Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության Ֆուտբոլի ազգային հավաքականը ժամանել է Սոչի
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության Ֆուտբոլի ազգային հավաքականը մայիսի 27-ին ժամանել է Սոչի, հաղորդում է «Նոյյան տապանի» թղթակիցը Սոչիից։
Այստեղ  հայ մարզիկներին դիմավորել են Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության պետական կառույցի պաշտոնական պատվիրակությունը, ինչպես նաեւ Սոչիի հայ համայնքի եւ «Սեւան» միության պատասխանատուները:
Հիշեցնենք, որ  Արևմտյան Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը մասնակցելու է Աբխազիայում մայիսի 28-ին մեկնարկող  ֆուտբոլի աշխարհի (ConIFA) 2016 թվականի առաջնությանը:
Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա է լինելու Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական պատվիրակությունը, որի կազմում են Արևմտյան Հայաստանի  ղեկավարությունը և կառավարության անդամները:
Այս մրցաշարին, որը Conifa-ի կազմակերպիչները անվանում են «ՖԻՖԱ-ից դուրս աշխարհի ֆուտբոլի առաջնություն», մասնակցում են հիմնականում չճանաչված տարածքների թիմերը։ 2016 թվականի առաջնությանը Աչեւմտյան Հայաստանից բացի մասնակցում են  նաև Աբխազիան, Չագոսյան կղզիները, Քրդստանը, Հյուսիսային Կիպրոսը, Պադանիան, Փենջաբը, Ռաետիան, Սամպին, Սոմալիլանդը, Շեկելի երկիրը և Ճապոնիայի միավորված կորեացիների ընտրանիները: Հանդիպումները կանցկացվեն Սուխումի «Դինամո» և Գագրահի «Daur Akhvedeliani» մարզադաշտերում:  Եզրափակիչը կկայանա հունիսի 5-ին:

• 28-05-2016 12:36:55   | Abkhazia  |  Politics
On May 27, The Western Armenian National Football Team arrived in Sochi, "Noyan Tapan" correspondent reports from Sochi.
Here the athletes were greeted by the official delegation of State of Western Armenia as well as by the members of the Armenian community and "Sevan" Association.
Let us recall that The Western Armenian National Football Team is going to participate in World (ConIFA) Football Cup 2016 which will be launched on May 28 in Abkhazia.
Football World Cup opening ceremony will be attended by the official delegation of Western Armenia, which includes the leadership of Western Armenia and the members of the Government.
In this tournament, which the organizers of Confia call "Football World Cup outside of FIFA", teams of unrecognized territories are participating.
Besides Western Armenia, Abkhazia, Chagos Islands, Kurdistan, Northern Cyprus, Panjab, Raetia, Sápmi, Somaliland, Székely Land, Romani People and United Koreans of Japan also will participate in the tournament.
The matches will be held in "Dinamo" in Sukhum and in "Daur Akhvedeliani" in Gagrakh. The final will take place on June 5.