ԼՂՀ ներկայացուցիչը Մոնրեալում ելույթ է ունեցել Հայոց Ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառմանը
• 26-04-2016 19:10:58   | Ֆրանսիա  |  Մամլո հաղորդագրություն
Ապրիլի 22-ին ԱՄՆ-ում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը մասնակցել է Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միության (ՀԲԸՄ) Մոնրեալի մասնաճյուղի կազմակերպած միջոցառմանը՝ նվիրված Ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին:
Իր ելույթում Ռոբերտ Ավետիսյանը խոսել է Հայոց Ցեղասպանության, Արցախի հիմնախնդրի և վերջերս Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքների մասին։ Երախտագիտություն արտահայտելով ողջ  կանադահայությանը այս օրերին Արցախի շուրջ համախմբվելու համար, նա հատուկ շնորհակալություն է հայտնել  ՀԲԸՄ Մոնրեալի մասնաճյուղին՝ նման միջոցառումներ կազմակերպելու և Արցախի հետ կապված հարցերն ուշադրության կենտրոնում պահելու համար:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Ստեփան Դիոնը, կանադական քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ և պատգամավորներ, առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Աբգար եպիսկոպոս Հովակիմյանը, ՀԲԸՄ Մոնրեալի մասնաճյուղի գործադիր հանձնաժողովի նախագահ Շահե Թանաշյանը:

Представитель НКР выступил в Монреале на мероприятии, посвященном 101-й годовщине Геноцида армян
22 апреля Постоянный представитель Нагорно-Карабахской Республики в США  Роберт Аветисян  принял участие в мероприятии, организованном Монреальским филиалом  Всеармянского благотворительного союза (ВБС) и посвященном 101-й годовщине Геноцида армян.
В своем выступлении Роберт Аветисян затронул тему Геноцида армян, Арцахской проблемы и  представил последствия недавней агрессии, развязанной Азербайджаном против Арцаха. Высказав слова признательности всем канадским армянам за  сплоченность вокруг Арцаха в эти дни, он  выразил особую благодарность Монреальскому филиалу ВБС за организацию  подобных  мероприятий  и за то, что вопросы,  касающиеся Арцаха, находятся в центре внимания организации.
На мероприятии приняли участие  министр иностранных дел Канады Стефан Дион,  представители политических партий Канады и депутаты, предводитель канадской епархии Его Преосвященство епископ Абгар Овакимян, председатель   исполнительного комитета Монреального филиала  ВБС Шаге Танашян.