Էլեկտրոնային ընտրական համակարգերը չեն նվազեցնում մարդկային գործոնը
Ինչպես հայտնի է, առաջիկայում ընդունվելիք նոր Ընտրական օրենսգրքի նախագծով կառավարությունը առաջարկում է ներմուծել ընտրական տեղամասում ընտրողների գրանցման էլեկտրոնային համակարգ:
Նախագիծը ենթադրում է, որ ընտրական տեղամաս եկած ընտրողը նախ անձը հաստատող փաստաթղթով (անձնագիր կամ նույնականացման քարտ) մոտենում է էլեկտրոնային համակարգի մասնագետին, ով համակարգի միջոցով գրանցվում է ընտրողին: Համակարգը, իր հերթին, համոզվում է, որ տվյալ ընտրողը ներառված է այդ ընտրական տեղամասի ընտրողների ցուցակում և առաջին անգամ է քվեարկում (չկա կրկնաքվեարկության փորձ), որից հետո տպում և ընտրողին է տալիս քվեարկության կտրոնը:
Ու թեև առաջին հայացքից և իշխանությունների հայտարարություններից այս համակարգը նվազեցնում է մարդկային գործոնը, սակայն իրականում դա այդպես չէ:
Բանն այն է, որ ըստ Ընտրական օրենսգրքի նախագծի 66-րդ հոդվածի 2-րդ մասի․ «…ներկայացված փաստաթուղթը սարքավորման կողմից չի ընթերցվում, ապա մասնագետը ստեղնաշարով ներմուծում է այդ փաստաթղթում ամրագրված անձնագրի կամ նույնականցման քարտի համարը ընտրողների ինքնությունը ստուգող տեխնիկական սարքավորման մեջ»:
Այսինքն, եթե էլեկտրոնային համակարգի մասնագետը ունենա որևէ բացակա ընտրողի անձնագրային տվյալները, ապա կարող է հանգիստ գրանցել այդ ընտրողին ու առանց անձը հաստատող փաստաթղթի քվեարկել վերջինիս փոխարեն: … Այդպես կարելի է կատարել կրկնաքվեարկություն ընտրական տեղամաս չեկած բոլոր քաղաքացիների փոխարեն, եթե տեղամասը գոնե ինչ-որ կարճ ժամանակահատվածով դուրս մնա քաղաքացիական հասարակության կամ ընդդիմության վերահսկողության տիրույթից:
Իսկ եթե հաշվի առնենք, որ Ընտրական օրենսգրքի նախագծով դիտորդներին, լրագրողներին ու վստահված անձանց ընտրական տեղամասից դուրս հանելու նոր մեխանզմներ են ներդրվում, ապա ընտրական հանձնաժողովի անդամների հանցավոր համաձայնության դեպքում լայնածավալ կրկնաքվեարկությունները առանձնապես մեծ դժվարության հարց չի լինի:
Այստեղ հարկ է նաև ընդգծել, որ էլեկտրոնային համակարգը վերցնելու է նաև ընտրողի մատնահետքը, որպեսզի հետագայում ստուգմամբ պարզվի, թե արդյո՞ք նույն մատնահետքը այլ ընտրական տեղմասերում չի երևացել: Հետևապես մատնահետքերի համակարգը որևէ կերպ չի կանխի կեղծիքները, քանի որ հանցագործները կարող են ամեն անգամ կրկնաքվեարկել այլ մատով (մարդ ունի 10 ձեռքի մատ), կամ մատնահետքը դարձնել անընթեռնելի:
Այլ կերպ ասած, ընտրողների գրանցման էլեկտրոնային համակարգը որևէ կերպ չի բացառում մարդկային գործոնը, և ընտրական հանձնաժողովում համապատասխան հանցավոր համաձայնության պարագայում չի կանխում այլ անձի փոխարեն քվեարկությունները: Ավելին, եթե հաշվի առնենք, որ նախկինում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում էլեկտրոնային այլ համակարգերի կիրառումը որպես կանոն հանգեցրել է իշխող կուսակցության օգտին անհասկանալի արդյունքների (տես «ԿԸՀ-ում «նկարվել» են էլեկտրոնային վիճակահանության արդյունքները»), կարելի է արձանագրել, որ այդ համակարգերի ներդրումը որևէ կերպ չի ավելացնի ընտրությունների նկատմամբ հանրային վստահությունը:

Электронная избирательная система не преуменьшает человеческий фактор
Как известно, по программе принимаемого в ближайшее время, нового Избирательного кодекса, правительство предлагает внести в избирательные участки электронную систему регистрации избирателей.
Программа предполагает, что пришедший в участок избиратель, cперва подходит к специалисту по электронной системе, с документом удостоверяющим личность (паспорт или индентификационная карта) , который посредством системы регистрирует избирателя.  Система, в свою очередь, убеждается в том, что данный избиратель включен в список избирателей этого участка и голосует в первый раз (нет попытки вторичного голосования), после чего печатает и отдает избирателю талон на голосование.
И хотя, на первый взгляд и судя по заявлениям властей, эта система преуменьшает человеческий фактор, на самом деле это не так.
Дело в том, что согласно проекту 2-й части 66-й статьи Избирательного кодекса;  «...если устройство не читает предоставленный документ, то специалист, клавиатурой вписывает зафиксированный в данном документе номер паспорта или индентификационной карты, в техническое устройство проверяющее личность избирателей».
То есть, если у специалиста электронной системы, будут паспортные данные какого-либо отсутствующего избирателя, то он может спокойно зарегистрировать этого избирателя и без удостоверяющего личность документа, проголосовать вместо него... Таким образом, можно вторично проголосовать за всех граждан не пришедших в избирательный участок, если участок,  хоть  какой-то короткий период времени, останется без надзора гражданского общества или оппозиции.
А если учесть, что по программе Избирательного кодекса, разрабатываются новые механизмы вывода наблюдателей, журналистов и доверенных лиц из избирательных участков, то в случае преступного согласия членов избирательной комиссии, не сложно будет проводить крупномасштабные вторичные голосования.
Здесь следует также подчеркнуть, что электронная система будет брать и отпечатки пальцев избирателя, чтобы в дальнейшем, по результатам проверки установить: не появлялись ли те же отпечатки в других избирательных участках. Следовательно, эта система никак не предотвратит фальсификации, так как преступники могут каждый раз переголосовывать другим пальцем (у человека на руках их 10), или сделать отпечаток нечитаемым.
Другими словами, электронная система регистрации избирателей, не исключает человеческий фактор, и в случае соответствующего, преступного согласия со стороны избирательной комиссии-  не предотвращает голосования вместо другого человека. Более того, если учесть, что ранее использование других электронных систем в центральных избирательных участках, как правило, приводило к  непонятным результатам в пользу правящей партии (см. «в ЦИК «сфотографированы» результаты электронной жеребьевки»), можно констатировать, что внедрение этой системыи не прибавит к выборам общественного доверия.