Վրաստանի Հայ Համայնքը տոնեց Հայաստանի Հանրապետության 24-րդ տարեդարձը
Սեպտեմբերի 21-ը` Հայաստանի Անկախության Օրը`տոն բոլոր հայերի համար, անկախ նրանից ապրում է նա Հայաստանում, թե հեռավոր Համայնքում: Մեր Հայերնիքը մեկն է, և Հայստանի Նոր Հանրապետության ծնունդը տոն է բոլորիս համար: Մեր ժողովրդի ավանդույթի համաձայն` տոներն ընդունված է նշել մտերիմների հետ: Տոնել պետք է անկեղծորեն, ուրախ և ինչո՞ւ ոչ աղմկոտ:
Աղմկոտ, ուրախ ու տոնական տրամադրություն էր սեպտեմբերի 21-ին Թբիլիսիի միակ հայկական «Հին Երևան» ռեստորանում: «Վրաստանի Հայ Համայնք»-ի Երիտասարդական-Ուսանողական Միությունը նշել է Հայաստանի Հանրապետության 24-րդ տարեդարձը:
Հնչեցին ազգային երգեր, պարեր, Անկախության, Ազատության և Հայաստանի Միավորման կենացներ, կենացներ հայ ժողովրդի ծաղկման համար, խմվեց հայերի կենացը, որոնք անկախ ամեն ինչից շարունակում են հայ մնալ, հնչեցին Վրաստանի և հայ-վրացական միության, ինչպես նաև Վիրահայության և վիրահայ Համայնքի ամրապնդման կենացները… Ահա թե ինչ էր կատարվում սեպտեմբերի 21-ին Թբիլիսիում Հայաստանի Անկախությանը նվիրված տոնակատարության ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ «Վրաստանի Հայ Համայնք»-ը դեռևս 10 տարի առաջ` 2005թ. առաջին անգամ Թբիլիսիում զանգվածային կերպով նշեց Հայսատանի Անկախության Օրը: Ինչքան էլ զարմանալի է, այն օրերին Թբիլիսիում համազգային հայկական տոներ տոնելն ընդունված չէր… Տասը տարի անց Հայաստանի Անկախության օրը և այլ համազգային տոներ նշելը թբիլիսահայերի համար դարձել է բարի ավանդույթ:

• 22-09-2015 15:57:04   | Грузия  |  Общество
21 сентября, День Независимости Армении –праздник всех армян, вне зависимости от того –живет ли армянин в Армении или в далекой Общине. Родина у нас –одна и день Рождения Новой Республики Армения является праздником для всех! Согласно обычаю нашего народа –праздники принято отмечать вместе с близкими. Отмечать надо искренне, весело и почему нет –шумно.
Шумно, весело, празднично было 21 сентября в единственном армянском ресторане Тбилиси –«Старом Ереване». Молодежно-Студенческий Союз Общины Армян Грузии отметил 24 день рождения Республики Армения.
Национальные песни, танцы, тосты за Независимость, Свободу и Объединение Армении, тосты за процветание армянского народа, за армян, которые не смотря ни на что остаются армянами, тосты за Грузию и армяно-грузинский союз, тосты за усиление армянства Грузии и Общины... Вот что происходило 21 сентября на праздновании Дня Независимости Армении в Тбилиси.
Напомним, что Община Армян Грузии еще 10 лет назад, в 2005 году, впервые в Тбилиси массово отметила День Независимости Армении. Как ни странно, в те годы, в Тбилиси отмечать Общенациональные армянские праздники не было принято… Спустя 10 лет, празднование Дня Независимости Армении и других Общенациональных праздников. среди армян Тбилиси стало традицией.