Իրանը կլինի Վրաստանի հաստատուն համագործակիցը. Վրաստանի խորհրդարանական անդամ
Փետրվարի 9-ին վրացական կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսային խոսակցություն է կայացել Վրաստանի վարչապետի և Իրանի նախագահի միջև: «Վրաստանի վարչապետը և Իրանի նախագահը զրուցել են իրանական և վրացական ժողովուրդների միջև նեղ փոխհարաբերություններրի մասին: Հույս է արտահայտվել զբոսաշրջության բնագավառում համագործակցության խորացման մասին: Վրաստանի վարչապետն ասել է, որ վրացական կողմը Իրանի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմի թեթևացմանն ուղղված քայլեր կձեռնարկի: Խոսքը վերաբերել է նաև առևտրատնտեսական արդյունաբերությունում վրաց-իրանական համագործակցության մեծ պոտենցյալին», -ասված է Վրաստանի վարչապետի վարչության տարածած հայտարարությունում:
Վրաստանի Կառավարության որոշման համաձայն` 2016թ. փետրվարի 15-ին Իրանի քաղաքացիները կարող են Վրաստան այցելել առանց վիզա ռեժիմից օգտվելով: «Առանց վիզա ռեժիմի չեղյալ հայտարարումը երկրների միջև 2012-2013թթ. զգալիորեն կրճատել է երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալը: Այն տարիներին, երբ Վրաստանի և Իրանի միջև գործում էր առանց վիզա ռեժիմ, ապրանքաշրջանառությունը կազմում էր 200 000 000, իսկ առանց վիզա ռեժիմի չեղյալ հայտարարումից հետո այդ թիվը կրճատվել է մինչ 130 000 000», -փետրվարի 9-ին հայտարարել է Վրաստանում Իրանի դեսպանը:
«Իրանի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմի չեղյալ հայտարարումը միանշանակ դրական նախաձեռնություն է: Իրանը շատ կայուն պետություն է: Կարծում եմ, որ Իրանը կլինի Վրաստանի հաստատուն համագործակիցը: Այսօր Իրանը տարածաշրջանում կայունացնողի դեր է խաղում: Դա շատ կարևոր դեր է: Իրանի վերադարձը միջազգային հարթակ, ես նկատի ունեմ Իրանից սանկցիաների հանումը, կունանա միայն դրական նշանակություն: Արևմուտքի մերձեցումն Իրանի հետ մեզ համար կլինի միայն դրական երևույթ: Վրաստանը շատ բան կարող է ստանալ տվյալ գործընթացից: Ես նկատի ունեմ բեռների տարացիկության հարցը, նկատի ունեմ քաղաքակիրթ և մշակութային երկխոսությունները: Վիզային ռեժիմի չեղյալ հայտարարումը դրական քայլ է: Սկզբունքորեն, մենք ոչ էլ պետք է մտցնեինք վիզային ռեժիմ: Դա մեր քաղաքական սխալն էր: Գլխավորն է, որ մենք ուղղենք այդ սխալը: Այդ սխալի ուղղումը մեզ արդյունավետ արդյունք կտա ինչպես քաղաքականության իմաստով, այնպես էլ տնտեսության և անվտանգության տեսանկյունից», -փետրվարի 9-ին հայտարարել է խորհրդարանական մեծամասնության անդամ Գուբազ Սանիկիձեն:
«Քանի որ ամերիկյան ընկերությունն իր վրա է վերցրել Անակլիայի նավահանգստի շինարարությւոնը, ուրեմն այդ նավահանգիստը ձեռք կբերի ռազմավարական նշանակություն: Անակլիայի նավահանգիստը կդառնա Սև ծովի տարածաշրջանում գտնվող այլ նավահանգիստների լուրջ մրցակիցը: Այն փաստը, որ ԱՄՆ-ն միացել է նախագծին, նշանակում է որ նա տվյալ նավահանգիստը տեսնում է աշխարհաքաղաքական օբյեկտի դերում: Ամերիկացիները շահագրգռված են, որպեսզի մեր երկիրը պաշտպանված լինի: Մեր երկրի պաշտպանությունը նրանք կապում են Չինաստանում իրենց բիզնես շահերի պաշտպանության և այլնի հետ», -փետրվարի 9-ին հայտարարել է Գիորգի Գաչեչիլաձեն:
Փետրվարի 9-ին Վրաստանի վարչապետը Բրյուսելում հանդիպել է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ: «Կողմերը խոսել են վիզային ազատականացման գործընթացի բարեհաջող ավարտի հեռանկարի մասին: Վրաստանի վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Եվրախորհրդի նախագահին ցուցաբերած մշտական օգնության համար և հույս է հայտնել, որ շուտով Վրաստանի քաղաքացիների համար կհաստատվի առանց վիզա ռեժիմ: Կողմերը խոսել են նաև տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի մասին», -ասված է Վրաստանի վարչապետի մամլո-ծառայության հայտարարությունում:
«Վրաստանը չի կարող ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալ առանց ՄԱՊ-ի ծրագիրը ստանալու: Որպեսզի Վրաստանին ՄԱՊ առաջարկվի, անհրաժեշտ է, որպեսզի ՆԱՏՕ-ի բոլոր անդամ-երկրները տվյալ հարցի շուրջ համաձայնության գան: Միաժամանակ Վրաստանն ունի բոլոր անհրաժեշտ գործիքները ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալու համար: Մենք շարունակում ենք աջակցել բարեփոխումների անցկացնմանը», -փետրվարի 9-ին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր Քարտուղարը:
«Հանրապետականներ» խորհրդարանական խմբակցությունը դեմ է «ոստիկանության մասին» օրենքում ուղղումներ մտցնելուն, որը վերաբերում է այսպես կոչված «գաղտնի ոստիկանական պահակախմբերին»: «Մենք չենք պատրաստվում քվեարկել մի օրենքի օգտին, որը ներառում է նման ձևակերպումներ: Դա կարող է լուրջ սպառնալիքներ ստեղծել քաղաքացիների անձնական կյանքին և կարող է նպաստել պետության միջամտությանը քաղաքացիների կյանքին», -փետրվարի 9-ին հայտարարել է «Վրացական Երազանք-Հանրապետականներ» խորհրդարանական խմբակցության անդամ Թամար Խիդաշելին: Հիշեցնենք, որ Վրաստանի Խարհրդարանը մոտակա օրերին մտադիր է «ոստիկանության մասին» օրենքում ուղղումներ մտցնելու մասին ուսումնասիրություններ սկսել: Օրենսդրական նախաձեռնության համաձայն` նախատեսվում է ստեղծել այսպես կոչված «գաղտնի պահակախմբեր», որոնք «կիրականացնեն ճանապարհային երթևեկության գաղտնի վերահսկողություն և առանց քաղաքացու հետ կապ հաստատելու կիրականացնեն ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման փաստերի գրանցում»: «Գաղտնի պահակախմբերի ստեղծմանը դեմ են հանդես եկել «Միացյալ Ազգային Շարժում», «Ազատ Դեմոկրատներ» և իշխող կոալիցիայի մաս հանդիսացող «Հանրապետականներ» խորհրդարանական խմբակցությունները:
Փետրվարի 9-ին Թբիլիսիի Քաղաքային Խորհուրդը (Սակրեբուլո) հերթական անգամ որոշում է ընդունել առանց վարձահատույց լինելու վրաց Ուղղափառ եկեղեցու սեփականությանը հանձնել Թբիլիսիի խիտ բնակեցված շրջաններից մեկում գտնվող հողատարածք: «Նիստի ընթացքում որոշում է ընդունվել վրացական Ուղղափառ եկեղեցու սեփականությանը հանձնել 1 884 քառ.մ. հողատարածք», -ասված է Թբիլիսիի Քաղաքային Խորհրդի հայտարարությունում: Հարկ է նշել, որ երկրի պետական մարմինները անդադար վրաց Պատրիարքարանի սեփականությանն են հանձնում տարբեր շարժական և անշարժ գույք: Միաժամանակ, վերջին 25 տարիների ընթացքում Վրաստանի պետական մարմինները ոչ մի անգամ անշարժ կամ շարժական գույք չեն փոխանցել ազգային փոքրամասնությունների շահերը ներկայացնող այլ կազմակերպություններին:

• 10-02-2016 18:48:59   | Грузия  |  Обзор прессы Диаспоры
9 февраля, по инициативе грузинской стороны, состоялся телефонный разговор между премьер министром Грузии и президентом Ирана. «Премьер министр Грузии и президент Ирана поговорили о тесных взаимосвязях между грузинским и иранским народом. Была выражена надежда на углубление сотрудничества в сфере туризма. Премьер министр Грузии сказал, что грузинская сторона предпримет шаги направленные на облегчение визового режима для граждан Ирана. Речь так же зашла о большом потенциале грузино-иранского сотрудничества в торгово-экономической области», -сказано в заявлении распространенном администрацией премьер министра Грузии.
Согласно решению Правительства Грузии, с 15 февраля 2016 года граждане Ирана смогут посещать Грузию пользуясь безвизовым режимом. «Отмена безвизового режима между странами, в 2012-13гг. в значительной мере снизила объемы торгового оборота между странами. В годы, когда между Грузией и Ираном действовал безвизовый режим, торговый оборот составлял 200 000 000, в после отмены безвизового режима эта цифра снизилась до 130 000 000», -9 февраля заявил посол Ирана в Грузии.
«Отмена визового режима для граждан Ирана, является однозначно положительной инициативой. Иран –очень стабильное государство. Думаю, что Иран будет очень стабильным партнером Грузии. Сегодня Иран играет в регионе роль стабилизатора. Это очень важная роль. Возвращение Ирана на международную арену, я имею ввиду снятие санкций с Ирана, будет иметь только положительное значение. Сближение Запада с Ираном для нас будет очень позитивным явлением. Грузия может очень многое получить от данного процесса. Я имею ввиду вопросы транзита грузов, имею ввиду цивилизационный и культурный диалоги. Отмена визового режима –положительный шаг. В принципе мы и не должны были вводить визовый режим. Это было нашей политической ошибкой. Главное, что мы исправили эту ошибку. Исправление этой ошибки будет иметь для нас позитивный результат как в политическом смысле, так и с точки зрения экономики и с точки зрения безопасности», -9 февраля заявил член парламентского большинства Губаз Саникидзе.
«Раз уж американская компания взялась за строительство порта в Анаклии, значит этот порт приобретет стратегическое значение. Порт в Анаклии станет серьезным конкурентом другим портам в регионе Черного моря. Тот факт, что к проекту присоединились США, значит они воспринимают этот порт в качестве геополитического объекта. Американцы заинтересованы, что бы наша страна была бы защищена. Защиту нашей страны они связывают с защитой своих бизнес интересов в Китае и т.д.», -9 февраля заявил Гиоргий Гачечиладзе.
9 февраля премьер министр Грузии в Брюсселе встретился с президентом Европейского Совета –Дональдом Туском. «Стороны поговорили о перспективе успешного завершения процесса визовой либерализации. Премьер министр Грузии поблагодарил президента Европейского Совета за непрерывно оказываемую помощь и выразил надежду, что в скором времени для граждан Грузии будет установлен безвизовый режим. Стороны так же поговорили о ситуации сложившейся в регионе», -сказано в заявлении пресс службы премьер министра Грузии.
«Грузия не сможет стать членом НАТО без получения плана МАП. Для того, что бы Грузии был бы предложен МАП, необходимо, что бы все страны-члены НАТО пришли бы к консенсусу по данному вопросу. В то же время у Грузии есть все необходимые инструменты, что бы стать членом НАТО. Мы продолжим поддерживать проведение реформ», -9 февраля заявил Генеральный Секретарь НАТО.
Парламентская фракция «Республиканцы» против внесения поправок в закон «о полиции», касающихся создания так называемых «скрытых полицейских патрулей». «мы не планируем голосовать за закон, содержащий подобные формулировки. Это может создать серьезные риски свободе личной жизни граждан и может способствовать вмешательству государства в жизнь граждан», -9 февраля заявила член парламентской фракции «Грузинская Мечта - Республиканцы», Тамар Хидашели. Напомним, что парламент Грузии, в ближайшие дни намерен начать процесс рассмотрения вопроса внесения поправок к закону «о полиции». Согласно законодательной инициативе, предлагается создание так называемых «скрытых патрулей», которые, «будут осуществлять тайное патрулирование дорожного движения и без налаживания контакта с гражданами, осуществлять фиксирование нарушений правил дорожного движения». Против создания «скрытых патрулей» выступают парламентские фракции «Единое Национальное Движение», «Свободные Демократы» и «Республиканцы», являющиеся частью правящей коалиции.
9 февраля Городской Совет Тбилиси (Сакребуло) принял очередное решение о безвозмездной передаче в собственность грузинской Православной церкви, земельного участка находящегося в одном из густонаселенных районов Тбилиси. «В ходе заседания было принято решение о передаче грузинской православной церкви земельного участка площадью в 1 884 кв. метров», -сказано в решении Городского Совета Тбилиси. Следует отметить, что государственные органы страны постоянно передают в собственность грузинской Патриархии различную движимую и недвижимую собственность. В то же время, за последние 25 лет государственные органы Грузии ни разу не передавали недвижимую либо движимую собственность в пользование других организаций, представляющих интересы национальных меньшинств.