Հանդիսատեսը տպավորված է Պենդերեցկու և Ստրավինսկու ստեղծագործություններով
Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնը շարունակում է հանդիսատեսին պարգևել անկրկնելի երաժշտական երեկոներ՝ լի բացառիկ համերգային ծրագրերով։
Նոյեմբերի 7-ին կայացած համերգին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, ներկայացրեց Քշիշտոֆ Պենդերեցկու Ադաջո Երրորդ սիմֆոնիայից, որը հայաստանյան պրեմիերա էր, ինչպես նաև՝ Իգոր Ստրավինսկու «Սրբազան գարուն» ստեղծագործությունը։
Համերգից հետո հանդիսատեսը, ներկայացնելով իր հույզերը, նշում էր, որ տպավորված է ստեղծագործություններով և կատարմամբ։
Ալտահար Մաքսիմ Նովիկովը նկատում է. «Մեծն Ստրավինսկին՝ Երևանում։ Դա ուղղակի հիանալի է։ Շնորհակալություն՝ Սերգեյ Սմբատյանին և փառատոնին, որ ներկայացրին այս ստեղծագործությունը»։
Հանդիսատեսի թվում էր նաև իտալացի դիրիժոր Ջանլուկա Մարչիանոն, ով ընդամենը օրեր անց հանդես է գալու փառատոնի շրջանակներում՝ ղեկավարելով Երիտասարդական նվագախումբը։ Խոսելով երեկոյի մասին՝ մաեստրոն ասաց, որ մեծ բավականություն է ստացել՝ լսելով համերգը. «Գեղեցիկ երեկո էր՝ լի հիանալի երաժշտությամբ»։
Դերենիկ Դեմիրճյանի տուն-թանգարանի վարիչ Կարինե Ռաֆայելյանն էլ ընդգծեց, որ իր համար ամեն անգամ Պենդերեցկու երաժշտությունը լսելն առանձնապես հաճելի է. «Հպարտություն եմ զգում, որ մենք թեկուզ դրսում, սակայն հայկական արմատներ ունեցող հզոր արվեստագետներ ունենք։ Այդ իմաստով առաջին՝ Պենդերեցկու ստեղծագործությունը ոչ միայն էսթետիկական հաճույք պատճառեց, այլև շոյեց փառասիրությունս։ Ստրավինսկու ստեղծագործությունը լսելիս պատկերացրի, որ շատ գեղեցիկ բալետ կլինի։ Կուզենայի բալետն էլ տեսնել։ Իսկ Երիտասարդական նվագախումբն ինձ հայտնի կոլեկտիվ է, և շատ ուրախ եմ, որ այդպիսի երիտասարդներ ունենք»։
Նույն օրը՝ նոյեմբերիի 7-ին, Խաչատրյանի անվան փառատոնի շրջանակներում Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկայացվեց նաև Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետը՝ 3 գործողությամբ։
Նշենք, որ խաչատրյանական փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահի հովանու ներքո։ Փառատոնի կազմակերպիչն է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)։ Փառատոնի աջակիցն է ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, գործընկերները՝ «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամը, «Լուդինգ», «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունները, «Անի պլազա» հյուրանոցը։

The audience was impressed by the works of Penderecki and Stravinsky
The 3rd Khachaturian International Festival continues to represent the audience an unforgettable musical evenings, filled with exclusive concert programs.
On November 7 the State Youth Orchestra of Armenia, artistic director and principal conductor Sergey Smbatyan, presented Adagio from Symphony No.3 by Krzysztof Penderecki (Armenian premiere) and symphony by Igor Stravinsky “The Rite of Spring”.
After the concert, the audience, sharing with impressions, noted that the concert was impressive both by the chosen compositions and performing art.
Viola player Maxim Novikov said: “The Great Stravinsky is in Yerevan. This is just wonderful. I am grateful to Sergey Smbatyan and to the Festival for they have presented this work."
Italian conductor Gianluca Marciano was among the audience. A week after he will come up with a concert in the framework of the Festival conducting the Youth Orchestra. Speaking about the event, the maestro said he was satisfied by listening to the concert. "It was a beautiful evening full of great music."
The head of D. Demirchyan Museum -Karine Rafaelian stressed that every time she listens to the music of Penderecki, she is particularly pleased. "I feel proud that even abroad we have such powerful artists with Armenian roots. This is why his symphony gives me not only aesthetic pleasure but also stroked my ambitiousness. While listening to Stravinsky's work I imagined that the ballet could have been very nice. I would like to see the ballet as well. The Youth Orchestra is known to me, so I am very happy that we got such young musicians. "
On the same day, November 7, at the Alexander Spendiaryan Opera and Ballet National Academic Theatre, in the context of the Festival, Aram Khachaturian's "Gayaneh" ballet in 3 acts was represented.