Իրանական խորհրդարանը հավանություն է տվել միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնագրին
Իրանի խորհրադարանը հավանության է արժանացրել միջուկային ծրագրի շուրջ Իրանի Հանրապետության և վեցնյակի միջև ձեռք բերված համաձայնագիրը: Այս մասին գրում է lenta.ru-ն` վկայակոչելով  Reuters-ին:
Փաստաթղթի օգտնին կողմ է քվեարկել իրանական խորհրդարանի 161 պատգամավոր, դեմ է արտահայտվել 59-ը, իսկ ձեռնպահ է մնացել 13 պատգամավոր:
Համաձայանգրին դեմ են արտահայտվել հիմնականում պահպանողական ճակատի ներկայացուցիչները, ովքեր Հասան Ռոհանիի կառավարությանը մեղադրում են երկրի շահերին դավաճանելու մեջ:  Նախնական քվեարկության ընթացքում ևս միջուկային գործարքի կողմանկիցները հաղթանակ էին տարել:
Համաձայնագիրը վերջնականապես ուժի մեջ կմտնի Իրանի Գլխավոր առաջնորդ Այաթոլլա Խամենեի հաստատումից հետո: Հիշեցնենք, որ հուլիսի 14-ին Իրանն ու միջազգային միջնորդների «վեցնյակը» միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնության էին եկել: Վերջնական փաստաթղթի համաձայն՝ Իրանի դեմ գործող պատժամիջոցները պետք է կասեցվեին, դրան ի պատասխան՝ Թեհրանը պետք է միջուկային զենքի ստեղծման ոչ մի փորձ չձեռնարկեր:

Иранский парламент одобрил ядерную сделку
Меджлис (парламент) Ирана одобрил соглашение с шестеркой переговорщиков по ядерной программе Исламской Республики. Об этом сообщает lenta.ru.
Документ получил 161 голос «за», 59 «против», еще 13 депутатов воздержались. Против договора выступили в основном представители консервативного лагеря, обвинившие правительство Хасана Рухани в предательстве интересов страны.
На предварительном голосовании, проходившем в воскресенье, 11 октября, сторонники ядерной сделки также одержали победу, хотя и с меньшим отрывом. Окончательно договор вступит в силу после одобрения верховным лидером Ирана (рахбаром) аятоллой Хаменеи.
14 июля Иран и «шестерка» (США, Россия, Китай, Великобритания, Франция, Германия) достигли договоренности по ядерной программе Тегерана. В соответствии с соглашением Исламская Республика обязуется на протяжении пяти лет не обогащать уран до уровня, превышающего 3,67 процента, и преобразовать завод «Фордо» в технологический центр. В обмен на это с Тегерана снимут санкции. Ограничительные меры могут быть возвращены, если Иран не выполнит своих обязательств.