Կայացել է Երիտասարդական նվագախմբի, Սուրեն Բագրատունու և Հիրոֆումի Յոշիդայի համագործակցությունը.(Տեսանյութ)
• 19-10-2015 12:41:12   | Հայաստան  |  Մշակույթ
Հոկտեմբերի 17-ին Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում տեղի ունեցավ երկու համերգ։ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ հանդես եկան աշխարհահռչակ երկու երաժիշտ՝ Սուրեն Բագրատունի (թավջութակ, ԱՄՆ) և դիրիժոր Հիրոֆումի Յոշիդա (Ճապոնիա)։
Ճապոնացի մեծահամբավ դիրիժորի ղեկավարությամբ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը կատարեց Բեդրժիխ Սմետանայի «Վլտավա» սիմֆոնիկ պոեմը «Իմ հայրենիքը» շարքից, Անտոնին Դվորժակի Թավջութակի կոնցերտ սի մինոր, մենակատար՝ Սուրեն Բագրատունի, ինչպես նաև՝ Անտոնին Դվորժակի Սիմֆոնիա թիվ 9 «Նոր աշխարհից»։
Թավջութակահար Սուրեն Բագրատունին նշեց, որ շատ ուրախ էր մասնակցել խաչատրյանական փառատոնին, հատկապես դիրիժոր Դավիթ Խանջյանին նվիրված համերգով։ «Կայացավ ծանոթությունս Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ, ինչից մեծ հաճույք ստացա։ Երիտասարդները նվագում էին վարպետորեն։ Դիրիժոր Հիրոֆումի Յոշիդայի հետ առաջին անգամ էի հանդես գալիս։ Շատ հետաքրքիր երաժիշտ է, և հեշտությամբ լեզու գտանք»,- համերգից հետո իր տպավորություններն է հայտնում Սուրեն Բագրատունին։
Դիրիժոր Հիրոֆումի Յոշիդան առաջին անգամ է Երևանում ու մեծ տպավորություն ունի Հայաստանից։ «Ես ուրախ եմ գալ այստեղ և ղեկավարել Երիտասարդական նվագախումբը՝ հանդես գալով Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնի շրջանակներում։ Պետք է շնորհակալություն հայտնեմ կազմակերպիչներին հրավերի համար։ Համերգին ներկա է նաև Ճապոնիայի դեսպանը, և սա նշանակում է, որ այսպիսի միջոցառումներով ճապոնացիներն ավելի ու ավելի լավ կճանաչեն Հայաստանն ու հայերին։ Իսկ հանդիսատեսը շատ ջերմ էր։ Հայ հանդիսատեսը շատ նման է իտալացիներին»,- ասում է Հիրոֆումի Յոշիդան։
Նույն ժամին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում խաչատրյանական փառատոնի շրջանակներում ներկայացվում էր Արամ Խաչատրյանի «Սպարտակ» բալետը՝ 3 գործողությամբ։ Գլխավոր դերերում հանդես եկան Ռուբեն Մուրադյանը (Սպարտակ), ՀՀ վաստ. արտիստ Ժակլին Սարխոշյանը (Ֆրիգիա), ՀՀ վաստ. արտիստ Մարիա Դիվանյանը (Էգինա), Գրիգոր Գրիգորյանը (Կրասոս), ՀՀ վաստ. արտիստ Զավեն Հարությունյանը (Գլադիատոր):
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնահանդեսը կյանքի է կոչել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Փառատոնի անցկացմանն աջակցում են նաև «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամը, «Լուդինգ», «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունները, «Անի պլազան»։

The cooperation of Youth Orchestra, Suren Bagratuni and Hirofumi Yoshida took place (Vidio)
On 17th of October in the framework of the 3rd Khachaturian International Festival two concerts were held. At the Aram Khachaturian Concert Hall the State Youth Orchestra of Armenia performed with world-famous musicians: Suren Bagratuni (cello/USA) and Hirofumi Yoshida (conductor/Japan).
Under the baton of  renowned Japanese conductor Hirofumi Yoshida, the State Youth Orchestra of Armenia represented "Vltava" Symphonic Poem from "My Homeland" series by Bedřich Smetana, Cello Concerto in B minor (soloist Suren Bagratuni) and Symphony No. 9 "From the New World" by Antonin Dvořák.
Cellist Suren Bagratuni said that he was very happy to participate in Khachaturian Festival especially in the concert dedicated to conductor David Khanjian. “Finally I met the State Youth Orchestra and enjoyed my meeting. The young musicians played masterly. This was the first time that I performed with conductor Hirofumi Yoshida. He is a very interesting musician and we easily found common line of communication”- Suren Bagratuni expressed his impressions after the concert.
This was the first visit of Hirofumi Yoshida to Armenia and he got great impressions from Yerevan. "I am happy to be here and to conduct the Youth Orchestra in the context of Khachaturian International Festival. I would like to thank the organizers for the invitation. The concert was attended by the Ambassador of Japan, and this means that such events help Japanese people to know more about Armenia and Armenians. And the audience was very cordial, very similar to Italian"-mentioned Hirofumi Yoshida.
Simultaneously, in the context of Khachaturian International Festival, on the stage of National Academic Theatre of Opera and Ballet was represented Khachaturian’s "Spartacus" ballet in 3 acts. The featured dancers were Ruben Muradyan (Spartacus), RA Honored Artist Jacqueline Sarkhoshyan (Phrygia), RA Honored Artist Maria Divanyan (Aegina), Grigor Grigoryan (Crassus), Honored Artist Zaven Harutyunyan (Gladiator).