Ինչպիսի՞ն են ԱՄՆ նախագահ դառնալու Թրամփի շանսերը
«Ամերիկյան երազանքը մահացած է, բայց ես այն կվերադարձնեմ ձեզ». այսպիսի կարգախոսով է բառիս բուն իմաստով ընտրարշավ նետվել Դոնալդ Թրամփսը։ Միլիարդատերը, որն իր հարստությունը կերտել է շինարարության և անշարժ գույքի վրա, կարգին վախեցրել է ինչպես դեմոկրատների ճամբարին, այնպես էլ իր կուսակից հանրապետականներին։ Որքան էլ փորձում են մարգինալացնել Թրամփին, նա վստահաբար կողմնակիցներ է հավաքում և ձևավորում իր ընտրազանգվածը։ Թեկնածուի գլխավոր հաղթաղթերից մեկը նրա ֆինանսական անկախությունն է, որը նա անընդհատ ընդգծում է։ Դիմելով ընտրողներին՝ նա ասում է, որ Բուշերի-Քլինթոնների հին էլիտան՝ ծանրաբեռնված հաճախորդներով, «Ամերիկան երբեք մեծ չի դարձնի, նա դրա և ոչ մի հնարավորություն չունի»։ Ամերիկացիները, որոնք վարժվել են, որ յուրաքանչյուր նախագահի թիկունքում լոբբիստական խմբեր են կանգնած, որոնք ֆինանսավորում են թեկնածուներին և շատ բանով կանխորոշում նրանց քաղաքականությունը, հաճելիորեն զարմացած են Թրամփի անկաշկանդ հռետորաբանությունից, որն, այնուամենայնիվ, պնդում է, որ իրեն ոչ թե «հռետորաբանություն, այլ աշխատանք» է պետք։
Ամերիկայի բարգավաճման վերաբերյալ Թրամփի մոտեցման յուրատեսակությունն այն է, որ նրա բարօրության աղբյուրներից մեկը նա համարում է նոր արտաքին քաղաքականությունը՝ հիմնված «շահավետ գործարք» հասկացության վրա։ Դա նրա արտաքին քաղաքական դոկտրինի դրական կողմն է։ Բացասականն այն է, որ այդ գործարքները պետք է անցկացվեն կոշտ, վճռական ձևով և բացառապես հօգուտ ԱՄՆ-ի։ ԱՄՆ նախագահի թեկնածուի իր ծրագրային ելույթում Թրամփը հարձակվել էր Չինաստանի վրա, որը, նրա խոսքերով՝ տառացիորեն «խժռում է ամերիկյան տնտեսությունը»՝ արժեզրկելով նրա արժույթն ու խլելով հասարակ ամերիկացիների աշխատատեղերը։ Չինաստանը Թրամփը հիշատակում է մի քանի անգամ, և չնայած այն հավաստիացումներին, թե «սիրում է չինացիներին», այդ երկիրը նրա աչքին «թիվ մեկ» թշնամի է երևում։ «Թիվ երկու» թշնամին անսպասելիորեն Մեքսիկան է դառնում, որտեղից դեպի Ամերիկա, ինչպես պնդում է թեկնածուն, արտահանվում են էժան աշխատուժ և քրեական տարրեր։ Թրամփը հայտարարել է, թե պատ կկառուցի Մեքսիկայի հետ սահմանին և կստիպի նրան վճարել ծախսերը։
Թրամփը մահակ ունի պահած նաև ԱՄՆ խոշոր բիզների ներկայացուցիչների համար, որոնք իրենց արտադրությունը դուրս են տանում երկրից՝ էժան աշխատուժ փնտրելով։ Նա սպառնում է նրանց մինչև արտադրանքի (որը նրանք դուրս կտանեն ամերիկյան սահմաններից) արժեքի 30% բարձրացնել մաքսատուրքերը։
Հանրապետական թեկնածուն համոզված է, որ գործազրկության թվերն ԱՄՆ-ում իջեցված են առնվազն երկու անգամ, և իրեն հայտարարել է «աշխատատեղերի ապագա նախագահ»։ Նրա կարծիքով՝ ամերիկացիներին հարկավոր են ոչ այնքան արտոնություններ և սոցիալական ողորմություններ, որքան վստահություն վաղվա օրվա հանդեպ, հուսալի աշխատանք՝ ամերիկացուն պատշաճ աշխատավարձով։ Եվ նորից Թրամփը, տառացիորեն թեմայից թեմա թռչելով, վերադառնում է արտաքին քաղաքականությանը և «ուժի դիրքերից գործարք կնքելու» գաղափարախոսությանը։ Սաուդյան Արաբիան, օրինակ, պետք է վարձ վճարի այն բանի համար, որ ԱՄՆ-ը երաշխավորում է նրա անվտանգությունը։ Կասկածելի թեզ է, չէ՞ որ այդ երկիրը տարածաշրջանային տերություն է դարձել, որն ինքն է գլխավորապես լուծում պատերազմի և խաղաղության հարցերը Մերձավոր Արևելքում։
«Քանի անգամ են մեզ համոզել, թե չի կարելի դրդել Ռուսաստանին և Չինաստանին, և հենց դա էլ արեց Օբաման»։ Հիշելով իր ուղևորությունը Ռուսաստան՝ նա համոզված հայտարարում է, թե ընդհանուր լեզու կգտներ Պուտինի և ռուսների հետ։ Թրամփը, ըստ երևույթին, միտումնավոր չի շոշափում Ուկրաինայի թեման և միանգամայն ակնհայտորեն միավորներ է հավաքում հակառուսական հռետորաբանությունից վախեցած ամերիկացիների աչքում, հռետորաբանություն, որում ավելի ու ավելի հաճախ են հնչում ռազմաշունչ նոտաներ։
Գլոբալ մասշտաբով Թրամփը նորից դիմում է հօգուտ ԱՄՆ-ի վարձի գաղափարին՝ որպես փոխհատուցում աշխարհում նրա առաջնորդող դերի, և դա վերաբերում է ինչպես պոտենցիալ հակառակորդներին, այնպես էլ դաշնակիցներին։ Թրամփը դեմ է հանդես եկել Իրաքում ռազմական գործողությանը և մարդկային ու ֆինանսական այն զոհերին, որոնք ԱՄՆ-ը կրել է այդ պատերազմում։ Առաջնորդությունն, ըստ Թրամփի, միշտ չէ, որ մասնակցություն է նշանակում։ Առաջնորդությունը նշանակում է կարողանալ դրանից կոնկրետ տնտեսական, և որ գլխավորն է՝ ֆինանսական շահ կորզել՝ կոշտ բանակցություններ վարելով և արդյունավետ գործարքներ կնքելով։ Նրա համոզմամբ՝ ԱՄՆ գործող քաղաքական դասը չունի մարդիկ, որոնք ի վիճակի են նման բանակցություններ վարել և նման գործարքներ կնքել, իսկ ամերիկյան վերնախավի անզորությունն Ամերիկան վերածում է թուլացող գերտերության։
Բնական հարց է ծագում. ինչպիսի՞ն են ԱՄՆ նախագահ դառնալու Թրամփի շանսերը։ Կշռելով այնպիսի հսկաների քաղաքական քաշը, ինչպիսին են Բուշերի և Քլինթոնների ընտանեկան կլանները, շատերը փորձում են Թրամփին ներկայացնել որպես նախապես անհաջողության մատնված մեկի։ Բայց ընտրազանգվածի հոգնածությունը չափից ավելի ծանոթ դեմքերից, որոնք ծանոթ խոսքեր են ասում և անցած-գնացած քաղաքական շտամպներ դնում, կարող է հօգուտ «անկառավարելի Թրամփի» ծառայություն մատուցել։ Հրապուրում են նրա դատողությունների անկախությունը և նրա մոտեցումների թեկուզ ոչ անվիճելի, բայց ակնհայտ նորությունը։
Թրամփի քննադատները խոսում են այն մասին, թե նրա արտաքին քաղաքական հայացքները կարող են միայն վախեցնել ընտրազանգվածին։ «Հնարավոր է և այդպես,- կարծում է Ջերեմի Շապիրոն (Բրուքինգի ինստիտուտ),- բայց գուցե այդ քննադատները, ի տարբերություն միստր Թրամփի, վատ են հասկանում ամերիկացի ժողովրդին։ Նա ջուր է խմել ժողովրդական ցասման «ջրհորից», որը կիսում է հանրապետականների զգալի մասը։ Մարդիկ հոգնել են հին վերնախավերից, նրանց մանր ու ձանձրալի որոշումներից, այն դեպքում, երբ աշխատավոր դասը տառապում է տնտեսական կորուստներից և մշակութային դեգրադացիայից։ Նրանք այլևս չեն ուզում, որ ինչ-որ մեկն այդ ցասումն արտահայտի քաղաքական կոռեկտության լեզվով»։
Եվ այնուամենայնիվ, Թրամփը ստիպված է հաղթահարել օտարացման գիծն իր հանրահայտ մրցակիցների կողմից, և դրա համար հաշվեհամարներին մի քանի միլիարդ դոլար ունենալը բավական չէ։ Թրամփի դեմ կարող է միավորվել ինչպես հանրապետականների կուսակցության վերնախավը, այնպես էլ, հասկանալի է՝ դեմոկրատներինը։ Բայց թե՛ Բուշը, թե՛ Քլինթոնն իրենց մրցակիցներն ունեն կուսակցությունների ներսում, և նրանցից որևէ մեկի հետ Թրամփը նախընտրական քարոզարշավի մի որոշակի փուլում կարող է գալ իր սրտին այնքան սիրելի գործարքի։
Ինչ վերաբերում է նրա արտաքին քաղաքական մոտեցումներին, ապա դրանց կասկածելի պրագմատիզմից և կարծրությունից ելնելով՝ այդ մոտեցումներում հնչում է ավելի շուտ պայմանավորվելու, քան թե մնացյալ աշխարհին ամերիկյան գնահատականներն ու ամերիկյան արժեքները պարտադրելու ցանկություն։
Վերջին վարկանիշները վկայում են, որ Թրամփը վստահաբար առաջ է անցնում հանրապետականների մյուս թեկնածուներից, ներառյալ նաև Ջեբ Բուշից։

Армен Оганесян. Главный редактор журнала «Международная жизнь»
«Американская мечта мертва, но я вам верну ее» - под таким лозунгом в избирательную кампанию в буквальном смысле ворвался Дональд Трамп. Миллиардер, сделавший деньги на строительстве и недвижимости, изрядно напугал как лагерь демократов, так и собственно своих коллег по партии - республиканцев. Как не пытаются маргинализировать Трампа, он уверенно набирает сторонников и формирует свой электорат. Едва ли не один из главных козырей кандидата - его финансовая независимость, которую он неизменно подчеркивает. Обращаясь к избирателям, он говорит, что старая элита Бушей - Клинтонов, обремененная клиентами, «никогда не сделает Америку великой, у нее нет на это ни единого шанса». Американцы, привыкшие, что за каждым президентом стоят лоббистские группы, финансирующие кандидатов и во многом определяющие их политику, приятно удивлены раскованной риторикой Трампа, который тем не менее утверждает, что ему нужна «не риторика, а работа».
Оригинальность подхода Трампа к процветанию Америки заключается в том, что один из источников ее благоденствия он видит в новой внешней политике, основанной на понятии «выгодной сделки». Это - позитивная сторона его внешнеполитической доктрины. Негативная состоит в том, что сделки эти должны проводиться жестко, решительно и исключительно в пользу США. В своей программной речи в качестве кандидата Трамп обрушился на Китай, который, по его словам, буквально «поедает американскую экономику», девальвируя свою валюту и отнимая рабочие места у простых американцев. Китай упоминается Трампом несколько раз, и, несмотря на заверения, что он «любит китайцев», Поднебесная выглядит в его глазах как враг «номер один». Врагом «номером два» неожиданно оказалась Мексика, из которой в Америку, как утверждает кандидат, экспортируются дешевая рабочая сила и криминал. Трамп заявил, что он построит стену на границе с Мексикой и заставит ее оплатить расходы.
У Трампа припасена дубинка и для представителей крупного бизнеса США, которые выносят свои производства за рубеж в поисках дешевой рабочей силы. Он угрожает им повышением таможенных тарифов до 30% стоимости продукции, которую они будут перевозить через американскую границу.
Республиканский кандидат убежден, что цифры безработицы в США занижены по меньшей мере в два раза, и объявил себя «будущим президентом рабочих мест». По его мнению, американцам нужны не столько льготы и социальные подачки, сколько уверенность в завтрашнем дне, надежная работа, с приличным для американца заработком. И вновь Трамп, буквально перескакивая с темы на тему, возвращается к внешней политике и идеологии «сделок с позиции силы». Саудовская Аравия, например, должна платить ренту за то, что США гарантируют ее безопасность. Сомнительный тезис, ведь эта страна стала региональной державой, которая сама во многом решает вопросы войны и мира на Ближнем Востоке.
«Сколько раз нас убеждали, что нельзя подталкивать Россию к Китаю, и именно это сделал Обама». Вспоминая свою поездку в Россию, он убежденно заявляет, что нашел бы общий язык с Путиным и русскими. Трамп, похоже, специально не педалирует тему Украины и совершенно очевидно набирает очки в глазах американцев, напуганных антироссийской риторикой, в которой все чаще звучат воинственные ноты.
В глобальном масштабе Трамп вновь обращается к идее ренты в пользу США в качестве компенсации за ее лидирующую роль в мире, и это касается как потенциальных противников, так и союзников. Трамп выступал против военной операции в Ираке и против тех человеческих и финансовых жертв, которые США понесли в этой войне. Лидерство в глазах Трампа не всегда означает участие. Лидерство - это умение извлекать из него конкретную экономическую и, главное, финансовую выгоду, проводя жесткие переговоры и заключая эффективные сделки. По его убеждению, в действующем политическом классе США нет людей, способных вести такие переговоры и совершать такие сделки, а бессилие американской элиты превращает Америку в слабеющую сверхдержаву.
Возникает резонный вопрос: каковы шансы Трампа стать президентом США? Взвешивая политический вес таких гигантов, как фамильные кланы Бушей и Клинтонов, многие пытаются представить Трампа как заведомого неудачника. Однако усталость электората от слишком знакомых лиц, произносящих знакомые речи и заезженные политические штампы, может сыграть в пользу «неуправляемого Трампа». Привлекает независимость его суждений и хотя и не бесспорная, но очевидная новизна его подходов.
Критики Трампа говорят о том, что его внешнеполитические взгляды способны только напугать электорат. «Возможно и так, - считает Джереми Шапиро из Брукингского института, - но, может быть, эти критики, в отличие от мистера Трампа, плохо понимают американский народ. Он глубоко зачерпнул из «колодца» народного гнева, который разделяет значительная часть республиканцев. Люди устали от старых элит, мелочных в своих набивших оскомину решениях, в то время как рабочий класс страдает от экономических потерь и культурной деградации. Они больше не хотят, чтобы кто-то выражал этот гнев на языке политической корректности».
И все же Трампу придется пробиваться через полосу отчуждения со стороны своих именитых конкурентов, и для этого недостаточно иметь на счетах несколько миллиардов долларов. Против Трампа может объединиться как верхушка партии республиканцев, так, разумеется, и элита демократов. Но и у Буша, и у Клинтон есть свои конкуренты внутри партий, и с кем-то из них Трамп на определенном этапе предвыборной гонки может прийти к столь милой его сердцу сделке.
Что касается его внешнеполитических взглядов, то при их сомнительном прагматизме и жесткости, в них, скорее, звучит желание договариваться, а не навязывать американские оценки и американские ценности остальному миру.
Последние рейтинги свидетельствуют о том, что Трамп уверенно обходит остальных кандидатов от республиканцев, включая Джеба Буша.