«Բիձինա Իվանիշվիլին հաջորդ տարվանից ակտիվորեն կմասնակցի նախընտրական ընկերությանը». Զվիադ Կվաճանտիրաձե
• 17-12-2015 15:00:47   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Իշխող կոալիցիայի քաղաքական Խորհրդի կայացրած նիստից հետո «Վրացական երազանքի» ներկայացուցիչները հանդես են եկել հայտարարություններով: «Բիձինա Իվանիշվիլին խոստացել է, որ հաջորդ տարվանից նա ակտիվորեն կմասնակցի նախընտրական ընկերությանը», -հայտարարել է Զվիադ Կվաճանտիրաձեն: Պատգամավոր Էլիսո Չիփիձեի հայտարարության համաձայն` «2016թ. գարնանը «Վրացական երազանք» կոալիցիան կանվանի մեծամասնական պատգամավորների իր թեկնածուներին, իսկ թե ավելի հստակ ո՞վ կընկնի ցուցակի մեջ, կոալիցիան կասի խորհրդարանական ընրություններից 40-50 օր առաջ»:
«2015թ. առաջին 6 ամիսների ընթացքում 17 նախարարությունների աշխատակիցներ աշխատավարձերի ավելացման և պարգևատրման տեսքով ընդհանուր առմամբ ստացել են 5 477 391 լարի: Պարգևատրման տեսքով հատկացվել է 945 229 լարի, իսկ հավելում աշխատավարձերին` 4 532 162 լարի: Ամենաշատը աշխատավարձերի հավելում են ստացել Պաշտպանության նախարարության աշխատակիցները` 730 301 լարի, Արտաքին գործերի նախարարության աշխատակիցները` 551 155 և Մշակույթի նախարարության աշխատակիցները` 504 830 լարի»:
Խորհրդարանում պարտադիր զինվորական ծառայությունը չեղյալ հայտարարելու քննարկման հարցը այսօր բյուրոյի նիստի ընթացքում բուռն դեբատներ է առաջացրել: Ինչպես հայտարարում է Գործընթացային հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Գիորգի Կախիանին, ինքը մի քանի անգամ այդ հարցի շուրջ հանձնաժողովի նիստ է գումարել, մինչդեռ հաշվետուն ոչ մի անգամ չի եկել: «Ես այդ հարցի քննարկմանը դեմ չեմ: Ես չորս անգամ նիստ եմ նշանակել, բայց նա չի գալիս: Նիստ կնշանակեմ հինգերորդ անգամ, և դա խնդիր չէ, բայց պետք է պայմանավորվել ինչ-որ սկզբունքների և չափորոշիչների մասին», -հայտնել է Գիորգի Կախիանին: Գործընկերոջն աջակցել է տնտեսական քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Զուրաբ Տղեմալաձեն, որը ասված նկատողությունները լիովին արդարացի է համարել: Ըստ նրա խոսքերի` նույն բանը կարելի է ասել կառավարության մի քանի օրենսդրական նախաձեռնությունների մասին:
Վրաստանի Ազգային Բանկը բարձրացրել է 50 բազիսային կետերի վերաֆինանսավորման դրույքը մինչ 8.0%: Ինչպես հայտնել են Ազգային բանկում, նման որոշում է ընդունել այսօր Վրաստանի Ազգային Բանկի դրամավարկային հանձնաժողովը: Դրամավարկային քաղաքականության դրույքը կազմում է 8.0%: Նաև ասվում է, որ դրամավարկային քաղաքականության որոշումը հիմնավորվում է մակրոտնտեսական կանխատեսմամբ, որի համաձայն` Ազգային Բնակի կողմից դրամավարկային քաղաքականության խստացումը պետք է դրականորեն արդրադառնա ինֆլյացիոն սպասումների անկման վրա: Եթե ի հայտ չգան այն լրացուցիչ ցնցումներ, քաղաքականության ավելի շատ խստացում հետագա ժամանակահատվածում չի սպասվում: Ընթացիկ կանխատեսման համաձայն` 2016թ. առաջին եռամսյակում ինֆլյացիան կպահպանվի Ազգային Բանկի ամբողջ ցուցանիշից վեր:

События дня. 16 декабря, Грузия
После состоявшегося заседания политического Совета правящей коалиции, представители «Грузинской мечты» выступили с заявлениями. «Бидзина Иванишвили пообещал, что с следующего года он активно включится в предвыборную компанию», -заявил Звиад Квачантирадзе. Согласно заявлению депутата Элисо Чапидзе «весной 2016 года коалиция «Грузинская Мечта» назовет имена своих кандидатов в мажоритарные депутаты, а кто конкретно попадет в список –коалиция скажет за 40-50 дней до проведения парламентских выборов».
«В течении первых шести месяцев 2015 года сотрудники 17 министерств, в виде надбавок к зарплатам и в виде премий получили в общей сложности 5 477 391 лари. В виде премий выдано 945 229 лари, а в виде добавок к зарплатам -4 532 162 лари. Больше всего добавок к зарплате получили сотрудники министерства Обороны -730 301 лари, министерства Иностранных Дел -551 155 и министерства Культуры -504 830 лари».
Вопрос обсуждения в парламенте инициативы об отмене обязательной воинской службы вызвало на заседании бюро сегодня бурные дебаты. Как заявил председатель комитета по процедурным вопросам Георгий Кахиани, он несколько раз назначал заседание комитета по этому вопросу, однако докладчик ни разу не явился. «Я не против обсуждения этого вопроса. Я четыре раза назначал заседания, но он не приходит. Назначу заседание в пятый раз, и это не проблема, но нужно договориться о каких-то стандартах и принципах», -заявил Георгий Кахиани. Коллегу поддержал председатель комитета по экономической политике Зураб Ткемаладзе, который назвал высказанные замечания вполне справедливыми. По его словам, тоже самое можно сказать и по поводу некоторых законодательных инициатив правительства.
Национальный банк Грузии (НБГ) повысил ставку рефинансирования на 50 базисных пунктов - до 8.0%. Как сообщили в Нацбанке, такое решение принял сегодня комитет монетарной политики НБГ. Ставка монетарной политики составляет 8.0%. Также сообщается, что решение по монетарной политике основывается на макроэкономическом прогнозе, согласно которому, ужесточение Нацбанком монетарной политики должно позитивно отразиться на снижении инфляционных ожиданий. Если не проявятся другие дополнительные шоки, еще большего ужесточения политики в последующий период не ожидается. Согласно текущему прогнозу, в первом квартале 2016 года инфляция сохранится выше целевого показателя Национального банка.