Հանդիսատեսը տպավորված է Պենդերեցկու և Ստրավինսկու ստեղծագործություններով
Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնը շարունակում է հանդիսատեսին պարգևել անկրկնելի երաժշտական երեկոներ՝ լի բացառիկ համերգային ծրագրերով։
Նոյեմբերի 7-ին կայացած համերգին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, ներկայացրեց Քշիշտոֆ Պենդերեցկու Ադաջո Երրորդ սիմֆոնիայից, որը հայաստանյան պրեմիերա էր, ինչպես նաև՝ Իգոր Ստրավինսկու «Սրբազան գարուն» ստեղծագործությունը։
Համերգից հետո հանդիսատեսը, ներկայացնելով իր հույզերը, նշում էր, որ տպավորված է ստեղծագործություններով և կատարմամբ։
Ալտահար Մաքսիմ Նովիկովը նկատում է. «Մեծն Ստրավինսկին՝ Երևանում։ Դա ուղղակի հիանալի է։ Շնորհակալություն՝ Սերգեյ Սմբատյանին և փառատոնին, որ ներկայացրին այս ստեղծագործությունը»։
Հանդիսատեսի թվում էր նաև իտալացի դիրիժոր Ջանլուկա Մարչիանոն, ով ընդամենը օրեր անց հանդես է գալու փառատոնի շրջանակներում՝ ղեկավարելով Երիտասարդական նվագախումբը։ Խոսելով երեկոյի մասին՝ մաեստրոն ասաց, որ մեծ բավականություն է ստացել՝ լսելով համերգը. «Գեղեցիկ երեկո էր՝ լի հիանալի երաժշտությամբ»։
Դերենիկ Դեմիրճյանի տուն-թանգարանի վարիչ Կարինե Ռաֆայելյանն էլ ընդգծեց, որ իր համար ամեն անգամ Պենդերեցկու երաժշտությունը լսելն առանձնապես հաճելի է. «Հպարտություն եմ զգում, որ մենք թեկուզ դրսում, սակայն հայկական արմատներ ունեցող հզոր արվեստագետներ ունենք։ Այդ իմաստով առաջին՝ Պենդերեցկու ստեղծագործությունը ոչ միայն էսթետիկական հաճույք պատճառեց, այլև շոյեց փառասիրությունս։ Ստրավինսկու ստեղծագործությունը լսելիս պատկերացրի, որ շատ գեղեցիկ բալետ կլինի։ Կուզենայի բալետն էլ տեսնել։ Իսկ Երիտասարդական նվագախումբն ինձ հայտնի կոլեկտիվ է, և շատ ուրախ եմ, որ այդպիսի երիտասարդներ ունենք»։
Նույն օրը՝ նոյեմբերիի 7-ին, Խաչատրյանի անվան փառատոնի շրջանակներում Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկայացվեց նաև Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետը՝ 3 գործողությամբ։
Նշենք, որ խաչատրյանական փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահի հովանու ներքո։ Փառատոնի կազմակերպիչն է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)։ Փառատոնի աջակիցն է ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, գործընկերները՝ «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամը, «Լուդինգ», «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունները, «Անի պլազա» հյուրանոցը։

Публика была впечатлена произведениями Пендерецкого и Стравинского
3-й Международный фестиваль имени Хачатуряна продолжает представлять публике незабываемые музыкальные вечера, наполненные эксклюзивными концертными программами.
7 ноября Государственный молодежный оркестр Армении, художественный руководитель и главный дирижер Сергей Смбатян, представил Адажио из Симфонии No.3 Кшиштофа Пендерецкого (армянская премьера) и симфонию Игоря Стравинского «Весна священная». После концерта, зрители, делясь впечатлениями, отметили, что концерт был впечатляющим и выбранными композициями, и исполнительским мастерством.
Альтист Максим Новиков отметил: «Великий Стравинский в Ереване. Это просто замечательно. Я благодарен Сергею Смбатяну и Фестивалю имени Хачатуряна за представление этой работы».
Итальянский дирижер Джанлука Марчиано был среди зрителей. Ровно через неделю он выступит с концертом в рамках фестиваля, дирижируя Молодежным оркестром. Говоря о мероприятии, маэстро сказал, что он доволен концертом. «Это был прекрасный вечер, полный отличной музыки».
Глава музея имени Д. Демирчяна - Карине Рафаелян подчеркнула, что ей особенно приятно слушать музыку Пендерецкого. «Я горда тем, что даже за рубежом есть такие именитые  музыканты с армянскими корнями. Именно поэтому его симфония дарит мне не только эстетическое удовольствие, но и льстит моему тщеславию. Слушая музыку Стравинского, я думала, что балет мог бы быть очень красивым. Я хотела бы посмотреть и балет. Я знакома с деятельностью Молодежного оркестра и очень рада, что мы имеем таких музыкантов».
В тот же день, 7 ноября, в Национальном академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиаряна, в рамках 3-го Международного фестиваля был представлен балет Арама Хачатуряна «Гаянэ».