического развития. Эта программа должна разработать план конкретных мероприятий направленных на улучшение положения в вопросе демографии. Церковь, совместно с правительством должна сделать все возможное. Так же необходимо создать специальный фонд, который будет воплощать в жизнь пункты разработанной программы», -по окончанию заседания Синода заявил митрополит григол.
В ВУЗах Тбилиси провели очередной социологический опрос. «67% опрошенных заявили, что после окончания обучения хотят уехать из страны. 50% отметили, что хотели бы продолжить обучение заграницей. 11% опрошенных сказали, что хотят поехать заграницу на заработки, а 5%, -уехать на всегда. Из 500 опрошенных студентов, лишь 7 человек сказали, что не видят своего будущего нигде, кроме Грузии».
«Предварительный данные проведенной переписи населения показали ужасную картину. С 2002 по 2014 год из страны, на заработки, уехало 740 000 граждан. Если оставить процесс без контроля, то скоро мы встанем перед печальной картиной –мы потеряем грузинское население в Грузии. Протекающие сегодня в стране процессы можно назвать –умиранием нации. Грузины уезжают, а приезжают другие народы. Наши земли заселяют другие народы. Целый ряд исторических областей уже почти полностью обезлюдили. Тушети, Пшави, Хевсурия (горные регионы на границе с Россией –ред.) –пусты! В конце 19 века в Рача-Лечхуми и Нижней Сванетии проживало более 100 000 человек. В 2002 году население составило 52 000, а сегодня нет и 32 000. Через 10-12 лет эти области будут безлюдны! Имерети всегда был одним из самых населенных регионов Грузии. В 2002 году там жило 700 000 человек. Согласно предварительным данным переписи в 2014 году в Имерети живет всего лишь 516 000. Та же ситуация в Гурии, Мегрелии…», -26 мая заявил грузинский демограф Анзор Тотадзе.
«Крупнейшие транснациональные корпорации заинтересовались проектом строительства порта в Анаклии. После того, как представители «консорциума развития Анаклии» совершили рабочий визит в Китай, строительством порта заинтересовались американские компании COSCO, Pacific, TEDA, а так же Банк Развития Китая. Вышеуказанные компании выразили готовность приехать в Грузию и изучить проекты строительства и дальнейшей эксплуатации порта в Анаклии», -25 мая заявил основатель одного из крупнейшего банка Грузии –«Банк TBC», Мамука Хазарадзе.
Центральный Банк Грузии установил на 26 мая обменный курс лари  -1 доллар -2.2790 лари. Лари обесценился и по отношению к евро. 1 евро будет стоить  -2.5005 лари. Лари продолжает обесцениваться.
«Национальный Банк Грузии ведет активную борьбу с неиссякаемой заразой –с долларизацией», -25 мая, выступая перед парламентом страны заявил президент Национального Банка Грузии Гиорги Кадагидзе. «большинство граждан страны имеют долги перед банками в долларах, и естественно, понижение курса лари ложится тяжелым бременем на этих людей. Банк работает над решением этой проблемы. На сегодняшний день Банк смог сделать так, что часть граждан перенесла свои кредиты в национальную валюту. Если раньше долларизация составляла 75%, то теперь эта цифра не выше 48%», -заявил Гиорги Кадагидзе.