Շարունակվում են ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարի հանդիպումները Վաշինգտոնում
Դեկտեմբերի 8-ին աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը հանդիպումներ է ունեցել Ամերիկայի հայկական համագումարի և ԱՄՆ Հայ Դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ԼՂՀ-ԱՄՆ համագործակցության հետագա զարգացման և ընդարձակման, ԱՄՆ-ի կողմից Արցախին տրամադրվող  օգնության, ինչպես նաև շփման գծում Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկվող խախտումների և սադրանքների աճի հետ կապված հարցեր: ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարը գոհունակություն է հայտնել ԱՄՆ հայկական կազմակերպությունների հետ առկա համագործակցության բարձր մակարդակի կապակցությամբ, ինչպես նաև կարևորել նրանց գործունեությունը՝ ուղղված ԱՄՆ-ում Արցախի շահերի պաշտպանությանը:
Հայ Դատի հանձնախմբի անդամների հետ հանդիպումից հետո ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարը մասնակցել է ի նպաստ Արցախի քարոզարշավի մասնակիցների համար կազմակերպված ընդունելությանը, որոնք Հայ Դատի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ ժամանել էին Վաշինգտոն՝ ԱՄՆ Կոնգրեսում հանդիպումներ ունենալու և Արցախին առնչվող հարցերը կոնգրեսականների հետ քննարկելու համար: Ընդունելության ընթացքում Կարեն Միրզոյանը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով և պատասխանել ներկաների բազմաթիվ հարցերին:
Նույն օրն արտաքին գործերի նախարարը հանդիպել է  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ դեսպան Ջեյմս Ուորլիքի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բանակցային գործընթացում առկա իրավիճակին առնչվող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, երկուստեք ընդգծվել է հրադադարի խախտումները բացառելու և շփման գծում լարվածության նվազեցմանն ուղղված քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը:
ԼՂՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են՝ հանդիպումներին ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարին ուղեկցել է ԱՄՆ-ում և Կանադայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը:

• 09-12-2015 17:34:09   | USA  |  Press release
On December 8, Minister of Foreign Affairs of the Nagorno Karabakh Republic Karen Mirzoyan, who is on a working visit to the USA, had meetings with the representatives of the Armenian Assembly of America and the Armenian National Committee of America.
During the meetings issues of further expansion and development of cooperation between the NKR and the USA, the assistance provided by the United States to Artsakh, as well as the increasing number of provocations and violations on the Line of Contact by the Azerbaijan were discussed. The NKR Foreign Minister expressed satisfaction with the high level of cooperation with Armenian organizations in the US and stressed the importance of activities aimed at protecting the interests of Artsakh in the US.
After the meeting with the members of Armenian National Committee of America, the NKR Foreign Minister took part in a reception organized for the participants of the Pro-Artsakh Advocacy campaign, who had arrived in Washington for meetings in the US Congress and discussions with congressmen on issues related to Artsakh on the initiative of the Armenian National Committee of America. During the reception Karen Mirzoyan delivered a welcoming speech and answered numerous questions from the audience.
The same day the Minister of Foreign Affairs met with Co-Chair of the OSCE Minsk Group Ambassador James Warlick. A range of issues related to the current state of affairs in the negotiation process were discussed at the meeting. In particular, the sides emphasized the necessity of undertaking steps to exclude the violations of the cease-fire regime and reduce tension along the Line of Contact.
The NKR Permanent Representative to the USA and Canada Robert Avetisyan accompanied the NKR Foreign Minister at the meetings.