Գազի գինը ոչ էժանացել է, ոչ էլ արտոնյալ է
Երեկ Հայաստանի Հանրային Ծառայությունները կարգավորող հանձնաժղովը իջեցրեց բնական գազի սակագները: Մասնավորապես, բնակիչ-բաժանորդների համար մեկ խորհանարդ մետր կապույտ վառելիքի գինը նախկին 156 դրամի փոխարեն դարձավ 146,7 դրամ, իսկ արդյունաբերական հիմնարկների ու գազալցակայանների (10 հազար խմ-ից ավել սպառողների) համար 1000 խմ-ի համար նախկին 277 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամից իջավ մինչև 257,5:
Այս սակագները ուժի մեջ կմտնեն հուլիսի 1-ից և դրանք ներկայացվում են, որպես «նվազագույն հնարավոր» և «արտոնյալ»՝ պայմանավորված հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններով: Արդ, փորձենք հասկանալ, թե որքանո՞վ է գազի գինը իրապես նպաստավոր և արտոնյալ:
Գինը նաև աճել է
Եթե նախկինում մենք հաճախ քննարկում էինք ՀԾԿՀ-ի կողմից օպերատորի այս կամ այն ծախսի՝ սակագնում ներառելու հարցը, ապա այժմ այդ քննարկումը դե-ֆակտո անիմաստ է, քանի որ ապրիլի 7-ին Դմիտրի Մեդվեդևի երևանյան հայտնի այցի ժամանակ ստորագրված համաձայնագրով, փաստացի, սահմանվել է «Գազպրոմ Արմենիայի» նվազագույն մարժան:
Ուստի Հայաստանում գազի սակագնի հարցն այլև քաղաքական դաշտում է և կախված է բացառապես հայ-ռուսական հարաբերություններից:
Ինչպես հայտնի է, 2013 թվականի հուլիսից խոշոր սպառողներին 1000 խմ գազը մատակարարվում է 277 դոլարին համարժեք դրամով, իսկ այժմ՝ 257,5: Այսինքն, եթե 2-3 տարի առաջ խոշոր սպառողները 1000խմ-ի դիմաց վճարում էին 110-115 հազար դրամ, ապա այժմ այդ գինը աճել ու հասել է 123 հազար դրամի (դոլարի արժևորման պատճառով):
Այսինքն, անգամ գնի, այսպես կոչված, էժանացումից հետո, խոշոր սպառողների (գործարաններ, գազալցակայաններ և այլն) համար գազի գինը, միևնույնն է, ավելի բարձր է լինելու, քան 2 կամ 3 տարի առաջ:
Դաշնակցային պայմաննե՞ր
Հարկ է նաև նկատել, որ անցած մոտ 2,5 տարում գազի միջազգային գինը միջինում շուրջ եռապատիկ անկում ապրեց, իսկ «Գազպրոմ Ամրենիան», իր հերթին, գազի գինը իջեցրեց ընդամենը մի քանի տոկոսով (դոլարով հաշված):
Անգամ նույն «Գազպրոմի» կողմից Եվրոպական պետություններին մատակարարվող գազի գինը վերջին 3 տարում արժեզրկվել է 2,7 անգամ… Եվ դա այն պայմաններում, որ եվրոպական շատ երկրներում Ռուսասանը չունի գազի մատակարարման մրցակիցներ:
Այնինչ, թեև Հայաստանը ունի գազ արտահանող հարևաններ (օրինակ՝ Իրանը): Ողջամիտ տրամաբանությամբ Իրանը պետք է մրցեր Ռուսաստանի հետ՝ Հայաստանին առավել շահավետ պայմաններով գազ առաջարկելով:
Ու քանի դեռ Եվրոպական երկրները ընդունում են էներգետիկ հակամենաշնորհային կարգավորումներ՝ «Գազպրոմին» զրկելով մենաշնորհի չարաշահման հնարավորություններից, Երևանում որոշեցին մենաշնորհ հատկացնել Ռուսաստանին ու զրկվել այս մասով աշխարհագրական բարենպաստ դիրքի ընձեռնած հնարավորություններից:
Հավելենք, որ քանի դեռ իրեն Ռուսաստանի դաշնակից համարող Հայաստանի սպառողները գազի դիմաց կվճարեն 147 դրամ, Ռուսաստանի ռազմական թշնամի Ուկրաինայի բնակիչները նույն այդ գազի դիմաց կվճարեն 130 դրամին համարժեք 6,8 հրիվնա:
Ռուսաստանի հետ բարեկամությունը մերժած ու Եվրոպայի հետ ասոցացման համաձայնագիրը ստորագրած մեկ այլ երկրի՝ Մոլդովայի բնակիչները ռուսական գազի համար նույնպես վճարում են 140 դրամին համարժեք 5,9 մոլդովական լեյ: Եվ դա այն պայմաններում, որ ռուսական գազը Մոլդովայում չունի մրցակիցներ և այդ երկիր գազն հասցնելու համար բավականին մեծ գումար է ծախսվում տրանզիտի վրա (Մոլդովան շատ ավելի հեռու է, քան Հայաստանը):
Իսկ ահա ՌԴ-ի հետ դաշնակից լինելու պտուղներից իրապես կօգտվեն Բելառուսի բնակիչները, ովքեր գազի դիմաց, սեզոնից կախված, վճարելու են 18-ից 68 դրամին համարժեք 770-ից 2800 բելառուսական ռուբլի:
Ռուսաստանյան բլեֆ
Ինչպես հիշում ենք, 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Երևանում կնքվեց հայտնի գազային համաձայնագիրը, որով ֆիքսվեցին Հայաստան մտնող գազի գինը և «Գազպրոմին» փոխանցվեցին «ՀայՌուսԳազարդի» վերջին 20 տոկոս բաժնեմասն ու Հայաստան գազ ներմուծելու մենաշնորհը: Այն ժամանակ, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ Հայաստանում գազի գինը կլինի Ռուսաստանի ներքին գնի չափ: Սակայն, Ռուսաստանի կովկասյան շրջաններում գազի 1 խմ-ի մանրածախ գինը 5 ռուբլի է, իսկ Հայաստանում այն 147,7 դրամ է՝ Ռուսաստանից ավելի քան 4 անգամ թանկ:
Ու թեև ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի գազի գինը պետք է հաշվարկի ռուբլիով, սակայն վերջին երկու տարում ռուսական ռուբլին դրամի նկատմամբ կրկնակի անկում ապրեց, բայց մեր երկրում գազի գինը ոչ միայն չէժանացավ, այլ անգամ թանկացավ (խոշոր սպառողների համար): Իսկ այս տարվա մարտին ընդհանրապես հայտարարվեց ՀՀ իշխանությունների այդ առաջարկի մերժման մասին և նշվեց, որ գազի գինը շարունակվելու է հաշվարկվել դոլարով:
Այսպիսով, եթե հաշվի առնենք, որ Ռուսաստանում բնական գազի գնագոյացումը կատարվում է ռուբլիով, իսկ ռուբլին դոլարի համեմատ արժեզրկվել է շուրջ 2,3 անգամ, ապա կարելի է արձանագրել, որ վերջին 2 տարում, Հայաստանին մատակարարվող գազը՝ 1000 խմ-ի դիմաց 6000 ռուբլուց հասել է 12000-ի (սահմանի գինը):
Այսինքն, քանի դեռ Հայաստանը ինտեգրվում է ԵԱՏՄ-ին, ամեն կերպ աջակցում է Ռուսաստանին (Ղրիմ և այլն), Ռուսաստանը, իր հերթին գազի գինը՝ ռուբլիով հաշված կրկնակի թանկացնում է Հայաստանի համար և գերշահույթներ ստանում ՀՀ քաղաքացիների ու արդյունաբերական հիմնարկների հաշվին:

Цена на газ не снизилась и не стала льготной
Вчера, Комиссия по регулированию Общественных Услуг, снизила тариф цен на природный газ. В частности, для бытовых потребителей, цена одного кубометра газа составила 146,7 драм, вместо прежних 156 драм, а для промышленных объектов и заправочных станций (потребителей более 10 тысяч кубометров) за 1000 кубометров, упал с прежних 277 эквивалентных доллару драм до 257,5.
Эти тарифы вступят в силу с 1 июля, и они представлены как "наименьшие возможные" и "льготные", в связи с армяно-российскими союзническими отношениями. Теперь давайте попробуем понять, насколько цены на газ льготные и благоприятные.
Цена также возросла
Если в прошлом, мы часто обсуждали со стороны КРОУ, вопрос внедрения оператором того или иного тарифа, то сейчас эти обсуждения де-факто бессмысленные, так как 7-го апреля, с знаменитым визитом Медведева в Ереван и подписанием договора, по сути был обеспечен минимальный запас «Армросгазпром»-а.
Таким образом, вопрос о цене на газ, в Армении находится на политическом поле и зависит исключительно от армяно-российских отношений.
Как известно, c июля 2013 года, крупным потребителям, 1000 кубометров газа поставляется за эквивалентные долларам- 277 драм, а сейчас- 257,5. То есть, если 2-3 года назад крупные потребители платили за 1000 кубометров 110-115.000 драм, то теперь, цена поднялась и достигла 123.000 драм (из-за курса доллара).
То есть, даже после так называемого падения цены, для крупных потребителей (заводы, заправочные станции и т.д.) цена по-прежнему будет выше, чем 2 или 3 года назад.
Союзные условия
Следует также отметить, что мировые цены на газ за последние около 2,5 лет, в среднем упали  примерно в три раза, а «Газпром Армения», в свою очередь, снизила цены на газ всего на несколько процентов (считая в долларах).
Даже цена на газ того же «Газпрома», для европейских стран, за 3 года девальвировалась в 2,7. И это в тех условиях, когда у России нет конкурентов по поставке газа во многих европейских странах.
В то же время, у Армении есть соседи экспортирующие газ (например, Иран). По логике, Иран должен был конкурировать с Россией, предлагая Армении более выгодные условия поставки газа.
Пока европейские страны принимают энергетические антимонопольные нормы, лишая "Газпром" возможности злоупотреблять монополией, в Ереване решили выделить монополию России, и тем самым, лишили себя возможности пожинать плоды от благоприятного географического положения.
Добавим, что пока потребители Армении, считающей себя союзником России, будут платить 147 драм за газ, жители стратегического врага России, Украины, за тот же газ, будут платить эквивалентные 130 драмам- 6,8 грн.
Жители другой страны, Молдовы, отвергнувшей дружбу с Россией и подписавшей с Европой ассоциативное соглашение, будут платить за российский газ эквивалентные 140 драмам-5,9 молдавских лей. И это при том, что российский газ в Молдове не имеет конкурентов и для поставки газа в эту страну, довольно много денег тратится на транзит (Молдова намного дальше, чем Армения).
А вот плодами союзнических отношений с Россией, реально будут пользоваться жители Беларуси, которые за газ, в зависимости от сезона, будут платить эквивалентные от 18-68 драмам от 770-2800 белорусских рублей.
Российский блеф
Напомним, что 2 декабря 2013 года в Ереване был заключен известный договор, по которому были зафиксированы цены на поступающий в Армению газ, а последние 20 процентов акций «Армросгазпрома» и монополия на импорт газа в Армению были переданы «Газпрому». Тогда президент РФ Владимир Путин заявил, что цена на газ в Армении будет эквивалентна внутренним ценам России. Однако, в кавказских регионах России, розничная цена на кубометр газа составляет 5 рублей, а в Армении она равна 147,7 драм, что более чем в 4 раза дороже.
И хотя премьер-министр РА Овик Абрамян несколько раз заявлял, что цена за газ, поставляемый Россией Армении, должна быть рассчитана в рублях, однако за последние два года российский рубль по отношению к драму обесценился вдвое, но в нашей стране цена на газ не только не снизилась, но даже повысилась (для крупных потребителей). А вчера было вообще объявлено о том, что подобное предложение властей Армении было отвергнуто и что цена за газ будет рассчитываться в долларах.
Таким образом, с учетом того, что в России ценообразование природного газа осуществляется в рублях, а рубль по отношению к доллару обесценился примерно в 2,3 раза, то можно зафиксировать, что за последние 2 года цена на поставляемый в Армению газ с 6000 рублей за 1000 кубометров, поднялась до 12000 рублей (цена на границе).
То есть, пока Армения вступает в ЕАЭС, всемерно поддерживает Россию (Крым, Сирия и т.д.), Россия, в свою очередь, повышает цену на газ для Армении вдвое, в рублевом выражении, и получает сверхприбыли за счет граждан и промышленных предприятий РА.