Ռուսաստանյան թալանի մեղավորը ԱՄՆ-ն է՞. Բաստրիգինի հայտարարության հետքերով (Տեսանյութ)
Երեկ ՌԴ քննչական ծառայության ղեկավար Ալեքսանդր Բաստրիգինը «Российская Газета»-ին տված հարցազրույցում այս տարվա հունիսին Երեւանում էլէներգիայի թանկացման դեմ ցույցերը որակել է որպես ԱՄՆ-ի կողմից ֆինանսավորվող հակառուսական ցույց: Բաստրիգինը, որպես տեղեկատվության աղբյուր, նշել է «հավաստի աղբյուրները» և տեղում գործող «դիտորդները»:
Գող բռնելու տեղը
Այդ կապակցությամբ նախ ևս մեկ անգամ հիշեցնենք, որ էլեկտրաէներգիայի թանկացման հայտը ներկայացրել էր Ռուսական «Ինտեռ ՌԱՕ» ԲԲԸ-ին պատկանող ՀԷՑ-ը, որի եկամտի 14 տոկոսը, շահույթի տեսքով, գնում է հենց «Ինտեռ ՌԱՕ»-ին:
Էլեկտրաէներգիայի թանկացման արդյունքում Հայաստանցիներս (անմիջականորեն, գնաճի տեսքով, կամ պետական բյուջեից) ՀԷՑ-ին վճարելու ենք տարեկան շուրջ 75 միլիոն դոլարով ավել գումար, որից էլ ապահովվելու է «Ինտեռ ՌԱՕ»-ի 14 տոկոսանոց շահույթը:
Իսկ ահա «Ինտեռ ՌԱՕ» ԲԲԸ-ն, իր հերթին, 46 տոկոսով ոչ անմիջականորեն պատկանում է Ռուսաստանի կառավարությանը: Հետևապես մեզանից հավաքվող շահույթի գրեթե կեսը մտնում է ՌԴ բյուջե (եթե ճանապարհին չի ուտվում): Իսկ 18 տոկոսով «Ինտեռ ՌԱՕ»-ն պատկանում է իր իսկ դուստր կազմակերպություններին: Այսինքն այդ շահույթը գնում ու սկսվում է պտտվել իր ու իր դուստր կազմակերպությունների փակ շղթայում:
Այդ բարդ կոմբինացիաներում, բնականաբար, բավականին շատ գումար է ուտվում այդ բուրգ-կոռպոռացիայի ղեկավարների կողմից, ինչի մասին բազմիցս են խոսել Ռուսաստանյան հետաքննող լրագրողներն ու ՀԿ-ները: … Իսկ այդ թալանի «վարակը» հասել է նաև «Ինտեռ ՌԱՕ»-ի դուստր ՀԷՑ-ին, որի արդյունքում, բոլոր առավելություններով հանդերձ (ատոմակայան, փոքր ՋԷԿ-եր և այլն), մենք ունենք ամենաթանկ էլեկտրաէներգիան ամբողջ ԱՊՀ տարածքում:
«Ինտեռ ՌԱՕ» ԲԲԸ-ի ղեկավարները Իգոր Սեչինն ու Բորիս Կովալչուկն են, ովքեր ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մոտիկ ընկերներն են և Ռուսաստանում արդեն վաղուց կոռուպցիոն սկանդալների կիզակետում են, ինչի արդյունքում ընկել են անգամ արևմտյան  պատժամիջոցների տակ:
Սակայն, դրանով հանդերձ այդ ՌԴ քննչական կոմիտեի ղեկավարը, կիսապետական այդ կազմակերպությունում թալանը բացահայտելու փոխարեն այդ թալանից մասսամբ տուժած Հայաստանցիների բողոքի մեղավոր է ման գալիս ԱՄՆ-ում:
Էլեկտրաէներգիայի գնի և ռուսաստանյան ստի մասին «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորման» տեսանյութը այստեղ՝ https://www.youtube.com/watch?v=WmeZ8RlHTrA
Շպիոնա՞ժ
Սակայն Բաստրիգինի հայտարարությունը նաև այլ մտահոգությունների տեղիք է տալիս: Նախ դա այն է, թե ի՞նչ գործ ունի Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի ղեկավարը Հայաստանում տեղի ունեցող ցույցերի հետ: Իր լիազորությունները տարածվում են բացառապես ՌԴ տարածքում, իսկ Հայաստանը անկախ երկիր է, որտեղ ՌԴ քննչական կոմիտեն անելիք չունի:
Ու թեև Ռուսաստանն իրավունք ունի Բաղրամյանական իրադարձությունների վերաբերյալ ունենալու իր կարծիքը, սակայն այն չպիտի լինի զրպարտիչ և սպառնալից:
Սակայն երկրորդ մտահոգությունը կայանում է նրանում, որ Արդարադատության գեներալ-գնդապետ Բաստրիգինը խոսում է ինչ-որ «դիտորդների» մասին: Ու թեև խոսքը կարող է գնալ, ասենք, ռուսաստանյան լրագրողների, կամ Երևանում օրինական գործունեությամբ զբաղվող այլ անձանց մասին, սակայն «դիտորդներ» գաղտնապահական և անհասկանալի ձևակերպումը տեղիք է տալիս հիմնավոր ենթադրելու, որ Երևանում գործում է ՌԴ հետախուզական ինչ-որ ցանց, որը տեղեկություններ է հաղորդում այդ պետության ուժային կառույցներին:
Եվ եթե անգամ այդօրինակ գործունեությունը չի ընկնում «լրտեսության» քրեական բնօրոշման տակ, միևնույնն է, այդօրինակ կերպով տեղեկությունների հավաքագրման փաստը չի կարող ընկալվել երկու երկրների «բարեկամական» հարաբերությունների ֆոնին:

Виновник Российского Грабежа – Сша? По Следам Заявления Бастрыкина
Вчера председатель следственного комитета РФ Александр Бастрыкин в интервью «Российской газете» охарактеризовал митинги протеста против повышения тарифов на электроэнергию, имевшие место в Ереване в июне этого года, как антироссийские митинги, финансируемые США. Бастрыкин в качестве источника информации назвал «достоверные источники» и действующих на месте «наблюдателей».
Вместо того, чтоб ловить вора
В связи с этим, во-первых, еще раз отметим, что завку на повышение тарифов на электроэнергию представила компания «Электрические сети Армении», принадлежащая российской компании «Интер РАО ЕЭС» и 14 процентов доходов которой в виде прибыли отчисляются именно компании «Интер РАО ЕЭС».
В результате подорожания электроэнергии жители Армении (непосредственно, в виде роста цен или из государственного бюджета) за год выплатят ЭСА сумму примерно на 75 млн. долларов США больше, с которой и будет рассчитана и выплачена 14-процентная прибыль компании «Интер РАО ЕЭС».
А вот 46 процентов акций компании «Интер РАО ЕЭС», косвенно принадлежат Правительству Российской Федерации. Следовательно, примерно половина собираемой с нас прибыли поступает в госбюджет РФ (если по дороге не проедается). А 18 процентов акций компании «Интер РАО ЕЭС» принадлежат ее же дочерним компаниям. То есть, эта часть прибыли поступает и начинает циркулировать в закрытой цепочке компании и ее дочерних компаний.
В этой сложной комбинации, естественно, довольно крупные суммы «проедаются» руководителями этой пирамиды-корпорации, о чем многократно писали российские журналисты, проводившие расследования, а также общественные организации. А «зараза» от этого грабежа добралась и до дочерней компании «Интер РАО ЕЭС» - ЭСА, в результате чего, наряду со всеми преимуществами (атомная стация, малые ГЭС и т.д.) мы имеем самую дорогую электроэнергию на территории СНГ.
Руководителями «Интер РАО ЕЭС» являются Игорь Сечин и Борис Ковальчук – близкие друзья Президента РФ Владимира Путина и уже давно находятся в зените коррупционных скандалов, в результате чего попали под западные санкции.
Однако, при всем при этом председатель следственного комитета РФ, вместо того, чтобы раскрыть грабеж п указанной полугосударственной компании, ищет виновных в организации простеста жителей Армении, частично пострадавших от этого грабежа, в США.