Կայացել է Երիտասարդական նվագախմբի, Սուրեն Բագրատունու և Հիրոֆումի Յոշիդայի համագործակցությունը.(Տեսանյութ)
• 19-10-2015 12:41:12   | Հայաստան  |  Մշակույթ
Հոկտեմբերի 17-ին Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում տեղի ունեցավ երկու համերգ։ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ հանդես եկան աշխարհահռչակ երկու երաժիշտ՝ Սուրեն Բագրատունի (թավջութակ, ԱՄՆ) և դիրիժոր Հիրոֆումի Յոշիդա (Ճապոնիա)։
Ճապոնացի մեծահամբավ դիրիժորի ղեկավարությամբ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը կատարեց Բեդրժիխ Սմետանայի «Վլտավա» սիմֆոնիկ պոեմը «Իմ հայրենիքը» շարքից, Անտոնին Դվորժակի Թավջութակի կոնցերտ սի մինոր, մենակատար՝ Սուրեն Բագրատունի, ինչպես նաև՝ Անտոնին Դվորժակի Սիմֆոնիա թիվ 9 «Նոր աշխարհից»։
Թավջութակահար Սուրեն Բագրատունին նշեց, որ շատ ուրախ էր մասնակցել խաչատրյանական փառատոնին, հատկապես դիրիժոր Դավիթ Խանջյանին նվիրված համերգով։ «Կայացավ ծանոթությունս Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ, ինչից մեծ հաճույք ստացա։ Երիտասարդները նվագում էին վարպետորեն։ Դիրիժոր Հիրոֆումի Յոշիդայի հետ առաջին անգամ էի հանդես գալիս։ Շատ հետաքրքիր երաժիշտ է, և հեշտությամբ լեզու գտանք»,- համերգից հետո իր տպավորություններն է հայտնում Սուրեն Բագրատունին։
Դիրիժոր Հիրոֆումի Յոշիդան առաջին անգամ է Երևանում ու մեծ տպավորություն ունի Հայաստանից։ «Ես ուրախ եմ գալ այստեղ և ղեկավարել Երիտասարդական նվագախումբը՝ հանդես գալով Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնի շրջանակներում։ Պետք է շնորհակալություն հայտնեմ կազմակերպիչներին հրավերի համար։ Համերգին ներկա է նաև Ճապոնիայի դեսպանը, և սա նշանակում է, որ այսպիսի միջոցառումներով ճապոնացիներն ավելի ու ավելի լավ կճանաչեն Հայաստանն ու հայերին։ Իսկ հանդիսատեսը շատ ջերմ էր։ Հայ հանդիսատեսը շատ նման է իտալացիներին»,- ասում է Հիրոֆումի Յոշիդան։
Նույն ժամին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում խաչատրյանական փառատոնի շրջանակներում ներկայացվում էր Արամ Խաչատրյանի «Սպարտակ» բալետը՝ 3 գործողությամբ։ Գլխավոր դերերում հանդես եկան Ռուբեն Մուրադյանը (Սպարտակ), ՀՀ վաստ. արտիստ Ժակլին Սարխոշյանը (Ֆրիգիա), ՀՀ վաստ. արտիստ Մարիա Դիվանյանը (Էգինա), Գրիգոր Գրիգորյանը (Կրասոս), ՀՀ վաստ. արտիստ Զավեն Հարությունյանը (Գլադիատոր):
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնահանդեսը կյանքի է կոչել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Փառատոնի անցկացմանն աջակցում են նաև «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամը, «Լուդինգ», «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունները, «Անի պլազան»։

Состоялoсь сотрудничество Молодежного оркестра, Сурена Багратуни и Хирофуми Йошиды
17 октября в рамках 3-го Международного фестиваля имени Хачатурянa состоялись два концерта. В концертном зале имени Арама Хачатуряна Государственный молодежный оркестр Армении выступил сo всемирно известными музыкантами: Сурен Багратуни (виолончель/ США) и Хирофуми Йошида (дирижер / Япония).
Под управлением известного японского дирижера Хирофуми Йошиды, Государственный молодежный оркестр Армении представил Симфоническую поэму «Влтава» из серии «Моя родина» Бедржиха Сметаны, Концерт для виолончели си минор (солист Сурен Багратуни) и Симфония № 9 «Из нового света» Антонина Дворжака.
Виолончелист Сурен Багратуни сказал, что он был очень рад принять участие в Фестивале имени Хачатуряна, особенно в концерте, посвященном дирижеру Давиду Ханджяну. «Наконец – то я встретился с Государственным молодежным оркестром и мне очень понравилась наша встреча. Молодые музыканты играли виртуозно. Я выступал с дирижером Хирофуми Йошидой впервые. Он очень интересный музыкант, и мы легко нашли общий язык»,- после концерта поделился своими впечатлениями Сурен Багратуни.
Это первый визит Хирофуми Йошиды в Армению, и он находится под яркими впечатлениями. «Я счастлив быть здесь и дирижировать Молодежным оркестром в контексте Международного фестиваля имени Хачатуряна. Я хотел бы поблагодарить организаторов за приглашение. На концерте присутствовал посол Японии. Такие мероприятия помогают японцам побольше узнать об Армении и армянах. Публика приняла нас очень тепло, как бывает в Италии»,-заметил Хирофуми Йошида.
Одновременно, в контексте 3-го Международного фестиваля имени Хачатуряна, на сцене Национального академического театра оперы и балета был представлен балет Хачатуряна «Спартак». В главных ролях выступили Рубен Мурадян (Спартак), заслуженный артист РА Жаклин Сархошян (Фригия), заслуженный артист РА Мария Диванян (Эгина), Григор Григорян (Красс), заслуженный артист Завен Арутюнян (Гладиатор).