Կոռուպցիան դիվանագիտական պաշտոններում
Երեկ Սուրբ Աթոռում (այդպես է Վատիկանի պաշտոնական անվանումը) Հայաստանի Հանրապետության դեսպան ն.գ. Միքաել Մինասյանը, համատեղության կարգով դեսպան նշանակվեց նաև Պորտուգալիայի Հանրապետությունում:
Մի կողմ թողնելով այն փաստը, որ նշանակվողը նշանակողի (Սերժ Սարգսյանի) փեսան է, փորձենք հանրությանը ներկայացնել Հայաստանի դիվանագիտական ծառայության մասին մի քանի ուշագրավ փաստեր:
Վատիկանից Լիսաբոն
Վատիկանում նստող Հայաստանի դեսպանի համատեղության կարգով Պորտուգալիայում դեսպան նշանակումը, միգուցե, այդքան էլ ուշագրավ չլիներ, եթե Պորտուգալիայի մայրաքաղաք Լիսաբոնին շատ ավելի մոտիկ նստող դեսպան չունենայինք… Խոսքը, մասնավորապես, Իսպանիայում Հայաստանի դեսպան ն.գ. Ավետ Ադոնցի մասին է, ում նստավայրը Մադրիդում է: Իսկ Մադրիդը Լիսաբոնից (ուղիղ գծով) ընդհամենը 500 կիլոմետրի վրա է, երբ Վատիկանից հեռավորությունը 4 անգամ ավել է՝ 2000 կմ:
Նույն հաջողությամբ Պորտուգալիայում դեսպան կարելի էր նշանակել Եվրոպայի ցանկացած կետում աշխատող մեր դեսպաններից մեկին (համատեղության կարգով), քանի որ, միևնույնն է, Լիսաբոնի հետ կապն ինքնաթիռով է ապահովվելու:
Փորձեցինք նաև համեմատել Լիսաբոնից 2000 կիլոմետր շառավղով աշխատող Հայաստանի դեսպանների աշխատանքային (դիվանագիտական) ստաժը: Պարզվեց, որ Բելգիայում ՀՀ դեսպանը ունի 22, Նիդեռլանդներում դեսպանը՝ 23, Միացյալ Թագվորությունում (Մեծ Բրիտանիայում) դեսպանը՝ 25, Ֆրանսիայում դեսպանը՝ 21, Իսպանիայում դեսպանը՝ 22 (ընդհատումներով) և, ի վերջո Շվեյցարիայում դեսպանը (Շարլ Ազնավուրը)՝ 7 տարվա դիվանագիտական ստաժ: … Սակայն, Պարտուգալիայում դեսպան նշանակվեց բոլոր այդ ստաժավոր դեսպաններից ավելի հեռու նստավայր ունեցող և ընդամենը 3 տարվա դիվանագիտական ստաժով ն.գ. Միքաել Մինասյանը:
Այս հանգամանքների լույսի ներքո հանրությանը պետք է հստակ ներկայացվեն այն բոլոր հանգամանքները, որոնք ընկած են Միքաել Միանասյանի նշանակման հիմքում, հակառակ պարագայում այդ նշանակումը արդարացիորեն կդիտվի կոռուպցիայի դրսևորում (քանի որ, ինչպես նշեցինք, Մինասյանը Սարգսյանի փեսան է):
Դեսպան Երևանում
Միքայել Մինասյանի դեպքը միակ «աչք ծակող» իրավիճակը չէ: Դեսպանների գործունեությունը դժվար է գնահատել, սակայն, լինում են նաև անզեն աչքով երևացող իրավիճակներ:
2009 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանը նշանակվեց Հայաստանի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան և այդ պաշտոնին է առ այսօր:
Թվում է, թե ն.գ. Արկադի Ղուկասյանը պետք է բանակցող լիներ Արցախյան հիմնահարցի հետ կապված գործերում և «գլխից վեր» զբաղված լիներ: Սակայն, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմից «Իրազեկ քաղաքացիների միավորմանը» տրամադրած տեղեկանքի համաձայն, հատուկ հանձնարարություններով դեսպանն այս ընթացքում ընդամենը 7 օտարերկրյա գործուղում է ունեցել: Ընդ որում, այդ գործողումներից 4-ը՝ 2009 թվականին, 2-ը՝ 2010-ին և մեկը՝ 2015: Այլ կերպ ասած, 2010-ից 2015 թվականների ն.գ. պարոն Ղուկասյանը Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան է եղել Երևանում (որքան էլ որ դա զավեշտալի չհնչի): … 5 տարի շարունակ ստացել է մինչև 560 դրամի հասնող աշխատավարձ և նստել է Երևանում:
Այս դեպքում ևս հանրությանը պետք է հստակ ներկայացվի, թե ի՞նչ էր 5 տարի Երևանում անում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանը, քանի որ հակառակ պարագայում կարելի է եզրակացնել, որ ն.գ. Արկադի Ղուկասյանը զբաղեցնում է այդ պաշտոնը միմիայն այն բանի համար, որ Սերժ Սարգսյանի վաղեմի ծանոթն ու զինակիցն է:

Коррупция в дипломатических должностях
Вчера в Святейшем Престоле (это официальное название Ватикана), Его Превосходительство посол РА Микаэл Минасян, по совместительству был назначен послом в Республике Португалия.
Оставляя в стороне тот факт, что назначенный приходится зятем назначившему (Сержу Саргсяну), представим общественности несколько интересных фактов о дипломатической службе в Армении.
Из Ватикана в Лиссабон
Назначение по совместительству послом Португалии, с резиденцией в Ватикане посла Армении, может быть, не было бы таким примечательным, если бы у нас не было посла, с резиденцией гораздо ближе к столице Португалии- Лиссабону. Речь идет, в частности о после Армении в Испании, Его Превосходительстве Авете Адонце, чья резиденция находится в Мадриде. А от Мадрида до Лиссабона- 500 км (по прямой), в то время, как расстояние от Ватикана в 4 раза больше- 2000 км.
С таким же успехом, послом в Португалии (по совместительству) можно было назначить одного из наших послов, работающего в любой точке Европы, так как связь с Лиссабоном, в любом случае, будет осуществляться с помощью перелета.
Попробуем также сравнить дипломатический стаж послов Армении, работающих в радиусе 2000 км от Лиссабона. Оказалось, что у посла РА в Бельгии 22 года, посла в Нидерландах 23, у посла в Соединенном Королевстве (Великобритании) 25 лет, у посла во Франции 21 год, посла в Испании 22 (с перерывами), и, в конце концов, у посла в Швейцарии (Шарля Азнавура), 7-летний дипломатический стаж... Тем не менее, послом в Португалии был назначен Микаэл Минасян, с резиденцией отдаленней, чем у всех вышеупомянутых послов со стажем и всего с 3-летним дипломатическим опытом.
В свете этих обстоятельств, общественности должны быть четко представлены все нюансы лежащие в основе назначения Минасяна, в противном случае, назначение будет справедливо считаться проявлением коррупции (как мы уже упоминали, Минасян зять Саргсяна).
Посол в Ереване
Ситуация с Микаэлем Минасяном, не единственный, “бросающийся в глаза” случай. Трудно оценить деятельность послов, однако, бывают также ситуации, когда все видно невооруженным глазом.
В 2009 году, бывший президент НКР Аркадий Гукасян, был назначен послом президента по особым поручениям и на этой должности до сегодняшнего дня. Кажется, что Его Превосходительство Аркадий Гукасян, должен был быть переговорщиком в делах касающихся Карабахского конфликта и иметь занятость “выше крыши”. Однако, согласно информации, предоставленной президентским аппаратом «Союзу Информированных Граждан», посол по особым поручениям, за это время совершил всего 7 заграничных командировок. Кроме того, 4 из этих командировок были совершены в 2009, 2 в 2010 и одна в 2015 году. Другими словами, с 2010 по 2015, г-н Гукасян был чрезвычайным и полномочным послом Армении в Ереване (как бы смешно это ни звучало) ... На протяжении 5 лет получал зарплату в размере до 560.000 драм и сидел в Ереване.
В этом случае тоже, надо внести ясность для общественности, что же чрезвычайный и полномочный посол РА делал в Ереване в течении 5 лет? Так как в противном случае можно сделать вывод, что Его Превосходительство Аркадий Гукасян, занимает эту должность только потому, что является давним знакомым и соратником Саржа Саргсяна.