Հունիսի 23. օրվա իրադարձություններ. Վրաստան
«Վրաստանի տարբեր շրջաններում արդեն գործում են «Իսլամական պետության» խմբավորումները, որոնք տվյալ փուլում աշխատում են հանրությանը գաղափարապես վերամշակելու ուղությամբ», -հունիսի 23-ին հայտնել է վրաց փորձագետ Մամուկա Արեշիձեն: «Վերջին չորս տարիների ընթացքում մեր հասարակությունը չէր նկատում, որ եթե նախկինում արմատական իսլամի բազան Պանկիսիի կիրճն էր, ապա այժմ այն ներխուժել է Վրաստանի ևս հինգ շրջաններ: Մեր հատուկ ծառայություններին դա շատ լավ հայտնի է, նրանք պայքարում են դրա դեմ: Կարևորը, որ պետք է հաշվի առնել իրենց գործողությունների մեթոդաբանությունն է: Առաջին փուլում նրանք ակտիվություն են ցուցաբերում սոցիալական ցանցերում, հետո էմիսարներ են ուղարկում տարբեր շրջաններ և խմբեր են ստեղծում երիտասարդներից, իսկ վերջում բացեիբաց հայտնվում են հասարակության մեջ: Այդ մարդիկ արդեն մի քանի տարի է սկսել են ակտիվորեն պաշտպանել իրենց կարծիքը, բացեիբաց հայտնվել հասարակության մեջ: Նրանք պարզորոշ ասում են, որ Իսլամական պետությունը ճիշտ է վարվում: «Խալիֆաթի» գաղափարախոսության պաշտպանները միջին տարիքի լավ կրթված մարդիկ են, որոնք լավ խոսում են վրացերեն: Իսլամական պետության կողմնակիցները անթաքույց դասավանդում են Վրաստանի խոշոր հաստատություններում, որտեղ մեծ հեղինակություն են վայելում: Վրաստանը պարարտ հող է Իսլամական պետության էմիսարների համար, քանի որ նրանց հեշտությամբ հաջողվում է հեղափոխել տեղի շիաներին և սուննիներին: Վրաստանը համարվում է մուսուլմանական երկիր: Այստեղ այսօր ահաբեկչություններն աարդիական չեն, քանի որ նման գործողություններն արդեն կորցնում են իրենց արդիականությունը մուսուլմանական հասարակությունում և դառնում են հակաարդյունավետ», -հունիսի 23-ին հայտարարել է Մամուկա Արեշիձեն:
«Վրաստանի բարձրալեռ բնակավայրերի ցանկում կավելացվեն ևս 99 գյուղ, ինչն ընդհանուր առմամբ ներառում է 38 000 մարդ», -հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին: Բարձրալեռ գյուղերի ցանկում ներառված բնակավայրերից 10-ը գտնվում են Ադիգենիի մունիցիպալիտետում և 3 գյուղ Ախալցխայի մունիցիպալիտետում: «Կցանկանայի խոսել Վրաստանի բարձրալեռ բնակավայրերի ցանկում 99 բնակավայրի ներառման մասին, որն ընդհանուր առմամբ ներառում է 38 000 մարդ: Դա շատ կարևոր է, քանի որ 38 000 մարդու լրացուցիչ կվերաբերեն այն սոցիալական արտոնությունները, որոնք նախատեսված են օրենքով: Այն, որ այդ գյուղերը ներառված չեն եղել մինչ օրս, պայմանավորված է եղել նրանով, որ չի եղել հստակ ցուցակ և չեն եղել համակարգված տվյալներ: Մենք կատարելագործել ենք այդ համակարգը», -հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը: Այս տարվա սկզբին Վրաստանում բարձրալեռ շրջանների մասին օրենք է ուժի մեջ մտել, որի հիման վրա այդ շրջանների բնակիչների համար նախատեսվել են սոցիալական և հարկային արտոնություններ: Օրենքի ուժը տարածվում է ծովի մակարդակից 800 մետրից ավել բարձրության վրա գտնվող գյուղերի վրա:
Սփյուռքի հարցերով Վրաստանի պետնախարարի գրասենյակը սկսել է հայտեր ընդունել արտասահմանում ապրող վրացի ուսանողներից, ովքեր պատրաստ են մասնակցել «Վերապատրաստում Սփյուռքի համար -2016» նախագծին: Դիմումների ընդունումը կտևի մինչ հուլիսի 3-ը, իսկ հուլիսի 18-ից կսկսվի չորսշաբաթյա վերապատրաստումը: Ուսանողները կարող են անցնել վերապատրաստումը երկրի տարբեր կառավարական գերատեսչություններում: Նախագիծը հատուկ ստեղծվել է վրացական ծագումով այն ուսանողների համար, ովքեր կրթություն են ստանում արտասահմանում և ցանկանում են կիսվել իրենց գիտելիքներով և փորձով Վրաստանի հետ:
Հունիսի 23-ին Վրաստանի Ֆինանսների նախարարության Հետաքննչական ծառայությունը ձերբակալել է Ադրբեջանի քաղաքացի Ռամին Նաբիևին, որը փորձում էր անօրինականորեն Ադրբեջանից Վրաստան տեղափոխել ոսկու խոշոր քանակություն՝ ձուլակտորների և զարդարանքների տեսքով: Հետքննությամբ պարզվել է, որ վրաց-ադրբեջանական սահմանը հատելիս ձերբակալվածը փորձել է անօրինականորեն Վրաստան մտցնել մաքսանենգ ոսկյա ձուլակտորներ և բարձրագույն որակի ոսկյա արտադրանք խոշոր չափսերով, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 55 000 լարի: Հետախուզական ծառայությունը ձերբակալել է մեղադրյալին սահմանը հատելիս: Հանցագործին սպասվում է 5-7 տարվա ազատազրկում՝ սեփականության առգրավմամբ:

• 23-06-2016 19:40:02   | Грузия  |  Пресс-релизы
«В разных регионах Грузии уже действуют группировки «Исламского Государства», которые на данном этапе занимаются идеологической обработкой общества», -23 июня заявил эксперт Мамука Арешидзе. «За прошедшие четыре года наше общество не заметило, что если раньше базой фундаментального ислама было Панкисское ущелье, то теперь он проник в пять регионов Грузии. Нашим спецслужбам все это известно, они борются с этим. Главное, что нужно учитывать, это методология их действий. На первом этапе они проявляют активность в соц.сетях, потом отправляют эмиссаров в разные регионы и создают группы из молодежи, а в конце открыто появляются в обществе. Эти люди уже несколько месяцев начали активно защищать свое мнение и открыто появляться в обществе. Они прямо говорят, что Исламское Государство поступает правильно. Защитники идеологии «халифата» -хорошо образованные люди среднего возраста, которые хорошо говорят по-грузински. Сторонники Исламского Государства открыто проповедуют в больших учреждениях Грузии, где сами пользуются определенным авторитетом. Грузия является плодородной почвой для эмиссаров Исламского Государства, так как им легко удается вербовать местных шиитов и суннитов. Грузия считается мусульманской страной. Здесь сегодня теракты не актуальны, так как подобные действия уже теряют актуальность в мусульманской общине и становятся контр продуктивными», -заявил Мамука Арешидзе.
«В список высокогорных поселений Грузии будут добавлены еще 99 сел, что в общей сложности охватывает 38 000 человек», -заявил премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили. Среди поселений, внесенных в список Высокогорных сел -10 находятся в Адигенском муниципалитете и 3 села в Ахалцихском муниципалитете. «Хочу коснуться внесения 99 поселений в список высокогорных поселений Грузии, что в целом охватывает 38 000 человек. Это очень важно, так как 38 тысяч человек дополнительно коснутся те социальные льготы, которые предусмотрены законом. То, что эти села не охватывались до сих пор, было вызвано тем, что не было точного списка и систематизированных данных. Мы усовершенствовали эту систему», - заявил премьер министр Грузии. В начале нынешнего года в Грузии вступил в силу закон о высокогорных регионах, на основании которого для жителей этих регионов предусмотрены социальные и налоговые льготы. Действие закона распространяется на села, находящиеся на высоте более 800 метров над уровнем моря.
Аппарат государственного министра Грузии по вопросам диаспоры начал принимать заявки грузинских студентов, проживающих за рубежом и готовых принять участие в проекте «Стажировка для Диаспоры -2016». Прием заявок продлится до 3 июля, а с 18 июля начнется четырехнедельная стажировка. Студенты смогут пройти стажировку в разных правительственных ведомствах страны. Проект специально создан для тех студентов грузинского происхождения, которые получают образование за рубежом и желают поделиться своими знаниями и опытом с Грузией.
23 июня Следственная служба Министерства финансов Грузии задержала гражданина Азербайджана Рамина Набиева на факте попытки незаконного ввоза в Грузию, из Азербайджана особенно крупной партии золота, в виде слитков и украшений. Следствием установлено, что во время пересечения азербайджано-грузинской границы задержанный попытался незаконно ввезти в Грузию контрабандные золотые слитки и изготовленные из высочайшей пробы ювелирные изделия в особо крупном размере, общая стоимость которых составляет 55 000 лари. Следственная служба задержала обвиняемого во время пересечения границы. Преступника ожидает 5-7 лет лишение свободы, с конфискацией имущества.