Համայն Ռուսիո Պատրիարքը պարգևատրել է հասարակական գործիչ Հրաչյա Պողոսյանին
ՄՈՍԿՎԱ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 2015թ. — Համայն Ռուսիո Պատրիարք Կիրիլի կոնդակով հայազգի հասարակական գործիչ, ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղարի տեղակալի խորհրդական Հրաչյա Պողոսյանը պարգևատրվել է Պատրիարքի Նշանով՝ նվիրված Պատվելի Սերգեյ Ռադոնեժսկու 700-ամյակին: Պարգևի հանձնման արարողությունը կատարել է եպիսկոպոս Միտրոֆանը, ով բարձր է գնահատել Ռուս ուղղափառ եկեղեցուն բարերարի աջակցությունը: Հրաչյա Պողոսյանն, իր հերթին, շնորհակալություն է հայտնել իրեն նման պատվի արժանացնելու համար՝ նշելով, որ կշարունակի հայ և ռուս եկեղեցիների զարգացմանն ուղղված գործունեությունը:
Հրաչյա Պողոսյանը մեծ ավանդ է ներդրել հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման գործում, նրա նախաձեռնությամբ երկու ժողովուրդների պատմական հիշողության պահպանմանն ուղղված բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվել, կանգնեցվել է ավելի քան 45 հուշարձան Հայաստանում, Ռուսաստանում, Վրաստանում, Մոնղոլիայում և Բելառուսում, ֆիլմեր են նկարահանվել և գրքեր լույս ընծայվել:

Патриарх Кирилл наградил общественного деятеля Грачью Погосяна Патриаршим Знаком
МОСКВА, 15 СЕНТЯБРЯ 2015 ГОДА — По Указу Патриарха Московского и всея Руси Кирилла общественный деятель, советник заместителя Генерального секретаря Совета Межпарламентской Ассамблеи государств – участников СНГ Грачья Погосян награжден Патриаршим Знаком "700-летия Преподобного Сергия Радонежского". Награду вручил епископ Гатчинский и Лужский Митрофан.
Владыка высоко оценил вклад мецената в поддержку РПЦ. Погосян поблагодарил Патриарха за оказанную ему честь, отметив, что продолжит деятельность, направленную на развитие армянской и русской церквей.
По инициативе Погосяна за прошедшие годы было возведено более 45 памятников в Армении, России, Грузии, Монголии и Белоруссии, сняты многочисленные фильмы и изданы книги.