Փոխվել է Ամերիկայի հայկական համագումարի հասցեն
Վաշինգտոն – Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար) սիրով տեղեկացնում է իր կենտրոնական գրասենյակի տեղափոխության մասին: Համագումարի կենտրոնական գրասենյակի հասցեն է ՝ 734 15th Street, NW, Suite 500, Washington, D.C., 20005: Էլեկտրոնային փոստի հասցե՝ info@aaainc.org, հեռախոս՝ (202) 393-3434, և ֆաքսը՝ (202) 638-4904 մնում է նույնը:
Համագումարի նոր կենտրոնական գրասենյակը գտնվում է The Walker Building-ում, որը գտնվում է Սպիտակ տան հարևանությամբ: Ամերիկյան իրավաբանների ընկերակցության նախկին կենտրոնական գրասենյակի կողքը, Վաշինգտոն քաղաքի բուն կենտրոնում և ԱՄՆ գանձապետական ​​շենքերի դիմացի փողոցում, Համագումարի կենտրոնական գրասենյակը Սպիտակ տնից ընդամենը 350 յարդ (320 մետր) հեռավորության վրա է տեղակայված:
Հայ ազգային ինստիտուտի (ANI), Ամերիկայի Հայոց ցեղասպանության թանգարանի (AGMA), Հայաստանյայց Եկեղեցու Ամերիկայի թեմի թեմական պատվիրակի գրասենյակները, ինչպես նաև Վաշինգտոնում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ներկայացուցչության գրասենյակը կշարունակեն տեղակայվել Համագումարի ընդլայնված կենտրոնական գրասենյակում:
Ի լրումն, նոր գրասենյակը կունենա ընդլայնված Հայոց ցեղասպանության գրադարան և գիտա-հետազոտական կենտրոն, որն ի սկզբանե բացվել էր Հայոց ցեղասպանության 95-րդ տարելիցի կապակցությամբ, ի լրումն դեսպան Հենրի Մորգենթաուի հավաքածուի: Նոր հաստատությունում մասնագետներին կտրամադրվի տերմինալ սարք` մուտք ունենալու Chadwyck-Healey միկրոքարտերի հավաքածուին, որը պարունակում է ԱՄՆ Ազգային արխիվի 37,000 էջեր, ինչպես նաև այլ արխիվային հավաքածուների և հետազոտական ​​նյութերի:
Հայոց ցեղասպանության հետագա ուսումնասիրությունը խրախուսելու հարցում  կարևոր քայլ էր, երբ 2010 թվականին Հենրի Մորգենթաու III-ը նախագահեց գրադարանի պաշտոնական բացումը՝ նշելու վերջինիս հանրային օգտագործումը որակավորված հետազոտողների համար: Հաջորդիվ հայտարարություններ կհետևեն, երբ հետազոտական ​​կենտրոնը առցանց դառնա:
Բացի այդ, Համագումարի կենտրոնական գրասենյակն ապահովված է հանդիպումների համար նախատեսված նոր տարածքով՝ շնորհանդեսներ ու սեմինարներ հրավիրելու համար, ինչպես նաև ցուցադրությունների համար նախատեսված տարածքով, որտեղ Համագումարի, Հայ ազգային ինստիտուտի (ANI) և Ամերիկայում Հայոց ցեղասպանության թանգարանի (AGMA) տարբեր հավաքածուներ կցուցադրվեն:
Համագումարի նոր կենտրոնական գրասենյակի տեղափոխությունը նշանավորում է որպես նոր գլուխ Համագումարի՝ մեր երկրի մայրաքաղաքում ավելի քան 40 տարվա ներկայության պատմության մեջ», - հայտարարել են համագումարի համանախագահներ Վան Գրիգորյանը և Էնթոնի Բարսամյանը: «Մեր նոր գրասենյակը, գրադարանը, գիտա-հետազոտական կենտրոնը, հետազոտական տարածքը, ցուցահանդեսների և հանդիպումների տարածքները կաջակցեն մեր առաքելությանը՝ որպես Ամերիկայում առաջատար ոչ-կուսակցական հայկական քարոզչական կազմակերպություն»,- ասել են նրանք:
Համագումարի նոր կենտրոնական գրասենյակը նախատեսված է այնպես, որ ընդհանուր առմամբ բավարարի Ամերիկայի հայ համայնքի, իսկ մասնավորապես՝ Ամերիկայի հայկական համագումարի, հարաճուն կարիքները: Վերջին տասներկու ամիսների ընթացքում Համագումարում հետևյալ նշանակումներն են կատարվել. Լոս Անջելեսում Արևմտյան տարածաշրջանի տնօրեն է նշանակվել Միհրան Թումաջանը, Վաշինգտոնում Դանիելա Սարոյանը՝ հանրային կապերի աշխատակից, Երևանում՝ Տարածաշրջանային տնօրեն է նշանակվել Արփի Վարդանյանը, տարածաշրջանային վերլուծաբան՝ Ալին Օզինյանը, ինչպես նաև Անի Արշամյանը, Արմեն Սիմոնյանը և Նելլի Թուլումբաջյանը:
Ամերիկայի հայկական համագումարի Արևմտյան շրջանի գրասենյակի հասցեն է՝ 450 North Brand Blvd., Suite 600, Glendale, CA 91203: Ամերիկայի հայկական համագումարի երևանյան գրասենյակի հասցեն է՝ 37 Հանրապետության փողոց, 0010 Երևան, Հայաստան:
Ամերիկայի հայկական համագումարը հիմնադրվել է 1972 թվականին: Այն ամենամեծ համազգային,  ոչ կուսակցական, հասարակական կազմակերպությունն է Վաշինգտոնում, որն օժանդակում է հայկական հարցերի ճիշտ ըմբռնմանն ու լուսաբանմանը:  Համագումարը 501(c) (3) կարգավիճակով անդամակցական կազմակերպություն է:

• 10-02-2016 15:45:57   | USA  |  Press release
WASHINGTON, D.C. - The Armenian Assembly of America (Assembly) is pleased to announce the relocation of its headquarters. The new Assembly office is located at 734 15th Street, NW, Suite 500, Washington, D.C., 20005. The email address info@aaainc.org, telephone (202) 393-3434, and fax number (202) 638-4904 remain the same.
The Assembly's new headquarters is located in The Walker Building, situated around the corner from the White House. Adjacent to the old American Bar Association headquarters in downtown Washington, D.C. and across the street from the U.S. Treasury buildings, the Assembly office is a mere 350 yards from the White House.
The expanded Assembly headquarters will continue to house the offices of the Armenian National Institute (ANI), Armenian Genocide Museum of America (AGMA), Diocesan Legate of the Armenian Church of America, and the Office of the NagornoKarabakh Republic in Washington, D.C.
In addition, the new location will feature an expanded Armenian Genocide Library and Resource Center, which originally opened to coincide with the 95th anniversary of the Armenian Genocide with the addition of the Ambassador Henry Morgenthau Collection. The new facility will provide a terminal for specialists to access the Chadwyck-Healey microfiche collection reproducing 37,000 pages from the U.S. National Archives, as well as other archival collections and research material.
In a major step toward encouraging further research on the Armenian Genocide, Henry Morgenthau III presided over the formal opening of the library in 2010 to mark its public use for qualified researchers. Further announcements will follow as the research center comes online.
Additionally, the Assembly's headquarters provides new meeting space for convening presentations and seminars, and exhibit space which will display various collections of the Assembly, ANI, and AGMA.
"The relocation of the Assembly's headquarters marks a new chapter in the Assembly's over 40 year presence in our nation's capital," stated Assembly Board Co-Chairmen Van Krikorian and Anthony Barsamian. "Our new office, library, resource center, research facility, exhibit and meeting space will advance our mission as the leading non-partisan Armenian advocacy organization in America," they said.
The new Assembly headquarters is designed to meet the growing needs of the Armenian American community generally and the Armenian Assembly specifically. Over the last twelve months, the Assembly has hired Western Region Director MihranToumajan in Los Angeles; Public Affairs Associate Danielle Saroyan in Washington; Regional Director Arpi Vartanian, Regional Analyst AlinOzinian, Ani Arshamyan, Armen Simonyan, and NelliTulumbajyan in Yerevan.
The Armenian Assembly of America Western Region office is located at 450 North Brand Blvd., Suite 600, Glendale, CA 91203. The Armenian Assembly of America Yerevan office is located at 37 Hanrapetutyan Street, 0010 Yerevan, Armenia.