Շվեդիա ներգաղթած միգրանտների թիվն անցել է 100 հազարը
9,8 միլիոնանոց Շվեդիայում փախստականների թվի նոր ռեկորդ է սահմանվել. մեկ շաբաթվա ընթացքում թագավորություն են ներգաղթել շուրջ 9,5 հազար մարդ:  Այս մասին գրում է tass.ru-ն:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` ներգաղթյալներից  2,5 հազարը դեռահաս միգրատներ են, որոնք Շվեդիա են հասել առանց մեծահասակների ուղեկցության: Այդպիսով,  2015 թվականի ընթացքում երկրում միգրանտների ընդհանուր թիվը գերազանցել է 100 հազարը և ներկայումս կազմում է մոտ 105 հազար:
Եվրոմիության երկրներում սա ամենաբարձր ցուցանիշն է:
«Փախստականների ամենամեծ խմբերը մեր երկիր գալիս են Սիրիայից, Աֆղանստանից և Իրաքից»,- տեղեկացրել են Շվեդիայի միգրացիոն ծառայությունից:
Համաձայն նախորդ շաբաթ հրապարակված կանխատեսումների` Դանիայի թագավորությունում փախստականների թիվն այս և հաջորդ տարիներին կարող է հասնել 360 հազարի: Այդ միգրացիոն հոսքերի թիվը հավասար է շվեդական մի քանի քաղաքների բնակչության թվին:
Երկրի իշխանությունները մի քանի օր առաջ ստիպված են եղել փոխելու մինչ այդ իրենց ունեցած «բաց սրտերի» քաղաքականությունը: Մասնավորապես, Շվեդիայի կառավարությունը և ընդդիմությունը համաձայնություն են ձեռք բերել միգրացիոն ոլորտում ունեցած քաղաքականությունը խստացնելու կապակցությամբ:
Այսուհետ միգրացիոն ծառայությունը ձեռք է բերել իրավունք փախստականներին ապաստան տրամադրել երեք տարով, այլ ոչ թե ընդմիշտ:

Поток беженцев в Швецию превысил 100 тыс. человек
В 9,8-миллионной Швеции поставлен новый рекорд по числу беженцев, прибывших в королевство за одну неделю - 9,5 тыс. человек. Из них почти 2,3 тыс. - подростки-мигранты без сопровождения взрослых.
Таким образом, общее число переселенцев в стране за 2015 год превысило 100 тыс. человек и составляет почти 105 тыс. Это самый большой показатель в Евросоюзе в расчете на душу населения.
"Самые большие группы прибывающих к нам мигрантов - это выходцы из Сирии, Афганистана и Ирака. Среди беженцев-подростков - из Афганистана", - сообщили в понедельник корр.ТАСС в миграционном управлении.
Согласно обнародованному на минувшей неделе прогнозу, число беженцев в королевстве за этот и следующий годы может составить до 360 тыс. человек. Такие потоки мигрантов сопоставимы с населением нескольких шведских городов.
Власти страны, все время говорившие о "политике открытых сердец", несколько дней назад были вынуждены сменить риторику заявлений. В частности, правительство и оппозиция достигли соглашения по поводу ужесточения политики в данной сфере. Миграционное управление получило теперь право выдавать беженцам временный вид на жительство сроком на 3 года вместо постоянного.