Հայաստանի ԱԳ նախարարի նախագահությամբ Բելգրադում կայացել է ՀԱՊԿ արտգործնախարարների հանդիպումը
Դեկտեմբերի 3-ին ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նախագահ, Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի նախագահությամբ Բելգրադում տեղի ունեցավ Հավաքական անվտանգության անդամ պետությունների արտգործնախարարների հանդիպումը։
Նախարարները քննարկեցին Հավաքական անվտանգության խորհրդի՝ 2015թ. սեպտեմբերին կայացած նստաշրջանի որոշումների կատարման ընթացքը, ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքականության համադրման հարցեր։
ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի անդամներն անդրադարձան ԵԱՀԿ անդամ պետությունների ԱԳ նախարարների 22-րդ խորհրդի օրակարգային հարցերին։
Հանդիպման մասնակիցները մտքեր փոխանակեցին գլոբալ և տարածաշրջանային անվտանգության վրա ազդեցություն ունեցող խնդիրների, ահաբեկչության դեմ պայքարի վերաբերյալ։
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, անդրադարձ արվեց թուրքական զինված ուժերի կողմից Սիրիայում հակաահաբեկչական գործողությանը մասնակցող ռուսաստանյան ՍՈՒ-24 ինքնաթիռի խոցման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին։ Այս համատեքստում նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ ինքնաթիռի խոցումը լուրջ հարված է ահաբեկչության դեմ պայքարում միջազգային հանրության ջանքերի համախմբմանը և Սիրիայում քաղաքական կարգավորման գործընթացին։
ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հավանություն տվեցին դեկտեմբերին Մոսկվայում կայանալիք Հավաքական անվտանգության խորհրդի օրակարգի հարցերին, մտքեր փոխանակեցին ՀԱՊԿ կանոնադրական մարմինների աշխատանքների վերաբերյալ։

Под председательством министра иностранных дел Армении в Белграде состоялась встреча глав МИД ОДКБ
3-го декабря под председательством министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна, председателя совета министров иностранных дел ОДКБ, в Белграде состоялась встреча глав МИД стран-участниц Организации Договора о Коллективной безопасности.
Министры обсудили процесс реализации решений, принятых в ходе состоявшегося в сентябре 2015г. Совета коллективной безопасности, координации внешней политики стран-членов ОДКБ.
Члены совета глав МИД ОДКБ коснулись вопросов повестки дня 22-го совета министров иностранных дел стран-участниц ОБСЕ.
Участники встречи обменялись мнениями относительно вопросов, влияющих на глобальную и региональную безопасность, борьбы против терроризма.
Стороны коснулись обстановки, сложившейся в результате уничтожения принимающей участие в антитеррористических действиях российского самолета СУ-24 со стороны турецких вооруженных сил. В этом контексте министр Налбандян отметил, что уничтожение самолета является серьезным ударом по консолидации усилий международного сообщества по борьбе с терроризмом и процессу политического урегулирования в Сирии.
Главы внешнеполитических ведомств стран-участниц ОДКБ одобрили вопросы повестки дня намеченного на конец декабря заседания Совета Договора о коллективной безопасности в Москве, обменялись мнениями вокруг работ уставных органов ОДКБ.