Դեսպան Եգանյանի հանդիպումը Կանադայի ժառանգության նախարարի հետ
Ապրիլի 22-ին Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանը հանդիպում ունեցավ Կանադայի ժառանգության նախարար Մելանի Ժոլիի հետ, ում իրավասության մեջ է մտնում ինչպես մշակութային ոլորտը, այնպես էլ հեռահաղորդակցությանն ու կապին վերաբերող բնագավառները:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակի:
Ամփոփելով 2015թ. ընթացքում կայացած` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները` կողմերը քննարկեցին 2016թ. սպասվող միջոցառումները` մասնավորապես անդրադառնալով ապրիլի 23-ին Երևանում կայանալիք «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ Գլոբալ ֆորումին: Նախարար Ժոլին նշեց, որ քաջատեղյակ է Կանադայում անցկացվելիք` Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի միջոցառումների մասին և մայիսի 8-ին մասնակցելու է այդ կապակցությամբ Մոնրեալ քաղաքում կայանալիք քայլերթին:
Դեսպանը Եգանյանը նախարար Ժոլիին մանրամասն ներկայացրեց ապրիլի սկզբին Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված հարձակումը և դրա հետևանքները: ՀՀ դեսպանը նշեց, որ հարկավոր է հանդես գալ հստակ վերաբերմունքով և հասցեական կոչերով դատապարտել ռազմական գործողությունները նախաձեռնողին:
Արմեն Եգանյանն ու Մելանի ժոլին քննարկեցին ՀՀ Անկախության 25-րդ, 2017-ին Հայաստանի ու Կանադայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարեդարձերի, ինչպես նաև Կանադայի 150-ամյակի կապակցությամբ համատեղ ծրագրված մշակութային միջոցառումների իրականացման ընթացքը: Տիկին Ժոլին նշեց, որ նա մշտապես աջակցելու է այդ բոլոր նախագծերին:

• 27-04-2016 19:42:35   | Canada  |  Press release
On April 22, Armen Yeganian, Ambassador of the Republic of Armenia to Canada, had a meeting with Mélanie Joly, Minister of Canadian Heritage, who is in charge for culture, telecommunication and National Capital Commission portfolios.
During the meeting the parties discussed a wide range of issues on bilateral agenda.
Summarizing the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, organized throughout 2015, the parties also discussed upcoming events in 2016, particularly, the Second Global Forum "Against the Crimes of Genocide", which is to take place on April 23, in Yerevan. Minister Joly mentioned that she is well aware of commemorative events dedicated to the 101st Anniversary of the Armenian Genocide that will be organized in Canada, and outlined her intention to participate in the march of May 8 in Montreal.
Ambassador Yeganian presented in details Azerbaijan's aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh) at the beginning of April and its consequences. He urged to demonstrate unequovical approach and to condemn the initiator of military actions by addressed calls.
Armen Yeganian and Mélanie Joly discussed the process of preparation of joint cultural events dedicated to the 25th Anniversary of Armenia's independence and establishment of diplomatic relations between Armenia and Canada (to be celebrate in 2017), as well as the 150th anniversary of Canada next year. Ms. Joly reconfirmed her constant support to those projects.