Վերանորոգվել է Ֆիոլետովո գյուղի դպրոցի մարզադահլիճը
Գիտելիքի օրը՝ սեպտեմբերի 1-ը կրկնակի տոն էր Ֆիոլետովո գյուղի միջնակարգ դպրոցում, որտեղ սովորում է 140 աշակերտ: Այս օրը դպրոցում ոչ միայն ողջունում էին 15 առաջին դասարանցիներին, այլ նաև բացում էին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ աջակցությամբ վերանորոգված մարզադահլիճը:
Աշակերտներին ողջունեցին ՀՀ-ում ՌԴ-ի Արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը, «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը, Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը, Հայաստանում ՌԴ-ի առևտրային ներկայացուցիչ Անդրեյ Բաբկոն:
ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը շնորհավորեց աշակերտներին Գիտելիքի օրվա և նոր ուսումնական տարվա կապակցությամբ:
- Համոզված եմ, որ դահլիճը, որը չէր շահագործվում երկրաշարժից հետո, կծառայի երեխաներին և թույլ կտա զարգացնել նրանց մարզական հաջողությունները: Մեր Ընկերությունը կշարունակի աջակցել դպրոցին՝ ուսուցման հարմարավետ պայմաններ ստեղծելու գործում, - ասաց Վիկտոր Ռեբեցը:
Ինչպես նշեց ՀԿԵ-ի ղեկավարը, Ընկերությունը իր ֆինանսական աջակցությունը ցուցաբերեց դպրոցի 2-րդ մասնաշենքի վերանորոգման գործում: Այստեղ են գտնվում մարզական և ակտային դահլիճները: Նրա խոսքերով, երկրաշարժից հետո այստեղ վնասվել էր ջեռուցման համակարգը, կենցաղային հանգույցները, մասնաշենքը գտնվում էր վատ վիճակում:
- Մարզական դահլիճը ավերված էր և չէր շահագործվում, ակտային դահլիճը գրեթե չէր օգտագործվում: Մենք որոշեցինք վերականգնել օբյեկտները և համատեղել ակտային և մարզական դահլիճները: Իսկ անհրաժեշտ մարզական սարքավորումները նվիրեցին ռուսական բիզնեսի ներկայացուցիչները, - նշեց Վիկտոր Ռեբեցը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ Ընկերությունը վերականգնեց ջեռուցման համակարգը և տանիքը, կոսմետիկ վերանորոգեց դպրոցի մասնաշենքերը:
ՀԿԵ-ի գլխավոր տնօրենը ընդգծեց, որ դպրոցի բարեկարգման ծրագիրը շարունակվելու է և ապագայում նախատեսվում է վերանորոգել գրադարանը, որտեղ կտեղադրվեն նոր գրապահարանները և կբացվի նոր ընթերցասրահ: Բացի այդ, նախատեսվում է բարեկարգել նախապատրաստական խմբի դասասենյակը:
Իր հերթին ՌԴ Արտակարգ և Լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը շնորհակալություն հայտնեց ՀԿԵ-ի գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցին՝ դպրոցին ցուցաբերված աջակցության համար:
Իսկ տոնական արարողության ժամանակ դպրոցի տնօրեն Վալերի Միրզաբեկյանը ՀԿԵ-ի ղեկավարին հանձնեց շնորհակալագիր:
Դա ՀԿԵ-ի կողմից Ֆիոլոտովո գյուղին ցուցաբերած աջակցության առաջին փորձը չէ: Ընկերությունը արդեն աջակցել էր դպրոցի վերանորոգման աշխատանքների իրականացման և ինտերակտիվ ուսուցման դասարանի կահավորման գործին, դասագրքեր էր նվիրել դպրոցի գրադարանին:

При содействии ЗАО «ЮКЖД» отремонтирован спортзал школы села Фиолетово
День знаний 1 сентября в общеобразовательной школе села Фиолетово, где компактно проживают молокане, был вдвойне праздничным. Сегодня в сельской школе не только приветствовали 15 первоклашек, но и открывали отремонтированный при содействии ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» спортивный зал.
Первоклассников и учеников школы приветствовали Чрезвычайный и Полномочный посол Российской Федерации в Армении Иван Волынкин, генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Виктор Ребец, губернатор Лорийской области Артур Налбандян, торговый представитель РФ в Армении Андрей Бабко.
Генеральный директор ЮКЖД Виктор Ребец на торжественной линейке в школе поздравил учеников с Днем знаний и началом нового учебного года.
«Уверен, что новый объект, не эксплуатировавшийся более 20 лет – после землетрясения в Армении - будет служить детям, позволит им развивать свои творческие и спортивные успехи. Наша Компания и впредь не оставит школу без внимания и продолжит оказывать содействие в создании благоприятных и комфортных условий обучения», - сказал Виктор Ребец.
Руководитель ЮКЖД отметил, что Компания оказала финансовое содействие в осуществлении ремонтных работ во 2-ом корпусе здания школы, где расположены спортивный и актовый залы. По его словам, после землетрясения была нарушена система отопления, бытовые коммуникации, корпус находился в плачевном состоянии.
«Помещение спортивного зала находилось в полном разрушении и не эксплуатировалось, актовый зал был разрушен частично и в нем лишь иногда проводились мероприятия. Мы решили отремонтировать объекты и придать совмещенную функциональность актовому залу, комбинировав его со спортивным. Для спортзала наши партнеры-представители российского бизнеса приобрели необходимый спортивный инвентарь», - отметил Виктор Ребец.
Он также сообщил, что Компания восстановила систему отопления и кровлю, осуществила косметический ремонт обоих корпусов здания школы.
Генеральный директор ЮКЖД подчеркнул, что программа благоустройства будет продолжена и в будущем планируется осуществить ремонт помещения, где располагается школьная библиотека, оснастив ее новыми стеллажами и оборудовав читальный зал. Кроме того будет благоустроена учебная комната нулевой группы.
В свою очередь Чрезвычайный и Полномочный посол России в Армении Иван Волынкин поблагодарил генерального директора ЮКЖД за проделанную работу и поддержку, оказываемую школе.
Во время торжественной линейки директор сельской школы, где, к слову, обучается 140 учеников, Валерий Мирзабекян вручил руководителю ЮКЖД благодарственную грамоту.
Это уже не первый опыт содействия фиолетовской школе со стороны ЮКЖД. Ранее Компания также оказала школе помощь в проведении ремонтных работ и оснащении класса интерактивного обучения, подарила книги, учебники и методические материалы по русскому языку.