ԵՄ վարկով բարձրավոլտ մենաշնորհ ՌԴ պետկորպորացիային
Մայիսի 30-ին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, ն.գ. դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը, ՀՀ «Բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ տնօրեն Արամ Անանյանը և Կովկասում KFW գրասենյակի տնօրեն Լարս Օերմանը ստորագրել են դրամաշնորհային համաձայնագիր:
Ըստ այդ համաձայնագրի Եվրոպական միության հարևանության ներդրումային գործիքի միջոցով ՀՀ-ին տրամադրվել են 10 մլն եվրո դրամաշնորհային միջոցներ «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց I» ծրագրի 1-ին փուլի իրականացման համար:
Այս ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտ 105,2 մլն եվրո, որից 85,2 մլն եվրո վարկը տրամադրել է KFW բանկը` 75 մլն եվրո սեփական միջոցներից և 10,2 մլն եվրո` Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կողմից տրամադրված ֆինանսական միջոցներից: Բացի այդ ծրագրի 1-ին փուլը համաֆինանսավորվել է Եվրոպական ներդրումային բանկի կողմից 10 մլն եվրո արժողությամբ վարկային միջոցներով:
Ծրագրով նախատեսվում է միացնել հայկական և վրացական էներգահամակարգերը` վրացական սահմանին մոտ` Այրումում տեղակայվող բարձր լարման հաստատուն հոսանքի փոխակերպիչ կայանով: Ծրագրի շրջանակում նոր ենթակայանի և հոսանքագծի կառուցման շնորհիվ Հայաստանը և Վրաստանը կաշխատեն միևնույն ռեժիմում, ինչը հնարավորություն կտա, էլեկտրաէներգիայի պակասուրդի դեպքում, ներմուծել, իսկ ավելցուկի դեպքում` արտահանել էլեկտրաէներգիա:
Սա, անշուշտ, շատ կարևոր նախագիծ է, որը դրական կանդրադառնար Հայաստանի էներգետիկ համակարգի վրա, եթե այս ամենի ֆոնին 2015 թվականին չստորագրվեր «ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի առուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների մասին» 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի՝ համաձայնագրին կից» արձանագրությունը:
Արձանագրությամբ, մասնավորապես, «Գազպրոմ Արմենիան» երաշխավորված նախապատվություն է ունենալու դեռևս կառուցվող Իրան-Հայաստան և Վրաստան-Հայաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծերով դեպի Իրան ու Վրաստան 400կՎ լարմամբ էլեկտրաէներգիա արտահանելու համար: Դրա դիմաց, փաստացի, ռուսական պետկորպորացիա հանդիսացող «Գազպրոմը» համաձայնվեց Հայաստանում բնակիչ-բաժանորդների համար չբարձրացնել գազի գինը (դրամի արժեզրկման ֆոնին):
Ստացվում է, որ ՀՀ-ն 105,2 մլն. եվրոյի վարկ է վերցնում Եվրոպական տարբեր կառույցներց, որպեսզի իրականացնի մի ծրագիր, որ արդյունքի օգտագործումը «երաշխավորված նախապատվությամբ» կամ որ նույն է, դե-ֆակտո մենաշնորհով հանձնելու է ռուսական պետկորպորացիա հանդիսացող «Գազպրոմ Արմենիային»: Այլ կերպ ասած, ռուսական պետական այս ընկերությունը Եվրոպական վարկի և դրամաշնորհի միջոցով կառուցված բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծերով իրեն իսկ պատկանող «Հրազդան-5» ջերմաէլեկտրակայանի արտադրած էլեկտրաէներգիան արտահանելու մենաշնորհ կունենա, դրանից շահույթներ կստանա, իսկ Հայաստանի  քաղաքացիները կվճարեն վարկի մարման համար:

Высоковольтная монополия госкорпорации РФ по кредиту ЕС
30 мая, глава делегации ЕС в Армении, е.п. посол Пётр Свиталски, министр финансов РА Гагик Хачатрян, директор ЗАО РА «Высоковольтные электрические сети» Арам Ананян и директор управления KFW на Кавказе Ларс Оерман, подписали соглашение о предоставлении гранта.
По этому соглашению, через Инвестиционный фонд ЕС, РА был предоставлен грант в размере 10 млн €, для реализации 1 этапа проекта «Кавказская сеть электропередачи I».
Общая стоимость этого проекта составляет 105,2 млн €, из которых 85,2 млн  € кредита предоставил KFW банк- 75 млн € из собственных финансовых средств и 10,2 млн € из средств которые выделила ФРГ. Кроме того, 1-ый этап проекта был софинансирован кредитными средствами Европейского инвестиционного банка в размере 10 млн €.
В рамках проекта планируется соединить армянские и грузинские энергосистемы, по расположенной ближе к грузинской границе станции, в районе Айрум, с высоковольтным преобразователем постоянного тока. В рамках проекта, благодаря строительству новой подстанции и линии, Армения и Грузия будут работать в одинаковом режиме, что позволит при дефиците или избытке электроэнергии, импортировать или экспортировать ее.
Это, безусловно, очень важный проект, который положительно сказался бы на энергетической системе Армении, если бы не подписанный в 2015 году на фоне всего этого договор- об "условиях купли-продажи акций компании «АрмРусгазард» между РА И РФ и их дальнейшей деятельности" от 2 декабря 2013 , в соответствии с протоколом.
По протоколу, в частности, «Газпром Армения» будет иметь гарантируемое предпочтение для эскпорта электроэнергии в 400 кВ, по еще строящейся высоковольтной линии электропередач Иран-Армения и Армения-Грузия в Иран и Грузию. Фактически взамен, российская госкорпорация «Газпром» согласилась не повышать цены на газ для жителей-абонентов в Армении (на фоне девальвации драма).
Получается, что РА берет кредит в 105,2 млн € из разных европейских учреждений, чтобы реализовать программу, использование результата которой, по "гарантированному предпочтению" , передаст российской государственной корпорации «Газпром Армения», что де-факто тоже, что передача монополии. Другими словами, эта российская госкомпания, будет иметь монополию на экспорт электроэнергии получаемой от тепловой электростанции, принадлежащей ей же высоковольтной линии электропередач "Раздан-5", построенной за счет европейского кредита и гранта, получать прибыль, в то время как граждане Армении будут платить за погашение кредита.