Ադրբեջանի նպատակն է՝ բռնի ուժով գրավել Լեռնային Ղարաբաղը և ցեղասպանության ենթարկել նրա հայ բնակչությանը
• 08-04-2016 17:59:45   | Հայաստան  |  Վերլուծություն
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան և ՀՀ պաշտպանության նախարարության Ազգային  ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտում գործող ԲՈՀ-ի 056 «քաղաքական գիտություններ և միջազգային հարաբերություններ» մասնագիտական խորհուրդը ս.թ. ապրիլի 6-ին կայացած համատեղ ընդլայնված նիստում, քննարկելով ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, ընդունեցին դիմում՝ ուղղված ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի գործող նախագահին, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Ռուսաստանի Դաշնության և Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահներին, ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահին:
Ստորև հրապարակվում է Դիմումի լրիվ տեքստը, որը տրամադրել է Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի և ԲՈՀ-ի 056 «քաղաքական գիտություններ և միջազգային հարաբերություններ» մասնագիտական խորհրդի նախագահ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանը:
ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԳԻՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՍՈՑԻԱՑԻԱՅԻ ԵՎ ՀՀ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ  ՌԱԶՄԱՎԱՐԱԿԱՆ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԻՆՍՏԻՏՈՒՏՈՒՄ ԳՈՐԾՈՂ ԲՈՀ-Ի 056 «ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԳԻՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ» ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ԴԻՄՈՒՄԸ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ  ԿՈՂՄԻՑ ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂՈՒՄ ԼԱՅՆԱԾԱՎԱԼ ՌԱԶՄԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՎԵՐՍԿՍՄԱՆ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ
ՄԱԿ-Ի ԳԼԽԱՎՈՐ ՔԱՐՏՈՒՂԱՐ ՆՈՐԻՆ ԳԵՐԱԶԱՆՑՈՒԹՅՈՒՆ ՊԱՐՈՆ ՊԱՆ ԳԻ ՄՈՒՆԻՆ
ՄԱԿ-Ի ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ  ԽՈՐՀՐԴԻ ԳՈՐԾՈՂ ՆԱԽԱԳԱՀ, ՄԱԿ-ՈՒՄ ՉԻՆԱՍՏԱՆԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉ, ՆՈՐԻՆ ԳԵՐԱԶԱՆՑՈՒԹՅՈՒՆ ԴԵՍՊԱՆ ԼՅՈՒ ՑԶԵԻԻՆ
ԱՄԵՐԻԿԱՅԻ ՄԻԱՑՅԱԼ ՆԱՀԱՆԳՆԵՐԻ, ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ԴԱՇՆՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԱՀՆԵՐ, ՆՈՐԻՆ ԳԵՐԱԶԱՆՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՊԱՐՈՆ ԲԱՐԱՔ ՕԲԱՄԱՅԻՆ, ՊԱՐՈՆ ՎԼԱԴԻՄԻՐ ՊՈՒՏԻՆԻՆ ԵՎ  ՊԱՐՈՆ ՖՐԱՆՍՈՒԱ ՕԼԱՆԴԻՆ
ՀՀ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀ, ՆՈՐԻՆ ԳԵՐԱԶԱՆՑՈՒԹՅՈՒՆ ՊԱՐՈՆ  ԳԱԼՈՒՍՏ ՍԱՀԱԿՅԱՆԻՆ
Ս. թ. ապրիլի 2-ին Ադրբեջանի Զինված ուժերը լայնածավալ հարձակման են անցել ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի երկայնքով՝ հրետակոծելով ԼՂՀ սահմանամերձ բնակավայրերը: Ադրբեջանը հերթական անգամ ձախողում է Ղարաբաղյան հակամարտությունը խաղաղ բանակցությունների միջոցով կարգավորելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների ջանքերը:
Ադրբեջանի հիմնական նպատակն է ձախողել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաքելությունը, բռնի ուժով գրավել Լեռնային Ղարաբաղը և ցեղասպանության ենթարկել նրա հայ բնակչությանը: Ադրբեջանը շարունակում է լայնամասշտաբ տարածաշրջանային պատերազմի սպառնալիքով ապակողմնորոշել միջազգային հանրությանը և շանտաժի ենթարկել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետություններին ու ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ ԱՄՆ-ին, Ռուսաստանին և Ֆրանսիային՝ փորձելով հասնել ՀՀ-ի նկատմամբ ճնշումների գործադրմանը:
Ադրբեջանական կողմը մերժում է տեխնիկական և մասնագիտական ռեսուրսների կիրառմամբ հրադադարի ռեժիմի պահպանման վերահսկման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկությունները, ինչը հղի է ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում մարտական գործողությունների վերսկսման մշտական սպառնալիքով:
Ռազմական գործողությունների վերսկսումը Ադրբեջանը պլանավորել է Վաշինգտոնում կայացած միջուկային անվտանգության հարցերով գագաթնաժողովին համընթաց: Նախկինում ևս կարևոր միջազգային հանդիպումների և տարածաշրջան օտարերկրյա բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցերի ընթացքում Ադրբեջանը ձեռնարկել է հակամարտության սրում, այդ թվում՝ ռազմական գործողություններ շփման գծում: Կարելի է հիշատակել 2012 թ. հունիսին ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Հիլարի Քլինտոնի Հայաստան կատարած այցի նախօրյակին Ադրբեջանի նախաձեռնած սադրանքը (Azeris kill three more Karabakh soldiers, http://www.armenia.com.au/news/Armenia-News/English/11824/Azeris-kill-three-more-Karabakh-soldiers/350), ինչպես նաև 2015 թ. դեկտեմբերի 19-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների՝ Բեռնում կայացած հանդիպումից առաջ և հետո Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ինտենսիվ խախտման դեպքերը (Border Concerns: Sargsyan-Aliyev meeting brings no immediate tranquility in conflict zone, https://www.armenianow.com/karabakh/68860/armenia_karabakh_azerbaijan_reactions_commentaries_talks):
Ադրբեջանը, խեղաթյուրելով պատմական իրողությունները և աղավաղելով Ղարաբաղյան հակամարտության էությունը, Հայաստանի Հանրապետությանը մեղադրում է Լեռնային Ղարաբաղը բռնազավթելու մեջ: Ինչպես Հարվարդի համալսարանի Քենեդիի անվան պետական հետազոտությունների դպրոցում իր զեկուցման մեջ նշել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՙօկուպացիա՚ բառը Ղարաբաղի առնչությամբ օգտագործողները պետք է հաշվի առնեն այն քաղաքական փաստը, որ Ղարաբաղը հենց ինքը 70 տարի շարունակ եղել է ադրբեջանական ՙօկուպացիայի՚ զոհ, քանի որ 1921 թ. հուլիսի 5-ին բոլշևիկյան կուսակցական ոչ լեգիտիմ մարմին հանդիսացող Կովբյուրոն Ստալինի ճնշմամբ ընդունեց ապօրինի որոշում, որով հայաբնակ Լեռնային Ղարաբաղը բռնակցվեց Ադրբեջանին, ինչը հիրավի ՙօկուպացիա՚ էր (Կովբյուրոյի որոշման մասին տես՝ "Историческая призма": 1921 год. Большевистские игры вокруг Карабаха, http://www.memo.ru/d/118764.html):
Այս համատեքստում հարկ ենք համարում համառոտակի ներկայացնել անկախ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման օրինական հիմքերը:
1991 թ. օգոստոսի 30-ին Ադրբեջանի Գերագույն խորհուրդը, խախտելով այն ժամանակ գործող ԽՍՀՄ Սահմանադրությունը և օրենսդրությունը, ընդունեց Ադրբեջանի Հանրապետության ինքնիշխանության վերականգնման Հռչակագիրը: Արձագանքելով այս ոչ օրինաչափ որոշմանը՝ միջազգային իրավունքի և այն ժամանակ գործող խորհրդային օրենսդրության` 1990 թ. ապրիլի 3-ին ընդունված ՙԽՍՀՄ-ից միութենական հանրապետության դուրս գալու հետ կապված հարցերի լուծման կարգի մասին՚ այն ժամանակ գործող ԽՍՀՄ օրենքի դրույթների համաձայն 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ նիստում որոշվեց Ադրբեջանական ԽՍՀ ԼՂԻՄ-ի և Ադրբեջանական ԽՍՀ Շահումյանի շրջանի սահմաններում հռչակել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն (Արցախի Հանրապետություն) (Закон СССР "О порядке решения вопросов, связанных с выходом союзной республики из СССР" No 1410-1 от 3 апреля 1990 г." Ведомости Съезда народных депутатов СССР, Верховного Совета СССР", 1990, No 15, декларация о провозглашении Нагорно-Карабахской Республики http://www.nkr.am/ru/declaration/10/):
1991 թ. հոկտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի Գերագույն խորհուրդը, շարունակելով իր հակաիրավական գործողությունները, ընդունեց անկախության մասին Սահմանադրական ակտ և, դրանով իսկ հայտարարելով խորհրդային պետաիրավական համակարգից իր դուրս գալու որոշման մասին, օրենսդրորեն ամրագրեց ապագայում Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագիրն իր հետ համաձայնեցնելու անհրաժեշտությունից հրաժարումը: 1991 թ. նոյեմբերի 23-ին Ադրբեջանի Գերագույն խորհուրդն ընդունեց օրենք Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի լուծարման մասին: Ի պատասխան տվյալ ոչ օրինական ակտերի՝ 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղում միջազգային իրավունքի նորմերի ու 1990 թ. ապրիլի 3-ին ընդունված ԽՍՀՄ օրենքի պահանջների խստիվ պահպանմամբ և միջազգային դիտորդների ներկայությամբ անցկացվեց անկախության հանրաքվե: Դրան մասնակցելու հնարավորություն տրվեց նաև ԼՂՀ ադրբեջանցի փոքրամասնությանը, որը, սակայն, Բաքվի ցուցումով հրաժարվեց այդ հնարավորությունից (Акт о результатах референдума о независимости Нагорно-Карабахской Республики, http://www.nkr.am/ru/referendum/42/):
Իրադարձությունների հետագա զարգացման հետևանքով վերացավ նաև ԽՍՀՄ կենտրոնական մարմինների հետ հանրաքվեի արդյունքները համա¬ձայ¬նեցնելու անհրաժեշտությունը, քանի որ 1991 թ. դեկտեմբերի 21-ին ստորագրվեց ԽՍՀՄ գոյության դադարեցման մասին Ալմա Աթայի հռչակագիրը (Алма-Атинская Декларация, Алма-Ата, 21 декабря 1991 г. http://cis.minsk.by/page.php?id=178): Այսպիսով՝ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում անցկացված հանրաքվեն օրինաչափ է, դրա արդյունքներով ձևավորված ԼՂՀ-ն՝ լեգիտիմ, իսկ նրա անկախության ճանաչումը դառնում է հակամարտության լուծման բանալի:
ՀՀ-ն, հարցականի տակ չդնելով այդ հանրաքվեի օրինականությունը և դրսևորելով բարի կամք, ի պաշտպանություն համանախագահների գործունեության համաձայնվեց Մադրիդյան սկզբունքներն ընդունել որպես հետագա բանակցությունների հիմք, այդ թվում՝ դրանցում ամրագրված ինքնորոշման ձևակերպման լրացուցիչ ընթացակարգերի վերաբերյալ առաջարկությունները (“Referendum As A Gesture Of A Good Will: Peace And War Scenarios For Karabakh” http://www.harvard-bssp.org/static/files/390/Lyon%20University%20Yerevan%20INSS%20Regional%20Security%20South%20Caucasus%20Conference.pdf):
Այդ առնչությամբ նպատակահարմար ենք համարում ԼՂՀ հռչակման հանրաքվեի իրավաչափության և դրա արդյունքների լեգիտիմության մասին ՀՀ կառույցների համապատասխան որոշումների ընդունումը և ԼՂՀ-ի հետ համակողմանի համագործակցության պայմանագրի մշակումն ու կնքումը:
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունները գնահատելով որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի պլատֆորմի քայքայմանն ուղղված սադրանք՝ Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան դիմում է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի գործող նախագահին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետություններին՝ նրանց կոչ անելով ստեղծված իրավիճակում զերծ մնալ ագրեսորի և պաշտպանվող կողմի անհիմն հավասարեցումից: Տարածաշրջանային լայնածավալ պատերազմի վտանգի կանխման համար հարկ է Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողություններին տալ հստակ քաղաքական գնահատական և միջոցներ ձեռնարկել նրան պատժելու համար:
Անհրաժեշտ ենք համարում շեշտել, որ ԼՂՀ-ի վրա Ադրբեջանի լայնամասշտաբ հարձակումը չխաթարեց Հայաստանում և Արցախում հասարակական-պետական կյանքի բնականոն ընթացքը: Պետական մարմիններն ու հիմնարկները, հասարակական կազմակերպություններն ու մասնավոր ձեռնարկությունները շարունակում են արդյունավետ կերպով կատարել քաղաքացիների, միջազգային, պետական, հասարակական հաստատությունների առջև վերցրած իրենց տնտեսական, ֆինանսական, քաղաքական-դիվանագիտական պարտավորությունները: Այս կապակցությամբ մենք շեշտում ենք հայկական կողմերի հավատարմությունը ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պահպանման, արտաքին և ներքին ներդրումների երաշխավորվածության սկզբունքներին` ի շահ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի շարունակական զարգացման:
Ըստ արժանվույն գնահատելով հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների ջանքերը՝ կոչ ենք անում նրանց.
կիրառել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները իրավիճակի կայունացման և Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղության դեմ ուղղված սադրանքներ թույլ չտալու համար,
հրատապ կարգով բարձրացնել շփման գծի երկայնքով ԵԱՀԿ կողմից իրականացվող մոնիտորինգի արդյունավետությունը և ներդնել հրադադարի ռեժիմի խախտման հետաքննության համապատասխան մեխանիզմներ՝ հրադադարը խախտողի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառման հնարավորությամբ,
վերականգնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության` որպես հակամարտության կարգավորման հարցերով բանակցությունների լիիրավ կողմի կարգավիճակը, ինչպես դա նախատեսվում է 1995 թ. մարտի 31-ին Պրահայում կայացած ԵԱՀԿ Ղեկավար խորհրդի ընդունած փաստաթղթում,
որպես Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման բանալի` ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը:

Основной целью Азербайджана является дезавуирование миссии Минской группы ОБСЕ, аннексия Нагорного Карабаха и геноцид его армянского населения
• 08-04-2016 17:09:45   | Армения  |  Аналитика
Ассоциация политической науки Армении и действующий в Институте национальных стратегических исследований Министерства обороны РА специализированный совет ВАК 056 «политические науки и международные отношения» на совместном расширенном заседании, состоявшемся 6-го апреля с. г., обсудив ситуацию, сложившуюся вследствие широкомасштабных военных действий, развязанных Азербайджаном по всей линии азербайджано-карабахского соприкосновения, приняли Обращение к Генеральному секретарю ООН, Действующему председателю Совета Безопасности ООН, президентам Соединенных Штатов Америки, Российской Федерации, Французской Республики и Председателю Национального Собрания РА.
Ниже публикуется полный текст Обращения, предоставленный Президентом Ассоциации политической науки Армении, Председателем специализированного совета ВАК 056 «политические науки и международные отношения», доктором политических наук, профессором, генерал-майором Гайком Котанджяном.
АССОЦИАЦИИ ПОЛИТИЧЕСКОЙ НАУКИ АРМЕНИИ И ДЕЙСТВУЮЩЕГО В ИНСТИТУТЕ НАЦИОНАЛЬНЫХ СТРАТЕГИЧЕСКИХ ИССЛЕДОВАНИЙ МИНИСТЕРСТВА ОБОРОНЫ РА СПЕЦИАЛИЗИРОВАННОГО СОВЕТА ВАК 056 «ПОЛИТИЧЕСКИЕ НАУКИ
И МЕЖДУНАРОДНЫЕ ОТНОШЕНИЯ»
В СВЯЗИ С ВОЗОБНОВЛЕНИЕМ АЗЕРБАЙДЖАНОМ
ШИРОКОМАСШТАБНЫХ ВОЕННЫХ ДЕЙСТВИЙ
В НАГОРНОМ КАРАБАХЕ
ГЕНЕРАЛЬНОМУ СЕКРЕТАРЮ ООН, ЕГО ПРЕВОСХОДИТЕЛЬСТВУ ГОСПОДИНУ ПАН КИ МУНУ
ДЕЙСТВУЮЩЕМУ ПРЕДСЕДАТЕЛЮ СОВЕТА БЕЗОПАСНОСТИ ООН, ПОСТОЯННОМУ ПРЕДСТАВИТЕЛЮ КНР В ООН, ЕГО ПРЕВОСХОДИТЕЛЬСТВУ ПОСЛУ ЛЮ ЦЗЕИ
ПРЕЗИДЕНТАМ СОЕДИНЕННЫХ ШТАТОВ АМЕРИКИ, РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ И ФРАНЦУЗСКОЙ РЕСПУБЛИКИ, ИХ ПРЕВОСХОДИТЕЛЬСТВАМ ГОСПОДИНУ БАРАКУ ОБАМЕ, ГОСПОДИНУ ВЛАДИМИРУ ПУТИНУ И ГОСПОДИНУ ФРАНСУА ОЛЛАНДУ
ПРЕДСЕДАТЕЛЮ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ РА, ЕГО ПРЕВОСХОДИТЕЛЬСТВУ ГОСПОДИНУ  ГАЛУСТУ СААКЯНУ
2-го апреля с. г. Вооруженные силы Азербайджана предприняли широкомасштабное наступление на протяжении линии азербайджано-карабахского соприкосновения, подвергая артиллерийскому обстрелу  приграничные населенные пункты НКР. Азербайджан в очередной раз подрывает усилия государств–Сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию Карабахского конфликта путем мирных переговоров.
Основной целью Азербайджана является дезавуирование миссии Минской группы ОБСЕ, аннексия Нагорного Карабаха и геноцид его армянского населения. Азербайджан продолжает использовать угрозу широкомасштабной региональной войны для дезориентирования мирового сообщества и шантажа государств–Сопредседателей Минской группы ОБСЕ и постоянных членов Совета Безопасности ООН–США, России и Франции, стремясь таким образом достичь давления на РА.
Азербайджанская сторона отклоняет предложения Сопредседателей Минской группы ОБСЕ об установлении контроля за соблюдением режима прекращения огня с применением технических и профессиональных ресурсов, что чревато постоянной угрозой возобновления боевых действий на линии азербайджано-карабахского соприкосновения.
Возобновление военных действий Азербайджан синхронизировал с проведением в Вашингтоне Саммита по ядерной безопасности. И в прошлом Азербайджан в период важных международных встреч и посещений региона иностранными высокопоставленными лицами инициировал эскалацию конфликта, в том числе – с развязыванием военных действий на линии соприкосновения. Можно отметить провокацию Азербайджана накануне визита Госсекретаря США Хиллари Клинтон в июне 2012 г. (Azeris kill three more Karabakh soldiers, http://www.armenia.com.au/news/Armenia-News/English/11824/Azeris-kill-three-more-Karabakh-soldiers/350), а также случаи интенсивного нарушения Азербайджаном режима прекращения огня до и после встречи президентов Армении и Азербайджана в Берне 19-го декабря 2015 г. (Border Concerns: Sargsyan-Aliyev meeting brings no immediate tranquility in conflict zone, https://www.armenianow.com/karabakh/68860/armenia_karabakh_azerbaijan_reactions_commentaries_talks).
Азербайджан, фальсифицируя исторические реалии и извращая суть Карабахского конфликта, обвиняет Республику Армения в оккупации Нагорного Карабаха. Как отметил в своем докладе в Школе государствоведения им. Дж. Кеннеди Гарвардского университета Президент РА Серж Саргсян, те, кто применяет слово «оккупация» в отношении Карабаха, должны учесть тот политический факт, что Карабах сам в течение семидесяти лет являлся жертвой азербайджанской «оккупации», поскольку 5-го июля 1921 г. Кавбюро, являющееся нелегитимным органом большевистской партии, под давлением Сталина приняло незаконное решение о насильственном присоединении армянонаселенного Нагорного Карабаха к Азербайджану, что по сути является «оккупацией» (о решении Кавбюро см. "Историческая призма": 1921 год. Большевистские игры вокруг Карабаха, http://www.memo.ru/d/118764.html).
В данном контексте считаем необходимым вкратце представить законные основания для провозглашения независимой Нагорно-Карабахской Республики.
30-го августа 1991 г. Верховный Совет Азербайджана в нарушение действовавших в то время Конституции и законодательства СССР принял Декларацию о восстановлении независимости Азербайджанской Республики. В ответ на данное неправомочное решение 2-го сентября 1991 г. на совместном заседании Нагорно-карабахского областного и Шаумянского районного советов в соответствии с международным правом и положениями действовавшего в это время Закона СССР от 3-го апреля 1990 г. «О порядке решения вопросов, связанных с выходом союзной республики из СССР» было принято решение о провозглашении Нагорно-Карабахской Республики (Республика Арцах) в границах НКАО Азербайджанской ССР и Шаумянского района Азербайджанской ССР (Закон СССР "О порядке решения вопросов, связанных с выходом союзной республики из СССР" No 1410-1 от 3 апреля 1990 г." Ведомости Съезда народных депутатов СССР, Верховного Совета СССР", 1990, No 15, декларация о провозглашении Нагорно-Карабахской Республики http://www.nkr.am/ru/declaration/10/).
18-го октября 1991 г. Верховный Совет Азербайджана, продолжая свои противоправные действия, принял Конституционный акт о независимости и, тем самым декларируя свой выход из советской государственно-правовой системы, законодательно закрепил отказ от необходимости согласования с собой дальнейшей судьбы Нагорного Карабаха. 23-го ноября 1991 г. Верховный Совет Азербайджана принял закон об упразднении Нагорно-Карабахской автономной области. В ответ на данные неправомочные политические акты 10 декабря 1991 г. в Нагорном Карабахе в условиях строгого соблюдения норм международного права и требований Конституции СССР и принятого 3-го апреля 1990 г. вышеупомянутого Закона, в присутствии международных наблюдателей состоялся референдум о независимости. Возможность принятия участия в нем была предоставлена также азербайджанскому меньшинству НКР, которое, однако, по указке Баку отказалось от этой возможности (Акт о результатах референдума о независимости Нагорно-Карабахской Республики, http://www.nkr.am/ru/referendum/42/).
В результате дальнейшего развития событий исчезла необходимость согласования результатов референдума и с центральными органами СССР, поскольку 21-го декабря 1991 г. была подписана Алма-атинская декларация о прекращении существования СССР (Алма-атинская Декларация, Алма-Ата, 21 декабря 1991 г. http://cis.minsk.by/page.php?id=178). Таким образом, проведенный на территории Нагорного Карабаха референдум является правомочным, сформированная по его результатам НКР – легитимной, а признание ее независимости становится ключом к разрешению конфликта .
Армения, не ставя под вопрос законность данного референдума и проявляя добрую волю, согласилась в поддержку деятельности Сопредседателей принять Мадридские принципы в качестве основы для дальнейших переговоров, в том числе и в отношении сформулированного в них предложения о некоторых дополнительных процедурах оформления самоопределения (“Referendum As A Gesture Of A Good Will: Peace And War Scenarios For Karabakh” http://www.harvard-bssp.org/static/files/390/Lyon%20University%20Yerevan%20INSS%20Regional%20Security%20South%20Caucasus%20Conference.pdf). В связи с этим считаем целесообразным принятие структурами РА соответствующих решений о законности референдума по вопросу провозглашения НКР и легитимности его результатов, а также разработку и заключение договора о всестороннем сотрудничестве с НКР.
Ассоциация политической науки Армении, оценивая развязанные Азербайджаном полномасштабные военные действия как провокацию в целях подрыва платформы Минской группы ОБСЕ, обращается к Генеральному Секретарю ООН, Действующему председателю Совета Безопасности ООН, главам государств–Сопредседателей Минской группы ОБСЕ с призывом в создавшейся ситуации отказаться от ложного уравнивания агрессора и защищающейся стороны. Для пресечения угрозы разжигания региональной широкомасштабной войны необходимо агрессивным действиям Азербайджана дать однозначную политическую оценку и принять меры по его наказанию.
Считаем необходимым подчеркнуть, что полномасштабное наступление Азербайджана на НКР не привело к нарушению нормального течения общественно-государственной жизни в Армении и Арцахе. Государственные органы и учреждения, общественные организации и частные предприятия продолжают эффективно выполнять экономические, финансовые, политико-дипломатические обязательства, взятые в отношении своих граждан, международных, государственных и общественных институтов. В связи с этим мы подчеркиваем приверженность армянских сторон принципам демократии, соблюдения прав человека, гарантированности внешних и внутренних инвестиций в интересах обеспечения дальнейшего развития Армении и Нагорного Карабаха.
По достоинству оценивая усилия государств–Сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию конфликта, призываем их:
применить все необходимые меры для стабилизации обстановки и недопущения провокаций в целях нарушения мира в Нагорном Карабахе;
в спешном порядке повысить эффективность мониторинга, осуществляемого ОБСЕ вдоль линии соприкосновения, внедрить соответствующие механизмы расследования нарушений режима прекращения огня с возможностью применения санкций в отношении нарушителя;
восстановить статус Нагорно-Карабахской Республики в качестве полноправной стороны переговорного процесса по урегулированию конфликта, как это предусмотрено в документе, принятом Руководящим советом ОБСЕ 31-го марта 1995 г. в Праге;
в качестве ключа к разрешению Карабахского конфликта–признать независимость Нагорно-Карабахской Республики.
АССОЦИАЦИИ ПОЛИТИЧЕСКОЙ      СПЕЦИАЛИЗИРОВАННЫЙ СОВЕТ «ПОЛИТИЧЕСКИЕ НАУКИ АРМЕНИИ                                                НАУКИ И МЕЖДУНАРОДНЫЕ ОТНОШЕНИЯ»